Mama trzyma zdjecie USG na ciazowym brzuchu

Ciąża i poród

Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Z pewnością chcesz zrobić wszystko, aby ciąża przebiegała w prawidłowy sposób już od pierwszych dni po wykonaniu testu ciążowego aż do samego porodu. Dowiedz się, jak przebiega ciąża od A do Z i sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie w tym wyjątkowym okresie.

Planowanie ciąży

  • Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?

    Prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój maluszka to priorytet dla każdej przyszłej mamy. Aby o to zadbać, warto jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać szereg badań. Pół roku to odpowiedni czas, aby poprawić kondycję organizmu oraz stan odżywienia, bo to one odgrywają kluczową rolę w planowaniu powiększenia rodziny.

  • Hierarchia wartości po porodzie – jak znaleźć dla siebie czas?

    Zapewne słyszałaś wiele stereotypów na temat zachowań kobiet w stałych związkach i tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli od zawsze dbałaś o siebie, niektóre sytuacje w życiu codziennym są dla Ciebie zapewne nie do pomyślenia, ale po przyjściu na świat maluszka sama zrozumiesz, że hierarchia wartości nieco ulega zmianie i nagle zaczną liczyć się dla Ciebie zupełnie inne rzeczy niż do tej pory.

  • Jak przygotować się do ciąży?

    Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o wprowadzenie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną – podobne zalecenia są kierowane także do ich partnerów. Co jeszcze powinnaś zrobić, zanim zaczniesz planować powiększanie rodziny?

  • Czy będę mamą? Czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

    Każda kobieta jest inna i każda ciąża przebiega indywidualnie. W zależności od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy stan, trudno przewidzieć, kiedy pojawią się oznaki ciąży i jakie zmiany będą świadczyć o tym, że zostaniesz mamą. Istnieją jednak najczęściej występujące wczesne objawy ciąży – dowiedz się o nich więcej.

  • Konflikt serologiczny – co powinnaś o nim wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę?

    Konflikt serologiczny i będąca jego wynikiem choroba hemolityczna noworodka to patologia wynikająca z produkcji przez układ odpornościowy przyszłej mamy przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu. Może wystąpić, jeśli krew mamy różni się od krwi jej nienarodzonego dziecka pod względem antygenów obecnych na krwinkach czerwonych.

  • Ciąża po 40. roku życia – o jakich zagrożeniach warto wiedzieć?

    Dzisiaj coraz więcej kobiet z różnych przyczyn odkłada decyzję starania się o dziecko na później. Zwykle związane jest to ze współczesnym trybem życia oraz promocją świadomego macierzyństwa czy stopniowego dojrzewania do pełnienia roli mamy. Jednak czy ciąża po 35. czy 40. roku życia jest bezpieczna dla mamy i dziecka? Jakie są konsekwencje odkładania macierzyństwa na później?

  • Kosiniakowe, becikowe, macierzyński – zasiłki dla rodziców

    Po urodzeniu dziecka rodzicom i opiekunom przysługuje kilka rodzajów świadczeń, które mogą wesprzeć ich budżet domowy. Sprawdź, jakie są warunki przyznania takich zasiłków i dowiedz się, jak złożyć odpowiednie wnioski, by otrzymać prawo do pobrania zasiłku.

  • Wyprawka dla dziecka

    Kiedy termin porodu jest coraz bliższy, powinnaś pomyśleć o kompletowaniu niezbędnych elementów wyprawki swojego maluszka . Oprócz listy tych standardowych produktów, które będą niezbędne podczas pierwszych dni życia dziecka, powinnaś rozważyć zakup innych produktów i sprzętów, które będą Ci potrzebne w domu już po powrocie ze szpitala – żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, sugerujemy, żebyś pomyślała o tym już w okolicy 7.-8. miesiąca ciąży. Podpowiadamy Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę podczas zakupów.

  • Zasiłki dla rodzin – jak skorzystać z Programu "Rodzina 500+"?

    Świadczenia rodzinne to świadczenia pieniężne, których celem jest finansowe wsparcie rodzin w pokrywaniu kosztów związanych z wychowywaniem dziecka i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Istnieje kilka rodzajów świadczeń rodzinnych które może otrzymać rodzina z dziećmi.

  • Urlop tacierzyński – co przysługuje młodemu tacie?

    Po urodzeniu dziecka nie tylko mama może udać się na urlop, by nacieszyć się zmianami, które nastały w jej życiu i zająć się maluszkiem – ojcom dzieci również przysługują w tym wyjątkowym czasie przywileje, jednak nie są one obowiązkowe, dlatego warto zapoznać się z nimi zawczasu, by wypełnić w terminie odpowiednie wnioski.

Dieta dla przyszłej mamy

  • Napoje w ciąży – co może pić przyszła mama?

    Co powinna pić przyszła mama? Które napoje są polecane, a które nie? Dowiedz się, jakimi płynami najlepiej uzupełnić swoją dietę.

  • Składniki mineralne dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

    Podczas ciąży zwracasz szczególną uwagę na swój jadłospis. Poza dostarczeniem składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, przyszła mama musi pamiętać o witaminach i składnikach mineralnych. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy, warunkujące prawidłowy rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy. Sprawdź, jakich składników mineralnych w ciąży potrzebujesz.

  • Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

    Ciąża to wyjątkowy czas, w którym niezwykle ważna jest dieta, nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dobrego samopoczucia mamy. Pamiętaj, że w tym okresie musisz szczególnie zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe i zwracać uwagę na to co i ile jesz. Czego nie jeść w ciąży, a czego lepiej unikać komponując posiłki przyszłej mamy?

  • Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży?

    Jadłospis w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego zdrowia w przyszłości. To czas, w którym należy zwracać szczególną uwagę na regularność i zbilansowanie posiłków. Jakie są zasady prawidłowego odżywiania w czasie ciąży i jakich produktów nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie kobiety w ciąży?

  • Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

    Kwas foliowy to witamina z grupy B, znana również pod nazwą folacyna, witamina B9, B11. Jest substancją rozpuszczalną w wodzie, wrażliwą na działanie wysokich temperatur. W okresie ciąży zapotrzebowanie organizmu kobiety na kwas foliowy wzrasta 2- lub nawet 4-krotnie, co czyni go najważniejszą witaminą w ciążowym menu. Koniecznie przeczytaj dlaczego!

  • Zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową? Sprawdź, jak się odżywiać

    Zbyt późno rozpoznana i nieleczona cukrzyca w czasie ciąży może wpłynąć na przebieg porodu oraz zagrażać życiu lub zdrowiu rozwijającego się płodu. Dlatego warto, by przyszła mama regularnie badała poziom cukru we krwi, stosowała właściwą dietę i aktywność fizyczną. Cukrzyca ciążowa ustępuje zazwyczaj 6-8 tygodni po porodzie, czyli po okresie połogu, jednak zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości. Warto więc, także po narodzinach maluszka, nadal prowadzić zdrowy styl życia.

  • Witaminy dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

    W okresie ciąży organizm mamy pracuje dla dwojga. Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma sposób odżywiania kobiety, a więc prawidłowo zbilansowana dieta. Gdy nie jesteś w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin z dietą, z pomocą przychodzą suplementy diety. Zobacz, jakie witaminy należy przyjmować w ciąży.

  • Zdrowa dieta w ciąży

    Przyszłe mamy, które już przed ciążą prowadziły zdrowy styl życia, mają ułatwione zadanie. Regularne posiłki, komponowane ze zróżnicowanych, świeżych produktów oraz wykluczenie używek są podstawą zdrowej diety w ciąży.

Rozwój dziecka w ciąży

  • Brzuszkowe zabawy

    Maluszek, który rozwija się w Twoim brzuszku od pewnego momentu zaczyna słyszeć, czuć Twój dotyk, reagować na dźwięki. Poznaj różne zabawy, do których możesz zachęcać maluszka, tak by jeszcze w ciąży budowała się między Wami więź.

  • Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży

    Piąty miesiąc ciąży to radosny moment w życiu przyszłej mamy. Pierwsze ruchy dziecka, odczuwane jako trzepot skrzydełek motylka, obudzą w Tobie nowe emocje, których do tej pory nie doświadczałaś. Ten wzruszający moment zapamiętasz na całe życie.

  • Poznanie płci dziecka

    Część rodziców z niecierpliwością czeka na badanie, podczas którego poznają płeć dziecka. Inni rezygnują z tej wiedzy. Bez względu na to, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, po porodzie Twój świat będzie kręcił się wokół maluszka!

Zdrowie w ciąży

  • Zaparcia w ciąży – dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi radzić?

    Ciąża to dla większości z nas okres radosnego oczekiwania, przepełniony szczęściem i ekscytacją. Niemniej jednak warto pamiętać, że w jej trakcie możesz borykać się z wieloma kłopotliwymi dolegliwościami. Choć mogą Ci one utrudniać życie, większość z nich nie stanowi powodu do niepokoju. Zalicza się do nich między innymi zaparcia, na które możesz cierpieć już od początku ciąży. Wynikają one z fizjologicznych zmian zachodzących w Twoim organizmie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym skutecznie się z nimi pożegnasz!

