15 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
15

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko waży teraz ok. 50 g, a jego ciało mierzy mniej więcej 11 cm – to tyle, co duża cytryna!

Jego ciałko zaczyna pokrywać się delikatnym meszkiem płodowym (zwanym lanugo), który powinien całkowicie zniknąć przed urodzeniem.

Na głowie pojawiają się pierwsze włosy - ich kolor w przyszłości ulegnie zmianie. Zaczynają też rosnąć brwi.

Zdarza się, że maluch miewa czkawkę, ale nie wydaje jeszcze dźwięków, bo tchawicę wypełnia płyn, a nie powietrze.

Trwa rozwój przewodu pokarmowego.

Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy

Twoje ciało

Czasami może brakować Ci tchu. Dzieje się tak, ponieważ macica napiera na przeponę, pozostawiając mało miejsca dla płuc, co utrudnia ich rozprężanie.

Z upływem czasu problem niestety nasili się. Nie ma powodów do obaw, ponieważ jest to naturalne, ale gdybyś odczuwała poważniejszy problem z oddychaniem, palce zaczęły sinieć, a serce biło tak, jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Z każdym dniem Twoje piersi rosną i niezależnie od tego czy po porodzie będziesz karmić piersią, Twój biust zasługuje teraz na szczególne traktowanie. Kup odpowiednio dopasowany biustonosz, który będzie delikatny i jednocześnie stabilny. Stanik dla przyszłej mamy powinien dobrze podtrzymywać piersi, mieć szerokie ramiączka i być wykonany z materiału, który nie drażni wyjątkowo wrażliwych sutków.

Dowiedz się jakie rodzaje ćwiczeń są polecane kobietom w ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Idealny moment

Każda choroba w ciąży może wywołać niepożądane komplikacje, dlatego powinnaś teraz szczególnie dbać o profilaktykę.

Dbaj o zbilansowaną dietę, ubrana odpowiednio do pogody spędzaj czas na świeżym powietrzu i wysypiaj się.

Unikaj kontaktu z osobami chorymi, jeśli to możliwe zrezygnuj z komunikacji miejskiej w godzinach szczytu i z uczestnictwa w imprezach masowych.

Zdarzają się szczególne sytuacje, kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie ciężarnej i konieczne jest zastosowanie szczepionki, na przykład po ugryzieniu przez zwierzę (ryzyko zarażenia wścieklizną) czy nagłego przebywania w terenie zagrożonym śmiertelną chorobą (np. febra, żółtaczka) – w każdym z tych wypadków konieczna jest oczywiście kontrola lekarska.

Przeczytaj o chorobach, które mogą wystąpić w czasie ciąży. Dowiedz się jak im zapobiegać - przeczytaj artykuł: Jakie choroby w ciąży są groźne? Jak im zapobiec?

Zdrowie

Porozmawiaj z lekarzem lub położną o zaletach i wadachtestu potrójnego HCG – badania krwi matki, szacującego ryzyko wad wrodzonych u dziecka, takich jak Zespół Downa czy rozszczep kręgosłupa. Badanie to często daje fałszywy wynik dodatni – oznacza to, że pomimo określonego ryzyka wad, dziecko może urodzić się zdrowe.

Dowiedz się więcej o badaniach w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?

Ćwiczenia

Myślałaś o jodze dla ciężarnych?

Ten rodzaj wysiłku jest dodatkowo korzystny ze względu na naukę technik oddychania.

Zobacz jakie ćwiczenia, oprócz jogi, możesz wykonywać w czasie ciąży  - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Kapryśne libido powinno zacząć budzić się z letargu wywołanego atakami nudności i zmęczeniem towarzyszącym pierwszemu trymestrowi. Wykorzystaj ten moment.

W trzecim trymestrze ochota na seks może znowu przeminąć. Jeśli to się nie stanie, pamiętaj by w tym czasie unikać pozycji „na misjonarza”, ponieważ w ciąży leżenie na plecach nie jest wskazane, ze względu na to, że  może się wiązać z nadmiernym uciskiem na żyły dostarczające dziecku tlen.

Poznaj najlepsze pozycje seksualne dla kobiet w ciąży y - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.