Dziecko w zoltej koszulce usmiecha się do ludzi.jpg

Rozwój

Rozwój niemowlęcia przebiega bardzo intensywnie. Z tygodnia na tydzień maluch nabiera nowych umiejętności, a ty z podziwem patrzysz na jego poczynania. Zastanawiasz się jednak, czy rozwój dziecka przebiega w prawidłowy sposób? Martwi cię zachowanie maluszka i nie wiesz, czy to właśnie są skoki rozwojowe? Poznaj etapy rozwoju dziecka i dowiedz się, jak zapewnić mu najlepsze wsparcie.

Zdrowie dziecka

 • Co oznacza pojawienie się krwi w kale u dziecka?

  Zobaczenie krwi w stolcu dziecka z pewnością budzi niepokój u każdego rodzica. I choć jest to objaw, którego zdecydowanie nie wolno bagatelizować, w większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie. Wymaga jednak diagnostyki lekarskiej i wykluczenia rzadkich, ale groźnych schorzeń przewodu pokarmowego. Z artykułu dowiesz się, co może oznaczać pojawienie się krwi w kale u dziecka.

 • Czerwone policzki u niemowlaka – z jakiego powodu się pojawiają?

  Kiedyś rumiane policzki większości z nas kojarzyły się jako symbol zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, dzisiaj wiemy, że zwłaszcza w przypadku dzieci nie zawsze jest to prawda. Często bowiem rumieniec na policzkach malucha to znak, że należy przyjrzeć się jego stanowi zdrowia – może on bowiem świadczyć o procesie chorobowym. Kiedy możemy zaobserwować czerwone policzki u dziecka? Jakie są przyczyny takiego zaczerwienienia twarzy i czy zawsze powinno stanowić powód do niepokoju?

 • Jak prawidłowo podnosić i trzymać noworodka?

  Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach życia maluszka może sprawiać obojgu rodzicom wiele trudności i wywoływać obawy. Nawet jeżeli w trakcie trwania ciąży uczęszczali na zajęcia w szkole rodzenia i zdobyli wiedzę teoretyczną na temat właściwej pielęgnacji noworodka, wciąż tak podstawowe czynności, jak podnoszenie i trzymanie maluszka na rękach mogą wydawać się nie lada wyzwaniem. Jak to zrobić prawidłowo, by zapewnić dziecku komfort, a jednocześnie zadbać o jego prawidłowy rozwój? Poznaj wskazówki, dzięki którym szybko nauczysz się prawidłowej pielęgnacji maluszka!

 • Nauka samodzielnego zasypiania – co zrobić, aby dziecko spało we własnym łóżku?

  Niektórzy rodzice już od pierwszych dni życia dziecka decydują się na zupełnie oddzielne łóżko dla malucha, a nieraz – jego własny pokój. Inni zaś przez wiele miesięcy mają dziecko u swojego boku. Nie ma tu żadnej oceny, czy któryś z tych wyborów jest „lepszy” lub „gorszy”. Biorąc jednak pod uwagę tę drugą opcję, warto pamiętać, że kiedyś w końcu nastąpi czas, gdy rodzice zechcą odzyskać łóżko tylko dla siebie. Co ważne, istotna jest gotowość obu stron do tak dużej zmiany – zarówno dziecka, jak i jego opiekunów. Co zrobić, by nauka samodzielnego zasypiania przeszła spokojnie i zakończyła się sukcesem?

 • Ile śpi noworodek? Sen dziecka w pierwszym roku życia

  Na każdym etapie życia sen jest jedną z kilku podstawowych potrzeb fizjologicznych, bez których spełnienia, funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Jest to czas regeneracji organizmu – zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznych. Co istotne, dla małych dzieci jest to też czas wzrostu oraz rozwoju, stąd też wszelkie zaburzenia w tym obszarze powinny zapalić rodzicom czerwoną lampkę. O co zatem warto zadbać? Ile śpi noworodek? Jakie objawy mogą zaniepokoić? Sprawdź i podejdź do tematu snu w holistyczny sposób!

 • Stulejka – czym jest, jakie daje objawy? Jak leczyć stulejkę?

