Dziecko siedzi w krzeselku do karmienia czekajac na jedzenie

Żywienie

Prawidłowe żywienie dziecka już od pierwszych dni życia wcale nie musi być wyzwaniem. Poznaj najważniejsze zagadnienia dotyczące karmienia piersią. Sprawdź, jak powinno wyglądać żywienie dzieci w okresie rozszerzania diety. Dowiedz się, jak zażegnać problemy z żywieniem dzieci i jak uniknąć ewentualnych dolegliwości trawiennych.

Karmię piersią

 • Ile je noworodek? Częstotliwość karmienia dziecka pod lupą

  Prawidłowe odżywianie małego dziecka to jeden z fundamentów jego rozwoju. Eksperci wskazują, że najlepszą opcją jest karmienie malucha piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia – w tym czasie mleko matki może stanowić jedyny pokarm niemowlęcia. Są jednak mamy, które nie decydują się lub nie mogą karmić piersią i podstawą staje się wtedy mleko modyfikowane. Jest też grupa rodziców, którzy karmią obiema metodami. Jak w każdym z tych przypadków powinno wyglądać żywienie – ile je noworodek i jak często?

 • Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

  Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

 • Karm piersią z głową – nauka efektywnego przystawiania niemowlaka

  Nauka ssania to bardzo ważny etap w życiu niemowlęcia. Oprócz samego karmienia piersią istotna jest odpowiednia technika, która będzie efektywna dla dziecka i jak najmniej bolesna dla karmiącej mamy. Właściwa technika przystawiania maleństwa do piersi wspomaga prawidłowy rozwój ortodontyczny, co zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

 • Położna – wsparcie każdej Mamy

  Mamy rodzące po raz pierwszy odczuwają wiele obaw związanych z porodem i połogiem. Pierwsze tygodnie po rozwiązaniu to dla większości z nich zupełnie nowa sytuacja. Na świecie pojawia się mała Istota, o której rozwój i bezpieczeństwo muszą zadbać. Rozmowy i konsultacje z położną to najlepsze wsparcie, z którego każda mama może śmiało korzystać.

 • Dobry start, czyli o pierwszym karmieniu piersią

  Karmienie piersią to najlepszy sposób, aby zdrowo powitać na świecie Twoje maleństwo. Mleko mamy dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Karmiąc piersią zaspokajasz jego potrzeby fizjologiczne i emocjonalne. Początki mogą być trudne – nie załamuj się. Wszystkie młode mamy przez to przechodziły.

 • Kawa a karmienie piersią – co wiedzieć? Czego unikać?

  W czasie ciąży zrezygnowałaś z picia alkoholu, odstawiłaś używki i zaprzestałaś palenia – wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Czy karmienie piersią również jest wskazaniem do tych wyrzeczeń?

 • Jak długo karmić piersią?

  Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka. Po ukończeniu 4. miesiąca życia zaleca się stopniowe rozszerzanie diety. Nie ma z górnej granicy wieku na odstawianie dziecka od karmienia piersią. WHO uznaje, że karmienie piersią do 2. roku życia malucha, z jednoczesnym wprowadzaniem dodatkowych posiłków do jadłospisu maluszka, wspiera jego prawidłowy rozwój.

 • Jak pobudzić laktację przed karmieniem piersią?

  Jako mama wiesz doskonale, jak ważne jest karmienie piersią i chcesz dać dziecku to, co najlepsze. Właściwe stymulowanie laktacji nie jest skomplikowane – szybko stanie się dla Ciebie codziennością!

 • Karmienie piersią a dieta – co może się znaleźć w jadłospisie karmiącej mamy

  Odpowiednie bilansowanie diety podczas laktacji przyniesie korzyści mamie i jej maleństwu. Jeśli chcesz zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku, dbaj o urozmaicenie codziennego jadłospisu. Sprawdź jak go komponować i co można jeść karmiąc piersią.

 • Odbijanie po karmieniu

  Odbijanie po karmieniu występuje zarówno u maluchów karmionych piersią, jak i mlekiem z butelki. Oczekiwanie na to, aż dziecku odbije się, z czasem wchodzi mamom w nawyk, a prawidłowe odbicie wpływa korzystnie na samopoczucie dziecka.

Planuję wprowadzić mleko modyfikowane

 • Karmienie butelką – nie lada wyzwanie

  Początki nauki karmienia mogą być trudne. Karmienie butelką nie jest to tak intuicyjne, jak karmienie piersią. Nie poddawaj się. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki i odpowiedzi na pytania o karmienie butelką niemowląt.

