38 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
38

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Gratulacje! Dotarłaś do właściwego okresu porodu, który przypada między 38. a 42. tygodniem. Twój termin to  środek tego okresu.

Już niedługo będziesz mogła wziąć dziecko w ramiona, popatrzeć mu w oczka i powitać je na tym świecie.

Maluch waży w tej chwili ok. 3,1 kg, mierzy 49-50 cm (tyle, co średnica dyni!) i ma już ukształtowane wszystkie układy organizmu. Z jego ciała zniknął już w większości meszek płodowy i woskowata powłoka, które tak naprawdę zostały przez dziecko strawione wraz z płynem owodniowym. Jego organizm przerobi tę dziwną mieszankę na ziemisty stolec zwany smółką. Może się okazać, że dziecko urodzi się pokryte meszkiem – nie martw się, to nie jest powód do niepokoju. Nie świadczy to o żadnych nieprawidłowościach, a meszek niebawem zniknie ze skóry dziecka.

Płuca i struny głosowe są gotowe na pierwszy koncert – który usłyszysz, gdy tylko maluch pojawi się na „scenie”.

Sprawdź, dlaczego należy suplementować kwas foliowy - przeczytaj artykuł: Kwas foliowy - dlaczego jest tak ważny w ciąży?

 

Twoje ciało

W tym czasie powinno Ci się oddychać trochę lżej, dziecko zeszło bowiem niżej główką w dół, ustawiając się do wyjścia kanałem rodnym, przez co organy wewnętrzne odzyskały trochę miejsca.

Zjawisko to zwane odciążeniem może nastąpić na kilka tygodni przed, tuż przed, a nawet w trakcie porodu.

Nie pożegnałaś się jednak ze wszystkimi dolegliwościami. Takie ustawienie dziecka może powodować, że odczujesz większy nacisk na trzewia, uda i pęcherz.

Dowiedz się więcej o nudnościach i zobacz jak sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Nudności i zgaga - jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży

Idealny moment

Nie chcesz wydać fortuny, powiadamiając świat o Waszym szczęściu? Wiele stron internetowych oferuje gotowe e-mailowe wersje ogłoszeń o urodzinach. Poszperaj w sieci. Wydasz w ten sposób o wiele mniej niż na smsy.

Zrób listę wszystkich ważnych numerów telefonów, których będziesz potrzebować, gdy maleństwo będzie już w domu, tak żeby później nie trzeba było ich szukać w pośpiechu. Umieść listę tuż obok telefonu i wpisz na nią wszystkie osoby, których pomoc może być Ci potrzebna w tych pierwszych tygodniach (np. pediatra, opiekunka, konsultant ds. laktacji).

Zbierz stosik jadłospisów z restauracji dostarczających dania na wynos i wsuń je pod telefon. W ten sposób w zasięgu ręki będziesz miała pożywny posiłek, w przypadku, gdy Ty i Tatuś będziecie zbyt zajęci, by gotować.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Zdrowie

Naucz się rozpoznawać fałszywą akcję porodową po jej charakterystycznych oznakach: skurcze mają nieregularny charakter i nie przybierają łącznie na długości, sile i częstotliwości (zmiana pozycji - powiedzmy, wstanie na nogi, gdy wcześniej leżałaś - powinna wyeliminować ból).

Poza tym podczas fałszywego alarmu poczujesz skurcze z przodu ciała, podczas gdy przy prawdziwej akcji porodowej zaczną się z tyłu i będą przechodzić ku przodowi.

Naucz się rozpoznać pierwsze objawy porodu - przeczytaj artykuł: Czy to już? Pierwsze objawy porodu

Ćwiczenia

Odpoczywaj.

W tych ostatnich tygodniach, kiedy nawet wstanie z łóżka może być męczarnią, zrozumiałe będzie, jeśli całkowicie zarzucisz ćwiczenia. Zamiast martwić się chodzeniem na ćwiczenia, wykorzystaj ten czas na relaks i zebranie sił. Musisz oszczędzać energię na poród.

Dowiedz się więcej na temat pozycji porodowych - przeczytaj artykuł: Poznaj możliwe pozycje porodowe

Bliskość

Jeżeli na tym etapie zrezygnowaliście z seksu, staraj się utrzymać fizyczny kontakt z partnerem przez wspólny prysznic albo masaż. Powinnaś pamiętać, że stosunek może być przyjemnym sposobem wywołania porodu.

Poznaj najodpowiedniejsze pozycje miłosne dla kobiet w ciąży - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.