13 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
13

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Teraz maluszek rośnie w zawrotnym tempie. Waży około 13-20 g i mierzy od 65 do 80 mm.

Organy i tkanki, które ukształtowały się w pierwszym trymestrze, zaczynają się rozwijać. Nerki, które początkowo stanowiły część pępowiny, znalazły swoje miejsce w jamie brzusznej.

Język i struny głosowe są już gotowe do solówki przy porodzie, a oczy przesuwają się coraz bliżej siebie.

Uszy są na miejscu, a głowa ma wielkość połowy całego ciała (w chwili urodzenia ¼ ciała).

Twoje ciało

Twoja macica znajduje się w dolnej części brzucha. W miarę powiększania się zajmie ona całą jamę miednicy, rozszerzając się na wszystkie strony. Wreszcie zaczniesz wyglądać, jak przystało na kobietę w ciąży :)

Idealny moment

To dobry czas by zastanowić się nad szkołą rodzenia. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, a wybór konkretnej placówki dodatkowo omów z przyjaciółmi i sprawdź opinie w internecie.

Zdrowie

Nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy? W porządku, o ile poprzestaniesz na jednej filiżance słabej kawy.

Nadmiar kofeiny może odwodnić organizm i wypłukiwać wapń, budulec kości i zębów Twojego dziecka.

Pamiętaj, że kofeina znajduje się także w gazowanych napojach, herbacie i coli.

Jaką rolę odgrywają minerały podczas ciąży - przeczytaj artykuł: Minerały dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

Mama mamie

„Najlepiej by Twój szef o ciąży dowiedział się od Ciebie, dlatego ostrożnie dziel się dobrą nowiną ze współpracownikami. Przed rozmową z szefem skonsultuj się z koleżankami, które mają taką sytuację za sobą. Podpowiedzą Ci jak najlepiej przekazać nowinę przełożonemu.” – Beata z Sandomierza.

Idziemy na zakupy

Za oknem chłód a Ty czujesz się zgrzana, jak lokomotywa z wiersza Tuwima? Nic dziwnego, Twój organizm właśnie tak ciężko teraz pracuje! Zadbaj o siebie nosząc ubrania z naturalnych tkanin, które są miłe dla skóry, jak len czy bawełna.

Ubieraj się na cebulkę, byś mogła coś zdjąć lub dołożyć i zawsze czuć się komfortowo.

Ćwiczenia

Jeśli ćwiczysz skonsultuj z lekarzem i trenerem, jak ma wyglądać Twój plan ćwiczeń, by przynosił Ci korzyść i nie zagrażał dziecku.

Na pewno zrezygnuj z czynności, które wymuszają gwałtowny wydech przy zamkniętych ustach i nozdrzach (np. podczas podnoszenia ciężarów), może to spowodować niebezpieczny wzrost ciśnienia krwi.

Relacje rodzinne

Praktyczna porada: podawaj wszystkim termin dwa tygodnie późniejszy niż faktycznie przewidywany. W ten sposób koledzy i znajomi nie będą wydzwaniać, gdy zbliży się „godzina zero”.

Rodzeństwo

Kiedy jesteś ze starszym dzieckiem w parku lub w sklepie, zacznij pokazywać mu inne niemowlęta.

Przypominaj, że zbliża się wielki dzień, mówiąc: „Wkrótce i u nas będzie taki mały dzidziuś". Zachęcaj je do rozmowy o tym, jak wyobraża sobie życie, jako starszy brat czy siostra.

Bliźnięta

Tak jak u innych mam przy nadziei Twój organizm musi otrzymywać żelazo, które zapobiega niedotlenieniu zarówno ciężarnej jak i dziecka. Jego niedobór może przyczynić się również do porodu przedwczesnego. Nosząc więcej niż jedno dziecko potrzebujesz go więcej.

Jedz dużo produktów zawierających żelazo, takich jak soczewica, ciecierzyca i zielone warzywa liściaste. Zapytaj lekarza o ewentualne suplementy.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.