Metryczka dla dziecka – pomysł na wspaniałą pamiątkę

5 min
2229x1224_1.jpg

Narodziny dziecka to wzruszający i niepowtarzalny moment. Uwiecznienie pierwszych dni życia malucha pozwoli przywołać piękne chwile i emocje towarzyszące świeżo upieczonym rodzicom. Pomocna w tym może być spersonalizowana metryczka dla dziecka – kupiona, przygotowana samodzielnie lub wygenerowana za pomocą naszego darmowego narzędzia. Czym właściwie jest tego typu pamiątka i jakie elementy powinna zawierać? Komu warto ją podarować i z jakiej okazji? Sprawdź!

2229x1224_1.jpg
2229x1224_1.jpg

Czym jest metryczka dla dziecka?

Metryczki dla dziecka to spersonalizowane grafiki, zawierające najważniejsze dane z momentu narodzin maluszka. Pozwalają zachować w pamięci wszystkie ważne szczegóły związane z przyjściem na świat nowego członka rodziny. Występują najczęściej w formie plakatów, ale można spotkać je także w postaci ramek na zdjęcia.

Metryczkę można powiesić w salonie, sypialni czy dziecięcym pokoju. To jednocześnie efektowna ozdoba oraz niezwykła pamiątka narodzin na całe życie, przede wszystkim dla rodziców, ale w przyszłości - również dla ich potomka.

Ważne informacje z dnia narodzin dziecka można umieścić również na niemowlęcym body. To świetna opcja na prezent na pierwsze odwiedziny u maluszka. Takie body pięknie prezentują się na zdjęciach wykonanych podczas sesji noworodkowych lub niemowlęcych.

Metryczki dla dziecka można spotkać również w formie biżuterii: bransoletek na rękę czy łańcuszków na szyję – tego typu ozdoba świetnie sprawdzi się jako podarunek dla świeżo upieczonej mamy.

1580x1126_1.jpg

Metryczka dla dziecka

TUTAJ możesz stworzyć metryczkę dla swojego dziecka

Stwórz własną metryczkę!

Jakie informacje powinna zawierać metryczka?

Metryczka dla dziecka powinna zawierać takie informacje, jak: imię, data i godzina narodzin, masa i długość ciała maluszka. Można również umieścić na niej inne dane, np.: imiona rodziców i rodzeństwa, nazwisko czy miejsce urodzenia. Ważnym elementem jest także zdjęcie nowo narodzonego maluszka - może być nawet jedno z tych wykonanych jeszcze w szpitalu.

Jak wykorzystać metryczkę dla dziecka?

Młodzi rodzice chętnie zamawiają lub tworzą metryczkę dla dziecka, aby móc wracać wspomnieniami do pięknego dnia narodzin ich pociechy. Jednak ta spersonalizowana pamiątka jest również doskonałym pomysłem na prezent dla członków rodziny i znajomych. Może być również wykorzystana jako zaproszenie na ważne wydarzenie, np. chrzest czy pierwsze urodziny maluszka.

Metryczka dla dziecka jako pamiątka dla rodziny

Metryczki dla dzieci to pamiątki jedyne w swoim rodzaju. Mogą stanowić wspaniały prezent dla dziadków, np. na Dzień Dziadka i Babci. Na pewno ucieszą się z nich także rodzice chrzestni i inni członkowie rodziny. Szczególnie wzruszające mogą być metryczki dla dzieci ze zdjęciem, ukazujące, jak maluszek wyglądał np. w szpitalu, od razu po urodzeniu lub pierwszego dnia w domu. Do ich stworzenia można również wykorzystać zdjęcia z sesji noworodkowej, wykonanej samodzielnie lub przez profesjonalnego fotografa.

Metryczka dla dziecka dla znajomych

Metryczkę narodzin swojego dziecka można oczywiście wręczyć też swoim bliskim znajomym. Jednocześnie świetnym pomysłem jest przygotowanie lub zamówienie metryczki dla przyjaciół, którzy właśnie zostali rodzicami. Nie ma nic wspanialszego niż podarowanie młodej mamie i młodemu tacie spersonalizowanego upominku, który będzie przypominał o jednym z najpiękniejszych dni w ich życiu.

Do zamówienia lub stworzenia metryczki potrzebne są najważniejsze informacje dotyczących narodzin dziecka, czyli imię, data przyjścia na świat, masa i długość ciała. Pozyskanie takich informacji zazwyczaj nie jest trudne - młodzi rodzice chętnie dzielą się tymi szczegółami przy okazji informowania najbliższych, że ich pociecha już jest z nimi.

Unikatową metryczkę dla dziecka można wręczyć podczas pierwszych odwiedzin u maluszka. To również doskonały prezent z okazji chrztu czy Dnia Dziecka.

Metryczka dla dziecka jako zaproszenie

Metryczka dla dziecka może pełnić również rolę zaproszenia, np. na chrzciny lub pierwsze urodziny. To świetna opcja do poinformowania o najważniejszych szczegółach z narodzin dziecka i jednocześnie zawiadomienia o ważnej uroczystości, która niedługo się odbędzie. Metryczka dla dziecka jako zaproszenie na pewno będzie ciekawszą propozycją niż standardowe zaproszenie, który można kupić w każdej księgarni.

Metryczka na pamiątkę dla dziecka

Metryczka dla dziecka z najważniejszymi informacjami z dnia urodzin to doskonały prezent dla dziecka na całe życie. Ciekawą opcją są także metryczki na pierwsze urodziny, na których umieszczane są informacje dotyczące np. ulubionych zabawek malucha, bajek, pierwszych wypowiedzianych słów czy daty postawienia pierwszego kroczku. Na metryczce na roczek powinny znaleźć się również: zdjęcie roczniaka, aktualna masa i długość ciała – dzięki temu Twoja pociecha będzie mogła w przyszłości porównać, jak zmieniła się w ciągu swoich 12. pierwszych miesięcy.

Jak samodzielnie zrobić metryczkę dla dziecka?

Wiele firm oferuje przygotowanie spersonalizowanych metryczek dla dzieci. Mogą znaleźć się na niej różnorodne grafiki: neutralne, pastelowe, proste i minimalistyczne, ale także bardzo kolorowe z motywami zwierzątek, samolotów, księżniczek czy kwiatków.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się także metryczki dla dzieci DIY, czyli wykonywane samodzielnie. Taki niepowtarzalny podarunek, stworzony od serca, z pewnością wywoła uśmiech, a może nawet łzy wzruszenia u babci, chrzestnej czy wujka.

Metryczkę dla dziecka w formie plakatu można wykonać w zaciszu domowym. Najprostszą opcją jest wykorzystanie gotowego szablonu – dla chłopca lub dziewczynki oraz wpisanie odpowiednich informacji związanych z pojawieniem się dziecka na świecie. Stworzoną infografikę wystarczy zapisać, wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie! Można również przesłać ją bliskim, np. mailowo.

Samodzielnie można wykonać również metryczkę w ramce na zdjęcie. Do kawałka tektury należy przykleić fotografię maluszka oraz np. kartę z kalendarza (dzień narodzin), literki ze Scrabble (składające się na imię), tarczę zegara z godziną narodzin, małe kolorowe karteczki z określeniem masy i długości ciała noworodka oraz papierowe ozdoby, np. serduszka, baloniki czy zwierzątka. Tak przygotowany kartonik wystarczy włożyć do pasującej ramki na zdjęcie i metryczka dla dziecka DIY gotowa!

Oceń ten artykuł: