15 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
15

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko waży teraz ok. 50 g, a od czubka głowy do pupki mierzy mniej więcej 11 cm.

Jego ciałko zaczyna pokrywać się delikatnym meszkiem płodowym (zwanym lanugo), który zniknie przed urodzeniem.

Na głowie pojawiają się pierwsze włosy. Ich kolor ulegnie zmianie. Zaczynają rosnąć brwi.

Maluch miewa czkawkę, nie wydaje jednak jeszcze dźwięków, bo tchawicę wypełnia płyn a nie powietrze.

Trwa rozwój przewodu pokarmowego.

Twoje ciało

Czasami może brakować Ci tchu. Dzieje się tak, ponieważ macica napiera na przeponę, pozostawiając mało miejsca dla płuc, co utrudnia ich rozprężanie.

Z upływem czasu problem niestety nasili się. Nie ma powodów do obaw, gdybyś jednak odczuwała poważniejszy problem z oddychaniem, palce zaczęły sinieć a serce biło tak, jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Idealny moment

Każda choroba w ciąży może wywołać niepożądane komplikacje, dlatego powinnaś teraz szczególnie dbać o profilaktykę.

Dbaj o zbilansowaną dietę, ubrana odpowiednio do pogody spędzaj czas na świeżym powietrzu, wysypiaj się.

Unikaj kontaktu z osobami chorymi, jeśli to możliwe zrezygnuj z komunikacji miejskiej w godzinach szczytu i imprez masowych.

Zdarzają się szczególne sytuacje, kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie ciężarnej i konieczne jest zastosowanie szczepionki – w przypadku ugryzienia przez zwierzę (wścieklizna) czy nagłego przebywania w terenie zagrożonym śmiertelną chorobą (febra, żółtaczka) – w każdym z tych wypadków konieczna jest oczywiście kontrola lekarska.

Zdrowie

Porozmawiaj z lekarzem lub położną o zaletach i wadach testu potrójnego HCG – badania krwi matki, szacującego ryzyko wad wrodzonych u dziecka, takich jak zespół Downa czy rozszczep kręgosłupa. Badanie to często daje fałszywy wynik dodatni. Na 1.000 kobiet przeprowadzających badanie 50 usłyszy, że jest ryzyko wad, z czego 48 urodzi zdrowe dzieci!

Mama mamie

„Moje drugie dziecko przyszło na świat 30 lipca. Poczułam skurcze po wyjściu z pracy 29 lipca. Praca do ostatniego dnia ciąży wiązała się z ogromnym stresem. Powinnam była zrezygnować z pracy na tydzień przed oczekiwanym terminem porodu i przygotować się psychicznie do tego, co przede mną." – Bożena.

Idziemy na zakupy

Twoje rosnące piersi są bardzo cenne i to nie tylko dla Twojego partnera :)

To znak, że ciąża rozwija się i organizm szykuje się do żywienia małego ssaka. Bez względu na to, czy po porodzie będziesz karmić piersią, Twój biust zasługuje teraz na szczególne traktowanie. Dlatego nie żałuj środków na biustonosz, który będzie delikatny i jednocześnie stabilny. Stanik dla przyszłej mamy dobrze podtrzymuje piersi, ma szerokie ramiączka i wykonany jest z materiału, który nie drażni wyjątkowo wrażliwych sutków.

Ćwiczenia

Myślałaś o jodze dla ciężarnych?

Ten rodzaj wysiłku jest dodatkowo korzystny ze względu na naukę technik oddychania. Na zajęciach spotkasz inne kobiety w ciąży, wymienisz informacje i otrzymasz wsparcie, jakiego nie da Ci ktoś bez pokaźnej piłeczki z przodu :)

Zobacz jakie ćwiczenia, oprócz jogi, możesz wykonywać w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Relacje rodzinne

Kapryśne libido powinno zacząć budzić się z letargu wywołanego atakami nudności i zmęczeniem towarzyszącym pierwszemu trymestrowi. Wykorzystaj ten moment.

W trzecim trymestrze może Ci się znów wszystkiego odechcieć. Unikaj jednej rzeczy – pozycji misjonarza. Ponieważ w ciąży w ogóle leżenie na plecach nie jest wskazane, bo może się wiązać z nadmiernym uciskiem na żyły dostarczające dziecku tlen.

Poznaj najlepsze pozycje seksualne dla kobiet w ciąży - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie

Rodzeństwo

Przeglądaj ze starszym dzieckiem zdjęcia z czasów, gdy było niemowlęciem. Łatwiej będzie mu zrozumieć, kim jest noworodek. Opowiadaj, jak uczyło się świata (jak płakało, by powiedzieć Ci, że jest głodne czy śmiało się, gdy nadymałaś policzki) i tłumacz, że maleńki brat lub siostrzyczka może zachowywać się w taki sam sposób.

Bliźnięta

Rodzice często układają bliźnięta do snu w tym samym łóżeczku wierząc, że maluchy będą lepiej spać w towarzystwie osoby, z którą do niedawna dzieliły przestrzeń w łonie matki. I przecież jedno łóżeczko zajmuje mniej miejsca niż dwa. Radzi się jednak, by tego nie robić. Trudno przewidzieć, kiedy dzieci zaczną samodzielnie przetaczać się z boku na bok a to wiąże się z ryzykiem śmierci łóżeczkowej, gdy jeden maluch wtuli buzię w leżącego obok braciszka lub siostrzyczkę.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.