Dziecko w zoltej koszulce usmiecha się do ludzi.jpg

Rozwój

Rozwój niemowlęcia przebiega bardzo intensywnie. Z tygodnia na tydzień maluch nabiera nowych umiejętności, a ty z podziwem patrzysz na jego poczynania. Zastanawiasz się jednak, czy rozwój dziecka przebiega w prawidłowy sposób? Martwi cię zachowanie maluszka i nie wiesz, czy to właśnie są skoki rozwojowe? Poznaj etapy rozwoju dziecka i dowiedz się, jak zapewnić mu najlepsze wsparcie.

Zdrowie dziecka

 • Sen noworodka - jak długo śpi niemowlę?

  Czas, gdy dziecko spokojnie śpi, jest niezwykle cenny. Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz miłości i jedzenia, sen jest kolejnym kluczowym czynnikiem wspierającym prawidłowy rozwój niemowlęcia. Jak zadbać o dobry sen noworodka i ile dziecko go potrzebuje? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w tym artykule.

 • Pielęgnacja noworodka – jak prawidłowo dbać o maluszka w pierwszych dniach życia?

  Narodziny maluszka to wielka radość dla całej rodziny. Kiedy jednak na świat przychodzi pierwsze dziecko, u rodziców pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Początkowo zdecydowanie dotyczą one tego, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja noworodka. Rozwiewamy obawy mamy i taty na ten temat.

 • Jak chronić siebie i dziecko przed koronawirusem (SARS-CoV-2)?

  Nietypowa sytuacja, w jakiej się dzisiaj znajdujemy, to szczególnie trudny czas dla kobiet w ciąży i rodziców najmłodszych dzieci. W trosce o Was BebiKlub dzieli się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącymi ochrony zarówno niemowląt i małych dzieci, jak i rodziców, którzy są dla dziecka głównym źródłem kontaktu ze światem zewnętrznym. Stosując się do kilku prostych zasad, wspólnie możemy ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na stronie zamieściliśmy także odpowiedzi ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na najczęściej zadawane pytania dotyczące wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży, małe dzieci, karmienie piersią czy karmienie mlekiem modyfikowanym.

 • Jak chronić niemowlaka przed przegrzaniem w upalne dni?

  Gorące, letnie dni bywają ciężkie do zniesienia. Gdy temperatura rośnie, a słońce praży, należy pomyśleć o ochronie maluszka. Na co zwrócić uwagę w upalne dni? Czego nie może zabraknąć, gdy wybieracie się na spacer?

 • Bóle brzuszka u niemowląt i dzieci – najczęstsze przyczyny

  Ból brzucha u noworodka, niemowlęcia czy starszego dziecka to częsta dolegliwość, która nie zawsze świadczy o poważnym problemie, ale zawsze wymaga znalezienia przyczyny.

 • Siatki centylowe bez tajemnic. Dowiedz się, jak je odczytywać

  To, czy proporcje masy ciała do wzrostu dziecka są odpowiednie, bada się za pomocą siatek centylowych. Dla rodziców odczytywanie siatek centylowych z początku może wydawać się trudne, jednak z czasem staną się one w pełni zrozumiałe. Niezwykle ważnym jest, by regularnie nanosić wyniki dziecka na siatki centylowe i analizować, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

 • Sprawdź, co potrafi niezwykły układ pokarmowy dziecka

  Podstawowym zadaniem przewodu pokarmowego jest trawienie pożywienia i wchłanianie substancji potrzebnych do funkcjonowania i wzrostu organizmu. Przewód pokarmowy stanowi także barierę ochronną przed groźnymi patogenami. Dzięki obecności substancji bakteriobójczych czy obecności mikroflory jelitowej chroni organizm przed wnikaniem szkodliwych substancji.

 • Otyłość i nadwaga u niemowląt – jak walczyć z tymi problemami?

  Wbrew pozorom także najmłodsze dzieci mogą borykać się z problemem nadwagi lub otyłości, które mogą stać się przyczyną chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Ryzyko wystąpienia otyłości można zmniejszyć m.in. poprzez karmienie piersią, rozszerzając dietę zgodnie z aktualnym schematem żywienia przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią oraz kształtując prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci.

