16 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
16

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

To już koniec czwartego miesiąca.

Twoje dziecko waży teraz ok. 80 g i mierzy od 10 do 12 cm. Kopie nóżkami, które są znacznie dłuższe niż kończyny górne. Wymachuje rączkami, bujając się w oceanie – o objętości ok. ¼ litra – utworzonym przez płyn owodniowy.

Zaczynasz już powoli wyczuwać ruchy dziecka. Częste określenie pierwszych doznań, to "trzepot skrzydeł motyla". Jeśli nie jesteś pewna czy masz takie odczucia, nie martw się, szczególnie przy pierwszym dziecku ruchy stają się wyraźnie odczuwalne od 24. - 26. tygodnia.

Twoje ciało

Przybierasz na wadze.

W Twoich żyłach krąży więcej krwi, zwiększa się objętość płynu owodniowego, powiększają się piersi, macica i łożysko.

Ciąża może być wciąż niewidoczna. Poczekaj jeszcze kilka tygodni a dla wszystkich stanie się jasne, że spodziewasz się dziecka.

Idealny moment

Zrób coś dla siebie!

Codziennie rano zafunduj sobie 20-minutowy ciepły prysznic. Parowe kąpiele i nawilżacze powietrza pomogą udrożnić zatoki, na które często skarżą się panie w ciąży. Uważaj jednak na ich temperaturę, zbyt gorące mogą szkodzić.

Przyczyną nieustającego kataru jest silniejsze ukrwienie śluzówki, powodujące jej obrzęk. Dolegliwość złagodzi sól fizjologiczna, albo krople przeznaczone dla przyszłych mam.

Zdrowie

Cierpisz na bóle głowy?

Nie stosuj aspiryny i ibuprofenu, bo mogą zaburzyć rozwój dziecka. Zwracaj uwagę na skład ewentualnie używanego leku, zwłaszcza, że niektóre leki mają skład złożony. Dozwolonym dla kobiet w ciąży środkiem przeciwbólowym jest acetaminofen (paracetamol).

Dowiedz się ja radzić sobie z bólem głowy w ciąży - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Mama mamie

Martwisz się swoją rosnącą wagą?

Pamiętaj, że dodatkowe kilogramy są niezbędne by maluszek rósł zdrowy, a Twój organizm poradził sobie z jego noszeniem. Przyjmuje się, że normą jest przybranie od 1. do 2. kg, na każdy miesiąc ciąży. Jednak jest to sprawa indywidualna.

Skokowy przyrost wagi może oznaczać nieprawidłowości, na przykład zatrzymywanie wody w organizmie, co może prowadzić do komplikacji w dalszym etapie ciąży. Dlatego kontroluj przyrost wagi i regularnie informuj o nim lekarza.

Idziemy na zakupy

Przyszłe mamy powinny szukać przede wszystkim wygodnych, elastycznych strojów, swobodnie dopasowujących się do zmieniającej się sylwetki.

Wybieraj ubrania, które można prać w pralce, warto już zacząć stosować delikatne proszki do prania przeznaczone dla dzieci. Twoja skóra jest teraz szczególnie wrażliwa.

Ćwiczenia

Wyprostuj się!

Rosnąca macica i powiększające się piersi powodują przesunięcie środka ciężkości ciała, przyczyniając się do zwiększenia wygięcia kręgosłupa i dodatkowego obciążenia pleców.

Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy, zwłaszcza podczas ćwiczeń. Wyobrażaj sobie, że coś ciągnie czubek Twojej głowy w kierunku sufitu. W efekcie automatycznie wyprostujesz szyję, uniesiesz ramiona, wciągniesz brzuch i napniesz pośladki.

Relacje rodzinne

Pozwól partnerowi choć odrobinę poczuć, jak to jest - być w ciąży. Zachęć go, by odstawił alkohol i zaczął się odżywiać równie zdrowo jak Ty sama.

Gdy dziecko przyjdzie na świat, Twoja druga połowa będzie zdrowsza a może przy okazji również szczuplejsza!

Rodzeństwo

Twój ciekawy świata pierworodny może zacząć zastanawiać się, jak jego przyszłe rodzeństwo trafiło do brzucha mamy.

W zależności od wieku w różny sposób wytłumaczysz dziecku skąd wziął się jego braciszek czy siostrzyczka. Pomocne mogą okazać się książeczki dla maluchów np.: „Skąd się biorą dzieci” Marcina Brykaczyńskiego, czy z serii o Franklinie np. „Franklin i dzidziuś”, „Franklin jest starszym bratem”.

Dla starszych dzieci doskonałe będzie: „Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat” Williego Breinholsta.

Kasia Krawczyk Foks, piarowiec z Warszawy, mama Jeremiego i Bruna, tak opowiada o swoim doświadczeniu: „Nam bardzo pomogły książeczki o ciąży, przez jakieś pół roku nie czytaliśmy prawie nic innego (opisujące np. wierszem jak to rodzice się poznają, potem miłość, plemniczki, jajeczko, ciąża albo opisujące przygotowanie do narodzin rodzeństwa poruszające bardzo wiele tematów). To skierowało Jeremiego uwagę na różnice płci i mieliśmy przyspieszony kurs seksuologii dla 3 latka. Ciekawe doświadczenie, które wielu rodziców bagatelizuje, a uważam, że szacunek do naszych dzieci nakazuje nie olewać takich tematów. Nasz starszak np. bardzo się dziwił, że dziewczyny nie mają siusiaków."

Bliźnięta

Dwoje dzieci, dwa łożyska, dwa worki owodniowe. Nic dziwnego, że mocno obciążone stopy bolą.

Zmęczenie złagodzi ciepła kąpiel stóp. Do wody dodaj:

  • naturalną sól morską,
  • kilka kropel soku z cytryny,
  • 3 łyżeczki oliwki dla niemowląt lub oliwy z oliwek.

Poczujesz znowu grunt pod nogami!

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.