40-tydzien-ciazy.png

40. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

40. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

40. tydzień ciąży to moment, w którym twoje dziecko jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat i samodzielne funkcjonowanie. Gdy się urodzi, będzie ważyć średnio 3500 g i mierzyć ok. 54-55 cm. Pamiętaj jednak, że jego wielkość uwarunkowania jest wieloma czynnikami, np. przebiegiem ciąży, posturą twoją i partnera.

Na tym etapie ciąży wszystkie narządy malucha funkcjonują poprawnie. Musisz jednak pamiętać, że rozwój niektórych układów będzie trwał nadal – aż do ukończenia przez dziecko nawet kilku lat. W wątrobie zostały zmagazynowane zapasy niektórych substancji odżywczych oraz płynów – po to, aby samodzielnie dać sobie radę w trakcie porodu i po odcięciu go od pępowiny.

Sprawdź, czy znasz wszystkie rodzaje porodów – przeczytaj artykuł: Rodzaje porodów – czy znasz je wszystkie?

Twoje ciało

Jeśli do tej pory nie urodziłaś, masz prawo być zmęczona. Możesz mieć trudności w poruszaniu się, z przyjęciem wygodnej pozycji podczas snu – z powodu dużego i ciężkiego brzucha nie jest łatwo odpocząć i nabrać sił.

W 40. tygodniu ciąży ból pleców może jeszcze bardziej dawać się odczuć. Zauważysz również, że stopy nadal są mocno opuchnięte.

Wydłużony czas oczekiwania na dziecko może budzić w tobie skrajne emocje. Jednego dnia będziesz zachwycona i pełna euforii, a za chwilę może ogarnąć cię smutek i strach. To całkowicie normalne – jesteś wyczerpana fizycznie, a huśtawka hormonów wcale nie pomaga.

Naturalne sposoby na szybszy poród

40. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko może bezpiecznie przyjść na świat – jest już na to gotowe. Niektórym maluszkom dobrze jest w brzuchu mamy, dlatego nie jest im spieszno do samodzielności.

Ty jednak możesz być zmęczona okresem oczekiwania – to zrozumiałe. Skonsultuj się z lekarzem i zapytaj o naturalne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej. Najbardziej popularne to:

 • seks – uwalniająca się podczas stosunku oksytocyna może przyspieszyć pojawienie się skurczów macicy; obecne w nasieniu prostaglandyny przyczynią się do skrócenia i rozwierania szyjki macicy;
 • herbata z liści malin – jej picie jest zakazane przed 37. tygodniem ciąży; pomaga uelastycznić szyjkę macicy, dzięki czemu łatwiejsze staje się jej rozwieranie;
 • ciepła kąpiel – w ten sposób łatwo odróżnisz skurcze przepowiadające od tych odpowiadających za akcję porodową; skurcze porodowe będą nasilać się podczas kąpieli w ciepłej wodzie;
 • aktywność fizyczna – nie chodzi jednak o wykonywanie treningów ponad swoje możliwości; zalecane są energiczne spacery, wchodzenie po schodach.

Poznaj najlepsze pozycje seksualne dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie

Kiedy zgłosić się do szpitala

Jeśli akcja porodowa nie rozpocznie się do 40. tygodnia ciąży, w wyznaczonym dniu porodu należy zgłosić się do szpitala. Tam wykonany zostanie zapis kardiotokograficzny (badanie KTG), które pozwoli na ocenę czynności skurczowej macicy oraz prawidłowości bicia serca dziecka.

W przypadku nierozpoczęcia akcji porodowej po 8-10 dniach po wyznaczonym terminie, lekarz zaleci pozostanie w szpitalu i podjęcie prób wywołania porodu.

Poród

Jeśli dotrwałaś do 40. tygodnia ciąży, zdecydowałaś się na poród naturalny. Z pewnością zastanawiasz się, czy będziesz w stanie poznać rozpoczynającą się akcję porodową. Do typowych objawów porodu zalicza się m.in.:

 • wyciek wód płodowych – nie spodziewaj się „chluśnięcia”, ponieważ zwykle wody się sączą,
 • skurcze o coraz większej częstotliwości i dłuższym czasie trwania.

Gdy zauważysz takie symptomy, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Wszystko wskazuje na to, że już lada chwila zostaniesz mamą!

Przygotuj się na to, że – pomimo urodzenia malucha – będziesz musiała nadal przeć. Musisz wydalić z siebie także łożysko.

Pamiętaj jednak, że chociaż nie było przesłanek do wykonania cesarskiego cięcia, istnieje ryzyko urodzenia dziecka przez CC. Dochodzi do niego w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia mamy albo dziecka. Chodzi m.in. o takie sytuacje jak:

 • brak postępu porodu w pierwszej fazie – gdy szyjka macicy nie rozwiera się mimo czynności skurczowej
 • brak postępu porodu w drugim okresie – gdy poród trwa już więcej niż 2 godziny, maluch znajduje się zbyt wysoko w kanale rodnym
 • spadek tętna dziecka poniżej 100 uderzeń na minutę
 • zbyt wysokie tętno dziecka.

