9 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
9

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Fasolka oficjalnie odbiera tytuł płodu.

Ma rozmiar truskawki – około 22-30 mm długości i rączki, które zgina w nadgarstku i układa na piersi.

Oczka ma przykryte powiekami, a po obu stronach głowy wykształcają się uszy.

Formują się genitalia, ale lekarz jeszcze nie rozpozna płci na USG. Powinno być to możliwe już w drugim trymestrze – chyba, że chcesz mieć niespodziankę.

Twoje ciało

Mniejsze nudności i przemęczenie, lepsze samopoczucie, może nawet wróci Ci ochota na seks.

Wzmożona produkcja estrogenu i progesteronu zwiększa ukrwienie piersi i okolic intymnych, przez co stają się bardziej wrażliwe.

Piersi ciągle rosną, przyszedł czas na zakup stanika z solidnym usztywnieniem.

Idealny moment

Ser jest wspaniałym źródłem wapnia, ale nie jedz serów miękkich i pleśniowych, takich jak brie czy camembert. Mogą one zawierać bakterie rodzaju Listeria, które powodują rzadką, ale poważną infekcję u kobiet w ciąży, zwaną listeriozą. Sery topione i twarożki są bezpieczne, podobnie jak zwykły żółty ser.

Zobacz jak jeść zdrowo w ciąży - przeczytaj artykuł: Zdrowa dieta w ciąży

Zdrowie

Ostrożnie z farbami. Zawierają szkodliwy dla maleństwa poliuretan, wdychanie go może być przyczyną problemów neurologicznych.

Malowanie lub usuwanie starej farby oznacza, że Ty masz wolne!

Mama mamie

Co miesiąc nagrywaj na wideo albo fotografuj swój rosnący brzuch, żeby pokazać go dziecku, gdy będzie starsze.

„Niesamowite było obejrzenie tego po latach. Nasza córka była zachwycona tym, jak bardzo przeżywaliśmy jej przyjście na świat."- Karolina z Brodnicy.

Idziemy na zakupy

Wkrótce będziesz mogła się pożegnać ze spodniami na guziki i obcisłymi biodrówkami. Ale możesz nieco przedłużyć ich żywotność, rozszerzając spodnie w pasie przy pomocy specjalnych wstawek, które można kupić w sklepach z odzieżą ciążową.

Ćwiczenia

Na dwie godziny przed ćwiczeniami zafunduj sobie solidną porcję węglowodanów w postaci pełnoziarnistego chleba lub płatków, tak żebyś nie poczuła głodu.

Pij wodę przed, w trakcie i po ćwiczeniach, żeby się nie odwodnić.

Zobacz jak prawidłowo dbać o formę w ciąży - przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!

Relacje rodzinne

Czujesz się lepiej? Masz ochotę na figle w sypialni? Nie martw się: płód jest dobrze chroniony przez błony płodowe, stosunek na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Poznaj najodpowiedniejsze pozycje miłosne dla kobiet w ciąży - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie

Rodzeństwo

Myślisz często o własnym rodzeństwie? Wiele ciężarnych kobiet twierdzi, że tak. Jeśli Twoi rodzice i rodzeństwo mieszkają daleko, wysyłaj im swoje zdjęcia, żeby widzieli, jak przebiega ciąża.

Bliźnięta

Jeśli nie chcesz się zadłużyć ani otworzyć hurtowni z artykułami dziecięcymi w domu, nie kupuj wszystkiego w dwóch egzemplarzach. Tak naprawdę potrzebujesz tylko kilku podwójnych rzeczy, takich jak fotelik samochodowy i inne „meble-zabawiacze”.

Zrób rekonesans w sklepach i internecie. Okaże się, że w sprzedaży są specjalne modele dla podwójnego szczęścia, jakie Was spotkało.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.