Mama dotyka brzuszka usmiechnietego dziecka

Dolegliwości trawienne

Dolegliwości niemowląt spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Kolki i zaparcia u noworodka są częstą przypadłością, która objawia się przede wszystkim płaczem oraz prężeniem ciałka. Nierzadko pojawia się alergia – szczególnie na białka mleka krowiego. Poznaj najczęstsze problemy z trawieniem u niemowlaka i dowiedz się, jak im przeciwdziałać.
 • Dlaczego prebiotyki są tak ważne?

  Prebiotyki są to składniki pożywienia nietrawione przez enzymy, działające w przewodzie pokarmowym. Prebiotyki w pozytywny sposób wpływają na zdrowie człowieka pobudzając rozwój korzystnej mikrobioty bakteryjnej w jelitach.

 • Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?

  Kolki u noworodka są bardzo powszechną dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Z medycznego punktu widzenia są to dolegliwości, których głównym objawem jest płacz dziecka. Z punktu widzenia rodziców kolka to niepokojący problem, objawiający się nieukojonym płaczem i krzykiem ich maleństwa, który wzbudza oraz niepokój mamy i taty

 • Alergia pokarmowa u niemowląt – jak ją rozpoznać?

  Alergia pokarmowa to efekt nadwrażliwości organizmu na obcą substancję – alergen obecny w pożywieniu. Występowanie alergii pokarmowej u niemowląt szacuje się na 4-8%, a za najczęstszy alergen uznawane jest białko mleka krowiego. Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci? Co zrobić, gdy wystąpią niepokojące symptomy u naszego malucha?

 • Sposoby na ulewanie u niemowląt

  Ulewanie, choć jest naturalnym zjawiskiem u noworodków, może być niekiedy uciążliwe. Brzuszek maluszka dopiero uczy się trawić i wchłaniać pokarm. W przypadku wzmożonych ulewań można mu w tym delikatnie pomóc. Poznaj sposoby na ulewanie.

 • Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

  Zaparcia są częstym problemem, z którym borykają się niemowlęta i ich opiekunowie. Szacuje się, że dotyczą one 1/3 małych dzieci. Jako przyczynę zaparć u niemowląt wymienia się niewłaściwą dietę dziecka. Jak ją modyfikować, aby ulżyć maluszkowi, kiedy cierpi z powodu zaparć?

 • Sposoby na kolkę

  Nie istnieje jeden skuteczny sposób na kolkę. Obserwuj swoje dziecko i wybierz najlepsze dla niego rozwiązanie, które łagodzi dolegliwości. Choć kolka jest naturalną dolegliwością niemowlęcia, która wynika najczęściej z niedojrzałości przewodu pokarmowego, można skutecznie łagodzić jej objawy. Wprowadzaj metody łagodzenia dolegliwości dziecka pojedynczo, dzięki temu będziesz mogła ocenić, która z nich jest najefektywniejsza

 • Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

  Pierwsze kolki potrafią spędzać rodzicom sen z powiek. Według badań dotykają one około 26% noworodków i niemowląt.