  • Nudności, zgaga – jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży?

    Ciąża to piękny czas związany z oczekiwaniem na narodziny Maleństwa, ale niekiedy także z uporczywymi dolegliwościami. Poranne nudności czy zgaga doskwierają wielu przyszłym mamom. Nie wszystkie dolegliwości są niepokojące i z większością możesz sobie poradzić domowymi sposobami.

  • Badanie GBS w ciąży. Co warto o nim wiedzieć?

    Badanie GBS to wymaz z pochwy, który ma wykazać, czy w organizmie przyszłej mamy obecne są paciorkowce grupy B (z angielskiego Group B Streptococcus). Test wykonuje się u kobiet ciężarnych po to, aby określić ewentualne ryzyko przejścia infekcji na noworodka podczas porodu – bez względu na to, czy dziecko przyjdzie na świat naturalnie, czy przez cięcie cesarskie. Jak wygląda badanie GBS? Czy obecność tych bakterii niesie za sobą niebezpieczeństwo dla mamy i dziecka? Wyjaśniamy.

  • Huśtawka nastrojów w ciąży

    Zapewne słyszałaś, że huśtawka nastrojów to jeden z typowych elementów ciąży. W jednej chwili potrafisz śmiać się, by już moment później odczuwać niepokój czy smutek i zalać się niepowstrzymanym potokiem łez. Nie jest to nic złego czy wymagającego konsultacji z lekarzem, a za te wszystkie emocjonalne zmiany odpowiedzialne są hormony, których poziom w Twoim organizmie teraz gwałtownie rośnie.

  • Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

    Przyszła mama powinna dbać o siebie pod wieloma względami – oprócz prawidłowej diety i odpowiedniej suplementacji witamin i składników mineralnych, istotne jest również dbanie o dobre samopoczucie każdego dnia. Dziecko reaguje na wszelkie zmiany nastroju kobiety, dlatego należy pamiętać, że nawet gdy przeżywasz silne stresy związane z problemami w życiu prywatnym czy zawodowym, powinnaś znaleźć czas na ukojenie skołatanych nerwów, by nie zaszkodzić swojemu maluszkowi.

  • Stres w ciąży – dlaczego szkodzi?

    Maluszek rozwijający się w Twoim brzuchu odczuwa wszystkie emocje razem z Tobą – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, niczego nie jesteś w stanie przed nim ukryć. Twoje samopoczucie ma ogromny wpływ na to, jak czuć się będzie Twoje dziecko – jeśli się cieszysz, ono również będzie zadowolone, Twój spokój wpłynie na jego spokój, ale niestety negatywnych emocji nie powstrzymasz i one również będą oddziaływać na maluszka. Pamiętaj, że skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku.

  • Inteligencja emocjonalna w ciąży

    Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety ulega wielu przemianom – oprócz zmian, które można zaobserwować gołym okiem, pojawiają się również zmiany emocjonalne, które niekiedy mogą bywać dla Ciebie uciążliwe. Nie martw się na zapas – po porodzie wszystko wróci do normy!

  • Po co nam mięśnie Kegla?

    O mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy powinny dbać wszystkie kobiety, niezależnie od wieku. Odpowiednio wyćwiczone mięśnie to łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy po porodzie, ale również bardziej satysfakcjonujący seks i profilaktyka przy takich schorzeniach jak nietrzymanie moczu czy wypadanie macicy lub pęcherza.

  • W którym miesiącu ciąży widać brzuch? Dowiedz się, jak rośnie brzuch ciężarnej!

    Niemal każda kobieta spodziewająca się dziecka zastanawia się, kiedy jej odmienny stan zacznie być widoczny dla innych. Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich kobiet na temat tego, w którym tygodniu ciąży widać brzuch ciążowy, ponieważ wpływ na to zależy od wielu czynników, m.in. od budowy ciała, masy ciała czy nawet liczby przebytych wcześniej ciąż.

  • Linea negra – czym jest ciemna kreska na ciążowym brzuchu?

    Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że ciało kobiety w ciąży zmienia się pod wieloma względami – niekiedy są to zmiany odwracalne, a czasami takie, które będą towarzyszyć do końca życia, więc trzeba się z nimi pogodzić i je zaakceptować. Ciężarne mogą zaobserwować na swojej skórze wiele niedoskonałości, w tym pojawienie się wyprysków czy większą widoczność już posiadanych blizn, jak również pojawienie się rozstępów, piegów, a także pajączków. Jedną ze zmian na ciele, które zazwyczaj pojawiają się dość nieoczekiwanie jest ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Kresa czarna pojawiła się również u Ciebie? Dowiedz się, co ona oznacza!

