Przyszli rodzice ciesza sie trzymajac ciazowy test

Planowanie ciąży

Jesteś gotowa na macierzyństwo? Czas rozpocząć planowanie ciąży, aby dobrze przygotować się do poczęcia. Poznaj zalecenia dotyczące prowadzonego stylu życia. Dowiedz się, jak rozpoznawać dni płodne i jak stworzyć kalendarz dni płodnych. Sprawdź, jakie są objawy wczesnej ciąży i w jaki sposób sprawdzić, czy za 9 miesięcy zostaniesz mamą.
  • Ciąża bliźniacza – jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia?

    Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście, ale też podwójnie wzmożona czujność. Jest to bowiem stan o wiele bardziej wymagający niż ciąża pojedyncza, która przecież i tak stanowi duże wyzwanie dla organizmu ciężarnej. Stąd też ciążę bliźniaczą zawsze traktuje się jako ciążę podwyższonego ryzyka – zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłych dzieci. Warto zatem wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia, na co warto uważać i jak w takich przypadka może przebiegać poród!

  • Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?

    Prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój maluszka to priorytet dla każdej przyszłej mamy. Aby o to zadbać, warto jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać szereg badań. Pół roku to odpowiedni czas, aby poprawić kondycję organizmu oraz stan odżywienia, bo to one odgrywają kluczową rolę w planowaniu powiększenia rodziny.

  • Ciąża po 40. roku życia – o jakich zagrożeniach warto wiedzieć?

    Dzisiaj coraz więcej kobiet z różnych przyczyn odkłada decyzję starania się o dziecko na później. Zwykle związane jest to ze współczesnym trybem życia oraz promocją świadomego macierzyństwa czy stopniowego dojrzewania do pełnienia roli mamy. Jednak czy ciąża po 35. czy 40. roku życia jest bezpieczna dla mamy i dziecka? Jakie są konsekwencje odkładania macierzyństwa na później?

  • Planowanie ciąży krok po kroku

    W życiu kobiety przychodzi taki czas, w którym czuje, że chciałaby zostać mamą. Świadome zajście w ciążę wiąże się z przygotowaniem swojego ciała, które jest ważne dla rozwoju dziecka. Planowanie ciąży nie musi być trudne! Dowiedz się, co już teraz możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie maluszka.

  • Jak przygotować się do ciąży?

    Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o wprowadzenie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną – podobne zalecenia są kierowane także do ich partnerów. Co jeszcze powinnaś zrobić, zanim zaczniesz planować powiększanie rodziny?

  • Hierarchia wartości po porodzie – jak znaleźć dla siebie czas?

    Zapewne słyszałaś wiele stereotypów na temat zachowań kobiet w stałych związkach i tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli od zawsze dbałaś o siebie, niektóre sytuacje w życiu codziennym są dla Ciebie zapewne nie do pomyślenia, ale po przyjściu na świat maluszka sama zrozumiesz, że hierarchia wartości nieco ulega zmianie i nagle zaczną liczyć się dla Ciebie zupełnie inne rzeczy niż do tej pory.

  • Czy będę mamą? Czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

    Każda kobieta jest inna i każda ciąża przebiega indywidualnie. W zależności od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy stan, trudno przewidzieć, kiedy pojawią się oznaki ciąży i jakie zmiany będą świadczyć o tym, że zostaniesz mamą. Istnieją jednak najczęściej występujące wczesne objawy ciąży – dowiedz się o nich więcej.

  • Konflikt serologiczny – co powinnaś o nim wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę?

    Konflikt serologiczny i będąca jego wynikiem choroba hemolityczna noworodka to patologia wynikająca z produkcji przez układ odpornościowy przyszłej mamy przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu. Może wystąpić, jeśli krew mamy różni się od krwi jej nienarodzonego dziecka pod względem antygenów obecnych na krwinkach czerwonych.

  • Kosiniakowe, becikowe, macierzyński – zasiłki dla rodziców

    Po urodzeniu dziecka rodzicom i opiekunom przysługuje kilka rodzajów świadczeń, które mogą wesprzeć ich budżet domowy. Sprawdź, jakie są warunki przyznania takich zasiłków i dowiedz się, jak złożyć odpowiednie wnioski, by otrzymać prawo do pobrania zasiłku.

  • Wyprawka dla dziecka

    Kiedy termin porodu jest coraz bliższy, powinnaś pomyśleć o kompletowaniu niezbędnych elementów wyprawki swojego maluszka . Oprócz listy tych standardowych produktów, które będą niezbędne podczas pierwszych dni życia dziecka, powinnaś rozważyć zakup innych produktów i sprzętów, które będą Ci potrzebne w domu już po powrocie ze szpitala – żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, sugerujemy, żebyś pomyślała o tym już w okolicy 7.-8. miesiąca ciąży. Podpowiadamy Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę podczas zakupów.