2-tydzien-ciazy.png

2. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

2. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Marzysz, by już za chwilę dowiedzieć się, że będziesz mamą? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, musisz jeszcze poczekać.

Aktualnie jesteś w tygodniu poprzedzającym owulację. Mówi się o nim „tydzień drugi”, ponieważ lekarz za początek ciąży uzna pierwszy dzień Twojego ostatniego cyklu miesiączkowego. Jeśli masz regularny cykl, owulacja powinna nastąpić w przyszłym tygodniu. Już za kilka dni zostanie uwolniona komórka jajowa – w tym czasie szanse na poczęcie się zwiększają!

Dowiedz się więcej, jak obliczyć dni płodne - przeczytaj artykuł: Kalendarz owulacji - jak obliczyć dni płodne

Twoje ciało

Twoje ciało co miesiąc przygotowuje się na potencjalną ciążę. Macica tworzy dobrze ukrwioną „wyściółkę” – błonę śluzową (endometrium). Równocześnie w jednym z jajników, w wypełnionych płynem pęcherzykach Graafa, dojrzewają komórki jajowe.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu komórka jajowa wydostanie się z jajnika i zapłodnienie będzie możliwe. Kto wie? Może tym razem plemnikowi uda się dotrzeć do niej w odpowiednim momencie?

Chciałabyś wiedzieć kiedy jest największa szansa na zapłodnienie? Przeczytaj artykuł: Dni płodne, wszystko co chciałabyś wiedzieć o owulacji

Idealny moment

2. tydzień ciąży to idealny moment na przeprowadzenie podstawowych badań. Warto wykonać morfologię krwi, oznaczenie poziomu glukozy na czczo, próby wątrobowe czy lipidogram.

Badanie USG jest zbędne – to za wcześnie, by lekarz mógł stwierdzić ciążę.

Zdrowie

Warto już teraz zatroszczyć się o swoje zdrowie. Pamiętaj o wizycie kontrolnej u dentysty – kiedy będziesz w ciąży, wykonywanie zabiegów w znieczuleniu czy przyjmowanie leków przeciwbólowych nie będzie wskazane dla Twojego maluszka. Dla własnego komfortu warto zająć się tym jeszcze przed zajściem w ciążę.

Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę przygotowując się do ciąży - przeczytaj artykuł: Jak przygotować się do ciąży?

Ćwiczenia

Nie pozwól by próby zajścia w ciążę stały się dla Ciebie przyczyną napięcia. Negatywne emocje obniżają płodność!

Stres utrudnia owulację i może nawet doprowadzić do zatrzymania miesiączki. Ćwiczenia fizyczne doskonale wpływają na samopoczucie. Podnoszą poziom endorfin – hormonów szczęścia.

Półgodzinne sesje ćwiczeń, kilka razy w tygodniu zapewnią Ci dobrą kondycję, wygląd i doskonały humor. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci największą przyjemność. Dzięki temu w pełni się zrelaksujesz.

Dowiedz się, o czym warto pamiętać w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Bliskość

Częste zbliżenia zwiększają szanse zajścia w ciążę. Regularne stosunki co 2-3 dni pozytywnie wpływają na jakość nasienia, zaś zbyt długie przerwy między zbliżeniami oraz codzienny seks mają negatywny wpływ na ruchliwość plemników. Być może dlatego do tej pory nie udawało się zajść w ciążę.

Zobacz, co jeszcze powinnaś wiedzieć, przygotowując się do ciąży – przeczytaj artykuł: Planowanie ciąży krok po kroku

Pamiętaj, aby stale wzmacniać łączącą Was więź. Dzięki temu Wasza relacja nie będzie koncentrowała się wyłącznie na staraniach o dziecko. Sprawiajcie sobie drobne przyjemności i wspierajcie się każdego dnia.

Dowiedz się po czym poznać czy jesteś już w ciąży - przeczytaj artykuł: Czy będę mamą czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

O co pytają mamy?

Co widać na USG w 2. tygodniu ciąży?

Na USG można zauważyć dojrzałą komórkę jajową.

Jakie objawy występują w 2. tygodniu ciąży?

W 2. tygodniu ciąży dochodzi do owulacji, przez co może nieznacznie wzrosnąć temperatura ciała i pojawić się ból owulacyjny.

Czy można w 2. tygodniu ciąży robić USG dopochwowe?

Tak. USG dopochwowe jest bezpieczne.

Jak wygląda brzuch w 2. tygodniu ciąży?

Brzuch na tym etapie wygląda normalnie, jak zawsze.

Jak wygląda płód w 2. tygodniu ciąży?

W 2. tygodniu ciąży nie ma płodu, ponieważ nie doszło jeszcze do zapłodnienia.

Czy w 2. tygodniu ciąży mogą wystąpić mdłości?

Tak, ale ich przyczyna to zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa.

Czy w 2. tygodniu ciąży warto zrobić test ciążowy?

Nie, ponieważ nie doszło do zapłodnienia.

Poziom HCG w 2. tygodniu ciąży – ile wynosi ?

Poziom HCG wynosi 0, ponieważ komórka nie połączyła się z plemnikiem.

Czy w 2. tygodniu ciąży można zrobić RTG?

Tak, jeszcze nie doszło do zapłodnienia.

Ból jajników w 2. tygodniu ciąży – to normalne?

Tak, ból jajników w 2. tygodniu ciąży może być związany owulacją.