Poród

  • Poród naturalny i regeneracja

    Przyjście dziecka na świat w sposób naturalny wiąże się z ogromnym wysiłkiem mamy. Zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu w ciele kobiety zachodzi wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Pierwsze tygodnie po porodzie to okres intensywnej opieki nad niemowlęciem, jednak to również czas, w którym młoda mama powinna zadbać o własne zdrowie i regenerację swojego organizmu po porodzie.

  • Objawy porodu – co powinna wiedzieć przyszła mama?

    Ostatnie dni oczekiwania przyjścia dziecka na świat bywają dla rodziców, a szczególnie dla kobiety niezwykle emocjonujące. Wiele z nich obawia się, że za późno odczyta objawy zbliżającego się porodu. Początek trudno jednak przegapić. Pierwsze oznaki nadchodzącego rozwiązania można zaobserwować nawet kilka dni wcześniej – ciało przyszłej mamy wysyła wtedy wiele sygnałów. Jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy jechać do szpitala?

  • Poznaj możliwe pozycje porodowe

    Wiesz już zapewne, że istnieje kilka rodzajów porodu, jednak czy zapoznałaś się również z możliwymi pozycjami do rodzenia? Wybór odpowiedniej pozycji to jeden z warunków udanego porodu, który może skrócić czas rodzenia, a także zmniejszyć odczuwany ból.

  • Jak przygotować się do porodu?

    Poród to moment, na który przygotowujesz się przez 9 miesięcy. Czasami wiąże się on z ogromnym stresem i niepewnością, natomiast niekiedy jest wyczekiwany w spokoju. Niezależnie od tego, jak Ty odbierasz poród, podpowiadamy Ci, jak się do niego odpowiednio przygotować.

  • Cesarskie cięcie – co się za tym kryje?

    Poród to bardzo często moment, który stresuje kobiety – jest to coś nowego w ich życiu, a jego przebieg nie jest zależny od ciężarnej, dlatego myśl o nim niekiedy może powodować strach. Aby oswoić lęki lub całkowicie im zapobiec, warto zapoznać się z różnymi rodzajami porodów i dowiedzieć się, jak wygląda przebieg każdego z nich.

  • Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?

    To sprawa indywidualna, która w dużej mierze zależy od sposobu karmienia niemowlęcia. Jeśli karmisz piersią brak miesiączki będzie utrzymywał się dłużej, niż u kobiet, które nie karmią piersią. Kiedy spodziewać się menstruacji?

  • Baby blues a depresja poporodowa

    Ciąża i poród to szczególne przeżycie dla każdej kobiety. Wiąże się ono zazwyczaj z uczuciem radości i spełnienia. Czasem jednak zdarzyć się może, że świeżo upieczona mama boryka się z negatywnymi emocjami, które wynikają ze zmian hormonalnych w organizmie. Sprawdź, czym różni się smutek poporodowy określany mianem baby blues od depresji poporodowej i jakie są ich objawy.

  • Rodzaje porodów – czy znasz je wszystkie?

    Poród to jedno z najbardziej ekscytujących oraz wyjątkowych wydarzeń w życiu kobiety. To nieodłączny element historii człowieka, jednak wraz z postępem nauki możliwe są coraz to nowe rozwiązania, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu rodzącej. Dowiedz się, jakie są rodzaje porodów i zdecyduj, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie i Twojego dziecka.

  • Czy to już? Poznaj pierwsze objawy porodu

    Gdy będziesz gotowa, aby urodzić dziecko, Twoje ciało wyśle Ci sygnały świadczące o tym, że poród się zbliża. Chociaż każda przyszła mama jest inna, a ciąża zawsze przebiega w sposób indywidualny, można wyróżnić oznaki porodu podobne dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy porodu, abyś była przygotowana na ten ważny dla Was moment.

  • Cud narodzin, czyli poród krok po kroku

    Każda mama przez cały okres 9 miesięcy ciąży przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Poród to złożony proces, który ma swoje etapy. Oswojenie ich wcześniej pozwoli Ci lepiej przygotować się na ten moment. Poznaj przebieg porodu, abyś świadomie mogła w nim uczestniczyć na sali porodowej.

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące rozwoju dziecka

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kalendarz rozwoju.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