  Stulejka jest męską dolegliwością, która polega na tym, że napletek nie cofa (nie ściąga się) poza linię żołędzi. Może to być skutkiem zwężenia napletka lub jego sklejenia z żołędzią. U niemowląt i dzieci płci męskiej zwraca się uwagę na odpowiednia pielęgnację prącia w celu zapobieganiu powstawania tej dolegliwości. Jak rozpoznać stulejkę u dziecka? Jak postępować w razie podejrzenia stulejki i jakie są sposoby jej leczenia? Sprawdźmy!

 • Kikut pępowiny – czym jest, kiedy odpada, jak o niego dbać?

  Kikut pępowiny jest to pozostała część pępowiny po jej przecięciu przy porodzie. Pępowina w czasie ciąży pełni bardzo ważną funkcję, łącząc dziecko z łożyskiem, zapewnia mu odpowiedni dopływ tlenu i substancji odżywczych oraz umożliwia usuwanie produktów przemiany materii. Kikut pępowiny odpada zwykle pomiędzy 5. a 15. dobą po urodzeniu. Jak pielęgnować pępek noworodka i jakie objawy są sygnałem, że z kikutem dzieje się coś niedobrego?

 • Wysypka u niemowlaka – rodzaje, możliwe przyczyny i postępowanie

  Wysypki u niemowląt jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez rodziców, niestety nie zawsze można znaleźć ich przyczyny. Wysypki przybierają różne formy takie jak plamki, grudki, krostki, mogą być na rumieniowym podłożu lub czystej skórze. Za powstanie wysypek odpowiadają patogeny takie jak bakterie, wirusy, grzyby, ale również reakcje alergiczne na przykład na pokarmy, środki piorące, mydło czy po ukąszeniu przez owady. Wiele rodzajów wysypki u niemowlaka nie wymaga leczenia, a jedynie zmiany pielęgnacji. Dowiedzmy się więcej na ten temat!

 • Kąpiel noworodka – jak kąpać dziecko w pierwszych tygodniach jego życia?

  Wszystkie działania pielęgnacyjne, które wykonuje się przy noworodku po raz pierwszy, budzą sporo emocji. Mieszają się przede wszystkim lęk i podekscytowanie, a co się z tym wiąże, każda nowa czynność jest dla rodziców niemałym wyzwaniem. Tak też jest z kąpielą noworodka – kiedy warto wykonać pierwszą kąpiel, jak często należy ją powtarzać, jakie akcesoria i kosmetyki do kąpieli noworodka mogą okazać się przydatne? Sprawdź – w końcu odpowiednie przygotowanie to podstawa, która pozwala nieco złagodzić trudne emocje i tym samym czerpać z pierwszych tygodni życia z dzieckiem jak najwięcej!

 • Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

  Potówki to zmiany skórne spotykane u noworodków i niemowlaków w postaci pęcherzyków lub grudek na rumieniowym podłożu. Tworzą się z powodu zatkania gruczołów potowych. W artykule opowiemy, jak powstają potówki, jak sobie z nimi radzić oraz jak zapobiegać ich powstaniu.

Emocje i relacje

 • Czym jest mamoza i jak sobie z nią poradzić?

  Mamoza to potoczny termin definiujący frustrujący stan, w którym dziecko wykazuje silne uzależnienie od bliskości swojej mamy – głównego kontaktu i opiekunki, znajdującej się na najwyższym szczeblu drabiny zwanej hierarchią przywiązania. Etap ten jest nieodłączny macierzyństwu i żeby go łagodnie przetrwać, najlepiej jest posiąść jak najwięcej wiedzy na ten temat. Zrozumienie będzie kluczem do poradzenia się z mamozą i budowaniem bezpiecznej więzi z maluchem. Zatem o co tak naprawdę chodzi, kiedy mama nie może sama wyjść do łazienki? Czy można temu zaradzić? I czym jest teoria przywiązania?

 • Jak przygotować się do roli ojca?

  Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest rola ojca przed narodzinami dziecka, czy ojciec powinien być przy porodzie, a także jak wygląda ojcostwo kilka lat później – gdy jest się tatą przedszkolaka, ucznia i nastolatka. Każdy okres znacznie różni się od siebie, wymaga adaptacji, a także zupełnie nowych umiejętności. Do roli ojca warto się mądrze przygotować.

