Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
W 39. tygodniu ciąży rozwój dziecka zwalnia tempo. Jego wszystkie narząd są w pełni ukształtowane, a urodzony w tym czasie maluch świetnie poradzi sobie poza organizmem matki. Organ, który będzie rozwijał się w dalszym ciągu, to mózg – nieustannie będą tworzyły się nowe połączenia neuronowe. Oprócz tego dziecko nie przestanie przybierać na wadze i z każdym dniem będzie nieco cięższe.
Pod koniec III trymestru maluch nie rusza się tak chętnie, jak jeszcze kilka tygodni temu. Ma bardzo mało miejsca, a przez większość czasu śpi. W ten sposób zbiera siły przed porodem, który i dla niego jest wielkim wydarzeniem. Ponadto dziecko wyraźnie reaguje na bodźce wysyłane z zewnątrz, a w tym dźwięki, światło, dotyk.
W tym tygodniu ciąży mały człowiek powinien ważyć od 2800 g do 4000 g. Na to, jaka będzie jego masa urodzeniowa, wpływają także czynniki genetyczne oraz wskaźnik BMI matki. Natomiast skóra malucha staje się całkowicie nieprzezroczysta i traci swój różowy odcień. Jednak nawet po porodzie nie będzie miała ona swojego ostatecznego koloru – pigmentacja nastąpi dopiero po pewnym czasie.
Ostatni etap ciąży to spore wyzwanie dla organizmu i ciała kobiety. Główka dziecka znajduje się już bardzo nisko, wywiera nacisk na krocze, co może być przyczyną dyskomfortu, a nawet bólu.
W tym tygodniu nadal będą towarzyszyły ci obfite upławy. Jednak śluz może przybrać czerwony lub brunatny odcień. Będzie to spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych w szyjce macicy, która staje się coraz bardziej miękka i rozpulchniona. Jest to też typowy zwiastun zbliżającego się porodu, dlatego, jeśli wydzielina z pochwy nie zamienia się w krwawienie, nie ma powodów do niepokoju.
Im bliżej terminu rozwiązania, tym macica intensywniej trenuje, aby dziecko mogło przyjść na świat. Dlatego skurcze przepowiadające mogą męczyć cię wyjątkowo często i także w mocy. Pamiętaj jednak, że oznacza to, że akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili!
W 39. tygodniu ciąży będziesz czuła się ociężała. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w twojej macicy oprócz dziecka znajduje się 1 kg wód płodowych oraz łożysko, które waży ponad 0,5 kg. Twój organizm zgromadził też 2 kg zapasów wody, a w żyłach krąży przynajmniej 1 kg krwi więcej niż przed ciążą. Natomiast macica, która 9 miesięcy temu ważyła ok. 70 g, tuż przed rozwiązaniem jest cięższa o około 900 g.
Dlatego też możesz odczuwać ból w stawach, które nie są przyzwyczajone do dźwigania tak dużego ciężaru. Dochodzi do tego często rwa kulszowa spowodowana uciskiem macicy na nerw kulszowy. Ponadto organizm gromadzi wodę, co pod koniec ciąży może powodować obrzęki nie tylko nóg i dłoni, ale też twarzy.
Co może pomóc złagodzić dolegliwości III trymestru ciąży? Przeczytaj artykuł: Termofor z pestek wiśni – jak go używać i jakie ma zastosowanie?
Twój organizm będzie oczyszczał się przed porodem, w związku z tym możesz spodziewać się zarówno biegunek, jak i wymiotów. Niektóre kobiety na kilka dni przed rozpoczęciem akcji porodowej bardzo dużo śpią. W ten sposób organizm zbiera zapasy energii potrzebnej do wydania dziecka na świat. Natomiast inne ciężarne – ze względu na stres i niepokój związany z oczekiwaniem na skurcze porodowe – nie mogą zmrużyć oka.
Jednym z pierwszych objawów wskazujących na to, że niebawem urodzisz, jest odejście czopa śluzowego. Ma on galaretowatą, zbitą konsystencję. Niekiedy jest on mleczno-biały, a w przypadku niektórych ciężarnych może być zabarwiony krwią i przybrać odcień brunatny lub różowy. Może zdarzyć się, że ciężarna nie zauważy odejścia czopa śluzowego. Dzieje się tak w przypadku kobiet, które doświadczyły obfitych upławów.
To, że dziecko wkrótce pojawi się na świecie, zwiastują przede wszystkim skurcze porodowe. W odróżnieniu od skurczy przepowiadających są boleśniejsze i regularne. Oprócz tego nie mijają ani po zmianie pozycji, ani po ciepłej kąpieli. Poród poprzedza również odejście wód płodowych. Jeśli dojdzie do tego przed pojawieniem się skurczy, mówi się wtedy o ich przedwczesnym odejściu.
