18 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
18

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko ma już około 12-14 cm długości (z wyprostowanymi nóżkami – około 25 cm) i waży nieco ponad 150 g.

Towarzyszy mu kojący odgłos bicia Twojego serca i szum płynącej krwi, ale zaczyna też odróżniać dźwięki dochodzące z zewnątrz. Przedostają się one przez kosteczki słuchowe tworzące ucho do kształtującego się mózgu.

Rozwija się także zmysł wzroku, siatkówki stają się coraz bardziej wrażliwe na światło, tak, że kiedy staniesz w pełnym słońcu, dziecko dostrzeże już czerwony poblask.

Maluch może się popisać także innymi umiejętnościami, takimi jak: ziewanie, połykanie, ssanie, czkanie i robienie min.

Twoje ciało

Twoja macica wielkością przypomina w tej chwili mały melon i leży tuż poniżej pępka.

Wciąż będzie rosła, przesuwając Twój środek ciężkości, więc możesz odczuwać lekkie zachwiania równowagi.

Ponadto wzmożone wydzielanie hormonu zwanego relaksyną powoduje rozluźnienie mięśni, a to może wpłynąć na lekkie skrzywienie sylwetki i obciążenie krzyża.

Idealny moment

Nie bój się, jeśli poczujesz ostry ból biegnący od górnej części macicy do kości łonowej.

To efekt rozciągania się wiązadeł w celu utrzymania rosnącego ciężaru łona.

Ból przejdzie, gdy położysz się na lewym boku z poduszką pod brzuchem.

Zdrowie

Pamiętaj, żeby dokładnie wygotowywać lub wysmażać potrawy, aby wyeliminować z nich wszelkie pasożyty i bakterie, które mogłyby zagrozić zdrowiu Twojego dziecka.

Trzymaj się z daleka od surowych ryb, zapomnij o sushi i ostrygach. Mięso rekina czy miecznika powinno całkowicie zniknąć z menu, gdyż, jak stwierdzono, zawiera ono metylortęć, która może niekorzystnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka.

Specjaliści proponują także, by ograniczyć spożycie tuńczyka białego z puszki do 200g dziennie.

Zobacz czego jeszcze nie możesz jeść w ciąży - przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży - tych produktów unikaj

Mama mamie

„Gdy byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem, przerwałam pracę dwa tygodnie przed terminem. Ale przez cały ten czas tylko się martwiłam i wyczekiwałam – a i tak mała przyszła na świat dwa tygodnie po terminie. Za drugim i trzecim razem pracowałam aż do dnia porodu” – mówi Anna.

Idziemy na zakupy

Możesz jeszcze przez kilka tygodni wstrzymać się z kupowaniem ubrań ciążowych. Pożyczone od partnera przyduże koszulki, koszule, swetry i szorty ze ściągaczem lepiej Ci teraz posłużą niż cokolwiek z własnej garderoby.

Zamiast zamartwiać się zmieniającymi się kształtami zabaw się w stylistkę. Skorzystaj z szafy partnera i wybierz wygodne ciuchy na czas domowego relaksu.

Rozejrzyj się za seksownym szlafroczkiem w większym rozmiarze.

Jeśli kupujesz ubrania ciążowe – wybieraj tylko, których jesteś pewna. Lepiej kup jedną droższą rzecz, którą będziesz lubić, niż trzy bluzki w za dużym rozmiarze, które zginą na dnie szafy!

Ćwiczenia

Jeśli nie uprawiałaś dotąd żadnych ćwiczeń, wciąż nie jest za późno, żeby zacząć.

Ćwiczenia dodadzą Ci animuszu, złagodzą stres i wzmocnią mięśnie brzucha. Zanim jednak wybierzesz się na salę lub do siłowni, skonsultuj się z lekarzem. Najlepszym rozwiązaniem mogą być mało forsowne, nieobciążające stawów ćwiczenia, takie jak spacery, pływanie czy joga dla kobiet w ciąży.

Zobacz jakie ćwiczenia wybierać w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Relacje rodzinne

Nie pozwól, żeby poróżniły Was kwestie finansowe. Owszem, dziecko może nieco nadwyrężyć domowy budżet, ale jeśli dobrze zaplanujecie przyszłość, poczujecie się bezpieczniej i razem zaczniecie pracować nad osiągnięciem wspólnych celów.

Rodzeństwo

Czy u rodziny lub znajomych są jakieś dzieciaki z młodszym rodzeństwem?

Namów je do rozmowy z Twoim dzieckiem o tym, jak to jest być starszym bratem albo starszą siostrą. Jeśli sama jesteś starszą siostrą, podziel się swoimi opowieściami o dorastaniu w towarzystwie małego szkraba.

Bliźnięta

Dowiedz się, czego możesz się spodziewać, z odpowiednich poradników, np. „Bliźnięta – i co dalej” Joanny Tkacz. Poszukaj też innych pozycji w księgarniach i internecie.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.