 • ABC pielęgnacji pępka niemowlęcia

  Brzuszek maluszka jest ważny! Pamiętaj o tym, by dbać również o jego higienę, szczególnie zaraz po urodzeniu, dopóki nie odpadnie kikut pępowinowy.

 • Dlaczego kładzenie dziecka na brzuszku jest ważne?

  Brzuszek to najważniejszy ważny element ciała Twojego maluszka – to w nim znajduje się większość organów, dzięki którym może funkcjonować. Dbaj więc o brzuszek i układ pokarmowy maluszka, ale nie zapominaj również o tym, by regularnie kłaść swojego maluszka na brzuchu.

Emocje i relacje

 • Rozwój poznawczy – czym jest i jak go wspierać?

  Zbilansowana dieta, dostosowana do wieku niemowlęcia i potrzeb małego brzuszka, powinna dostarczać ważne składniki odżywcze. Takie, które pozytywnie wpłyną na dojrzewanie mózgu, w tym na prawidłowy rozwój takich zdolności, jak: postrzeganie, kojarzenie, pamięć, koncentracja czy myślenie. Tak bowiem właśnie kształtuje się rozwój poznawczy maluszka. Dowiedz się, jak jeszcze możesz wspierać ten proces.

 • Dobre samopoczucie malucha – jak o nie zadbać?

  Każda mama pragnie, aby jej dziecko dobrze się czuło i prawidłowo się rozwijało. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie potrzeb maluszka, takich jak: jedzenie, picie, wygoda, czułość, pielęgnacja. Szczególne znaczenie dla dobrego samopoczucia malucha ma też jego harmonijnie rozwijający się i pracujący brzuszek.

 • Jakie znaczenie ma dla dziecka czas spędzany wspólnie z rodziną?

  Mimo że kolorowe zabawki mogą wywołać uśmiech na twarzy dziecka, to tym, co sprawia, że jest najszczęśliwsze, jest czas spędzony wspólnie z rodzicami. W początkowych latach życia rodzina, a przede wszystkim mama i tata, stanowią dla dziecka cały jego świat.

 • Jakie aspekty wpływają na szczęśliwe dzieciństwo?

  Opiekowanie się dzieckiem w taki sposób, aby było szczęśliwe, jest jednym z kluczowych celów większości rodziców. Chcą oni, by czuło się kochane, radziło sobie ze swoimi emocjami i z radością odkrywało świat. Szczęśliwe dzieciństwo to zdecydowanie więcej niż zabawa i uśmiech. To m.in. poczucie bezpieczeństwa, zaspokojenie potrzeb dziecka oraz poczucie bycia kochanym. Te wszystkie aspekty związane ze szczęściem mogą wpłynąć na zdrowie oraz umiejętności społeczno-emocjonalne w okresie dorosłości. Jak zatem sprawić, by dziecko było szczęśliwe?

 • Czym jest szczęśliwe dzieciństwo?

  Odpowiedź na z pozoru proste pytanie – czym jest szczęśliwe dzieciństwo – wcale nie jest oczywista. Każdy prawdopodobnie mógłby podać inną, unikalną dla niego definicję. Na szczęście dziecka często wpływa mnóstwo aspektów. Są jednak uniwersalne cechy, które mogą świadczyć o tym, że dzieciństwo jest szczęśliwe.

 • Muzyka dla niemowląt

  Czy wiesz, kiedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki? Czy muzyka może ukoić jego emocje?

 • Masaż dziecka – czym jest dla maluszka i jego rodziców?

  Masaż to ogromna przyjemność, która daje wyciszenie i odprężenie, niezależnie od wieku. Możesz masować ciało swojego dziecka we własnym domu, nawet już dwa tygodnie po urodzinach. Będzie to odpowiedni moment – dziecko oswoi się już trochę z nowym otoczeniem, a Ty będziesz się czuła na tyle pewnie w opiece nad nim, że nie będzie się to wiązać ze stresem.

