Piąty miesiąc ciąży to radosny moment w życiu przyszłej mamy. Pierwsze ruchy dziecka, odczuwane jako trzepot skrzydełek motylka, obudzą w Tobie nowe emocje, których do tej pory nie doświadczałaś. Ten wzruszający moment zapamiętasz na całe życie.
Dziecko zaczyna poruszać się w Twoim brzuchu już około 7. tygodnia życia, ale ruchy te są widoczne jedynie na USG. Maluch ma wtedy zaledwie 2,5 cm, a jego mięśnie kręgosłupa zaczynają się kształtować. Pierwszych wyczuwalnych ruchów dziecka spodziewaj się między 18. a 24. tygodniem życia, chociaż nie jest to regułą. Duże znaczenie ma budowa ciała przyszłej mamy oraz fakt, czy po raz pierwszy spodziewa się dziecka. Najpierw ruchy dziecka są bardzo delikatne i przypominają bulgotanie, określane przez niektóre mamy jako „trzepotanie skrzydełek motylka”. Dopiero pod koniec drugiego trymestru poczujesz wyraźne kopnięcia.
Każdy maluch ma własny rytm dnia, niektóre dzieci dają o sobie znać wczesnym rankiem, inne wieczorem. Zwykle ruchy stają się bardziej intensywne po zjedzeniu posiłku. Aktywność ruchowa dziecka w brzuchu mamy świadczy o jego prawidłowym rozwoju. Takie fikołki pozwalają też dziecku przygotować się do trudnej podróży, jaką będzie przedostanie się przez kanał rodny.
Lekarze bardzo często zachęcają przyszłe mamy do monitorowania ruchów dziecka. Najłatwiej zapisywać ich częstotliwość w notesie w postaci kresek. Po 28. tygodniu ciąży przyjmuje się, że maluch powinien się poruszać nie mniej niż 10 razy na godzinę, a szczególnie po posiłku. Pamiętaj jednak, że z każdym miesiącem dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuszku i jego ruchy mogą być coraz słabsze. Maluszkowi łatwo udziela się Twój nastrój, kiedy jesteś zdenerwowana często zmienia pozycje, a gdy np. pływasz w basenie towarzyszy mu przyjemne uczucie lekkości.
Dziecko w Twoim brzuchu reaguje na bodźce zewnętrzne, które także mają wpływ na częstotliwość poruszania się płodu. Obserwuj swoje ciało, a na pewno zauważysz pierwsze ruchy Twojego dziecka. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zawsze możesz porozmawiać z Twoim lekarzem prowadzącym ciążę.