Dziecko w zoltej koszulce usmiecha się do ludzi.jpg

Rozwój

Rozwój niemowlęcia przebiega bardzo intensywnie. Z tygodnia na tydzień maluch nabiera nowych umiejętności, a ty z podziwem patrzysz na jego poczynania. Zastanawiasz się jednak, czy rozwój dziecka przebiega w prawidłowy sposób? Martwi cię zachowanie maluszka i nie wiesz, czy to właśnie są skoki rozwojowe? Poznaj etapy rozwoju dziecka i dowiedz się, jak zapewnić mu najlepsze wsparcie.

Zdrowie dziecka

  • Pielęgnacja noworodka po porodzie – jak pielęgnować chłopca, a jak dziewczynkę?

    Dzieci zaraz po urodzeniu są całkowicie zależne od opiekunów. Stąd też pielęgnacja noworodka jest pojęciem bardzo szerokim. Rodzice od pierwszych dni życia muszą bowiem przewijać malucha, dbać o jego skórę, kąpać, a przy tym mieć wzmożoną uważność na proces gojenia kikuta pępowinowego. Jak się za to wszystko zabrać? Jak pielęgnować małego chłopca, a jak dziewczynkę i czy w ogóle są w tym zakresie jakieś różnice?

  • Mastka u dzieci – czym jest i czy jest groźna?

    Mastka to wydzielina, która pojawia się w obszarze narządów płciowych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Występuje także u najmłodszych i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wielu opiekunów obawia się jednak, czy nie jest to objaw infekcji lub jakiegoś poważniejszego schorzenia. Na szczęście można odetchnąć z ulgą – sprawdź, czym dokładnie jest mastka u dzieci, jak się jej pozbyć i na jakie ewentualne niepokojące objawy warto zwrócić uwagę!

  • Kalendarz szczepień niemowlaka – jak przygotować dziecko do szczepienia?

    W zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, szczepienia są podstawą. Od wielu lat zmniejszają ryzyko wystąpienia chociażby takich schorzeń, jak: gruźlica, tężec, krztusiec i błonica czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Warto zatem wiedzieć, kiedy należy wykonać poszczególne z nich i czym dokładnie jest kalendarz szczepień. Dowiedz się, jak przygotować malucha do szczepionki i świadomie podejdź do troski o jego odporność!

  • Kąpiel noworodka – jak kąpać dziecko w pierwszych tygodniach jego życia?

    Wszystkie działania pielęgnacyjne, które wykonuje się przy noworodku po raz pierwszy, budzą sporo emocji. Mieszają się przede wszystkim lęk i podekscytowanie, a co się z tym wiąże, każda nowa czynność jest dla rodziców niemałym wyzwaniem. Tak też jest z kąpielą noworodka – kiedy warto wykonać pierwszą kąpiel, jak często należy ją powtarzać, jakie akcesoria i kosmetyki do kąpieli noworodka mogą okazać się przydatne? Sprawdź – w końcu odpowiednie przygotowanie to podstawa, która pozwala nieco złagodzić trudne emocje i tym samym czerpać z pierwszych tygodni życia z dzieckiem jak najwięcej!

  • Żółtaczka u noworodka – ile trwa i czy jest groźna?

    Żółtaczka noworodków to bardzo częsty problem, dotyczy bowiem nawet 60 proc. dzieci urodzonych w terminie i około 80 proc. wcześniaków.[1] W większości przypadków przebieg jest łagodny i nie ma konieczności stosowania dodatkowej opieki medycznej. Są jednak sytuacje, w których należy zachować szczególną uważność. Czym zatem dokładnie jest żółtaczka u noworodka, jak się objawia, ile trwa i jak się ją leczy?

  • Sen noworodka - jak długo śpi niemowlę?

    Czas, gdy dziecko spokojnie śpi, jest niezwykle cenny. Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz miłości i jedzenia, sen jest kolejnym kluczowym czynnikiem wspierającym prawidłowy rozwój niemowlęcia. Jak zadbać o dobry sen noworodka i ile dziecko go potrzebuje? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w tym artykule.

  • Pielęgnacja noworodka – jak prawidłowo dbać o maluszka w pierwszych dniach życia?

    Narodziny maluszka to wielka radość dla całej rodziny. Kiedy jednak na świat przychodzi pierwsze dziecko, u rodziców pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Początkowo zdecydowanie dotyczą one tego, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja noworodka. Rozwiewamy obawy mamy i taty na ten temat.

  • Jak często kąpać noworodka?

    Pierwsza kąpiel niemowlęcia to wyjątkowa chwila nie tylko dla rodziców, ale i dla dziecka. Noworodek jest malutki i delikatny, dlatego jego mycie to niekiedy również duże wyzwanie dla opiekunów. Jeśli mama i tata odpowiednio wcześniej przygotują się do pierwszej kąpieli dziecka, mogą sprawić, że będzie to dla maluszka bardzo przyjemne doświadczenie, a z czasem dla całej rodziny stanie się to wspólnym wieczornym rytuałem.

