17 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
17

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Istotka waży teraz mniej więcej 100 g. Niedługo rozpocznie się przyrost tkanki tłuszczowej chroniącej dziecko przed wychłodzeniem.

Maluch ma już rzęsy, miną jednak jeszcze miesiące nim będzie w stanie nimi zatrzepotać.

Twoje ciało

Twoja macica położona jest ok. 5 cm poniżej pępka. Wypełnia miednicę, napiera na jelita i przesuwa je. Podbrzusze powiększa się, by pomieścić rosnące dziecko. Poprzez sieć naczyń krwionośnych łożysko dostarcza dziecku składników odżywczych i odprowadza produkty przemiany materii.

Idealny moment

Jedz niedużo, lecz często. Trzy duże posiłki dziennie zastąp sześcioma mniejszymi (hormony ciążowe spowalniają trawienie). W ten sposób unikniesz również mdłości, które mogą być konsekwencją dłuższych przerw w przyjmowaniu pokarmu.

Zdrowie

Niektóre kobiety w ciąży skarżą się na bóle migrenowe.

Lekarze przyczyn problemu dopatrują się w wahaniach poziomu estrogenu. Niestety dolegliwości nie będziesz mogła łagodzić środkami przeciwbólowymi. Staraj się raczej unikać tego, co może migrenę wywoływać (czekolada, glutaminian sodu, kofeina). Minimalizuj napięcia i wysypiaj się :)

Bóle głowy w ciąży - zobacz jak sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Mama mamie

Rada doświadczonej mamy: „Jeśli Twoja praca wiąże się z obsługą klientów, możliwie najwcześniej poinformuj ich, że jesteś w ciąży i zapewnij, że osoba, która zastąpi Cię w pracy, jest do tego odpowiednio przygotowana." – Sylwia.

Idziemy na zakupy

W ciąży nabierasz kobiecości i dzisiejsze ubrania dla przyszłych mam są wygodne i modne.

Warto zainwestować w spodnie ciążowe, rosną razem z dzidziusiem, bo mają miękkie wstawki na brzuchu, a na dole uszyte są tak by Cię nie pogrubiać. Zwykłe spodnie w większym rozmiarze kosztują mniej, będą jednak zdecydowanie za luźne w udach i talii.

Nie zapomnij o dodatkach - sztuczna biżuteria jest efektowna i tania, chusty i szale odmienią Twój wygląd przy ograniczonej ilości ubrań. W ciąży też możesz być trendy!

Ćwiczenia

Zrezygnuj z ćwiczeń wymagających leżenia na plecach.

Wraz z upływem czwartego lub piątego miesiąca pozycja ta zaczyna wiązać się z ryzykiem ucisku żyły głównej, a w konsekwencji ograniczeniem dopływu krwi do płodu.

Relacje rodzinne

Dziel się radością z innymi!

Wysyłaj najbliższym maile po każdej wizycie kontrolnej. Poczują się wyróżnieni i razem z Tobą będą mogli cieszyć się, że wszystko idzie w dobrym kierunku!

Rodzeństwo

Pozwól starszemu dziecku poczuć, jak to jest "mieć rodzeństwo". Odwiedźcie wspólnie znajomych z małym dzieckiem.

Jeśli wśród najbliższych nie ma nikogo, komu ostatnio powiększyła się rodzina, wybierz się z dzieckiem do księgarni, gdzie wspólnie kupicie książkę np. „Będę miał braciszka” autorstwa Roncaglia Silva, która opowiada historię chłopca oczekującego na narodziny brata i pięknie odpowiada na trudne pytania dotyczące pochodzenia życia, rodzące się w głowach przedszkolaków.

Bliźnięta

Jeśli spotkasz przypadkowo mamę lub opiekunkę z bliźniętami, nie wstydź się tylko wykorzystaj okazję i zapytaj o jej opinię na temat akcesoriów dla dwójki pociech.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.