Mama trzyma zdjecie USG na ciazowym brzuchu

Ciąża i poród

Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Z pewnością chcesz zrobić wszystko, aby ciąża przebiegała w prawidłowy sposób już od pierwszych dni po wykonaniu testu ciążowego aż do samego porodu. Dowiedz się, jak przebiega ciąża od A do Z i sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie w tym wyjątkowym okresie.

Planowanie ciąży

 • Ciąża bliźniacza – jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia?

  Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście, ale też podwójnie wzmożona czujność. Jest to bowiem stan o wiele bardziej wymagający niż ciąża pojedyncza, która przecież i tak stanowi duże wyzwanie dla organizmu ciężarnej. Stąd też ciążę bliźniaczą zawsze traktuje się jako ciążę podwyższonego ryzyka – zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłych dzieci. Warto zatem wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia, na co warto uważać i jak w takich przypadka może przebiegać poród!

 • Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?

  Prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój maluszka to priorytet dla każdej przyszłej mamy. Aby o to zadbać, warto jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać szereg badań. Pół roku to odpowiedni czas, aby poprawić kondycję organizmu oraz stan odżywienia, bo to one odgrywają kluczową rolę w planowaniu powiększenia rodziny.

 • Ciąża po 40. roku życia – o jakich zagrożeniach warto wiedzieć?

  Dzisiaj coraz więcej kobiet z różnych przyczyn odkłada decyzję starania się o dziecko na później. Zwykle związane jest to ze współczesnym trybem życia oraz promocją świadomego macierzyństwa czy stopniowego dojrzewania do pełnienia roli mamy. Jednak czy ciąża po 35. czy 40. roku życia jest bezpieczna dla mamy i dziecka? Jakie są konsekwencje odkładania macierzyństwa na później?

 • Planowanie ciąży krok po kroku

  W życiu kobiety przychodzi taki czas, w którym czuje, że chciałaby zostać mamą. Świadome zajście w ciążę wiąże się z przygotowaniem swojego ciała, które jest ważne dla rozwoju dziecka. Planowanie ciąży nie musi być trudne! Dowiedz się, co już teraz możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie maluszka.

 • Jak przygotować się do ciąży?

  Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o wprowadzenie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną – podobne zalecenia są kierowane także do ich partnerów. Co jeszcze powinnaś zrobić, zanim zaczniesz planować powiększanie rodziny?

 • Hierarchia wartości po porodzie – jak znaleźć dla siebie czas?

  Zapewne słyszałaś wiele stereotypów na temat zachowań kobiet w stałych związkach i tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli od zawsze dbałaś o siebie, niektóre sytuacje w życiu codziennym są dla Ciebie zapewne nie do pomyślenia, ale po przyjściu na świat maluszka sama zrozumiesz, że hierarchia wartości nieco ulega zmianie i nagle zaczną liczyć się dla Ciebie zupełnie inne rzeczy niż do tej pory.

 • Czy będę mamą? Czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

  Każda kobieta jest inna i każda ciąża przebiega indywidualnie. W zależności od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy stan, trudno przewidzieć, kiedy pojawią się oznaki ciąży i jakie zmiany będą świadczyć o tym, że zostaniesz mamą. Istnieją jednak najczęściej występujące wczesne objawy ciąży – dowiedz się o nich więcej.

 • Konflikt serologiczny – co powinnaś o nim wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę?

  Konflikt serologiczny i będąca jego wynikiem choroba hemolityczna noworodka to patologia wynikająca z produkcji przez układ odpornościowy przyszłej mamy przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu. Może wystąpić, jeśli krew mamy różni się od krwi jej nienarodzonego dziecka pod względem antygenów obecnych na krwinkach czerwonych.

 • Kosiniakowe, becikowe, macierzyński – zasiłki dla rodziców

  Po urodzeniu dziecka rodzicom i opiekunom przysługuje kilka rodzajów świadczeń, które mogą wesprzeć ich budżet domowy. Sprawdź, jakie są warunki przyznania takich zasiłków i dowiedz się, jak złożyć odpowiednie wnioski, by otrzymać prawo do pobrania zasiłku.