 • Nie spuszczę Cię z oczu – jak rozpoznać, że dziecko dobrze czuje się w żłobku

  Rozstanie to wyzwanie dla dziecka i rodzica. Decyzja, jaką formę opieki wybrać, poprzedzona jest „zbieraniem danych” i szukaniem odpowiedzi na pytanie „co będzie dobre dla mojego dziecka?” Mimo najlepszych chęci podjęta decyzja nie może dać gwarancji szczęśliwej i spokojnej adaptacji naszego malucha do nowych okoliczności, bo dziecko się zmienia, często jest w nowych sytuacjach, których zaistnienie ujawnia, na ile może sobie z nimi poradzić. Z pewnością jednak zbieranie informacji sprzyja podjęciu najlepszej możliwej decyzji. Przyjrzyjmy się wspólnie żłobkom – o co zapytać i na co zwrócić uwagę? Po czym poznać, że małe dziecko dobrze się czuje w żłobku? Jakie są pozytywne strony takiej decyzji? Czy można określić „dobry wiek” na żłobek?

 • Bunt dwulatka - świat w zasięgu ręki

  Dwulatek to zdobywca świata i eksperymentator. Wstał na własne nogi i potrafi całkiem nieźle biegać, uczy się relacji przestrzennych i przyczynowych między przedmiotami. Odkrywa sposoby rozwiązywania problemów metodą prób i błędów. Świat dla dziecka znacznie się poszerzył. Dwulatek zdaje sobie sprawę z własnej odrębności, co odbija się w języku – zaczyna używać zaimka „ja”.

 • Drugie urodziny – co zmieniają w życiu dziecka?

  Jak zadbać o wszystkich w przypadku urodzin małego solenizanta? Czy dwulatek pragnie takich urodzin, jakie chce mu urządzić jego mama? Jak zmieniły się potrzeby emocjonalne i rozwojowe dziecka od pierwszych do drugich urodzin? Czym kierować się przy wyborze zabaw i prezentów? Jak kształtować nowe tradycje rodzinne, tak by służyły one całej rodzinie, a przede wszystkim małemu solenizantowi?

 • Rozwój poznawczy – czym jest i jak go wspierać?

  Zbilansowana dieta, dostosowana do wieku niemowlęcia i potrzeb małego brzuszka, powinna dostarczać ważne składniki odżywcze. Takie, które pozytywnie wpłyną na dojrzewanie mózgu, w tym na prawidłowy rozwój takich zdolności, jak: postrzeganie, kojarzenie, pamięć, koncentracja czy myślenie. Tak bowiem właśnie kształtuje się rozwój poznawczy maluszka. Dowiedz się, jak jeszcze możesz wspierać ten proces.

 • Dobre samopoczucie malucha – jak o nie zadbać?

  Każda mama pragnie, aby jej dziecko dobrze się czuło i prawidłowo się rozwijało. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie potrzeb maluszka, takich jak: jedzenie, picie, wygoda, czułość, pielęgnacja. Szczególne znaczenie dla dobrego samopoczucia malucha ma też jego harmonijnie rozwijający się i pracujący brzuszek.

 • Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko, a szczęśliwe dziecko to zdrowe dziecko

  Szczęście i zdrowie od dawna w sposób intuicyjny są ze sobą związane. Nie bez powodu często używamy powiedzenia, że „śmiech to zdrowie”. Badania potwierdzają to, co wielu ludzi zakładało instynktownie: poziom szczęścia może wpłynąć na poziom zdrowia i na odwrót.

 • Szczęśliwe dzieciństwo – perspektywa dziecka a perspektywa rodzica

  Wiele naszych wspomnień z dzieciństwa jest niekompletnych. Często pozostają w pamięci tylko pod wpływem opowieści usłyszanych z ust rodziny. Poczucie, że nasze dzieciństwo było szczęśliwe, jest bardzo subiektywne. Bo czy to, co w okresie dzieciństwa postrzegaliśmy jako szczęście, wchodzi w skład naszych szczęśliwych wspomnień z dzieciństwa, kiedy jesteśmy dorośli? Co zapamiętujemy z tych wszystkich radosnych chwil?

 • Jakie znaczenie ma dla dziecka czas spędzany wspólnie z rodziną?

  Mimo że kolorowe zabawki mogą wywołać uśmiech na twarzy dziecka, to tym, co sprawia, że jest najszczęśliwsze, jest czas spędzony wspólnie z rodzicami. W początkowych latach życia rodzina, a przede wszystkim mama i tata, stanowią dla dziecka cały jego świat.

