2 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
2

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Marzysz, by już za chwilę dowiedzieć się, że będziesz mamą? Na potwierdzenie Twoich domysłów musisz poczekać jeszcze około tygodnia.

Jesteś w tygodniu poprzedzającym owulację. Mówi się o nim „tydzień drugi”, bo lekarz za początek ciąży uzna pierwszy dzień Twojego ostatniego cyklu miesiączkowego. Jeśli masz regularny cykl, owulacja powinna nastąpić w przyszłym tygodniu.

Odrobina strategicznego planowania zwiększy Wasze szanse na poczęcie potomstwa właśnie w tym tygodniu!

Twoje ciało

Co miesiąc, w oczekiwaniu na nowe życie, Twoja macica przygotowuje dobrze ukrwioną „wyściółkę” - błonę śluzową (endometrium). Równocześnie w jednym z jajników, w wypełnionych płynem pęcherzykach, dojrzewają komórki jajowe.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu komórka jajowa wydostanie się z jajnika i zapłodnienie będzie możliwe.

Chciałabyś wiedzieć kiedy jest największa szansa na zapłodnienie? Przeczytaj artykuł: Dni płodne, wszystko co chciałabyś wiedzieć o owulacji

Idealny moment

Owszem, powinnaś kochać się często, ale nie kosztem namiętności. Statystycznie rzecz ujmując, codzienne zbliżenia zwiększają szanse zajścia w ciążę, jednak nie w aż takim stopniu, jak można by przypuszczać.

Prawdopodobieństwo poczęcia przy codziennych stosunkach wynosi 0,37 a przy kontaktach co drugi dzień równe jest 0,33 – nie czuj się więc w obowiązku „przywoływać bociana” co noc.

Zdrowie

Czy Ty i Twój partner leczycie drobne dolegliwości ziołami?

Jeśli staracie się o dziecko, warto na pewien czas zrezygnować z ziół. Istnieją badania pokazujące, że:

  • dziurawiec,
  • jeżówka purpurowa (echinacea purpura)
  • czy miłorząb (ginkgo biloba)

mogą negatywnie wpływać na nasienie Twojego partnera.  

Mama mamie

Starasz się zajść w ciążę? Badania dowodzą, że relaks poprawia płodność.

Agnieszka znalazła na to swój sposób: „Codziennie wstaję godzinę wcześniej niż pozostali członkowie rodziny, siadam z filiżanką kawy, biorę gazetę i zajmuję się tym, co sprawia mi najwięcej przyjemności -wypełnianiem krzyżówek."

Idziemy na zakupy

Jeśli nie jesteś pewna, kiedy wypadają Twoje płodne dni, pomoże Ci domowy test owulacyjny, który kupisz w aptece.

Taki test mierzy poziom lutropiny (hormonu luteinizującego, LH). Podwyższony poziom tego hormonu informuje, że za 24-36 godzin zostanie uwolniona dojrzała komórka jajowa. A to właśnie najlepszy moment by powołać do życia nowego obywatela.

 

Ćwiczenia

Nie pozwól by próby zajścia w ciążę stały się dla Ciebie przyczyną napięcia. Negatywne emocje obniżają płodność!

Stres utrudnia owulację i może nawet doprowadzić do zatrzymania miesiączki. Ćwiczenia fizyczne doskonale wpływają na samopoczucie. Podnoszą poziom endorfin – hormonów szczęścia.

Półgodzinne sesje ćwiczeń, kilka razy w tygodniu zapewnią Ci dobrą kondycję, wygląd i doskonały humor.

Relacje rodzinne

Inwestuj w swój związek. Dziecko będzie przecież jego owocem. Dopieszczaj partnera, rób mu małe przyjemności, uprzedzaj jego prośby. Pierwszy rok po narodzinach dziecka to trudny czas dla większości par.

Wzmacniaj łączącą Was więź teraz, by łatwiej przetrwać wyzwania początków rodzicielstwa.

Rodzeństwo

Jeżeli starasz się o drugie dziecko, jest szansa, że Twoja młodsza pociecha będzie spokojniejsza niż starsze rodzeństwo. Przy drugim dziecku jesteście zwykle dużo spokojniejsi, a to udziela się rozwijającemu się dziecku.

Najmłodszy członek rodziny zwykle łatwiej odzyskuje dobry humor niż starsze rodzeństwo, bywa bardziej pomysłowy i rozbrykany.

Bliźnięta

Czy to możliwe, że będziesz mamą bliźniąt?

Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej wzrasta dwukrotnie u kobiet, które rodzą po 35. roku życia!

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.