 • Wyprawka dla dziecka

  Kiedy termin porodu jest coraz bliższy, powinnaś pomyśleć o kompletowaniu niezbędnych elementów wyprawki swojego maluszka . Oprócz listy tych standardowych produktów, które będą niezbędne podczas pierwszych dni życia dziecka, powinnaś rozważyć zakup innych produktów i sprzętów, które będą Ci potrzebne w domu już po powrocie ze szpitala – żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, sugerujemy, żebyś pomyślała o tym już w okolicy 7.-8. miesiąca ciąży. Podpowiadamy Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę podczas zakupów.

Dieta dla przyszłej mamy

 • Brak apetytu w ciąży – jak sobie poradzić?

  Dolegliwości ze strony układu pokarmowego dotykają większość kobiet ciężarnych, dlatego brak apetytu w ciąży nie jest niczym wyjątkowym. Brak łaknienia często pojawia się w pierwszych jej tygodniach razem z nudnościami i wymiotami. Jakie są przyczyny zmniejszenia apetytu u przyszłych mam i jak sobie z nim radzić? Czy niechęć do jedzenia w ciąży powinna być przyczyną zmartwień?

 • Napoje w ciąży – co może pić przyszła mama?

  Co powinna pić przyszła mama? Które napoje są polecane, a które nie? Dowiedz się, jakimi płynami najlepiej uzupełnić swoją dietę.

 • Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

  Ciąża to wyjątkowy czas, w którym niezwykle ważna jest dieta, nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dobrego samopoczucia mamy. Pamiętaj, że w tym okresie musisz szczególnie zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe i zwracać uwagę na to co i ile jesz. Czego nie jeść w ciąży, a czego lepiej unikać komponując posiłki przyszłej mamy?

 • Składniki mineralne dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

  Podczas ciąży zwracasz szczególną uwagę na swój jadłospis. Poza dostarczeniem składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, przyszła mama musi pamiętać o witaminach i składnikach mineralnych. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy, warunkujące prawidłowy rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy. Sprawdź, jakich składników mineralnych w ciąży potrzebujesz.

 • Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży?

  Jadłospis w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego zdrowia w przyszłości. To czas, w którym należy zwracać szczególną uwagę na regularność i zbilansowanie posiłków. Jakie są zasady prawidłowego odżywiania w czasie ciąży i jakich produktów nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie kobiety w ciąży?

 • Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

  Kwas foliowy to witamina z grupy B, znana również pod nazwą folacyna, witamina B9, B11. Jest substancją rozpuszczalną w wodzie, wrażliwą na działanie wysokich temperatur. W okresie ciąży zapotrzebowanie organizmu kobiety na kwas foliowy wzrasta 2- lub nawet 4-krotnie, co czyni go najważniejszą witaminą w ciążowym menu. Koniecznie przeczytaj dlaczego!

 • Zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową? Sprawdź, jak się odżywiać

  Zbyt późno rozpoznana i nieleczona cukrzyca w czasie ciąży może wpłynąć na przebieg porodu oraz zagrażać życiu lub zdrowiu rozwijającego się płodu. Dlatego warto, by przyszła mama regularnie badała poziom cukru we krwi, stosowała właściwą dietę i aktywność fizyczną. Cukrzyca ciążowa ustępuje zazwyczaj 6-8 tygodni po porodzie, czyli po okresie połogu, jednak zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości. Warto więc, także po narodzinach maluszka, nadal prowadzić zdrowy styl życia.

 • Witaminy dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

  W okresie ciąży organizm mamy pracuje dla dwojga. Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma sposób odżywiania kobiety, a więc prawidłowo zbilansowana dieta. Gdy nie jesteś w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin z dietą, z pomocą przychodzą suplementy diety. Zobacz, jakie witaminy należy przyjmować w ciąży.

 • Zdrowa dieta w ciąży

  Przyszłe mamy, które już przed ciążą prowadziły zdrowy styl życia, mają ułatwione zadanie. Regularne posiłki, komponowane ze zróżnicowanych, świeżych produktów oraz wykluczenie używek są podstawą zdrowej diety w ciąży.

Rozwój dziecka w ciąży

 • Waga dziecka w ciąży. Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych miesiącach ciąży?