 • Akcesoria do picia dla małego dziecka

  W czym podawać dziecku picie? To pytanie zadaje siebie wielu rodziców, zwłaszcza w momencie, gdy maluch osiągnie odpowiedni wiek lub wykazuje gotowość do rozpoczęcia nauki samodzielnego picia. Czy wszystkie akcesoria dostępne na rynku są odpowiednie? Jak przygotować dziecko (i siebie) do nauki? Co z obawą o zakrztuszenie? Na te i inne pytanie odpowiada neurologopeda.

 • Jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką?

  Podczas karmienia butelką bardzo ważna jest pozycja, w jakiej trzymasz dziecko. Oto kilka zasad, jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką.

 • Jak odnaleźć się w krainie mleka modyfikowanego?

  Mleka modyfikowane tworzone są z myślą o wspieraniu rozwoju najmłodszych. To produkty zastępujące zwykłe mleko krowie, które nie jest odpowiednie dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego Twojego Maluszka. Szeroka gama mlek do żywienia niemowląt pozwala dobrać najodpowiedniejszy produkt.

 • Mleko krowie czy modyfikowane?

  Dieta 80% juniorów w Polsce jest niedoborowa w wapń, tak bardzo potrzebny im właśnie teraz do zdrowego rozwoju oraz w witaminę D niezbędną do jego wchłaniania. Około 35% maluszków otrzymuje za mało jodu, a 15% - żelaza.* Co może być przyczyną tak znaczących niedoborów? Z czego wynika tak duża ich skala?

 • Jak karmić butelką, by dziecko chciało jeść?

  Maluszek, przyzwyczajony do ssania piersi, może czuć niechęć do picia mleka z butelki. Brakuje mu znajomego smaku, zapachu oraz Waszej niezwykłej bliskości. Nic dziwnego, że czasem będzie marudzić lub odmawiać posiłku.

 • Co to jest mleko modyfikowane?

  Mleko modyfikowane to specjalnie przygotowane dla najmłodszych mleko krowie odpowiednio zmienione dla potrzeb wciąż dojrzewającego brzuszka niemowlęcia.

 • Jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

  Ile mleka modyfikowanego podać, by dziecko się najadło? Jak mieć pewność, że rozwija się prawidłowo? Co robić, gdy dziecko się nie najada?

 • Mleko modyfikowane – jak je wybrać?

  Zastanawiasz się nad wyborem mleka modyfikowanego? Chcesz wiedzieć, jak powstaje, co zawiera i czy jest odpowiednie dla Twojego maluszka? Sprawdź!

 • Mleko modyfikowane – kiedy i jak podawać dziecku?

  Chociaż karmienie piersią jest najbardziej optymalnym sposobem żywienia dziecka są sytuacje, w których jest ono utrudnione. Wtedy rodzice stają przed wyborem alternatywy jaką jest mleko modyfikowane. Decydując się na taki sposób karmienia maluszka należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o przejściu na karmienie mlekiem modyfikowanym?

Karmię piersią i mlekiem modyfikowanym

 • Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym

  Karmisz piersią, ale masz obawy, że ilość Twojego pokarmu jest niewystarczająca dla dziecka? A może rozpoczynasz przygotowania do swojego powrotu do pracy? Porozmawiaj z lekarzem lub położną co można byłoby zrobić, żeby nie przestawać karmić piersią, ponieważ jest ono najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia i zapewnia mu wiele korzyści.

 • Jak zatrzymać laktację? Koniec etapu karmienia piersią

  Laktacja jest naturalnym, fizjologicznym procesem wydzielania pokarmu przez kobietę, który rozpoczyna się w trakcie trwania ciąży. Początkowo polega na produkcji, a po porodzie także na wydzielaniu mleka. Trwa przez okres potrzebny do wykarmienia dziecka, nawet do kilku lat. Co robić, gdy chcemy zakończyć karmienie i wyciszyć laktację? Czy można zrobić to zdrowo domowym sposobem? Sprawdźmy.

 • Jak przygotować mleko modyfikowane dla dziecka?

  Przygotowanie mleka modyfikowanego zgodnie z zaleceniami na opakowaniu jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa maluszka.

 • Karmienie mieszane – jak karmić dziecko piersią i butelką?

  Karmienie mieszane noworodka czy niemowlęcia to jednoczesne karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym.

 • Jak przechowywać mleko modyfikowane?

  Każdy posiłek przygotowywany z użyciem mleka modyfikowanego powinien być przyrządzany bezpośrednio przed podaniem go niemowlęciu czy dziecku.

Dolegliwości trawienne

 • Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny i objawy

  Problemy brzuszkowe u niemowlęcia spędzają sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Dolegliwości te mogą przybierać różne postacie, a u niektórych dzieci spowodowane są nietolerancją laktozy – dwucukru występującego w mleku mamy, krowim lub mleku innych ssaków. Jak rozpoznać jej objawy i dlaczego pojawia się już u najmłodszych? Podpowiadamy.

 • Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

  Zaparcia są częstym problemem, z którym borykają się niemowlęta i ich opiekunowie. Szacuje się, że dotyczą one 1/3 małych dzieci. Jako przyczynę zaparć u niemowląt wymienia się niewłaściwą dietę dziecka. Jak ją modyfikować, aby ulżyć maluszkowi, kiedy cierpi z powodu zaparć?

 • Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?

  Kolki u noworodka są bardzo powszechną dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Z medycznego punktu widzenia są to dolegliwości, których głównym objawem jest płacz dziecka. Z punktu widzenia rodziców kolka to niepokojący problem, objawiający się nieukojonym płaczem i krzykiem ich maleństwa, który wzbudza oraz niepokój mamy i taty

 • Brak kupy u niemowlaka – co zrobić, jak postępować?

  W pierwszych miesiącach życia rodzice bacznie przyglądają się wszystkim sygnałom, jakie wysyła organizm ich dziecka – nic dziwnego, w końcu sam maluch nie umie jeszcze powiedzieć, że np. coś konkretnego go boli, piecze czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia funkcjonowanie. Jednym z obserwowanych w tym czasie obszarów jest wypróżnianie się, a brak kupy u niemowlaka może wzbudzać spory niepokój. Czy słusznie? Jaki wpływ na wypróżnienia ma sposób karmienia (piersią vs. mlekiem modyfikowanym) i kiedy można mówić o zaparciu u niemowlaka? Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy układu trawiennego najmłodszych!

 • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 4: interweniuj żywieniowo

  Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka to niezwykły czas jego intensywnego wzrostu i rozwoju. Kiedy niemowlę przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Proces dojrzewania wymaga czasu i odpowiedniego wsparcia, dlatego prawidłowa opieka nad niemowlęciem, a także właściwe żywienie w tym czasie okresie są bardzo ważne.

 • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 3: obserwuj objawy i postępy

  Dolegliwości trawienne w pierwszym okresie życia dziecka są bardzo powszechnym zjawiskiem - z ich powodu cierpi ponad połowa niemowląt. Zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu zdrowotnego i chociaż są normalnym, przejściowym zjawiskiem, który ustępuje samoistnie około 6.-12. miesiąca życia, to niezwykle ważne jest, aby obserwować objawy i postępy podczas postępowania z dolegliwościami trawiennymi u maluszka. Dowiedz się dlaczego!

 • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne dziecka? - cz. 2: konsultuj z lekarzem lub położną

  Kolki, zaparcia, ulewania – to najczęstsze dolegliwości trawienne okresu niemowlęcego. Jak pokazują dane, dotyczą one nawet połowy niemowląt i chociaż są naturalnym wynikiem procesu dojrzewania układu pokarmowego, to objawy towarzyszące tym dolegliwościom, takie jak nieukojony płacz, marudzenie, zaparcia i ulewanie, mogą stać się bardzo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny. Dowiedz się, jak radzić sobie w takich sytuacjach!

 • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne maluszka? - cz. 1: Uspokój emocje swoje i dziecka

  Przyjście na świat maluszka jest ogromnie ważnym momentem dla rodziców – w tym czasie muszą nauczyć się prawidłowo odczytywać reakcje dziecka, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. W pierwszym okresie życia dzieci płacz jest jedynym sposobem komunikacji ze światem. Jak uspokoić emocje swoje i maluszka, gdy dziecko odczuwa dyskomfort i płacze z tego powodu?

 • Wzdęcia i kolka u noworodka – jak poradzić sobie z napiętym brzuszkiem dziecka?

  Wzdęcia brzucha, u noworodków i niemowląt zdarzają się często. Zgromadzone gazy w jelitach dokuczają maluszkom, ponieważ ich układ pokarmowy wciąż się rozwija i nie radzi sobie jeszcze ze wszystkimi wyzwaniami. Jeśli Twoja pociecha płacze i jest niespokojna po karmieniu, być może doskwierają jej uporczywe wzdęcia brzuszka.

 • Jak walczyć z zaparciami u niemowlaka? Ekspert radzi!

  Zaparciom najczęściej towarzyszy płacz dziecka, który wzbudza niepokój u rodziców. Problemy z wypróżnianiem są częstą dolegliwością okresu niemowlęcego, wynikającą z nieprawidłowej pracy jelit. Mogą być one związane na przykład ze zmianą sposobu karmienia maluszka, przejściem z karmienia piersią na mleko modyfikowane, niewłaściwym przygotowaniem mleka modyfikowanego czy rozszerzaniem diety. U starszych dzieci przyczyną najczęściej jest niewłaściwie żywienie – mało płynów i błonnika.