Zarówno odpływanie wód płodowych, jak i regularne skurcze wymagają tego, aby udać się na porodówkę. Trzeba jednak pamiętać, że o regularnej akcji skurczowej macicy można mówić dopiero wtedy, kiedy występuje jeden skurcz co 10 minut lub częściej.
Dowiedz się więcej o tym, co może zwiastować poród – przeczytaj artykuł: Czy to już? Poznaj pierwsze objawy porodu
W 39. tygodniu ciąży na pewno z niecierpliwością oczekujesz na rozwiązanie. Czujesz się zmęczona swoim stanem i chciałabyś, aby dziecko przyszło już na świat. Temu, aby poród rozpoczął się szybciej, sprzyjają spokojna, umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacery), seks oraz stymulowanie brodawek sutkowych. Dzięki temu w organizmie pojawia się wyższe stężenie oksytocyny – odpowiada ona za skurcze macicy i rozpoczęcie akcji porodowej.
Chodząc i spacerując, przyzwyczajasz dziecko do kołysania. Zapamiętuje ono sposób i rytm Twojego chodu. Dlatego też już po porodzie maluch także będzie potrzebował kołysania i noszenia go blisko ciała.
Na tym etapie ciąży powinnaś liczyć ruchy dziecka i obserwować jego aktywność. Gdy zbliża się termin porodu, warto częściej wykonywać rutynowe badanie KTG. Dzięki niemu lekarz oceni czynność serca płodu oraz czynność skurczową macicy. Badanie to wymaga również od ciężarnej wskazywania momentów, w których poczuła ruch dziecka, dlatego weryfikuje ono także dobrostan płodu. Jeżeli na podstawie zapisu KTG lekarz stwierdzi nieprawidłowości, zostaniesz skierowana do szpitala.
Na pewno już kilka tygodni temu przygotowałaś torbę do szpitala. Pamiętaj jednak, żeby zabrać ze sobą aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Muszą się wśród nich znaleźć wyniki badania moczu, morfologii krwi oraz testu GBS. Zwróć uwagę na to, aby spakować do torby książeczkę ciąży oraz najnowsze zdjęcia z badań USG. Na porodówce zostaniesz też poproszona o potwierdzony wynik grupy krwi.
Nie zapomnij, aby przed wyjazdem do szpitala, włożyć do torby rzeczy, z których korzystasz na co dzień lub które nosisz w torebce. Włóż do niej dowód osobisty, pieniądze, telefon oraz ładowarkę.
Dziecko waży ok. 3,3 kg.
Nie. Nie każda mama czuje takie bóle przed porodem.
Dziecko w 39. tygodniu ciąży urodzi się, kiedy będzie na to gotowe. Cierpliwości!
Kłucie w pochwie może oznaczać skracanie się szyjki macicy i wstawianie się dziecka do kanału rodnego.
Tak. Choć zmiana ułożenia dziecka jest trudna, nie jest niemożliwa.
Jeśli doskwiera Ci twardy brzuch, odpoczywaj, nie przeciążaj się i unikaj wysiłku.
Jeśli nie czujesz ruchów dziecka, niezwłocznie udaj się do najbliższego szpitala.
Tak. Plamienie może oznaczać odejście czopa śluzowego. Zaniepokoić Cię powinna świeża krew.
Tylko 5% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie porodu. Dziecko może przyjść na świat w każdym momencie.
Badanie KTG w 39. tygodniu ciąży powinno trwać 20-30 minut.
Tak. Dziecko jest gotowe do życia poza organizmem matki.
Tak. Akcja porodowa może rozpocząć się między 38. a 42. tygodniem ciąży. Masz jeszcze czas.
Biegunka może oznaczać oczyszczanie się organizmu przed porodem.
39. tydzień ciąży to 9. miesiąc ciąży.
Mdłości mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi lub kopaniem dziecka w żołądek.
Nie, jeśli małowodzie zostało zdiagnozowane w 39. tygodniu ciąży i nie ma innych podstaw do indukowania porodu.
Na zgagę mogą pomóc migdały, imbir lub specjalne preparaty z apteki.
W 39. tygodniu ciąży możesz czuć krótkie, nieregularne skurcze przepowiadające lub regularne, nabierające na sile skurcze porodowe.
Gęsty śluz może oznaczać odejście czopa śluzowego.
Najczęstsze objawy porodu w 39. tygodniu ciąży to odchodzący czop śluzowy, odpłynięcie wód płodowych, biegunka, wymioty, bóle kręgosłupa i regularne skurcze.