  Każdy rodzic w zasadzie od samego początku jest ciekawy jak wygląda jego dzidziuś w brzuchu mamy. Zastanawia się też czy dobrze się rozwija i czy rośnie sobie "tam w środku" prawidłowo. Jeśli chcesz poznać szczegóły badań i normy związane z prawidłowym przyrostem wagi Twojego dziecka, które nadal jest w brzuchu koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim, kiedy dziecko przybiera na wadze prawidłowo, a kiedy jego rozwój wymaga działań lekarskich. Czym spowodowane mogą być ewentualne nieprawidłowości i jakie działania podejmować, aby im zaradzić.

 • Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży

  Piąty miesiąc ciąży to radosny moment w życiu przyszłej mamy. Pierwsze ruchy dziecka, odczuwane jako trzepot skrzydełek motylka, obudzą w Tobie nowe emocje, których do tej pory nie doświadczałaś. Ten wzruszający moment zapamiętasz na całe życie.

 • Brzuszkowe zabawy

  Maluszek, który rozwija się w Twoim brzuszku od pewnego momentu zaczyna słyszeć, czuć Twój dotyk, reagować na dźwięki. Poznaj różne zabawy, do których możesz zachęcać maluszka, tak by jeszcze w ciąży budowała się między Wami więź.

 • Poznanie płci dziecka

  Część rodziców z niecierpliwością czeka na badanie, podczas którego poznają płeć dziecka. Inni rezygnują z tej wiedzy. Bez względu na to, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, po porodzie Twój świat będzie kręcił się wokół maluszka!

Zdrowie w ciąży

 • Skurcze łydek w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

  Niewygoda, duszności, zmęczenie, wahania nastrojów, poranne mdłości… Kobieta w ciąży często może zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do zakresu tych objawów należy jeszcze zaliczyć silne skurcze, bolesne, nieprzewidywalne, często wyrywające ze snu. Skąd biorą się skurcze łydek w ciąży, czy są niebezpieczne, jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać?

 • Badanie KTG w ciąży – jak się przygotować?

  Dla wielu kobiet skierowanie od lekarza prowadzącego na badanie KTG w ciąży wywołuje stres. Kojarzy się bowiem z nieprawidłowościami. Ale czy obawy ciężarnych są słuszne? Po co wykonuje się badania KTG w ciąży? Gdzie je zrobić i co bada KTG?

 • Ból nóg w ciąży – powody, sposoby zapobiegania

  Ból nóg w ciąży to często zgłaszana przez kobiety dolegliwość. Może się pojawić już w pierwszych tygodniach jej trwania, choć zdecydowanie częściej skarżą się na niego ciężarne w II i III trymestrze ciąży. Oprócz bólu przyszłej mamie dokuczać mogą również skurcze łydek i opuchlizna. Czym jest spowodowany ból nóg w ciąży? Jak sobie z nim radzić? Czy rwący ból nóg w ciąży powinien stanowić powód do niepokoju? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadane pytania!

 • Drętwienie rąk w ciąży – czy to powód do zmartwień?

  W ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, nic więc dziwnego, że w ciągu tych dziewięciu wyjątkowych miesięcy towarzyszą im różne, nie zawsze przyjemne dolegliwości. Jednym z objawów, na który często skarżą się przyszłe mamy, jest mrowienie i drętwienie rąk. Warto wiedzieć, co jest przyczyną drętwienia palców u rąk w ciąży i jak sobie z nim radzić. Wyjaśniamy również, kiedy jest to objaw fizjologiczny, a kiedy powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Zapraszamy do lektury!

 • Ból sutków w ciąży – od kiedy, przyczyny

  Ciąża to wyjątkowy stan, który stanowi spore wyzwanie dla organizmu kobiety. Ogromne zmiany hormonalne, rosnący dziecko czy przygotowania organizmu do laktacji sprawiają, że przyszłej mamie doskwierać mogą różnego rodzaju dolegliwości, powodujące niejednokrotnie spory dyskomfort. Jedną z nich może być nadwrażliwość i ból sutków, które często pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży. Jakie są przyczyny bólu piersi w ciąży i kiedy powinien on stanowić powód do niepokoju? Czy można jakoś złagodzić ból sutków w ciąży?

 • Kąpiel w ciąży 3 trymestr – jak się kąpać?

