23 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
23

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko waży już blisko pół kilograma, a czerwona, pomarszczona, luźna skóra sprawia, że w niczym nie przypomina ślicznego bobaska, którym się stanie.

Mierzy około 19 cm (od czubka główki do najniższego punktu tułowia) i w pełni wykorzystuje przestrzeń w łonie matki, wierzgając nóżkami, wyciągając ramiona i chwytając dłońmi pępowinę.

Słyszy już dźwięki i jest szczególnie wrażliwe na silny hałas, który może je przestraszyć do tego stopnia, że serce zaczyna mocniej bić, a ręce wykonują gwałtowne ruchy. O wiele bardziej odpowiada mu łagodna muzyka i stłumiony dźwięk Twojego głosu.

Twoje ciało

Macica sięga już ponad dwa centymetry powyżej pępka, a Ty stajesz się coraz bardziej okrągła. W efekcie Twój pępek teraz jest już pewnie wypukły.

Możesz odczuwać duży przypływ apetytu. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm potrzebuje teraz solidnej porcji składników odżywczych, szczególnie białka i tłuszczu do budowy organów dziecka i ogólnie dla zdrowia i siły.

Idealny moment

Nie daj się przytłoczyć temu wszystkiemu, co powinnaś zrobić przed urodzeniem dziecka.

Zamknij oczy, wyobraź sobie dziecko bezpiecznie wtulone w Twoje łono i głęboko oddychaj. Specjaliści twierdzą, że wizualizacja pomaga ograniczyć stres w trudnych sytuacjach.

Zdrowie

Kusi Cię, żeby wybrać się do ośrodka, w którym można zrobić trójwymiarowe USG?

Pamiętaj, że USG to poważne badanie. Jest to metoda stosunkowo młoda, bo stosowana od lat ’80 XX w., więc nieokreślony jest jeszcze jej długofalowy wpływ na populację. Zwykle USG wykonuje się w pierwszym trymestrze i ponownie w 2. lub 3. Możesz umówić się wtedy w gabinecie z maszyną 3D.

Dowiedz się więcej o USG i innych badaniach polecanych kobietom w ciąży - przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?

Mama mamie

„Położne w przychodni, do której chodziłam, stworzyły naprawdę cudowną atmosferę. Przychodziłam długo przed wyznaczoną godziną wizyty, żeby porozmawiać z innymi kobietami, wymienić się poradami i doświadczeniami. Prowadziły również zajęcia dla debiutujących mam, tak że każda z nas miała okazję skorzystać z różnego rodzaju pomocy, jeśli tylko chciała” – Marta.

Idziemy na zakupy

Jeśli nie masz w domu miejsca i chcesz oszczędzić parę złotych, szukaj sprzętów wielofunkcyjnych.

Kilka propozycji: łóżeczko niemowlęce, które można zamienić w łóżko dla dziecka chodzącego, albo przewijak, który można później wykorzystać jako komodę.

Ćwiczenia

Większość specjalistów jest zgodna, że ćwiczenia pomagają złagodzić bóle i dolegliwości występujące w czasie ciąży, a nawet zapobiegają poważnym chorobom, takim jak cukrzyca ciążowa. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przedobrzyć. Ogranicz ćwiczenia do 30 minut dziennie.

Relacje rodzinne

Każda kobieta ma inne oczekiwania, co do obecności jej partnera w czasie wizyt u lekarza, jednak eksperci sugerują, by co najmniej kilka takich wizyt odbyć wspólnie.

„Bardzo się cieszę, kiedy przychodzi tata” – mówi Barbara, ginekolog. „Dzięki temu ciąża staje się dla niego czymś bardziej rzeczywistym i daje mu lepsze pojęcie o tym, co przechodzi jego partnerka.”

Rodzeństwo

Przyzwyczajaj starsze dziecko do myśli o młodszym rodzeństwie, wskazując na niemowlęta w parku czy w książkach albo mówiąc po prostu (gdy czas rozwiązania będzie już bliski): „My też będziemy mieli takiego dzidziusia”. Możesz kupić mu nawet lalkę-dzidziusia i pokazać, jak delikatnie trzeba się z nią obchodzić.

Bliźnięta

Nie ma sposobu na uniknięcie drażliwych pytań dotyczących ciąży, szczególnie jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka. Niemniej jednak, jeśli ktoś, kogo dobrze nie znasz, porusza temat leków na bezpłodność, nie obruszaj się od razu. Zamiast tego, odbij piłeczkę i zapytaj, skąd ta ciekawość. Może kobieta zadająca takie pytania sama rozważa leczenie albo nie wie, jak zacząć temat.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.