Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
16. tydzień ciąży to koniec czwartego miesiąca. W tym okresie Twoje dziecko waży ok. 80 g i mierzy od 10 do 12 cm. Rozmiarami przypomina więc pomarańczę. Kopie nóżkami, które są znacznie dłuższe, niż kończyny górne. Wymachuje rączkami, bujając się w oceanie o objętości ok. 0,25 litra, utworzonym przez płyn owodniowy.
W 16. tygodniu ciąży oczy dziecka nadal są zamknięte. Jednak maluch potrafi już poruszać gałkami ocznymi. Jego skóra jest nadal bardzo cienka.
Zaczynasz już powoli wyczuwać ruchy dziecka. Częste określenie pierwszych doznań to „trzepot skrzydeł motyla”. Dowiedz się więcej na temat ruchów dziecka – przeczytaj artykuł: Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży
W Twoich żyłach krąży więcej krwi, zwiększa się objętość płynu owodniowego, powiększają się piersi, macica i łożysko.
Chociaż przybierasz na wadze, ciąża może być wciąż niewidoczna. Poczekaj jeszcze kilka tygodni, a dla wszystkich stanie się jasne, że spodziewasz się dziecka.
Dowiedz się, jak rośnie brzuch ciężarnej – przeczytaj artykuł: W którym miesiącu ciąży widać brzuch?
16. tydzień ciąży to moment, w którym wreszcie zaczynasz mieć więcej energii.
Zrób coś dla siebie! Codziennie rano zafunduj sobie 20-minutowy ciepły prysznic. Parowe kąpiele i nawilżacze powietrza pomogą udrożnić zatoki, na które często skarżą się kobiety w ciąży. Uważaj jednak na ich temperaturę – zbyt gorące kąpiele mogą szkodzić.
Przyszłe mamy powinny szukać przede wszystkim wygodnych, elastycznych strojów, swobodnie dopasowujących się do zmieniającej się sylwetki.
Twoja skóra jest teraz szczególnie wrażliwa, dlatego warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin i delikatne środki do prania.
16. tydzień ciąży to idealny moment na kolejną wizytę w gabinecie ginekologicznym.
Dowiedz się, co może oznaczać swędzenie brzucha w ciąży – przeczytaj artykuł: Dlaczego swędzi mnie brzuch? Sprawdź, co dzieje się z brzuchem ciężarnej
Martwisz się swoją rosnącą wagą?
Pamiętaj, że dodatkowe kilogramy są niezbędne, by maluszek rósł zdrowy, a Twój organizm poradził sobie z jego noszeniem. Przyjmuje się, że normą jest przybieranie ok. 1-2 kg, na każdy miesiąc ciąży
Skokowy przyrost wagi może oznaczać nieprawidłowości, na przykład zatrzymywanie wody w organizmie, co może prowadzić do komplikacji w dalszym etapie ciąży. Dlatego kontroluj przyrost wagi i regularnie informuj o nim lekarza.
Często zmagasz się z katarem? Jego przyczyną jest silniejsze ukrwienie śluzówki, powodujące jej obrzęk. Dolegliwość złagodzi sól fizjologiczna albo krople przeznaczone dla przyszłych mam.
Cierpisz na bóle głowy? Nie stosuj aspiryny i ibuprofenu, ponieważ mogą zaburzyć rozwój dziecka. Zwracaj uwagę na skład ewentualnie używanego leku, zwłaszcza że niektóre leki mają skład złożony. Zażywanie jakiegokolwiek środka przeciwbólowego skonsultuj z lekarzem.
Dowiedz się, jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży – przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości
Wyprostuj się!
Rosnąca macica i powiększające się piersi powodują przesunięcie środka ciężkości ciała, przyczyniając się do zwiększenia wygięcia kręgosłupa i dodatkowego obciążenia pleców.
Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy, zwłaszcza podczas ćwiczeń. Wyobrażaj sobie, że coś ciągnie czubek Twojej głowy w kierunku sufitu. W efekcie automatycznie wyprostujesz szyję, uniesiesz ramiona, wciągniesz brzuch i napniesz pośladki.
Zobacz jakie ćwiczenia, możesz wykonywać w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
Pozwól partnerowi choć odrobinę poczuć, jak to jest być w ciąży. Zachęć go, by np. odmówił sobie alkoholu i zaczął się odżywiać równie zdrowo jak Ty sama.
Sprawdź, czego powinnaś unikać gdy jesteś w ciąży - przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!
16. tydzień ciąży to 4. miesiąc.
Brzuch staje się coraz bardziej wypukły pod pępkiem.
Na USG widać narządy wewnętrzne, paluszki, oczy oraz usta. Można zauważyć też narządy zewnętrzne.
Brzuch jest większy o kilka centymetrów niż na początku ciąży.
Dziecko „pływa” w płynie owodniowym, kopie i macha nóżkami. Porusza gałkami ocznymi i zmienia mimikę twarzy.
Nie. USG 3D jest nieobowiązkowe.
Macica znajduje się między pępkiem a spojeniem łonowym.
Nagły i silny ból podbrzusza wymaga konsultacji medycznej.
Plamienie może pojawić się po seksie, badaniu dopochwowym lub przy infekcji intymnej.
Dziecko przypomina dorodną pomarańczę.
W 16. tygodniu można poczuć pierwsze, delikatne ruchy dziecka.
Tak, narządy zewnętrze są już dobrze widoczne.
Jeśli odczuwasz mocne i regularne skurcze, niezwłocznie zgłoś się do szpitala.
USG pojedynczej ciąży trwa ok. 20 minut.
Wielkość brzucha zależy od budowy ciała, wzrostu, apetytu, prędkości przybierania na wadze.
Dziecko jest pokryte cienką, przezroczystą skórą, na której rośnie meszek tzw. lanugo.
Brzuch jest nieco odstający.
Dziecko waży ok. 80 g.
Typowe objawy to powiększone piersi i macica, zawroty głowy, obrzęki i żylaki nóg.
Waga może być większa o ok. 1,5-4 kg.
Ryzyko poronienia wynosi 1%.