Kreatywne zabawy

 • Zabawki dla niemowlaka – jak wybrać pierwsze zabawki dla dziecka?

  Dla wielu osób zabawa wydaje się czymś mało poważnym i niejako stanowi „dodatek” do wychowywania dziecka. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – zabawki dla niemowlaka pełnią szereg funkcji. Od tej dającej przyjemność, przez wspierającą sprawność motoryczną i kształcącą zmysły, po zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Jakie zatem zabawki dla niemowlaka wybrać, by nie przestymulować malucha, a jednocześnie zapewnić mu frajdę i dobry rozwój?

 • Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 skutecznych porad na głośne czytanie z maluchem

  Coraz więcej Polaków rezygnuje z czytania książek na rzecz oglądania telewizji czy przeglądania internetu. Czy jest to jednak dobry przykład dla najmłodszych dzieci? Zdecydowanie nie! Warto czytać dzieciom, aby uczyć je innej formy spędzenia wolnego czasu. Dzięki nauce i rytuale codziennego czytania dzieci w późniejszych latach same będą chętniej sięgać po książki zamiast po urządzenia elektroniczne. Poznaj kilka wskazówek, które okażą się pomocne w zachęcaniu najmłodszych do czytania.

 • Wspólne zabawy – inwestycja w rozwój Juniora

  Ukończenie 2 roku życia przez dziecko rozpoczyna nowy okres w życiu rodziców. To moment, w którym uczą się oni konfrontować z większą samodzielnością swojej Pociechy. Pojawiają się dotąd nieznane trudności, ponieważ dziecko zaczyna mieć własne zdanie i chce postępować po swojemu, często wbrew woli rodziców. To naturalne zjawisko w rozwoju Dziecka.

 • Zabawy z Juniorem

  Twój Junior coraz szybciej się rozwija! Aby wspierać jego rozwój przygotowaliśmy propozycję wspólnych zabaw, dzięki którym spędzicie miło czas, a Twoje dziecko będzie miało okazję nauczyć się nowych rzeczy!

 • Wspieramy rozwój Dziecka – kreatywne zabawy z Twoim Maluchem

  Po pierwszym półroczu Twój Maluch staje się już bardziej samodzielny. Jest ciekawy świata i dzięki lepszej koordynacji ruchowej może go poznawać. Zaczyna wędrówki w najbardziej interesujące zakątki domu. Poznaje nowe przedmioty i za pomocą stukania, rzucania i gryzienia popróbuje odgadnąć ich przeznaczenie. Czasem ciężko za nim nadążyć!

 • Zabawy dla najmłodszych

  Niemowlę rośnie w mgnieniu oka, a kluczowe dla rozwoju są pierwsze 24 miesiące życia dziecka. Właśnie teraz możesz wspierać rozwój swojego malucha na wszystkich poziomach – fizycznym, intelektualnym oraz psychicznym. To moment, w którym poprzez ruch i zabawę dziecko zyskuje świadomość własnego ciała. Wystarczy niewiele, aby zachęcić malucha do aktywności. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w domu.

 • 5 zabaw, w które wspólnie możecie bawić się w domu

  5 zabaw, w które wspólnie możecie bawić się w domu W obecnej sytuacji większość czasu spędzamy we własnych domach, przez co czas może się nieco dłużyć – szczególnie małym dzieciom. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wspólna zabawa, która rozwinie wyobraźnię najmłodszych. Proponując gry, w których Twoje dzieci mogą wspólnie uczestniczyć, ograniczysz spędzany przez nie czas przez ekranem. Dla bezpieczeństwa dzieci zawsze nadzoruj ich zabawę. Pamiętaj też, szczególnie w obecnej sytuacji, aby zawsze przed zabawą, a także po niej zgodnie z zaleceniami ekspertów dokładnie umyć ręce, a także unikać dotykania twarzy swojej i dziecka.

 • Zostań w domu i dowiedz się, jak możesz wykorzystać ten czas, aby wspierać rozwój Twojego dziecka

  Obecna sytuacja wymaga od większości z nas pozostania w domach. Wspólne spędzanie całych dni w czterech ścianach może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Dzieci szybko się nudzą, a sprawujący nad nimi nieustanną opiekę rodzice mogą czuć się zmęczeni. Pamiętaj, że ta sytuacja może być dla Was szansą, a wspólny czas – wyjątkowym prezentem dla całej rodziny. Różnego rodzaju zabawy z dziećmi w domu to świetny pomysł na stymulowanie ich rozwoju intelektualnego czy fizycznego, a także rozwijanie ciekawości świata i kreatywności. Dowiedz się, jak wspólnie możecie spędzić ten czas.

 • Siła do zabawy – dlaczego jest tak ważna?

  Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności każdego dziecka. Dzięki zabawie maluszek nie tylko się relaksuje, ale również zdobywa wiedzę o świecie, ćwiczy ruchowo, socjalizuje się, rozwija emocjonalnie i twórczo. Aby dziecko mogło się swobodnie bawić, muszą być zaspokojone jego inne potrzeby. Czy wiesz, jakie?

Ważne momenty

 • Skrobia ryżowa – zastosowanie dla niemowląt

  Choć ryż jest najpopularniejszym rodzajem zboża na świecie, nie każdy zna pełen zakres jego zastosowania. Najczęściej używa się go w kuchni – znane są różne odmiany, a nawet formy – coraz więcej osób sięga po płatki czy makarony ryżowe. Mało kto jednak zna skrobię ryżową o wyjątkowo cennych właściwościach kosmetycznych, które idealnie sprawdzą się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Co w tej kwestii warto wiedzieć o skrobi ryżowej, jak, kiedy i w jakiej formie ją stosować u dziecka?

 • Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem, a kiedy zaczyna być niemowlęciem?

  Noworodek a niemowlę – czym właściwie różnią się te dwa określenia? A może niczym, skoro niektórzy używają ich wymiennie? Cóż, pewne różnice są i wynikają nie tylko z długości życia dziecka, lecz także z jego poziomu rozwoju. Jak bowiem łatwo wnioskować, noworodkiem nazywa się dziecko „nowo narodzone” – do kiedy jednak trzeba je tak nazywać? Kiedy mamy do czynienia już z niemowlęciem i właściwie, co to oznacza?

 • Formalności po urodzeniu dziecka

  Narodziny dziecka to wspaniały moment w życiu rodziców. W końcu mogą przytulić malucha, na którego czekali aż dziewięć miesięcy. Czas po porodzie to jednak również czas wielu formalności, których należy dopełnić po urodzeniu dziecka. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

 • Zaburzenia mowy u dziecka – co zrobić, gdy dziecko nie mówi?

  Mowa to jeden z kluczowych sposobów komunikowania się. Rodzice zwykle oczekują na pierwsze słowa malucha z dużym zniecierpliwieniem – kiedy się pojawią, jakie to będą słowa, jak szybko zacznie zwiększać się ich zasób? Jeśli zatem czas mija, a pociecha wciąż nie mówi, pojawiają się pierwsze obawy – czy na pewno nie są to zaburzenia mowy u dziecka? Jakie są rodzaje tego typu problemów, jak mogą się objawiać i kiedy w ogóle maluch powinien zacząć mówić?

 • Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Rozwój narządu wzroku dziecka

  Prawidłowy rozwój zmysłu wzroku jest niezwykle ważny dla całego życia dziecka. To właśnie wzrokiem w dużej mierze odbiera się świat – niektóre dane wskazują, że nawet około 80 proc. informacji dociera do nas właśnie poprzez ten zmysł.[2] Warto zatem wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna widzieć. Pozwoli to odpowiednio stymulować jego rozwój w tym zakresie, a jednocześnie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i szybko zareagować.

 • Metryczka dla dziecka – pomysł na wspaniałą pamiątkę

  Narodziny dziecka to wzruszający i niepowtarzalny moment. Uwiecznienie pierwszych dni życia malucha pozwoli przywołać piękne chwile i emocje towarzyszące świeżo upieczonym rodzicom. Pomocna w tym może być spersonalizowana metryczka dla dziecka – kupiona, przygotowana samodzielnie lub wygenerowana za pomocą naszego darmowego narzędzia. Czym właściwie jest tego typu pamiątka i jakie elementy powinna zawierać? Komu warto ją podarować i z jakiej okazji? Sprawdź!

 • Pierwsza wizyta u pediatry

  Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

 • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

  W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

 • Nauka korzystania z nocnika

  Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

 • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

  Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.