 • Inteligencja emocjonalna u malucha

  Inteligencja emocjonalna to umiejętność pozwalająca na rozpoznawanie i rozumienie stanów emocjonalnych zarówno własnych, jak i osób w otoczeniu. Pojęcie to obejmuje swoim zakresem zarówno możliwość kontrolowania swoich emocji, jak również empatię, czyli zdolność do współodczuwania emocji u innych.

 • Więź matki z dzieckiem

  Mocna więź z dzieckiem jest ważna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego maluszka. Potrzeba czułości i bliskości z rodzicami zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że jest spokojniejsze, a Tobie daje uczucie spokoju i radości. Więź z rodzicami wpływa na poczucie akceptacji i sprawia, że dziecko czuje się kochane, a co za tym idzie, lepiej się rozwija i będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom w dorosłym życiu.

 • Moje dziecko się buntuje. Jak poskromić niesfornego dwulatka?

  Bunt Juniora to burzliwy okres, przypadający na 18.-30. miesiąc życia dziecka. To moment, w którym maluch uczy się manifestować swoją niezależność. Przeciwstawiając się rodzicom i opiekunom dziecko bada granice, do których może się posunąć. To okres, w którym Twoja cierpliwość zostanie wystawiona na próbę.

Kreatywne zabawy

 • Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 skutecznych porad na głośne czytanie z maluchem

  Coraz więcej Polaków rezygnuje z czytania książek na rzecz oglądania telewizji czy przeglądania internetu. Czy jest to jednak dobry przykład dla najmłodszych dzieci? Zdecydowanie nie! Warto czytać dzieciom, aby uczyć je innej formy spędzenia wolnego czasu. Dzięki nauce i rytuale codziennego czytania dzieci w późniejszych latach same będą chętniej sięgać po książki zamiast po urządzenia elektroniczne. Poznaj kilka wskazówek, które okażą się pomocne w zachęcaniu najmłodszych do czytania.

 • Wspólne zabawy – inwestycja w rozwój Juniora

  Ukończenie 2 roku życia przez dziecko rozpoczyna nowy okres w życiu rodziców. To moment, w którym uczą się oni konfrontować z większą samodzielnością swojej Pociechy. Pojawiają się dotąd nieznane trudności, ponieważ dziecko zaczyna mieć własne zdanie i chce postępować po swojemu, często wbrew woli rodziców. To naturalne zjawisko w rozwoju Dziecka.

 • Zabawy z Juniorem

  Twój Junior coraz szybciej się rozwija! Aby wspierać jego rozwój przygotowaliśmy propozycję wspólnych zabaw, dzięki którym spędzicie miło czas, a Twoje dziecko będzie miało okazję nauczyć się nowych rzeczy!

 • Wspieramy rozwój Dziecka – kreatywne zabawy z Twoim Maluchem

  Po pierwszym półroczu Twój Maluch staje się już bardziej samodzielny. Jest ciekawy świata i dzięki lepszej koordynacji ruchowej może go poznawać. Zaczyna wędrówki w najbardziej interesujące zakątki domu. Poznaje nowe przedmioty i za pomocą stukania, rzucania i gryzienia popróbuje odgadnąć ich przeznaczenie. Czasem ciężko za nim nadążyć!

 • Zostań w domu i dowiedz się, jak możesz wykorzystać ten czas, aby wspierać rozwój Twojego dziecka

  Obecna sytuacja wymaga od większości z nas pozostania w domach. Wspólne spędzanie całych dni w czterech ścianach może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Dzieci szybko się nudzą, a sprawujący nad nimi nieustanną opiekę rodzice mogą czuć się zmęczeni. Pamiętaj, że ta sytuacja może być dla Was szansą, a wspólny czas – wyjątkowym prezentem dla całej rodziny. Różnego rodzaju zabawy z dziećmi w domu to świetny pomysł na stymulowanie ich rozwoju intelektualnego czy fizycznego, a także rozwijanie ciekawości świata i kreatywności. Dowiedz się, jak wspólnie możecie spędzić ten czas.