Dieta niemowlaka

 • Metoda BLW – od kiedy i jak ją zacząć stosować w karmieniu dziecka?

  Gdy 6-miesięczny maluszek jest już gotowy na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety, jego rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób rozpocząć urozmaicanie jadłospisu. Przygodę z nowymi smakami można rozpocząć od podawania dziecku gładkich przecierów – najpierw warzywnych, później owocowych, a następnie warzyw w połączeniu z mięsem czy rybą. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Istnieje jeszcze metoda BLW, czyli „Baby Led Weaning”, w języku polskim określana jako „Bobas Lubi Wybór". Na czym ona polega i kiedy się sprawdzi?

 • Zbilansowana dieta Juniora? To proste!

  Zbilansowana dieta Juniora to inaczej codzienny jadłospis, który dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Choć brzmi jak coś trudnego, komponowanie zbilansowanej diety po 1. urodzinach może być naprawdę proste. Oto kilka sprawdzonych rad.

 • Żywienie dziecka w pierwszym roku życia – co warto wiedzieć?

  Sposób żywienia ma ogromne znaczenie już od pierwszych chwil życia – co ważne, odgrywa istotną rolę nie tylko w trosce o bieżące samopoczucie i zdrowie dziecka, lecz także w budowaniu jego przyszłości. Szczególnie istotne pod tym względem są początkowe miesiące, w trakcie których warunkuje się wiele procesów (zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych). Jak zatem powinno wyglądać żywienie dziecka w pierwszym roku życia – poznaj najważniejsze wskazówki i zadbaj o szczęście małego brzuszka!

 • 1. urodziny brzuszka – czas na zmiany!

  Wkrótce wyjątkowy dzień, na który na pewno czekałaś – 1. urodziny Twojego maluszka. Od tej pory będziesz dumną mamą Juniora!

 • Odkrywanie świata smaków, czyli jadłospis rocznego dziecka

  Gdy Twój maluszek skończy roczek jest już gotowy na kolejne produkty w swoim menu. Dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale także dostosowana do specyficznych potrzeb Juniora. Jego układ pokarmowy wciąż przyzwyczaja się do nowych produktów, dlatego wprowadzając kolejne smaki do diety dziecka miej na uwadze delikatny brzuszek Twojej pociechy.

 • 5 skutecznych sposobów na niejadka

  Postaw na samodzielność. Zamiast karmić dziecko, pozwól mu jeść. Być może ubrudzi siebie i wszystko dokoła – ale to etap, który trzeba cierpliwie przeczekać. Poznaj więcej sposobów na niejadka.

 • Żywienie małych dzieci – uniknij tych błędów!

  Twoje dziecko skończyło już rok? Na pewno wiesz już, że żywienie dzieci w wieku 1-3 lat nierzadko jest wyzwaniem. Chociaż troska o zdrowie i prawidłowy rozwój malucha jest dla każdej mamy priorytetem, to rodzice często nieświadomie popełniają różne błędy żywieniowe. Na przykład aż 90% dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia spożywa za dużo soli! Sprawdź, co powinnaś wiedzieć i jakich zasad przestrzegać, abyś w żywieniu maluszka nie popełniała błędów.

 • Skutki niewłaściwie zbilansowanej diety na zdrowie Juniora

  W wielu domach panuje przekonanie, że roczny maluch może być żywiony tak samo jak człowiek dorosły. Jest to przyczyną wielu błędów żywieniowych, których efektem może okazać się nieprawidłowo zbilansowana dieta maluszka. Po 1. urodzinach brzuszek Twojego dziecka jest nadal bardzo delikatny, a Junior ma wciąż odmienne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze w przeciwieństwie do dorosłych członków rodziny.

 • Dieta rocznego dziecka

  Gdy dziecko kończy roczek, coraz bardziej interesuje się tym, co jedzą dorośli, zaczyna mieć swoje określone preferencje smakowe. Lista dań, które może jeść dziecko po pierwszym roku życia stopniowo wydłuża się. Jadłospis Juniora nadal jednak różni się od jadłospisu dorosłego.

 • Dania dla dzieci – komponowanie jadłospisu Juniora krok po kroku

  Dieta rocznego dziecka wydaje się trudnym tematem. Jednak, gdy zna się podstawy komponowania menu dla dzieci, żywienie maluszka nie jest już takie trudne.

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Image-Delikatny-brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Dowiedz się, jak dbać o delikatny brzuszek maluszka.

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz rozwoju.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej