27 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
27

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko dziś mierzy ok. 34 cm i waży trochę ponad kilogram. Pod skórą gromadzi się tłuszczyk, który po urodzeniu chronić będzie dziecko przed wychłodzeniem.

W dalszym ciągu rozwijają się małe płucka. Układ odpornościowy przygotowuje się do funkcjonowania poza łonem matki.

Dziecko odkryło, że może ssać kciuk. Ćwiczenie to wzmacnia policzki i żuchwę.

Twoje ciało

Czasami czujesz napięcia i skurcze macicy trwające około dwóch minut. Nie powinny być one bolesne, ale nie są też niczym przyjemnym. To skurcze Braxtona Hicksa, zwane przepowiadającymi. Wiele kobiet uznaje je mylnie za początek akcji porodowej.

Natura w ten sposób pokazuje Ci, jak będą wyglądały prawdziwe skurcze (te towarzyszące porodowi są dużo mocniejsze) i przygotowuje Twoją macicę do porodu.

Idealny moment

Męczy Cię huśtawka nastrojów? Pisz pamiętnik.

Pisanie daje szansę na okiełznanie emocji falujących tak samo jak poziom hormonów, od radości po niepokój przemieszany z uniesieniem.

Twoje ciało zmienia się gwałtownie - podobnie jak Twoje życie. Nie masz nad nim kontroli. Każdą przyszłą mamę taki stan rzeczy wyprowadza z równowagi.

Zdrowie

Badania pokazują, że jedynie śladowe ilości farby do włosów przenikają przez skórę głowy do krwioobiegu, więc nakładanie farby po pierwszym trymestrze uznaje się za dozwolone.

Jeśli farbujesz włosy, zapytaj lekarza lub położną o ich zdanie na temat nakładania koloru w drugim i trzecim trymestrze.

Ćwiczenia

Poproś lekarza o radę dotyczącą ćwiczeń.

Nawet jeśli czujesz się świetnie, wiesz już, że wydolność Twojego ciała jest inna w czasie ciąży.

Nie pozwalaj sobie na lenistwo, ale ruszaj się ostrożnie i nie forsuj się. Intensywne ćwiczenia mogą zaszkodzić szczególnie, jeśli:

  • wystąpił u Ciebie stan przedrzucawkowy (podwyższone ciśnienie),
  • spodziewasz się więcej niż jednego dziecka,
  • jesteś w grupie ryzyka przedwczesnego porodu lub gdy wcześniej urodziłaś dziecko przed terminem,
  • cierpisz na niewydolność cieśniowo-szyjkową lub miałaś krwawienia pochwowe.

Bliskość

Myśl o zostaniu rodzicem wywołują lęk nawet u tych, którzy niczego się nie boją. Czy będę wiedzieć, jak zmienić pieluchę? Czy zdołam zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka?

Rozmawiaj o swoich obawach z partnerem. Pozwól mu wyrazić własne niepokoje. Dobry słuchacz skutecznie łagodzi napięcia.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.