 • Siła do zabawy – dlaczego jest tak ważna?

  Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności każdego dziecka. Dzięki zabawie maluszek nie tylko się relaksuje, ale również zdobywa wiedzę o świecie, ćwiczy ruchowo, socjalizuje się, rozwija emocjonalnie i twórczo. Aby dziecko mogło się swobodnie bawić, muszą być zaspokojone jego inne potrzeby. Czy wiesz, jakie?

 • Zabawy dla najmłodszych

  Niemowlę rośnie w mgnieniu oka, a kluczowe dla rozwoju są pierwsze 24 miesiące życia dziecka. Właśnie teraz możesz wspierać rozwój swojego malucha na wszystkich poziomach – fizycznym, intelektualnym oraz psychicznym. To moment, w którym poprzez ruch i zabawę dziecko zyskuje świadomość własnego ciała. Wystarczy niewiele, aby zachęcić malucha do aktywności. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w domu.

 • 5 zabaw, w które wspólnie możecie bawić się w domu

  5 zabaw, w które wspólnie możecie bawić się w domu W obecnej sytuacji większość czasu spędzamy we własnych domach, przez co czas może się nieco dłużyć – szczególnie małym dzieciom. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wspólna zabawa, która rozwinie wyobraźnię najmłodszych. Proponując gry, w których Twoje dzieci mogą wspólnie uczestniczyć, ograniczysz spędzany przez nie czas przez ekranem. Dla bezpieczeństwa dzieci zawsze nadzoruj ich zabawę. Pamiętaj też, szczególnie w obecnej sytuacji, aby zawsze przed zabawą, a także po niej zgodnie z zaleceniami ekspertów dokładnie umyć ręce, a także unikać dotykania twarzy swojej i dziecka.

Ważne momenty

 • Pierwsza wizyta u pediatry

  Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

 • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

  W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

 • Nauka korzystania z nocnika

  Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

 • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

  Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.

 • Pierwszy uśmiech

  Z początku uśmiech malucha to drobny grymas na jego twarzy. Z czasem przerodzi się on w pierwszy, świadomy uśmiech Twojego dziecka, który sprawi Ci wyjątkowo dużo radości.

 • Próby przewracania się na plecki

  Każdego dnia Twój maluszek zdobywa nowe umiejętności – przed Tobą pierwsze próby przewracania się na plecki. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko podejmie kolejne wyzwanie.

 • Rozpoznawanie twarzy najbliższych

  Zmysł wzroku zaczyna efektywnie działać u dziecka w 2. miesiącu jego życia. Wtedy zaczyna ono wyraźnie widzieć i rozpoznawać twarz mamy.

 • Rozwój mowy u dzieci

  Na początku dziecko więcej rozumie, niż jest w stanie powiedzieć. Zachęcaj i mobilizuj malca do rozwoju mowy poprzez zabawę, nie wywieraj presji. Pozwól, aby twoja pociecha rozwijała się we własnym rytmie.

 • Pierwsze kroki malucha

  Twój maluszek nie usiedzi spokojnie nawet pięciu minut? Unika siedzenia w wózku czy na krzesełku do jedzenia? Uwielbia takie zabawki, które można popychać i przesuwać? Nic dziwnego. To właśnie teraz jego umiejętności ruchowe rozwijają się bardzo intensywnie. Roczne dziecko uwielbia być w ruchu i ma wielką ochotę na to, by nareszcie zacząć chodzić.

 • Rozwój trzylatka. Jak rozwija się Twój Junior?

  Drugi i trzeci rok życia dziecka to bardzo intensywny czas w życiu Waszej rodziny. Za Wami bunt dwulatka, a przed Tobą wyjątkowy czas – Twoje dziecko zacznie Cię słuchać i stanie się prawdziwym partnerem do rozmów. Maluszek mówi już od 250 do 500 słów! To nie wszystko, sprawdź, jakie inne symptomy świadczą o prawidłowym rozwoju trzylatka.