3 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
3

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Mniej więcej w połowie cyklu ma miejsce owulacja. To właśnie teraz jest szansa spotkania komórki jajowej i plemnika.

Jeśli zapłodnienie nastąpi w tym miesiącu, rozpocznie się dziewięciomiesięczna przygoda. Zapłodniona komórka jajowa zaczyna dzielić się, początkowo wolno, a następnie w oszałamiającym tempie, sięgającym 100 000 razy na minutę.

Wypełniona płynem blastocysta, nie większa niż główka od szpilki, dzieli się na dwie połowy. Z jednej rozwinie się płód, druga przylgnie do ściany macicy, rozpoczynając budowanie łożyska.

Już kilka godzin po zapłodnieniu ustali się płeć, kolor oczu a nawet to, jakie włosy będzie miało Twoje dziecko. Jest to tajemnica zawarta w genach dziedziczonych po matce i ojcu.

Twoje ciało

Właśnie w tym tygodniu Twój jajnik uwolni komórkę jajową.

Komórka przejdzie do jajowodu i w ciągu najbliższej doby jeden z 350 milionów plemników zawartych w płynie ejakulacyjnym prześliźnie się przez macicę do jajowodu, by wniknąć do komórki jajowej. Kiedy się połączą, dochodzi do zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa zacznie się dzielić i płynąć jajowodem w kierunku macicy.

Idealny moment

Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazł się kwas foliowy. Jest potrzebny w okresie przygotowania się do ciąży, a szczególnie pomiędzy 25. a 28. dniem życia płodowego, gdy zamyka się cewa nerwowa. Na tym etapie zwykle nie wiesz jeszcze, że jesteś w ciąży.

Zbilansowana dieta dostarczy odpowiednie ilości kwasu foliowego, jednak wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny świadomie przyjmować codziennie jego suplement w ilości 400 µg (1 tabletka).

Zdrowie

Ciąża nie oznacza, że musisz zrezygnować z obcinania włosów czy robienia pasemek. Jedynie w pierwszym trymestrze nie zaleca się farbowania włosów. Wcześniej zaplanuj z fryzjerką takie pomalowanie odrostów, byś nie musiała ich poprawiać przez najbliższe trzy miesiące lub zdecyduj się na pasemka.

Mama mamie

Twoje dobre samopoczucie to klucz do szczęśliwego macierzyństwa.

Dbaj o relaks, rób to, co lubisz, ponieważ badania dowodzą, że stres negatywnie wpływa na płodność.

„Każdego wieczoru, gdy córeczka już zaśnie, pół godziny gram na gitarze. Bardzo mnie to uspokaja i wycisza po dniu pełnym napięć." – mówi Dorota.

Idziemy na zakupy

Czy to już czas na wykonanie testu ciążowego?

Kup test w aptece i dokładnie przeczytaj tekst wypisany drobnym drukiem na opakowaniu. Wszystkie domowe testy ciążowe badają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), hormonu obecnego we krwi i moczu kobiety ciężarnej. Większość dostępnych w aptekach testów badających skład moczu daje wiarygodny wynik dwa tygodnie po owulacji.

Istnieją też czulsze testy, które informują o ciąży już w szóstym dniu od poczęcia lub w dzień po spodziewanym okresie.

Ceny testów, w zależności od rodzaju, wahają się od około 12 do 40 zł.

Ćwiczenia

Pewnie wiesz, że wiele kobiet w ciąży skarży się na bóle pleców. To naturalne, ponieważ kręgosłup musi radzić sobie z niecodziennym obciążeniem, a macica powiększa się. Możesz się na to przygotować i zapobiegać przyszłym dolegliwościom poprzez wzmacnianie mięśni brzucha.

Pamiętaj, że nie możesz wybierać forsownych ćwiczeń. Skonsultuj z trenerem fitness i lekarzem, jakie ćwiczenia są odpowiednie dla przyszłej mamy.

Boli Cię kręgosłup? Dowiedz się jak o niego zadbać w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Ból kręgosłupa w ciąży

Relacje rodzinne

Chcesz zajść w ciążę, to do dzieła! Przy regularnym 28. dniowym cyklu, teraz właśnie powinnaś mieć owulację.

Czas więc na maraton miłości - kochajcie się przynajmniej co drugą noc.

Rodzeństwo

Masz nadzieję po raz trzeci zostać mamą?

Zwróć szczególną uwagę na drugie w kolejności dziecko. Dzieci, które mają zarówno starsze jak i młodsze rodzeństwo często czują się niezauważane. To powoduje u nich niepokój, brak pewności siebie, trudności w wyrażaniu potrzeb. Dopieść swojego średniaka – będzie towarzyszem zabaw starszego dziecka i wzorem dla najmłodszego potomka!

Bliźnięta

Jeśli będziesz mamą bliźniąt, to teraz komórka jajowa dzieli się i w Twoim łonie rozwijają się bliźnięta jednojajowe.

Może też dojść do niezależnego zapłodnienia dwóch komórek jajowych – to znaczy, że oczekujesz bliźniąt dwujajowych.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.