6 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
6

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Fasolka mierzy teraz około 4 mm i bardziej przypomina kijankę niż bobasa.

Po obu stronach przedmózgowia tworzą się lejki z małymi wgłębieniami, na dnie których z czasem rozwiną się gałki oczne. Wewnątrz takiego wgłębienia komórki płodowe skóry zamienią się w soczewkę i rogówkę.

Bije już serce wielkości ziarnka maku, a w płodzie i kosmkach kosmówki krążą prymitywne czerwone krwinki.

Teraz zawiązuje się cewa nerwowa. Jeden jej koniec tworzy mózg, a drugi przekształca się w rdzeń kręgowy.

Twoje ciało

Patrząc na Ciebie, nikt nie zgadnie, że jesteś w ciąży. Ty już to odczuwasz dzięki pierwszym objawom, takim jak wrażliwe piersi i sutki, stałe przemęczenie.

Być może zdarza Ci się lekkie nietrzymanie moczu, kiedy kaszlesz, czy śmiejesz się w głos. Dzieje się tak ponieważ powiększająca się macica uciska pęcherz. Nie oddalaj się zbytnio od łazienki, stosuj wkładki higieniczne i wyrób sobie odruch ćwiczenia mięśni Kegla (napinaj i rozluźniaj mięśnie pochwy 10. do 20. razy z rzędu, kilka razy dziennie).

Ćwiczenia mięśni Kegla przygotują Twoje ciało do porodu - przeczytaj artykuł: Trening bez wysiłku, czyli ćwiczymy mięśnie Kegla

Idealny moment

Jak najszybciej zgłoś się do ginekologa i odwiedzaj go regularnie, żeby wiedzieć, jak dbać o siebie w czasie ciąży.

Statystyki pokazują, że kobiety wcześnie korzystające z opieki prenatalnej częściej rodzą większe i zdrowsze dzieci. Ważna wiadomość: Koniec z sushi!

Zdrowie

Wiesz już, że musisz zrezygnować z używek – papierosów, czy alkoholu. Równie ważne jest byś zapobiegała infekcji.

Często myj ręce mydłem i wodą, trzymaj się z daleka od osób, które źle się czują i zostaw partnerowi „brudne obowiązki” - wymianę piasku w kociej kuwecie, mycie klatki dla ptaków czy czyszczenie akwarium.

Zwróć uwagę, aby mięso, ryby, drób i jajka, które jesz, były dobrze ugotowane lub usmażone. Unikaj niepasteryzowanego nabiału i soków.

Zobacz czego jeszcze powinnaś unikać gdy jesteś w ciąży - przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Mama mamie

Czujesz silną więź ze swoim partnerem?

Okaż mu, że jest dla Ciebie kimś szczególnym. „Wysyłam mężowi smsy i dzwonię do niego, mówiąc, że nie mogę się doczekać wspólnego wieczoru. Niby nic wielkiego, ale wiem, że przez cały dzień ma to gdzieś w głowie.” – Urszula z Legionowa, mama dwójki dzieci.

Idziemy na zakupy

Przygotuj się na to, że wraz z rozwojem ciąży będziesz potrzebować większych biustonoszy. Najlepszy byłby biustonosz ciążowy, ale możesz też używać specjalnych wstawek do regulacji obwodu, dzięki którym normalny stanik posłuży Ci jeszcze przez kilka miesięcy.

Wstawki takie można kupić za kilka złotych w sklepach z bielizną.

Ćwiczenia

Jeśli lekarz pozwolił Ci ćwiczyć, koniecznie to rób. Aktywność ruchowa wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie i sprawi, że ciało lepiej będzie radzić sobie ze zmianami, które w nim zachodzą.

Regularny ruch wpłynie korzystnie na Twój apetyt, będziesz jeść chętniej i bardziej regularnie zdrowe posiłki.

Ćwiczenia stymulują też produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. To oznacza Twój dobry humor, więc również uśmiech przyszłego taty!

Relacje rodzinne

Poproś partnera, by co miesiąc robił Ci zdjęcie z profilu.

Po urodzeniu dziecka zdjęcia stopniowo rosnącego brzucha będą cenną pamiątką tego niezwykłego okresu.

Rodzeństwo

Chcesz pewnie powiedzieć starszemu dziecku o tym, że wkrótce przyjdzie na świat jego braciszek lub siostrzyczka? Mówi się jednak, że lepiej wstrzymać się z tym do czasu, gdy ciąża zaczyna już być widoczna, szczególnie gdy dziecko nie skończyło jeszcze trzech lat.

Jeśli dziecko ma mniej niż dwa i pół roku, zaczekaj z wiadomością do ostatniego trymestru, kiedy ciąża będzie już bardzo widoczna.

Bliźnięta

Niektóre sprzęty dla niemowląt, wygodne w przypadku jednego dziecka, przestają się sprawdzać, dla dwojga. Na przykład foteliki samochodowe, które służą także jako nosidełka, stają się zbyt uciążliwe przy dwójce dzieci.

Porozmawiaj z innymi mamami bliźniaków o odpowiednim wyposażeniu.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.