39 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
39

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Robi się ciasno: w miarę jak dziecko przybiera na wadze (waży już 3300 g) i rośnie (mierzy już ok. 52-53 cm), ma coraz mniejszą swobodę ruchu.

Może być już właściwie ustawione do porodu z główką ułożoną w jamie miednicy. Mózg i system nerwowy są już niemal do końca ukształtowane.

Twoje ciało

W tej chwili czołowe miejsce na liście Twoich myśli zajmuje sam poród i jego przebieg.

Oto czego możesz się spodziewać: początkowa faza akcji porodowej może trwać kilka dni, a nawet tygodni. W tym czasie szyjka macicy stopniowo wiotczeje i rozwiera się na szerokość 3 cm. Skurcze przebiegają łagodnie i trwają jakieś 30-45 sekund.

Kiedy akcja porodowa przejdzie w fazę aktywną, staną się mocniejsze i częstsze, ich długość zwiększy się do 60 sekund. Szyjka macicy rozszerzy się do około 7 cm i nieraz ciężko Ci będzie złapać oddech między skurczami.

Potem jest faza przejściowa, skurcze następują jeden po drugim, a każdy trwa aż 90 sekund. Za nieco ponad godzinę rozwarcie szyjki macicy będzie miało 10 cm i w tym momencie będziesz mogła rozpocząć parcie. Główka to największa część ciała dziecka, dlatego jej wydobycie na zewnętrz wymaga dużej determinacji, nie mówiąc o mocnym parciu. Ale po urodzeniu główki będzie już tylko lepiej.

Idealny moment

Lista rzeczy do zrobienia jest długa, ale przez te kilka ostatnich tygodni wolności zadbaj też o własne potrzeby.

Opieka nad noworodkiem to ekscytujące i niezwykle wdzięczne zajęcie, ale nie pozostawia wiele czasu dla siebie. Wykorzystaj swoją obecną samotność na takie drobne przyjemności jak czytanie czy oglądanie filmów. Gdy pojawi się dziecko, ciężko będzie na to znaleźć czas.

Zdrowie

W czasie karmienia piersią sutki muszą być odpowiednio wystające.

Żeby to osiągnąć, przyłóż palec i kciuk powyżej i poniżej otoczki brodawki i lekko dociśnij w dół. Nie ściskaj palców do siebie jak przy szczypaniu, bo w ten sposób sutek może się wciągnąć.

Sutek powinien się wysunąć. Jeśli jest płaski lub wklęsły, zapytaj lekarza lub położnej, jak odpowiednio przygotować brodawki do karmienia.

Mama mamie

„Zabierz ze sobą pamiątki ze szpitala – bransoletkę identyfikacyjną, kartę wypisu, kartę z łóżeczka, kopię fragmentu taśmy monitora skurczów, które będzie można umieścić w albumie malucha." – Monika.

Idziemy na zakupy

Zaopatrz się w zapas pieluch, ściereczek, podkładek do piersi i innych niezbędnych artykułów, których będziesz potrzebować bezpośrednio po porodzie. W ten sposób unikniesz awaryjnego biegania po sklepach w pierwszych trudnych tygodniach po porodzie.

Ćwiczenia

Wykorzystaj ten czas na parę ćwiczeń relaksacyjnych.

Badania pokazują, że obniżają one częstotliwość bicia serca i ciśnienie krwi, a przy tym poprawiają nastrój.

Nie wiesz, jak zacząć? Spróbuj na przykład położyć się na boku i głęboko oddychać. Oddziel poszczególne partie mięśni, napinaj je i rozluźniaj przy wydechu.

Relacje rodzinne

Znajomi i rodzina prawdopodobnie oferują Ci teraz swoją pomoc.

Przyjmij ją, ale mów konkretnie, czego Ci potrzeba, inaczej zostaniesz z lodówką pełną gotowych dań, a nie będzie kto miał zrobić za Ciebie prania.

Wyznacz innym obowiązki, którym trudno będzie Ci podołać, gdy pojawi się maleństwo (np. strzyżenie trawnika czy zaniesienie ubrań do czyszczenia).

Rodzeństwo

Pokaż starszemu dziecku, że będzie odgrywało ważną rolę, gdy pojawi się braciszek czy siostrzyczka, wyznaczając mu przyszłe obowiązki.

Niech to będą łatwe zadania, takie jak podawanie chusteczek podczas przebierania albo włączanie komórki. Możesz przyznać mu z tej okazji jakiś oficjalny tytuł, np. „Pomocnik mamy” albo „Zastępca taty”.

Bliźnięta

Gdy dzieci przyjdą na świat, dziel i rządź.

Każdemu z nich będziesz mogła poświęcać przez jakiś czas 100 proc. uwagi, zabierając jedno do parku albo na zakupy, podczas gdy drugie pozostanie pod opieką partnera. I tak na zmianę.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.