  Rozgrzewająca kąpiel, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wracamy do domu zziębnięte to doskonały sposób na chwilę relaksu i rozluźnienia. Jednak czy w ciąży, zwłaszcza tej zaawansowanej, kąpiele w wannie są nadal dozwolone? Czy gorąca kąpiel może zaszkodzić dziecku? Jaka kąpiel w 3 trymestrze ciąży jest najbezpieczniejsza? Jakich kosmetyków używać, a z czego należy zrezygnować w tym szczególnym czasie? Rozwiewamy wątpliwości na temat kąpieli w 3 trymestrze ciąży!

 • Spanie na prawym boku w ciąży 3 trymestr – czy ma znaczenie?

  Ciąża to okres ogromnych zmian, zarówno anatomicznych, jak i hormonalnych, które dla organizmu kobiety stanowią nie lada wyzwanie. Zwłaszcza ostatnie tygodnie ciąży są dla wielu przyszłych mam wyjątkowo trudne. Sporych rozmiarów brzuszek, wzrost masy ciała i ucisk macicy na sąsiadujące narządy sprawiają, że nawet z pozoru proste czynności, takie jak spacer czy zakupy stanowią wyzwanie. Wiele kobiet w 3 trymestrze ciąży skarży się również na problemy ze snem. Jak wygodnie spać w ostatnich tygodniach ciąży? Czy spanie na prawym boku w ciąży szkodzi dziecku? Jaka pozycja jest najlepsza dla mamy i maluszka? Rozwiewamy wątpliwości!

 • Jak spać w ciąży? Pozycje wygodne dla mamy i bezpieczne dla maluszka

  Ciąża to wyjątkowy czas radosnego oczekiwania, z którym wiążą się również pewne dolegliwości i niedogodności, którym musi stawić czoła przyszła mama. Wiele ciężarnych skarży się między innymi na problemy ze snem, tak ważnym dla dobrego samopoczucia kobiety i prawidłowego rozwoju dziecka. Co jest ich przyczyną? Jak spać w ciąży? Jaka pozycja do spania w ciąży jest najlepsza i czy jakiejś należy unikać, by nie zaszkodzić dziecku? Jakie akcesoria umożliwią ciężarnej wygodny sen? Oto nasze wskazówki!

 • Jak radzić sobie z bezsennością w 3 trymestrze ciąży?

  Problemy ze snem w ciąży to często zgłaszana przez przyszłe mamy dolegliwość. W dużej mierze wynikają one z fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety – zwiększonej aktywności hormonów, skutków powiększającego się brzuszka czy niepokoju przed wejściem w nowy etap życia. Jedną z typowo ciążowych dolegliwości jest bezsenność, która nasila się zwłaszcza w trzecim trymestrze. Z czego wynika i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!

 • Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać i co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  Prawidłowe prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa-położnika lub położną jest bardzo ważne i istotnie wpływa na zdrowie kobiety ciężarnej oraz jej nienarodzonego dziecka. W ciąży fizjologicznej kobieta ma prawo do wizyt co 2-3 tygodnie. Podczas tych wizyt podstawowym badaniem jest badanie wewnętrzne. Służy ono przede wszystkim ocenie szyjki macicy. Specjalista prowadzący ciążę, podczas badania ginekologicznego ocenia długość szyjki macicy, ujście szyjki macicy, sprawdzając czy jest otwarte czy zamknięte. Bada również konsystencję szyjki macicy i określa czy jest ona twarda czy miękka. Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości dotyczące szyjki macicy, jej budowy, funkcji, tego jaka powinna być szyjka macicy w czasie ciąży.

Poród

 • Plan porodu – czym jest, jak go napisać, czy jest obowiązkowy?

  Będąc w ciąży masz szansę zaplanować swój poród. Właśnie po to tworzy się plan porodu. To plan na to, jak będzie wyglądało Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem. Kiedy planujesz swój pierwszy poród, rozpisanie planu może wydawać się trudne. Zapoznaj się zatem z najważniejszymi informacjami w naszym artykule. Pamietaj, że jeśli nie stworzysz planu porodu wcześniej – dostaniesz formularz do wypełnienia w szpitalu.

 • Skurcze przepowiadające – o czym świadczą i jak je rozpoznać?

