25 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
25

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

W tym tygodniu Twoje dziecko waży mniej więcej 700 g, mierzy 22 cm (od czubka głowy do najniższego punktu tułowia) i około 32 cm z wyprostowanymi nóżkami.

Jego serce bije tak mocno, że można je usłyszeć, przykładając ucho do Twojego brzucha.

Płuca szykują się, by wziąć pierwszy oddech i, mimo że płeć dziecka jest już dawno określona, w tej chwili dopiero kończy się proces ostatecznego ukształtowania genitaliów.

Dziecko potrafi składać rączkę w pięść i sięgać do stóp, można już czasem stwierdzić, czy będzie prawo- czy leworęczne.

Twoje ciało

Twoja macica wielkością przypomina teraz piłkę do nogi.

W ciągu dnia zajmujesz się mnóstwem rzeczy związanych z przyjściem dziecka na świat: odwiedzasz kliniki położnicze, zamawiasz sprzęt, chodzisz na wizyty kontrolne, ale noce też nie są spokojne, bo weszłaś właśnie w fazę najdłuższych i najbarwniejszych snów.

Idealny moment

Noś ze sobą butelkę wody i często popijaj. Dobre nawodnienie organizmu zapobiega opuchliznom dłoni i stóp, które pewnie Ci dokuczają.

Jeżeli ręce i twarz wyglądają na nadmiernie opuchnięte albo jeśli opuchlizna pojawia się nagle, zgłoś się do lekarza. Chodzi o to, żeby wykluczyć stan przedrzucawkowy, czy inne komplikacje, które mogą się pojawić w czasie ciąży.

Zdrowie

Planujesz wakacje przed narodzinami dziecka?

Upewnij się, że lot odbędzie się przed 36. tygodniem, który jest terminem granicznym dla większości linii lotniczych (jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, lekarz może „uziemić cię” nawet szybciej).

Specjaliści twierdzą, że siedzenie w bezruchu podczas długiego lotu może być przyczyną powstania groźnych w skutkach skrzepów krwi, pamiętaj więc, żeby często wstawać i rozciągać nogi. Pij mnóstwo wody.

Ćwiczenia

Unikaj gwałtownych ruchów. Twoja równowaga jest coraz bardziej zachwiana.

To czas na rezygnację z ćwiczeń, które wymagają podskoków albo nagłych zmian kierunku, takich jak jogging czy aerobik. Potraktuj to jako okazję do podszkolenia się w innych dyscyplinach - spacery, pływanie – są bezpieczne dla Ciebie i dziecka i dadzą Ci solidna porcję ruchu!

Bliskość

Jeśli napięty grafik nie pozwalał Wam ostatnio spędzać zbyt wiele czasu razem, zaproś męża do restauracji. Umówcie się, że o dziecku będziecie rozmawiać tylko przez pierwsze pięć minut, potem przejdźcie do innych tematów.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.