  • Jak chronić siebie i dziecko przed koronawirusem (SARS-CoV-2)?

    Nietypowa sytuacja, w jakiej się dzisiaj znajdujemy, to szczególnie trudny czas dla kobiet w ciąży i rodziców najmłodszych dzieci. W trosce o Was BebiKlub dzieli się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącymi ochrony zarówno niemowląt i małych dzieci, jak i rodziców, którzy są dla dziecka głównym źródłem kontaktu ze światem zewnętrznym. Stosując się do kilku prostych zasad, wspólnie możemy ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na stronie zamieściliśmy także odpowiedzi ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na najczęściej zadawane pytania dotyczące wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży, małe dzieci, karmienie piersią czy karmienie mlekiem modyfikowanym.

  • Fakty i mity dotyczące Koronawirusa (SARS-CoV-2)

    Koronawirus wzbudza wiele obaw. Jest stosunkowo nowy i wciąż nie ma pewności, co do informacji na jego temat. Każdego dnia pojawiają się nowe, z których wiele okazuje się być mitami. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Emocje i relacje

  • Czym jest mamoza i jak sobie z nią poradzić?

    Mamoza to potoczny termin definiujący frustrujący stan, w którym dziecko wykazuje silne uzależnienie od bliskości swojej mamy – głównego kontaktu i opiekunki, znajdującej się na najwyższym szczeblu drabiny zwanej hierarchią przywiązania. Etap ten jest nieodłączny macierzyństwu i żeby go łagodnie przetrwać, najlepiej jest posiąść jak najwięcej wiedzy na ten temat. Zrozumienie będzie kluczem do poradzenia się z mamozą i budowaniem bezpiecznej więzi z maluchem. Zatem o co tak naprawdę chodzi, kiedy mama nie może sama wyjść do łazienki? Czy można temu zaradzić? I czym jest teoria przywiązania?

  • Jak przygotować się do roli ojca?

    Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest rola ojca przed narodzinami dziecka, czy ojciec powinien być przy porodzie, a także jak wygląda ojcostwo kilka lat później – gdy jest się tatą przedszkolaka, ucznia i nastolatka. Każdy okres znacznie różni się od siebie, wymaga adaptacji, a także zupełnie nowych umiejętności. Do roli ojca warto się mądrze przygotować.

  • Nie spuszczę Cię z oczu – jak rozpoznać, że dziecko dobrze czuje się w żłobku

    Rozstanie to wyzwanie dla dziecka i rodzica. Decyzja, jaką formę opieki wybrać, poprzedzona jest „zbieraniem danych” i szukaniem odpowiedzi na pytanie „co będzie dobre dla mojego dziecka?” Mimo najlepszych chęci podjęta decyzja nie może dać gwarancji szczęśliwej i spokojnej adaptacji naszego malucha do nowych okoliczności, bo dziecko się zmienia, często jest w nowych sytuacjach, których zaistnienie ujawnia, na ile może sobie z nimi poradzić. Z pewnością jednak zbieranie informacji sprzyja podjęciu najlepszej możliwej decyzji. Przyjrzyjmy się wspólnie żłobkom – o co zapytać i na co zwrócić uwagę? Po czym poznać, że małe dziecko dobrze się czuje w żłobku? Jakie są pozytywne strony takiej decyzji? Czy można określić „dobry wiek” na żłobek?

  • Bunt dwulatka - świat w zasięgu ręki

    Dwulatek to zdobywca świata i eksperymentator. Wstał na własne nogi i potrafi całkiem nieźle biegać, uczy się relacji przestrzennych i przyczynowych między przedmiotami. Odkrywa sposoby rozwiązywania problemów metodą prób i błędów. Świat dla dziecka znacznie się poszerzył. Dwulatek zdaje sobie sprawę z własnej odrębności, co odbija się w języku – zaczyna używać zaimka „ja”.

  • Drugie urodziny – co zmieniają w życiu dziecka?

    Jak zadbać o wszystkich w przypadku urodzin małego solenizanta? Czy dwulatek pragnie takich urodzin, jakie chce mu urządzić jego mama? Jak zmieniły się potrzeby emocjonalne i rozwojowe dziecka od pierwszych do drugich urodzin? Czym kierować się przy wyborze zabaw i prezentów? Jak kształtować nowe tradycje rodzinne, tak by służyły one całej rodzinie, a przede wszystkim małemu solenizantowi?

  • Rozwój poznawczy – czym jest i jak go wspierać?

