Lekarz bada brzuch ciazowy kobiety

Zdrowie w ciąży

Chociaż ciąża to wyjątkowy stan, możesz odczuwać pewne dolegliwości na każdym jej etapie. Większość z nich jest całkowicie naturalna i nie ma wpływu na twoje zdrowie ciąży. Poznaj więc częste dolegliwości ciążowe i dowiedz się, jak je łagodzić. Sprawdź, jak dbać o siebie w trakcie ciąży, by cieszyć się zdrowiem i doskonałym samopoczuciem.
 • Badanie KTG w ciąży – jak się przygotować?

  Dla wielu kobiet skierowanie od lekarza prowadzącego na badanie KTG w ciąży wywołuje stres. Kojarzy się bowiem z nieprawidłowościami. Ale czy obawy ciężarnych są słuszne? Po co wykonuje się badania KTG w ciąży? Gdzie je zrobić i co bada KTG?

 • Ból nóg w ciąży – powody, sposoby zapobiegania

  Ból nóg w ciąży to często zgłaszana przez kobiety dolegliwość. Może się pojawić już w pierwszych tygodniach jej trwania, choć zdecydowanie częściej skarżą się na niego ciężarne w II i III trymestrze ciąży. Oprócz bólu przyszłej mamie dokuczać mogą również skurcze łydek i opuchlizna. Czym jest spowodowany ból nóg w ciąży? Jak sobie z nim radzić? Czy rwący ból nóg w ciąży powinien stanowić powód do niepokoju? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadane pytania!

 • Drętwienie rąk w ciąży – czy to powód do zmartwień?

  W ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, nic więc dziwnego, że w ciągu tych dziewięciu wyjątkowych miesięcy towarzyszą im różne, nie zawsze przyjemne dolegliwości. Jednym z objawów, na który często skarżą się przyszłe mamy, jest mrowienie i drętwienie rąk. Warto wiedzieć, co jest przyczyną drętwienia palców u rąk w ciąży i jak sobie z nim radzić. Wyjaśniamy również, kiedy jest to objaw fizjologiczny, a kiedy powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Zapraszamy do lektury!

 • Ból sutków w ciąży – od kiedy, przyczyny

  Ciąża to wyjątkowy stan, który stanowi spore wyzwanie dla organizmu kobiety. Ogromne zmiany hormonalne, rosnący dziecko czy przygotowania organizmu do laktacji sprawiają, że przyszłej mamie doskwierać mogą różnego rodzaju dolegliwości, powodujące niejednokrotnie spory dyskomfort. Jedną z nich może być nadwrażliwość i ból sutków, które często pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży. Jakie są przyczyny bólu piersi w ciąży i kiedy powinien on stanowić powód do niepokoju? Czy można jakoś złagodzić ból sutków w ciąży?

 • Skurcze łydek w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

  Niewygoda, duszności, zmęczenie, wahania nastrojów, poranne mdłości… Kobieta w ciąży często może zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do zakresu tych objawów należy jeszcze zaliczyć silne skurcze, bolesne, nieprzewidywalne, często wyrywające ze snu. Skąd biorą się skurcze łydek w ciąży, czy są niebezpieczne, jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać?

 • Kąpiel w ciąży 3 trymestr – jak się kąpać?

  Rozgrzewająca kąpiel, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wracamy do domu zziębnięte to doskonały sposób na chwilę relaksu i rozluźnienia. Jednak czy w ciąży, zwłaszcza tej zaawansowanej, kąpiele w wannie są nadal dozwolone? Czy gorąca kąpiel może zaszkodzić dziecku? Jaka kąpiel w 3 trymestrze ciąży jest najbezpieczniejsza? Jakich kosmetyków używać, a z czego należy zrezygnować w tym szczególnym czasie? Rozwiewamy wątpliwości na temat kąpieli w 3 trymestrze ciąży!

 • Spanie na prawym boku w ciąży 3 trymestr – czy ma znaczenie?

  Ciąża to okres ogromnych zmian, zarówno anatomicznych, jak i hormonalnych, które dla organizmu kobiety stanowią nie lada wyzwanie. Zwłaszcza ostatnie tygodnie ciąży są dla wielu przyszłych mam wyjątkowo trudne. Sporych rozmiarów brzuszek, wzrost masy ciała i ucisk macicy na sąsiadujące narządy sprawiają, że nawet z pozoru proste czynności, takie jak spacer czy zakupy stanowią wyzwanie. Wiele kobiet w 3 trymestrze ciąży skarży się również na problemy ze snem. Jak wygodnie spać w ostatnich tygodniach ciąży? Czy spanie na prawym boku w ciąży szkodzi dziecku? Jaka pozycja jest najlepsza dla mamy i maluszka? Rozwiewamy wątpliwości!

 • Jak spać w ciąży? Pozycje wygodne dla mamy i bezpieczne dla maluszka

  Ciąża to wyjątkowy czas radosnego oczekiwania, z którym wiążą się również pewne dolegliwości i niedogodności, którym musi stawić czoła przyszła mama. Wiele ciężarnych skarży się między innymi na problemy ze snem, tak ważnym dla dobrego samopoczucia kobiety i prawidłowego rozwoju dziecka. Co jest ich przyczyną? Jak spać w ciąży? Jaka pozycja do spania w ciąży jest najlepsza i czy jakiejś należy unikać, by nie zaszkodzić dziecku? Jakie akcesoria umożliwią ciężarnej wygodny sen? Oto nasze wskazówki!

 • Jak radzić sobie z bezsennością w 3 trymestrze ciąży?

  Problemy ze snem w ciąży to często zgłaszana przez przyszłe mamy dolegliwość. W dużej mierze wynikają one z fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety – zwiększonej aktywności hormonów, skutków powiększającego się brzuszka czy niepokoju przed wejściem w nowy etap życia. Jedną z typowo ciążowych dolegliwości jest bezsenność, która nasila się zwłaszcza w trzecim trymestrze. Z czego wynika i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!

 • Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać i co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  Prawidłowe prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa-położnika lub położną jest bardzo ważne i istotnie wpływa na zdrowie kobiety ciężarnej oraz jej nienarodzonego dziecka. W ciąży fizjologicznej kobieta ma prawo do wizyt co 2-3 tygodnie. Podczas tych wizyt podstawowym badaniem jest badanie wewnętrzne. Służy ono przede wszystkim ocenie szyjki macicy. Specjalista prowadzący ciążę, podczas badania ginekologicznego ocenia długość szyjki macicy, ujście szyjki macicy, sprawdzając czy jest otwarte czy zamknięte. Bada również konsystencję szyjki macicy i określa czy jest ona twarda czy miękka. Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości dotyczące szyjki macicy, jej budowy, funkcji, tego jaka powinna być szyjka macicy w czasie ciąży.

Dołącz do BebiKlubu

Jesteś w ciąży lub właśnie zostałaś mamą? Zarejestruj się i odbierz prezent dla Twojego maluszka!

Zarejestruj się
Zarejestruj się