Kalendarz ciąży - hero.png

Kalendarz ciąży

Spodziewasz się dziecka i jesteś ciekawa jak rozwija się Twoje dziecko i co czeka cię na poszczególnych etapach ciąży? To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli za kilka miesięcy zostaniesz mamą po raz pierwszy. Dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy ciąży. Sprawdź, jak powinna przebiegać ciąża krok po kroku i jakie dolegliwości mogą jej towarzyszyć. Poznaj nasz kalendarz ciąży.

I trymestr:

Pierwszy trymestr ciąży trwa przez trzy miesiące, co przekłada się na 12 tygodni ciąży. W tym czasie zwykle wykonujemy test ciążowy i dowiadujemy się, że już niebawem nasza rodzina się powiększy.
Na tym etapie powinnyśmy wybrać lekarza ginekologa, który będzie prowadził naszą ciążę, a także wykonać pierwsze USG w ciąży. Podczas pierwszych 12 tygodni ciąży mogą pojawić się objawy w postaci: zmęczenia, nadmiernej senności, osłabienia organizmu, nudności i wymiotów. Część kobiet może przeżywać również huśtawkę emocjonalną. Warto wówczas wsłuchać się w swój organizm i dać czas na odpoczynek i przeżywanie trudnych emocji. Co istotne, w pierwszym trymestrze ciąży zwykle brzuszek nie jest jeszcze widoczny, ale z racji tego, że nasza macica się rozszerza, mogą pojawić się przykre dolegliwości, np. w postaci bólu podbrzusza i parcia na mocz. Wszelkie wątpliwości odnośnie swojego zdrowia, warto od razu konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

II trymestr:

Drugi trymestr ciąży trwa od 13 do 27 tygodnia ciąży. W tym czasie uciążliwe objawy ciąży, które występowały w pierwszym trymestrze ciąży, powinny już minąć. Niemniej jednak mogą pojawić się inne, nieprzyjemne dolegliwości, w tym m.in. obrzęki nóg, zaparcia, wzdęcia czy niestrawność. Oprócz tego w drugim trymestrze ciąży mogą pojawić się bóle pleców. W drugim trymestrze ciąży powinniśmy pamiętać o obowiązkowych badaniach, w tym m.in. o USG połówkowym.

III trymestr:

Trzeci trymestr ciąży trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży. Jest to czas intensywnego rozwoju dziecka. Na tym etapie ciąży mogą powrócić dolegliwości z I trymestru, czyli nudności, wymioty, zmęczenie i nadmierna senność. Wśród innych objawów ciąży, charakterystycznych dla ostatniego jej etapu, można wymienić także bóle pleców, obrzęki kostek, skurcze mięśni nóg. Trzeci trymestr to przede wszystkim czas przygotowania na nadejście dziecka. Na tym etapie powinniśmy już zgromadzić wyprawkę dla noworodka, urządzić pokój dla niego, a także mentalnie przygotować się do zbliżającego się porodu.

Poradnik-o-śnie.png

Pobierz poradnik o śnie

Poznaj sekrety snu dziecka i dowiedz się, ile czasu powinien przesypiać maluszek.

Pobierz