24 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
24

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko mierzy około 21 cm (od główki do najdalszej części tułowia) i waży prawie 0,5 kg. Ma już śliczną buzię, którą niedługo zobaczysz, z oczami i uszami na właściwym miejscu.

Jest tak duże, że nie może już wykonywać gwiazd i piruetów, ale nadal z wielką ciekawością bada otoczenie. Staje się coraz bardziej wrażliwe na zewnętrzne odgłosy. Jeśli przestraszy je jakiś głośny dźwięk, potrafi zastygnąć w bezruchu na całe godziny.

Twoje ciało

Na brzuchu, biodrach i piersiach mogą zacząć się pojawiać bladoczerwone rozstępy.

Jeśli jeszcze nie stosujesz kremu przeciw rozstępom, to ostatni dzwonek! Na szczęście nawet, kiedy zmienią się już w białe linie, które zostają na zawsze, nie martw się. Zwykle są cieniutkie i możesz traktować je jako pamiątkę Twojego wielkiego przedsięwzięcia - dziewięciomiesięcznej przygody.

Idealny moment

Wychodząc na dwór, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. To dobry zwyczaj, nawet jeśli nie jesteś w ciąży, ale teraz to szczególnie ważne, bo oczy zrobiły się bardziej wrażliwe na słońce.

Zdrowie

Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego lekarza, a próby poprawienia tej sytuacji nie przyniosły skutku, wybierz się do innego.

Trzymanie się kurczowo specjalisty, do którego nie masz pełnego zaufania, nie jest dobre ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Kiedy przyjdzie do porodu, warto mieć obok siebie kogoś, komu ufa się całkowicie.

Mama mamie

„Kiedy byłam w szóstym miesiącu, przyśniło mi się, że urodziłam w pełni rozwiniętą córeczkę wielkości dłoni. Spała w malutkim koszyczku na komodzie, wyglądała jak Calineczka. Nigdy nie płakała. W moim śnie wyjechaliśmy na wakacje, zostawiając ją w domu. Gdy wróciliśmy, ona ciągle tam była i uśmiechała się do nas.” – Ela.

Idziemy na zakupy

Jeśli cenisz życie w zgodzie z naturą, poszukaj sklepów, które sprzedają ekologiczne produkty dla dzieci. W ofercie sklepów tradycyjnych i internetowych znajdziesz ekologiczne pieluchy, ubranka, pościele i nosidła dla niemowląt.

Ćwiczenia

Nawet jeśli się spieszysz, nie zaniedbuj rozgrzewek i ćwiczeń relaksujących po gimnastyce. Zapobiegają one urazom oraz w łagodny sposób przyśpieszają lub spowalniają oddech i rytm serca.

Kilka szybkich, łatwych ruchów: zataczaj ramionami duże koła, maszeruj w miejscu.

Relacje rodzinne

Spędzanie czasu z partnerem jest ważne, ale równie ważne jest to, by mieć trochę czasu dla siebie.

Gdy zostaniecie już rodzicami, nie będziecie mieli wielu okazji, żeby zajmować się wyłącznie swoimi sprawami, pozwólcie więc sobie na to teraz.

Zajmij się ogródkiem, gdy mąż ogląda mecz w TV, albo obejrzyj z koleżanką film, gdy on buszuje po księgarniach.

Rodzeństwo

Jeśli Twoje starsze dziecko traci zainteresowanie tematem niemowlęcia, przez jakiś czas nie poruszaj tej kwestii.

W końcu, jeśli nawet Tobie dziewięć miesięcy wydaje się długim okresem, to pomyśl jak bardzo czas oczekiwania musi się dłużyć dziecku. Jeżeli zainteresowanie znowu się pojawi, pozwól mu podejmować wraz z Tobą decyzje, na przykład, jak urządzić pokój dla dzidziusia.

Bliźnięta

Bliźnięta łączy niewątpliwa więź, ale każde z nich ma swoją indywidualność, o którą powinnaś zadbać.

Zacznij od przygotowania dla każdego z nich oddzielnego pudełka na pamiątki. Kiedyś docenią to, że od samego początku rozwijałaś ich indywidualność.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.