7 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
7

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Pod koniec tego tygodnia istotka powiększa swój rozmiar ponad dwukrotnie, z 4 mm do około 7-13 mm. Wielkością przypomina teraz malinkę.

Główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, a ciemne plamki wskazują miejsca, gdzie będą oczy i nozdrza.

Przedmózgowie podzieliło się na dwie części, które utworzą półkule mózgowe, w których, co minutę powstaje aż sto nowych komórek nerwowych.

Twoje ciało

W tym tygodniu udasz się prawdopodobnie na pierwszą wizytę kontrolną do ginekologa, który przeprowadzi z Tobą wywiad – między innymi na temat poprzednich ciąż i chorób genetycznych w Twojej rodzinie i rodzinie partnera – ustali termin porodu i zacznie rejestrować przyrost wagi.

Zostaniesz też skierowana na pobranie krwi i rutynowe badania laboratoryjne – oznaczenie grupy krwi, badanie w kierunku diagnostyki ewentualnych chorób wenerycznych i różyczki oraz pełną morfologię krwi pod kątem rozpoznania ewentualnej anemii.

Możesz też zostać poddana badaniu wielkości miednicy lub USG przezpochwowe. Są to bezpieczne i bezbolesne zabiegi, służące sprawdzeniu stanu dziecka.

Pierwsze badanie to także dobra okazja, żeby wyjaśnić wszelkie nurtujące Cię kwestie. Najlepiej wcześniej ułożyć sobie listę pytań, by później o wszystkim pamiętać.

Idealny moment

Najbliższe 6 miesięcy masz na to by zdecydować, w którym szpitalu będziesz rodzić.

Warto odwiedzić je i w miarę możliwości obejrzeć oraz porozmawiać z personelem. W poszukiwaniu informacji warto zajrzeć na fora internetowe i porozmawiać z przyjaciółkami, które już rodziły w Twojej miejscowości. Zapytaj też lekarza rodzinnego i swojego ginekologa, który oddział by Ci polecał.

Zdrowie

Niech sałatki staną się stałą pozycją w Twoim menu. Dziecko „doceni” wszystkie witaminy i składniki mineralne, których mu w nich dostarczysz. Twój organizm też będzie wdzięczny - w ten sposób ograniczysz zaparcia, które są dość powszechną dolegliwością w czasie ciąży.

Problem powinny złagodzić zielone warzywa liściaste zawierające dużo błonnika. Jeśli nie masz akurat na nie apetytu, jedz inne bogate w błonnik produkty, takie jak brzoskwinie, rodzynki czy otręby.

Kontroluj rosnący apetyt: Ciasto czekoladowe na obiad… znowu? Czujesz się rozgrzeszona, w końcu jesz za dwoje! Nic bardziej mylnego. Ty i Twoje dziecko macie teraz duże potrzeby żywieniowe, co oznacza, że musisz stosować zbilansowaną dietę złożoną z pełnowartościowych produktów.

Mama mamie

Co robiły inne mamy, gdy dowiedziały się, że są w ciąży?

„Od razu pobiegłam do księgarni i kupiłam dwie książki na temat ciąży. Teraz mam ich już całą biblioteczkę” – mówi Dorota z Ostródy.

Idziemy na zakupy

Za wcześnie jeszcze pewnie na majtki ciążowe, ale piersi mogły Ci już urosnąć na tyle, że warto rozejrzeć się za odpowiednim stanikiem. Najlepiej sprawdzają się te, które mają szerokie, łatwe do regulowania ramiączka.

Ćwiczenia

Po konsultacji z lekarzem i trenerem fitness wybierz odpowiednie dla siebie ćwiczenia.

Może zaskoczy Cię fakt, że ćwiczenia z lekkimi ciężarkami mogą pomóc Ci dobrze znosić dalszą część ciąży oraz poród. Wzmocnisz mięśnie ud, pośladki, odcinek lędźwiowy i ramiona. Wszystkie te mięśnie czeka wysiłek przy porodzie oraz w późniejszym okresie – do pchania wózka, noszenia dziecka, paczek z pampersami, ale miejmy nadzieję, że nie wszystkiego na raz :)

Relacje rodzinne

W Twoim ciele rozwija się maleństwo i jak do tej pory, mimo postępującego równouprawnienia, nie masz opcji podzielić się tym z partnerem. Jednak jest wiele zadań, związanych z pojawieniem się na świecie Waszego dziecka, które może on wziąć na siebie.

Może na przykład stać się Waszym ekspertem i bankiem wiedzy. Mężczyźni doskonale odnajdują się w takich konkretnych zadaniach. Poproś, żeby zapisywał pytania, które będziecie chcieli zadać przy następnej wizycie kontrolnej. Sama możesz być tak przytłoczona nowymi informacjami, że zapomnisz o jakichkolwiek pytaniach.

Rodzeństwo

W najbliższych miesiącach staraj się spędzać dużo czasu ze starszym dzieckiem. Niech decyduje o tym, co chce robić (Obejrzeć „Króla lwa” po raz dziesiąty? Świetnie!) i mów mu, że bardzo lubisz się z nim bawić.

Zadbaj by więcej czasu już teraz spędzał z tatą, dzięki temu nie poczuje się nienaturalnie odsunięty, kiedy Ty będziesz musiała poświęcić większość czasu na opiekę nad noworodkiem.

Bliźnięta

Kobietom noszącym pojedynczą ciążę zaleca się wzbogacenie codziennej diety o 300 kalorii.

Dietetycy zalecają by kobiety w ciąży mnogiej dodały 150-300 kalorii na każde dodatkowe dziecko. Przekłada się to na 600 dodatkowych kalorii dziennie w przypadku bliźniąt i 900 w przypadku trojaczków!

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.