Sprawdź, jak przygotować się do porodu – przeczytaj artykuł: Niedługo rodzisz? Dowiedz się, jak przygotować wyprawkę dla noworodka

Pierwsze chwile po porodzie

Przygotuj się na to, że w szpitalu zabiorą ci dziecko zaraz po porodzie, ale to żaden powód do niepokoju. Przechodzi po prostu swoje pierwsze badanie, tzw. ocenę wg skali Apgar. Wykonuje się je w pierwszej i piątej minucie po urodzeniu. Ocenie podlegają takie parametry jak:

 • częstotliwość bicia serca noworodka,
 • oddychanie,
 • napięcie mięśni,
 • odruchy
 • zabarwienie skóry świadczące o jej ukrwieniu.

Dodatkowo pielęgniarki zaaplikują antybiotyki do oczu, by ochronić je przed drobnoustrojami z kanału rodnego. Dziecko dostanie też pierwsze zastrzyki: witaminę K, by pobudzić normalne krzepnięcie krwi i szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Dowiedz się więcej o porodzie – przeczytaj artykuł: Cud narodzin, czyli poród krok po kroku

Co zabrać do szpitala?

Wyprawka do szpitala z pewnością czeka na rozpoczęcie akcji porodowej. Skoro jeszcze nie odczuwasz żadnych objawów, 40. tydzień ciąży to dobry moment, aby jeszcze raz przejrzeć zapakowane rzeczy. Upewnij się, że masz wszystko to, co jest potrzebne. Usuń z walizki te elementy, które są jednak zbędne.

Pamiętaj o przygotowaniu ubranka dla dziecka na czas wyjścia ze szpitala. Góra musi być luźna, tak żeby było miejsce na pępowinę, której część jest nadal przyczepiona do brzuszka. Najlepiej sprawdzają się staromodne w kroju zawiązywane kaftaniki i luźne pajacyki.

O co pytają mamy?

Czy brak porodu w 40. tygodniu ciąży jest normalny?

Tak. Tylko 5% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie.

Jak zmienia się brzuch w 40. tygodniu ciąży?

Brzuch może nagle opaść.

Ile waży dziecko w 40. tygodniu ciąży?

Dziecko waży ok. 3,5 kg.

40. tydzień ciąży – który to miesiąc?

40. tydzień ciąży to 9. miesiąc.

Twardy brzuch w 40. tygodniu ciąży – czy to pierwszy etap porodu?

Twardy brzuch może być objawem zmęczenia lub skurczy Braxtona-Hicksa. Jeśli brzuch twardnieje regularnie, to znaczy, że być może, że rozpoczęła się akcja porodowa. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.

Jak leczyć grzybicę w 40. tygodniu ciąży?

Leczenie jakichkolwiek chorób w 40. tygodniu ciąży, także grzybicy, wymaga wcześniejszej konsultacji medycznej.

Czy mocne ruchy dziecka w 40. tygodniu ciąży to niepokojący znak?

Może być to niepokojący znak - wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.

Kłucie w pochwie w 40. tygodniu ciąży – co objawia?

Kłucie w pochwie może być oznaką skracania i rozwierania się szyjki macicy oraz napierania dziecka na kanał rodny.

Po co wykonuje się USG w 40. tygodniu ciąży?

USG w 40. tygodniu ciąży wykonuje się po to, aby ustalić ilość wód płodowych, wielkość i stan zdrowia dziecka.

Jakie są objawy porodu w 40. tygodniu ciąży?

Poród w 40. tygodniu ciąży objawia się biegunką, bólami kręgosłupa, tryśnięciem wód płodowych, odchodzeniem czopa śluzowego oraz regularnymi skurczami.

Czy duża ilość śluzu w 40. tygodniu ciąży to normalne?

Tak. Duża ilość śluzu, zwłaszcza zaróżowionego, może oznaczać odchodzący czop śluzowy.

Czy liczyć ruchy dziecka w 40. tygodniu ciąży?

Tak, aby mieć pewność, że wszystko z dzieckiem jest w porządku.

Czy słabe ruchy dziecka w 40. tygodniu ciąży to powód do niepokoju?

Może być to powód do niepokoju - wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.

Czy nadmierna ilość wydzieliny z pochwy w 40. tygodniu ciąży oznacza poród?

Tak. Duża ilość wydzieliny może być objawem odchodzącego czopa śluzowego.

40. tydzień ciąży – kiedy rozpocznie się poród?

Akcja porodowa rozpocznie się, gdy dziecko będzie na to gotowe.

Jaka ilość białego śluzu w 40. tygodniu ciąży jest naturalna?

W 40. tygodniu ciąży białego śluzu może być bardzo dużo ze względu na odklejający się czop śluzowy.

Napinanie brzucha w 40. tygodniu ciąży – czy to skurcze porodowe?

Tak, jeśli napinanie brzucha jest regularne, coraz częstsze i nie mija mimo kąpieli czy relaksu.

Czy plamienie w 40. tygodniu ciąży jest niebezpieczne?

Niekiedy może być niebezpieczne - wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.

Ile trwają skurcze przepowiadające w 40. tygodniu ciąży?

Skurcze przepowiadające mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund.

40. tydzień ciąży – kiedy do szpitala?

Jedź do szpitala, jeśli nie czujesz ruchów dziecka, krwawisz z dróg rodnych lub masz regularne i mocne skurcze.

Dlaczego w 40. tygodniu ciąży czuć kłucie w pochwie?

Kłucie w pochwie to objaw skracania się i rozszerzania szyjki macicy.