40 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
40

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Gdy wreszcie dziecko przyjdzie na świat, będzie ważyć średnio ok. 3,5 kg i mierzyć około 54-55 cm. Jego wielkość w czasie urodzenia może być bardzo zróżnicowana, bo zależy od wielu czynników, np. czy to Twoje pierwsze czy kolejne dziecko, jak przebiegała ciąża, jakiej postury jesteś Ty i Tata dziecka i innych.

Będzie śliczne, to jasne, ale nie będzie jeszcze przypominać tych słodkich bobasów, które widywałaś w wózeczkach. Przy porodzie siłami natury główka dziecka w wyniku przeciskania się przez wąski kanał rodny może mieć nieco stożkowaty kształt, w momencie narodzin noworodek będzie umazany krwią i płynem owodniowym. Będzie mieć wybałuszone oczka, którymi zobaczy zamazany obraz Ciebie, bo potrafi ogniskować wzrok jedynie na odległość paru centymetrów. Ale dźwięk Twojego głosu, do którego przyzwyczaił się w łonie, będzie jak miód na jego uszy.

Twoje ciało

Przygotuj się na to, że trzeba będzie przeć nawet po tym, jak dziecko wyjdzie na świat.

Musisz wydalić z siebie łożysko – stosunkowo łatwe zadanie po ciężkiej akcji porodowej.

W razie konieczności będziesz miała założone szwy na nacięciu krocza lub rozdarciu.

Mogą Cię też ogarnąć sprzeczne emocje – zachwyt połączony ze smutkiem. Po tak wyczerpującym fizycznie i emocjonalnie przeżyciu śmiech i łzy są równie naturalne. Zaczyna się wielka przygoda!

Idealny moment

Jeżeli czekanie zaczyna Cię męczyć, wypróbuj kilka ludowych recept, oczywiście za zgodą lekarza.

Wiele kobiet uważa, że żwawe spacery, częste stosunki seksualne (prostaglandyny zawarte w nasieniu ponoć zmiękczają szyjkę macicy) i herbata z liści malin pomagają w wywołaniu skurczy. Nawet, jeśli to nieprawda, to przynajmniej umilają czas oczekiwania.

Zdrowie

Przygotuj się na to, że zabiorą Ci dziecko zaraz po porodzie, ale to żaden powód do niepokoju. Przechodzi po prostu swoje pierwsze badanie, tzw. ocenę wg skali Apgar. Wykonuje się je w pierwszej minucie po urodzeniu, a potem w piątej, w celu zbadania częstotliwości bicia serca noworodka, oddychania, napięcia mięśni, odruchów i zabarwienia skóry, świadczące o jej ukrwieniu.

Dodatkowo pielęgniarki zaaplikują antybiotyki do oczu, by ochronić je przed drobnoustrojami z kanału rodnego. Dziecko dostanie też pierwsze zastrzyki: witaminę K, by pobudzić normalne krzepnięcie krwi i szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Mama mamie

"Zawsze myślałam, że będę mieć naturalny poród, dostanę wszystkie leki, które chciałam i hop! Wyskakuje pomarszczony maluch. Mój poród okazał się być długi, poprosiłam o znieczulenie zewnątrzoponowe. Na szczęście nie było jeszcze za późno na jego podanie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz znieczulenia - proś o nie. Dziecko urodziło się potem stosunkowo szybko”.– Łucja.

Idziemy na zakupy

Z zakupionych wcześniej ubranek wybierz dla dziecka to specjalne na przyjazd do domu. Góra musi być luźna, tak żeby było miejsce na pępowinę, której część jest nadal przyczepiona do brzuszka. Najlepiej sprawdzają się staromodne w kroju zawiązywane kaftaniki i luźne śpioszki zapinane na ramionkach.

Pamiętaj, że maleństwo jest bardzo delikatne. Guziczki mogą być dla niego niewygodne.

Ćwiczenia

Jeśli nie możesz sobie znaleźć miejsca w domu, wyjdź na spacer po okolicy, żeby oczyścić głowę i rozruszać ciało. Niektóre kobiety twierdzą, że spacery wywołują skurcze; nikt nie wie na pewno, czy to prawda, ale wyjście na dwór na pewno nie zaszkodzi.

Na wszelki wypadek nie oddalaj się zbyt daleko i weź ze sobą telefon!

Relacje rodzinne

Poproś swoich krewnych i znajomych, żebyś w razie czego mogła do nich zadzwonić, gdy będziesz w stresie albo będziesz potrzebować otuchy.

Nie będziesz mieć za dużo czasu na długie rozmowy, ale poczujesz się mniej odizolowana i samotna, wiedząc, że w zasięgu ręki masz życzliwego słuchacza.

Rodzeństwo

Gdy przyjdzie czas porodu, koniecznie wytłumacz starszemu dziecku, gdzie się wybierasz i ile czasu Cię nie będzie.

Może się martwić o to, kiedy znowu Cię zobaczy i czy nic Ci się nie stanie, więc uspokój go, jak tylko się da i obiecaj, że odezwiesz się do niego, gdy tylko dziecko przyjdzie na świat.

Bliźnięta

Gdy dzieci przyjdą na świat, dziel i rządź. Każdemu z nich będziesz mogła poświęcać przez jakiś czas 100 proc. uwagi, zabierając jedno do parku albo na zakupy, podczas gdy drugie pozostanie pod opieką partnera. I tak na zmianę.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.