36 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
36

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma teraz jakieś 2750 g wagi i ok. 47 cm wzrostu.

W dalszym ciągu nabiera tkanki tłuszczowej, co pozwala zachować ciepło i pomaga w regulacji temperatury ciała po przyjściu na świat.

Twoje ciało

Ostatni miesiąc ciąży, to jakby próba generalna przed wielkim wydarzeniem.

Tracisz czop śluzowy, barierę ochronną, która znajdowała się w szyjce macicy przez cały okres ciąży. Sama szyjka macicy natomiast stanie się bardziej miękka i być może nawet się rozszerzy. Chociaż oba te objawy mogą wskazywać na przedterminowy poród, nie pędź od razu na porodówkę – od porodu mogą Cię jeszcze dzielić dni lub tygodnie.

Idealny moment

Zanim rzucisz się w wir porządków, chcąc przygotować dom na przyjęcie noworodka, poczytaj etykiety na środkach czyszczących, żeby upewnić się, czy są bezpieczne. Najlepiej nie używaj detergentów, a jeśli musisz wykonywać pewne czynności pamiętaj o rękawicach gumowych i pracuj w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, tak by ograniczyć oddziaływanie szkodliwych oparów. A jeszcze lepiej, zapędź do roboty przedstawiciela płci brzydkiej a sama zajmij kierownicze stanowisko.

Zdrowie

Jeśli dokuczają Ci żylaki, zaopatrz się w pończochy uciskowe. Unikaj też zakładania nogi na nogę i zbyt długiego stania.

Mama mamie

„Do szpitalnej torby zapakuj podkłady higieniczne i podpaski. Przygotuj się, że początkowo krwawienie będzie obfite. W aptece z pewnością poinformują Cię, które produkty nadają się do tego celu najlepiej.” – Joasia.

Zobacz jak Twój organizm przygotowuje się do porodu - poznaj pierwsze objawy - przeczytaj artykuł: Czy to już? Pierwsze objawy porodu

Idziemy na zakupy

Pomyśl o zakupie lub pożyczeniu laktatora do odciągania pokarmu, żeby mieć go potem pod ręką. Zapytaj o radę doświadczoną mamę lub specjalistę.

Kup też kilka staników dla karmiących, jeden zabierz ze sobą do szpitala. Poćwicz rozpinanie go jedną ręką (w drugiej będziesz trzymać dziecko).

Ćwiczenia

Jeżeli wyprawy na salę gimnastyczną czy do klubu fitness sprawiają Ci trudność, zostań w domu i sama wykonuj ćwiczenia rozciągające.

Usiądź na podłodze z lewą nogą wyciągniętą w bok, a prawą podkuloną. Podnieś prawą rękę jak najwyżej i zrób duży łuk, pochylając się i próbując dosięgnąć lewej stopy. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo z drugiej strony.

Relacje rodzinne

W miarę zbliżania się terminu unikaj wprowadzania drastycznych zmian w planie zajęć starszego dziecka (np. wprowadzając trening higieny). Ma wystarczająco dużo wrażeń.

Rodzeństwo

Zaplanuj z ojcem malucha, że to on weźmie na ręce niemowlę, gdy wrócisz do domu, tak żebyś mogła uściskać starsze dziecko, albo zaplanuj powrót w czasie, gdy będzie ono w szkole czy przedszkolu, tak żebyś po powrocie mogła skupić uwagę na nim.

Bliźnięta

Wiele bliźniąt rodzi się w wyniku cesarskiego cięcia, zapytaj więc lekarza, na czym polega ten zabieg, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.

Omów problem rekonwalescencji, która jest zazwyczaj trudniejsza niż w przypadku porodu fizjologicznego i oprócz zwykłego krwawienia i zmęczenia może się łączyć z bólem w miejscu cięcia, intensywnym wydalaniem gazów i anemią.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.