  Skurcze macicy są zjawiskiem fizjologicznym w ciąży. Jednym z rodzajów skurczy, których możemy w ciąży doświadczyć są skurcze przepowiadające, fachowo nazwane skurczami Braxtona-Hicksa. Nazwa pochodzi od nazwiska położnika, który jako pierwszy opisał ich występowanie. Skurcze przepowiadające przygotowują macicę do porodu, są próbą generalną przed tym ważnym wydarzeniem, treningiem dla macicy oraz sygnałem dla dziecka, że czas już przygotowywać się do przyjścia na świat. Ciężarne często zastanawiają się czy będą potrafiły rozpoznać skurcze przepowiadające i czy nie pomylą ich ze skurczami porodowymi. Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości dotyczące rozpoznawania i różnicowania skurczy przepowiadających i skurczy porodowych.

 • Jak wygląda czop porodowy i o czym świadczy jego odejście?

  Pod koniec ciąży wiele kobiet szczególnie intensywnie przygląda się swojemu organizmowi, wypatrując wszelkich oznak zbliżającego się porodu. Takim też może być odejście czopa śluzowego (nazywanego również porodowym, czopem Kristellera lub korkiem śluzowym), choć – co ważne – nie wszystkie przyszłe mamy w ogóle to dostrzegają! Jak to możliwe? Jak wygląda czop śluzowy, kiedy może odejść, a w jakich przypadkach jego odejście lub wygląd mogą zaniepokoić?

 • Poród naturalny i regeneracja

  Przyjście dziecka na świat w sposób naturalny wiąże się z ogromnym wysiłkiem mamy. Zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu w ciele kobiety zachodzi wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Pierwsze tygodnie po porodzie to okres intensywnej opieki nad niemowlęciem, jednak to również czas, w którym młoda mama powinna zadbać o własne zdrowie i regenerację swojego organizmu po porodzie.

 • Termofor z pestek wiśni – jak go używać i jakie ma zastosowanie

  Termofor z pestek wiśni jest przyjaznym i bezpiecznym gadżetem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet w ciąży oraz mam, których dzieci zmagają się z dolegliwościami brzuszkowymi. Można go używać zarówno w formie rozgrzewającego, jak i chłodzącego okładu. Jakie jeszcze zastosowanie ma termofor z pestek wiśni? Sprawdź!

 • Objawy porodu – co powinna wiedzieć przyszła mama?

  Ostatnie dni oczekiwania przyjścia dziecka na świat bywają dla rodziców, a szczególnie dla kobiety niezwykle emocjonujące. Wiele z nich obawia się, że za późno odczyta objawy zbliżającego się porodu. Początek trudno jednak przegapić. Pierwsze oznaki nadchodzącego rozwiązania można zaobserwować nawet kilka dni wcześniej – ciało przyszłej mamy wysyła wtedy wiele sygnałów. Jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy jechać do szpitala?

 • Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?

  To sprawa indywidualna, która w dużej mierze zależy od sposobu karmienia niemowlęcia. Jeśli karmisz piersią brak miesiączki będzie utrzymywał się dłużej, niż u kobiet, które nie karmią piersią. Kiedy spodziewać się menstruacji?

 • Poznaj możliwe pozycje porodowe

  Wiesz już zapewne, że istnieje kilka rodzajów porodu, jednak czy zapoznałaś się również z możliwymi pozycjami do rodzenia? Wybór odpowiedniej pozycji to jeden z warunków udanego porodu, który może skrócić czas rodzenia, a także zmniejszyć odczuwany ból.

 • Jak przygotować się do porodu?

  Poród to moment, na który przygotowujesz się przez 9 miesięcy. Czasami wiąże się on z ogromnym stresem i niepewnością, natomiast niekiedy jest wyczekiwany w spokoju. Niezależnie od tego, jak Ty odbierasz poród, podpowiadamy Ci, jak się do niego odpowiednio przygotować.

 • Cesarskie cięcie – co się za tym kryje?

  Poród to bardzo często moment, który stresuje kobiety – jest to coś nowego w ich życiu, a jego przebieg nie jest zależny od ciężarnej, dlatego myśl o nim niekiedy może powodować strach. Aby oswoić lęki lub całkowicie im zapobiec, warto zapoznać się z różnymi rodzajami porodów i dowiedzieć się, jak wygląda przebieg każdego z nich.

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące rozwoju dziecka

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kalendarz rozwoju.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