Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
40. tydzień ciąży to moment, w którym twoje dziecko jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat i samodzielne funkcjonowanie. Gdy się urodzi, będzie ważyć średnio 3500 g i mierzyć ok. 54-55 cm. Pamiętaj jednak, że jego wielkość uwarunkowania jest wieloma czynnikami, np. przebiegiem ciąży, posturą twoją i partnera.
Na tym etapie ciąży wszystkie narządy malucha funkcjonują poprawnie. Musisz jednak pamiętać, że rozwój niektórych układów będzie trwał nadal – aż do ukończenia przez dziecko nawet kilku lat. W wątrobie zostały zmagazynowane zapasy niektórych substancji odżywczych oraz płynów – po to, aby samodzielnie dać sobie radę w trakcie porodu i po odcięciu go od pępowiny.
Sprawdź, czy znasz wszystkie rodzaje porodów – przeczytaj artykuł: Rodzaje porodów – czy znasz je wszystkie?
Jeśli do tej pory nie urodziłaś, masz prawo być zmęczona. Możesz mieć trudności w poruszaniu się, z przyjęciem wygodnej pozycji podczas snu – z powodu dużego i ciężkiego brzucha nie jest łatwo odpocząć i nabrać sił.
W 40. tygodniu ciąży ból pleców może jeszcze bardziej dawać się odczuć. Zauważysz również, że stopy nadal są mocno opuchnięte.
Wydłużony czas oczekiwania na dziecko może budzić w tobie skrajne emocje. Jednego dnia będziesz zachwycona i pełna euforii, a za chwilę może ogarnąć cię smutek i strach. To całkowicie normalne – jesteś wyczerpana fizycznie, a huśtawka hormonów wcale nie pomaga.
40. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko może bezpiecznie przyjść na świat – jest już na to gotowe. Niektórym maluszkom dobrze jest w brzuchu mamy, dlatego nie jest im spieszno do samodzielności.
Ty jednak możesz być zmęczona okresem oczekiwania – to zrozumiałe. Skonsultuj się z lekarzem i zapytaj o naturalne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej. Najbardziej popularne to:
Poznaj najlepsze pozycje seksualne dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie
Jeśli akcja porodowa nie rozpocznie się do 40. tygodnia ciąży, w wyznaczonym dniu porodu należy zgłosić się do szpitala. Tam wykonany zostanie zapis kardiotokograficzny (badanie KTG), które pozwoli na ocenę czynności skurczowej macicy oraz prawidłowości bicia serca dziecka.
W przypadku nierozpoczęcia akcji porodowej po 8-10 dniach po wyznaczonym terminie, lekarz zaleci pozostanie w szpitalu i podjęcie prób wywołania porodu.
Jeśli dotrwałaś do 40. tygodnia ciąży, zdecydowałaś się na poród naturalny. Z pewnością zastanawiasz się, czy będziesz w stanie poznać rozpoczynającą się akcję porodową. Do typowych objawów porodu zalicza się m.in.:
Gdy zauważysz takie symptomy, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Wszystko wskazuje na to, że już lada chwila zostaniesz mamą!
Przygotuj się na to, że – pomimo urodzenia malucha – będziesz musiała nadal przeć. Musisz wydalić z siebie także łożysko.
Pamiętaj jednak, że chociaż nie było przesłanek do wykonania cesarskiego cięcia, istnieje ryzyko urodzenia dziecka przez CC. Dochodzi do niego w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia mamy albo dziecka. Chodzi m.in. o takie sytuacje jak:
Sprawdź, jak przygotować się do porodu – przeczytaj artykuł: Niedługo rodzisz? Dowiedz się, jak przygotować wyprawkę dla noworodka
Przygotuj się na to, że w szpitalu zabiorą ci dziecko zaraz po porodzie, ale to żaden powód do niepokoju. Przechodzi po prostu swoje pierwsze badanie, tzw. ocenę wg skali Apgar. Wykonuje się je w pierwszej i piątej minucie po urodzeniu. Ocenie podlegają takie parametry jak:
Dodatkowo pielęgniarki zaaplikują antybiotyki do oczu, by ochronić je przed drobnoustrojami z kanału rodnego. Dziecko dostanie też pierwsze zastrzyki: witaminę K, by pobudzić normalne krzepnięcie krwi i szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Dowiedz się więcej o porodzie – przeczytaj artykuł: Cud narodzin, czyli poród krok po kroku
Wyprawka do szpitala z pewnością czeka na rozpoczęcie akcji porodowej. Skoro jeszcze nie odczuwasz żadnych objawów, 40. tydzień ciąży to dobry moment, aby jeszcze raz przejrzeć zapakowane rzeczy. Upewnij się, że masz wszystko to, co jest potrzebne. Usuń z walizki te elementy, które są jednak zbędne.
Pamiętaj o przygotowaniu ubranka dla dziecka na czas wyjścia ze szpitala. Góra musi być luźna, tak żeby było miejsce na pępowinę, której część jest nadal przyczepiona do brzuszka. Najlepiej sprawdzają się staromodne w kroju zawiązywane kaftaniki i luźne pajacyki.
Tak. Tylko 5% kobiet rodzi w wyznaczonym terminie.
Brzuch może nagle opaść.
Dziecko waży ok. 3,5 kg.
40. tydzień ciąży to 9. miesiąc.
Twardy brzuch może być objawem zmęczenia lub skurczy Braxtona-Hicksa. Jeśli brzuch twardnieje regularnie, to znaczy, że być może, że rozpoczęła się akcja porodowa. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
Leczenie jakichkolwiek chorób w 40. tygodniu ciąży, także grzybicy, wymaga wcześniejszej konsultacji medycznej.
Może być to niepokojący znak - wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
Kłucie w pochwie może być oznaką skracania i rozwierania się szyjki macicy oraz napierania dziecka na kanał rodny.
USG w 40. tygodniu ciąży wykonuje się po to, aby ustalić ilość wód płodowych, wielkość i stan zdrowia dziecka.
Poród w 40. tygodniu ciąży objawia się biegunką, bólami kręgosłupa, tryśnięciem wód płodowych, odchodzeniem czopa śluzowego oraz regularnymi skurczami.
Tak. Duża ilość śluzu, zwłaszcza zaróżowionego, może oznaczać odchodzący czop śluzowy.
Tak, aby mieć pewność, że wszystko z dzieckiem jest w porządku.
Może być to powód do niepokoju - wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
Tak. Duża ilość wydzieliny może być objawem odchodzącego czopa śluzowego.
Akcja porodowa rozpocznie się, gdy dziecko będzie na to gotowe.
W 40. tygodniu ciąży białego śluzu może być bardzo dużo ze względu na odklejający się czop śluzowy.
Tak, jeśli napinanie brzucha jest regularne, coraz częstsze i nie mija mimo kąpieli czy relaksu.
Niekiedy może być niebezpieczne - wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem.
Skurcze przepowiadające mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Jedź do szpitala, jeśli nie czujesz ruchów dziecka, krwawisz z dróg rodnych lub masz regularne i mocne skurcze.
Kłucie w pochwie to objaw skracania się i rozszerzania szyjki macicy.