    Zbilansowana dieta, dostosowana do wieku niemowlęcia i potrzeb małego brzuszka, powinna dostarczać ważne składniki odżywcze. Takie, które pozytywnie wpłyną na dojrzewanie mózgu, w tym na prawidłowy rozwój takich zdolności, jak: postrzeganie, kojarzenie, pamięć, koncentracja czy myślenie. Tak bowiem właśnie kształtuje się rozwój poznawczy maluszka. Dowiedz się, jak jeszcze możesz wspierać ten proces.

  • Dobre samopoczucie malucha – jak o nie zadbać?

    Każda mama pragnie, aby jej dziecko dobrze się czuło i prawidłowo się rozwijało. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie potrzeb maluszka, takich jak: jedzenie, picie, wygoda, czułość, pielęgnacja. Szczególne znaczenie dla dobrego samopoczucia malucha ma też jego harmonijnie rozwijający się i pracujący brzuszek.

  • Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko, a szczęśliwe dziecko to zdrowe dziecko

    Szczęście i zdrowie od dawna w sposób intuicyjny są ze sobą związane. Nie bez powodu często używamy powiedzenia, że „śmiech to zdrowie”. Badania potwierdzają to, co wielu ludzi zakładało instynktownie: poziom szczęścia może wpłynąć na poziom zdrowia i na odwrót.

  • Szczęśliwe dzieciństwo – perspektywa dziecka a perspektywa rodzica

    Wiele naszych wspomnień z dzieciństwa jest niekompletnych. Często pozostają w pamięci tylko pod wpływem opowieści usłyszanych z ust rodziny. Poczucie, że nasze dzieciństwo było szczęśliwe, jest bardzo subiektywne. Bo czy to, co w okresie dzieciństwa postrzegaliśmy jako szczęście, wchodzi w skład naszych szczęśliwych wspomnień z dzieciństwa, kiedy jesteśmy dorośli? Co zapamiętujemy z tych wszystkich radosnych chwil?

  • Jakie znaczenie ma dla dziecka czas spędzany wspólnie z rodziną?

    Mimo że kolorowe zabawki mogą wywołać uśmiech na twarzy dziecka, to tym, co sprawia, że jest najszczęśliwsze, jest czas spędzony wspólnie z rodzicami. W początkowych latach życia rodzina, a przede wszystkim mama i tata, stanowią dla dziecka cały jego świat.

Kreatywne zabawy

  • Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 skutecznych porad na głośne czytanie z maluchem

    Coraz więcej Polaków rezygnuje z czytania książek na rzecz oglądania telewizji czy przeglądania internetu. Czy jest to jednak dobry przykład dla najmłodszych dzieci? Zdecydowanie nie! Warto czytać dzieciom, aby uczyć je innej formy spędzenia wolnego czasu. Dzięki nauce i rytuale codziennego czytania dzieci w późniejszych latach same będą chętniej sięgać po książki zamiast po urządzenia elektroniczne. Poznaj kilka wskazówek, które okażą się pomocne w zachęcaniu najmłodszych do czytania.

  • Wspólne zabawy – inwestycja w rozwój Juniora

    Ukończenie 2 roku życia przez dziecko rozpoczyna nowy okres w życiu rodziców. To moment, w którym uczą się oni konfrontować z większą samodzielnością swojej Pociechy. Pojawiają się dotąd nieznane trudności, ponieważ dziecko zaczyna mieć własne zdanie i chce postępować po swojemu, często wbrew woli rodziców. To naturalne zjawisko w rozwoju Dziecka.

  • Zabawy z Juniorem

    Twój Junior coraz szybciej się rozwija! Aby wspierać jego rozwój przygotowaliśmy propozycję wspólnych zabaw, dzięki którym spędzicie miło czas, a Twoje dziecko będzie miało okazję nauczyć się nowych rzeczy!

  • Wspieramy rozwój Dziecka – kreatywne zabawy z Twoim Maluchem

    Po pierwszym półroczu Twój Maluch staje się już bardziej samodzielny. Jest ciekawy świata i dzięki lepszej koordynacji ruchowej może go poznawać. Zaczyna wędrówki w najbardziej interesujące zakątki domu. Poznaje nowe przedmioty i za pomocą stukania, rzucania i gryzienia popróbuje odgadnąć ich przeznaczenie. Czasem ciężko za nim nadążyć!

  • Zabawy dla najmłodszych

    Niemowlę rośnie w mgnieniu oka, a kluczowe dla rozwoju są pierwsze 24 miesiące życia dziecka. Właśnie teraz możesz wspierać rozwój swojego malucha na wszystkich poziomach – fizycznym, intelektualnym oraz psychicznym. To moment, w którym poprzez ruch i zabawę dziecko zyskuje świadomość własnego ciała. Wystarczy niewiele, aby zachęcić malucha do aktywności. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w domu.

  • 5 zabaw, w które wspólnie możecie bawić się w domu

    5 zabaw, w które wspólnie możecie bawić się w domu W obecnej sytuacji większość czasu spędzamy we własnych domach, przez co czas może się nieco dłużyć – szczególnie małym dzieciom. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wspólna zabawa, która rozwinie wyobraźnię najmłodszych. Proponując gry, w których Twoje dzieci mogą wspólnie uczestniczyć, ograniczysz spędzany przez nie czas przez ekranem. Dla bezpieczeństwa dzieci zawsze nadzoruj ich zabawę. Pamiętaj też, szczególnie w obecnej sytuacji, aby zawsze przed zabawą, a także po niej zgodnie z zaleceniami ekspertów dokładnie umyć ręce, a także unikać dotykania twarzy swojej i dziecka.

  • Zostań w domu i dowiedz się, jak możesz wykorzystać ten czas, aby wspierać rozwój Twojego dziecka

    Obecna sytuacja wymaga od większości z nas pozostania w domach. Wspólne spędzanie całych dni w czterech ścianach może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Dzieci szybko się nudzą, a sprawujący nad nimi nieustanną opiekę rodzice mogą czuć się zmęczeni. Pamiętaj, że ta sytuacja może być dla Was szansą, a wspólny czas – wyjątkowym prezentem dla całej rodziny. Różnego rodzaju zabawy z dziećmi w domu to świetny pomysł na stymulowanie ich rozwoju intelektualnego czy fizycznego, a także rozwijanie ciekawości świata i kreatywności. Dowiedz się, jak wspólnie możecie spędzić ten czas.

  • Siła do zabawy – dlaczego jest tak ważna?

    Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności każdego dziecka. Dzięki zabawie maluszek nie tylko się relaksuje, ale również zdobywa wiedzę o świecie, ćwiczy ruchowo, socjalizuje się, rozwija emocjonalnie i twórczo. Aby dziecko mogło się swobodnie bawić, muszą być zaspokojone jego inne potrzeby. Czy wiesz, jakie?

Ważne momenty

  • Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Rozwój narządu wzroku dziecka

    Prawidłowy rozwój zmysłu wzroku jest niezwykle ważny dla całego życia dziecka. To właśnie wzrokiem w dużej mierze odbiera się świat – niektóre dane wskazują, że nawet około 80 proc. informacji dociera do nas właśnie poprzez ten zmysł.[2] Warto zatem wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna widzieć. Pozwoli to odpowiednio stymulować jego rozwój w tym zakresie, a jednocześnie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i szybko zareagować.

  • Metryczka dla dziecka – pomysł na wspaniałą pamiątkę

    Narodziny dziecka to wzruszający i niepowtarzalny moment. Uwiecznienie pierwszych dni życia malucha pozwoli przywołać piękne chwile i emocje towarzyszące świeżo upieczonym rodzicom. Pomocna w tym może być spersonalizowana metryczka dla dziecka – kupiona, przygotowana samodzielnie lub wygenerowana za pomocą naszego darmowego narzędzia. Czym właściwie jest tego typu pamiątka i jakie elementy powinna zawierać? Komu warto ją podarować i z jakiej okazji? Sprawdź!

  • Pierwsza wizyta u pediatry

    Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

  • Podążanie wzrokiem za otoczeniem

    W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

  • Nauka korzystania z nocnika

    Nauka korzystania z nocnika wymaga zaangażowania. Warto uzbroić się w dobry humor i wytrwałość. Jeśli podejdziesz do spraw z pogodą ducha i konsekwencją, Twój maluszek szybciej pożegna się z pieluszką.

  • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

    Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.

  • Pierwszy uśmiech

    Z początku uśmiech malucha to drobny grymas na jego twarzy. Z czasem przerodzi się on w pierwszy, świadomy uśmiech Twojego dziecka, który sprawi Ci wyjątkowo dużo radości.

  • Bilans dwulatka – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

    Badanie bilansowe (inaczej nazywane profilaktycznym badaniem lekarskim) jest, okresowo wykonywanym u każdego dziecka, kompleksowym przeglądem stanu zdrowia, połączonym z oceną rozwoju fizycznego i społeczno-emocjonalnego. Badanie bilansowe to doskonały czas na omówienie z Rodzicami bieżących problemów dotyczących zdrowia dziecka oraz zaplanowanie ewentualnych działań mających na celu wyjście z problematycznej sytuacji zdrowotnej.

  • Próby przewracania się na plecki

    Każdego dnia Twój maluszek zdobywa nowe umiejętności – przed Tobą pierwsze próby przewracania się na plecki. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko podejmie kolejne wyzwanie.

  • Rozpoznawanie twarzy najbliższych

    Zmysł wzroku zaczyna efektywnie działać u dziecka w 2. miesiącu jego życia. Wtedy zaczyna ono wyraźnie widzieć i rozpoznawać twarz mamy.