17 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
17

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko waży teraz mniej więcej 100 g. Ma ok. 15 cm długości, więc przypomina wielkością dorodny owoc awokado! Niedługo rozpocznie się przyrost tkanki tłuszczowej chroniącej je przed wychłodzeniem.

Maluch ma już rzęsy, miną jednak jeszcze miesiące nim będzie w stanie nimi zatrzepotać.

Dowiedz się o badaniach w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?

Twoje ciało

Twoja macica położona jest ok. 5 cm poniżej pępka. Wypełnia miednicę, napiera na jelita i przesuwa je. Podbrzusze powiększa się, by pomieścić rosnące dziecko. Poprzez sieć naczyń krwionośnych łożysko dostarcza dziecku składników odżywczych i odprowadza produkty przemiany materii.

Sprawdź, czego powinnaś unikać gdy jesteś w ciąży - przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Idealny moment

Jedz niedużo, lecz często. Trzy duże posiłki dziennie zastąp sześcioma mniejszymi (hormony ciążowe spowalniają trawienie). W ten sposób unikniesz również mdłości, które mogą być konsekwencją dłuższych przerw w przyjmowaniu pokarmu.

Warto zainwestować w spodnie ciążowe, które rosną razem z dzieckiem, bo mają miękkie wstawki na brzuchu, a dodatkowo uszyte są tak by Cię nie pogrubiać.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Zdrowie

Niektóre kobiety w ciąży skarżą się na bóle migrenowe.

Lekarze przyczyn problemu upatrują w wahaniach poziomu estrogenu. Niestety dolegliwości nie będziesz mogła łagodzić środkami przeciwbólowymi. Staraj się raczej unikać tego, co może migrenę wywoływać (czekolada, glutaminian sodu, kofeina). Unikaj napięć i sytuacji stresujących oraz zadbaj o jakość snu.

Bóle głowy w ciąży - zobacz jak sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Ćwiczenia

Zrezygnuj z ćwiczeń wymagających leżenia na plecach.

Wraz z upływem kolejnych tygodni pozycja ta zaczyna wiązać się z ryzykiem ucisku żyły głównej, a w konsekwencji ograniczeniem dopływu krwi do płodu.

Zobacz jakie ćwiczenia możesz wykonywać w czasie ciąży  - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Dziel się radością z innymi!

Wysyłaj najbliższym wiadomości po każdej wizycie kontrolnej. Poczują się wyróżnieni i razem z Tobą będą mogli cieszyć się, że wszystko idzie w dobrym kierunku!

Zobacz jak prawidłowo dbać o formę w ciąży - przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.