26 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
26

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Przez całe miesiące dziecko miało zamknięte oczka, które teraz są prawie gotowe i maluch zacznie unosić powieki. We wszystkich grupach etnicznych dzieci na tym etapie mają niebieskie oczy. Tęczówka zmieni ostatecznie zabarwienie dopiero kilka miesięcy po narodzinach.

Mózg dziecka szybko dojrzewa. Maluch rośnie jak na drożdżach. Mierzy już około 33 cm i waży około 910 g. Jest wciąż jeszcze bardzo szczuplutki, ale nim się spotkacie, nabierze ciałka.

Twoje ciało

Za Tobą niemal dwie trzecie ciąży.

Zaczyna się robić coraz trudniej. Ból pleców, skurcze nóg, obciążenie okolic miednicy.

Prawdopodobnie tak jak u większości ciężarnych kobiet Twoje włosy wyglądają teraz fantastycznie – nabrały objętości i blasku. To wynik działania estrogenu i progesteronu.

Idealny moment

Twoje dziecko pobiera żelazo bezpośrednio z Twojego organizmu.

Jedz dużo bogatych w żelazo pokarmów takich jak soczewica i szpinak, zwłaszcza jeśli jesteś wegetarianką. Lekarz może zaproponować Ci suplementację diety żelazem i witaminami dla kobiet w ciąży. Trzymaj witaminy w widocznym miejscu lub ustaw sobie przypomnienie w telefonie, w ten sposób będziesz o nich pamiętać.

Dowiedz się więcej o korzystnym wpływie witamin na rozwój ciąży - przeczytaj artykuł: Witaminy w ciąży

Zdrowie

Odnosisz wrażenie, że inne brzuchy ciążówek są dużo mniejsze lub dużo większe od Twojego?

Rozmiar brzucha uzależniony jest bardziej od położenia, kształtu i budowy płodu niż jego wielkości. Pewną rolę odgrywa też napięcie mięśniowe. Mocne mięśnie sprawiają, że brzuch zaczyna być widoczny dużo później. Jeśli lekarz mówi, że dziecko rośnie tak jak powinno, nie ma powodów do obaw.

Mama mamie

Ciąża to też trudne momenty. Może uda Ci się odstresować, śpiewając?

„Mojej córeczki jeszcze nie ma na świecie, ale czasem śpiewam jej kołysanki. Śmieję się z siebie samej i to końcu zawsze poprawia mi humor” – Malwina.

Idziemy na zakupy

Jeśli zdecydujesz się na generalny remont pokoiku dziecka, zaplanuj jego zakończenie na kilka tygodni przed przewidywaną datą narodzin.

Świeżo położona tapeta, farba, lakier zawierają szkodliwe substancje. Pokoik powinien być intensywnie wietrzony przez osiem tygodni nim zamieszka w nim mały lokator.

Malowanie i tapetowanie niech zrobi tatuś, lub ekipa remontowa – w żadnym wypadku nie Ty.

Ćwiczenia

Twoje uda dźwigają coraz cięższą macicę i dziecko. Pozwól im czasem odpocząć.

Możesz zapytać lekarza lub trenera fitness o odpowiednie na tym etapie ciąży ćwiczenia rozciągające. Jeśli nie masz już siły ćwiczyć, kiedy leżysz na łóżku wsuń pod stopy poduszkę, albo niski stołeczek, kiedy w fotelu oglądasz telewizję lub czytasz książkę. To dobry nawyk, który przyda się również po urodzeniu maluszka.

Relacje rodzinne

Zegarek tyka, zbliża się termin porodu!

Zamiast się spinać pomyślcie o tym czasie, jak o urlopie! Róbcie to, co lubicie i pracujcie nad poczuciem humoru, dla rodziców to często „ostatnia deska ratunku”!

Wybierzcie się do kina na komedię lub obejrzyjcie w domu jakiś wyjątkowo śmieszny film albo poróbcie do siebie nawzajem głupie miny.

Rodzeństwo

Narodziny braciszka lub siostrzyczki staną się dla Twojego dziecka czymś bardziej realnym, gdy przyszły członek rodziny będzie miał imię. Jeśli wiecie już, jak nazwiecie nową pociechę, często wymieniajcie jej imię. Jeśli nie wybraliście jeszcze imienia, posługujcie się określeniem dzidziuś, maluch. Jeśli dziecko jest starsze włączcie go w poszukiwanie odpowiedniego imienia dla maleństwa.

Bliźnięta

Gdy spostrzeżesz pieluchy, chusteczki czy krem w promocji, a w domu masz trochę wolnego miejsca – od razu kupuj.

Kupując je po atrakcyjnych cenach z wyprzedzeniem zaoszczędzisz czas i pieniądze. Gromadź pieluchy w różnych rozmiarach, dzieci przecież będą rosły.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.