Poznanie płci dziecka

2 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Kobieta w ciazy podczas badania usg

Część rodziców z niecierpliwością czeka na badanie, podczas którego poznają płeć dziecka. Inni rezygnują z tej wiedzy. Bez względu na to, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, po porodzie Twój świat będzie kręcił się wokół maluszka!

    Kobieta w ciazy podczas badania usg
    Kobieta w ciazy podczas badania usg

    Kobieta w ciazy sprawdza ruch dziecka w brzuchu

    Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży

    Przejdź do artykułu

    Płeć dziecka determinowana jest już w momencie zapłodnienia. Komórka jajowa może połączyć się z plemnikiem X lub Y. W przypadku plemnika X będzie to dziewczynka, zaś Y – chłopiec. Rozwój narządów płciowych rozpoczyna się szybciej u chłopczyka – około 7. tygodnia ciąży. Najpierw kształtują się jąderka, a później gruczoł prostaty. U dziewczynek jajniki rozwijają się około 10.-11. tygodnia ciąży.

    Pierwsze badanie USG, które pozwala określić płeć dziecka wykonuje się około 20. tygodnia ciąży. Jeśli ułożenie dziecka w trakcie badania na to pozwala, nowoczesna diagnostyka pozwala na ocenę płci z bardzo dużą wiarygodnością. Zdjęcia otrzymane podczas USG powstaje dzięki falom dźwiękowym o dużej częstotliwości. Wyróżniamy badanie dwu- i trójwymiarowe. Badanie USG jest bardzo dokładne – umożliwia ocenę narządów wewnętrznych maluszka, wykrycie wczesnych wad rozwoju i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie USG jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla nienarodzonego maluszka, jak i dla przyszłej mamy.

    Według standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, należy wykonać trzy badania ultrasonograficzne – w 12-13., 20-22. i 30-33. tygodniu ciąży. Dodatkowe USG zaleca się jedynie w przypadku konkretnych wskazań klinicznych np. określenia aktywności płodu czy objętości płynu owodniowego. Warto wiedzieć, że płeć męska jest rozpoznawana dużo wcześniej i z większą pewnością. Pomyłki pojawiają się najczęściej, gdy sposób ułożenia dziecka nie pozwala na prawidłową ocenę jego płci.

    Pierwsze badanie USG wykonuje się przez pochwę. Nie pij dużo płynów przed badaniem, bo trzeba się na nie zgłosić z pustym pęcherzem moczowym. Dzięki temu lekarz będzie miał szansę dokładnie ocenić obraz macicy. Badanie przez brzuch nie wymaga żadnych przygotowań, warto jednać ubrać się w luźną bluzkę i pamiętać o wyłączeniu telefonu komórkowego. Na wizytę podczas której lekarz zdradzi płeć dziecka możesz zabrać przyszłego tatę. Dla mężczyzny widok bijącego serduszka na monitorze również będzie dużym przeżyciem.

    Oceń ten artykuł: