33 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
33

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje maleństwo waży teraz 2 kg i przybiera ponad 220 g na tydzień. Rośnie jak na drożdżach, jego rączki i nóżki mają już właściwe proporcje względem reszty ciała.

Pociecha mierzy około 43 cm i ma już niewiele miejsca na „figlowanie”, ale nadal jest dosyć aktywna. Ot, choćby nieustanne się wierci.

Twoje ciało

Przybierasz teraz prawie pół kilograma tygodniowo, ale jedzenie nie sprawia Ci już takiej przyjemności jak przedtem.

Rosnące dziecko coraz bardziej uciska żołądek, co utrudnia trawienie i może zaostrzyć uczucie zgagi.

Idealny moment

Jedz więcej owoców i warzyw bogatych w błonnik.

Suszone i świeże śliwki, morele, fasola i groch pomogą Ci uniknąć zaparć. Jeśli masz z tym problem, dodawaj do posiłku proszek z babki płesznika, środek naturalnie wspomagający w zaparciach, dostępny w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Dieta błonnikowa zadziała jedynie wówczas, jeśli będziesz przy tym pić odpowiednio dużo płynów. Staraj się codziennie wypić co najmniej osiem szklanek płynów, najlepiej wody.

Zdrowie

Prawdziwym utrapieniem w trzecim trymestrze ciąży może być zgaga. Unikaj ostrych, tłustych i kwaśnych potraw. Pomóc może też przejście na częstsze, ale mniejsze posiłki.

Sprawdź jak poradzić sobie ze zgagą - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Mama mamie

„Przy pierwszych dwóch porodach miałam znieczulenie zewnątrzoponowe, za trzecim razem postanowiłam więc spróbować porodu naturalnego. Byłam bardzo zadowolona! Urodziłam szybciej, bo wszystko czułam i wiedziałam, kiedy i co mam robić.” – Katarzyna.

Idziemy na zakupy

Skompletuj niezbędnik niemowlęcia w pokoiku dziecka, żeby przygotować się na wszelką ewentualność.

Upewnij się, że zawiera najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak:

  • gruszka do nosa,
  • specjalna łyżeczka,
  • pipeta,
  • termometr elektroniczny,
  • obcinacz do paznokci
  • lista numerów alarmowych, np. do szpitala, lekarza pediatry itp.

Ćwiczenia

Oto ćwiczenie na mięśnie miednicy, które może pomóc w złagodzeniu bólu pleców i objawów rwy kulszowej (uczucia mrowienia lub ostrego bólu przebiegającego od pośladków po uda):

Klęknij na czworaka z wyprostowanymi plecami i lekko kołysz pośladkami do przodu i do tyłu. Wypręż środkową część pleców jak kot, jednocześnie kurcząc mięśnie brzucha. Następnie opuść plecy z powrotem do pozycji wyprostowanej. Ćwiczenie powtórz dziesięć razy.

Relacje rodzinne

Po urodzeniu dziecka znajomi odejdą prawdopodobnie na drugi plan. Dystans może się zwiększyć jeszcze bardziej, jeśli Wasi przyjaciele nie mają dzieci. Tak jak to bywa z większością relacji międzyludzkich, kluczem do rozwiązania problemów jest właściwa komunikacja. Już teraz mów otwarcie o swoich oczekiwaniach.

Rodzeństwo

Opowiedz dziecku, czego może się spodziewać w ciągu pierwszych kilku tygodni od pojawienia się w domu siostrzyczki lub braciszka, tak żeby zmiany nie były dla niego zaskoczeniem.

Konieczne może być tłumaczenie, dlaczego „duże dziecko” musi spać w swoim pokoju, kiedy łóżeczko dzidziusia stoi w Twoim, i że odwiedzi Was wielu gości, którzy będą chcieli przywitać się z nowym członkiem rodziny.

Bliźnięta

Bliźniaki to podwójna radość, ale też podwójna praca.

Pomyśl o wynajęciu opiekunki, która pomoże Ci w trudnych tygodniach po porodzie albo poproś krewnych - Twoich i męża - żeby planowali odwiedziny na przemian. W ten sposób będą mogli bardziej Ci pomóc.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.