Lekarz bada brzuch ciazowy kobiety

Zdrowie w ciąży

Chociaż ciąża to wyjątkowy stan, możesz odczuwać pewne dolegliwości na każdym jej etapie. Większość z nich jest całkowicie naturalna i nie ma wpływu na twoje zdrowie ciąży. Poznaj więc częste dolegliwości ciążowe i dowiedz się, jak je łagodzić. Sprawdź, jak dbać o siebie w trakcie ciąży, by cieszyć się zdrowiem i doskonałym samopoczuciem.
 • Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać i co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  Prawidłowe prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa-położnika lub położną jest bardzo ważne i istotnie wpływa na zdrowie kobiety ciężarnej oraz jej nienarodzonego dziecka. W ciąży fizjologicznej kobieta ma prawo do wizyt co 2-3 tygodnie. Podczas tych wizyt podstawowym badaniem jest badanie wewnętrzne. Służy ono przede wszystkim ocenie szyjki macicy. Specjalista prowadzący ciążę, podczas badania ginekologicznego ocenia długość szyjki macicy, ujście szyjki macicy, sprawdzając czy jest otwarte czy zamknięte. Bada również konsystencję szyjki macicy i określa czy jest ona twarda czy miękka. Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości dotyczące szyjki macicy, jej budowy, funkcji, tego jaka powinna być szyjka macicy w czasie ciąży.

 • Zawroty głowy w ciąży – jak sobie z nimi radzić i co je może wywoływać?

  Ciąża to czas burzliwych przemian hormonalnych, wielu zmian w ciele i psychice przyszłej mamy. To okres pełen radości, podekscytowania i innych pozytywnych emocji, ale również nieprzyjemnych dolegliwości. Wiele kobiet zmaga się z mdłościami, wymiotami i zawrotami głowy w ciąży. Jak sobie z nimi radzić? Kiedy wymagają konsultacji lekarskiej? Czy zawroty głowy w 3.trymestrze ciąży mogą być objawem poważnych chorób? Podpowiadamy!

 • Jakie badania krwi należy wykonać w ciąży?

  Ciąża to dla większości kobiet okres radosnego oczekiwania, ale również niepokoju czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. Nadzór nad jej przebiegiem sprawuje lekarz ginekolog-położnik, który oprócz badania ginekologicznego i USG zleca również badania laboratoryjne weryfikujące stan zdrowia matki. Kiedy i jakie badania w ciąży należy wykonać? Które z nich są obowiązkowe, a które wykonuje się tylko w określonych przypadkach? Podpowiadamy!

 • Badanie beta hcg (gonadotropina kosmówkowa) - badanie potwierdzające ciążę

  Beta hCG to hormon, którego oznaczenie umożliwia nam skuteczne potwierdzenie zapłodnienia, a także ocenę rozwoju płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Beta hCG to jednak nie tylko badanie potwierdzające ciążę, ale również jeden z markerów nowotworowych. Kiedy warto oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej? Jakie wartości świadczą o ciąży i jej prawidłowym rozwoju? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te najważniejsze pytania!

 • Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają i jak sobie z nimi radzić?

  Ciąża dla wielu kobiet nie jest najłatwiejszym okresem w życiu. Zwłaszcza w momencie, kiedy ich dzień determinowany jest przez nudności i wymioty. Oba te objawy dotyczą nawet 50-90 proc. ciężarnych. [1,3] Co jest ich przyczyną, jak można sobie z nimi radzić, kiedy zwykle występują i kiedy mijają mdłości w ciąży? Sprawdź, co powinna wiedzieć w tym temacie przyszła mama i jej bliscy!

 • Plamienie w ciąży – co oznacza, dlaczego występuje i czy może być niebezpieczne?

  Plamienie w ciąży wzbudza niepokój wielu przyszłych mam. Nie zawsze jednak bywa ono niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety oraz dziecka. Jakie mogą być przyczyny plamienia w ciąży? Kiedy mamy do czynienia z plamieniem, a kiedy z krwawieniem? W jakich sytuacjach należy udać się do specjalisty, a kiedy od razu na izbę przyjęć szpitala ginekologiczno-położniczego? Wyjaśniamy wątpliwości!

 • Opryszczka w ciąży – czy może być niebezpieczna dla dziecka?

  Opryszczkę w okolicy ust, potocznie nazywaną też „zimnem” lub „skwarką”, obserwuje się dość często. Co ciekawe, jest to objaw znany od tysięcy lat, ponieważ opisywali go już starożytni Egipcjanie![1] Większość osób traktuje ją jednak z dość dużym dystansem, jako ewentualnie nieestetyczny, lecz jednocześnie niegroźny symptom. W większości przypadków faktycznie nie niesie poważnych konsekwencji, lecz do opryszczki w ciąży należy podejść w szczególny sposób. Tym bardziej, że wyróżnia się dwa wirusy opryszczki (HSV, herpes simplex virus) i oba mogą zaatakować także sfery intymne, a to może być zagrażające dla ciąży.

 • Kalendarz badań w ciąży. Kiedy i jakie badania powinna wykonać kobieta w ciąży?

  Każda kobieta w trakcie ciąży powinna przejść szereg badań sprawdzający stan zdrowia jej oraz dziecka. Badania w ciąży są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na wykrycie zaburzeń, które mogą zaszkodzić przyszłej mamie lub jej nienarodzonemu dziecku. To jakie badania należy wykonać w czasie ciąży określa Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Sprawdź, jak wygląda kalendarz badań w ciąży, kiedy i jakie badania trzeba wykonać.

 • Kiedy zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny?

  Potrzeba wykonania testu ciążowego to zawsze moment wyjątkowy. Pojawia się wtedy bardzo wiele emocji i masa pytań. Warto zatem podejść do przeprowadzania testu ciążowego z dużą świadomością – zrobić go w odpowiednim momencie, komfortowych warunkach i w prawidłowy sposób. Sprawdź, jak i kiedy zrobić test ciążowy, by móc w pełni zaufać otrzymanemu wynikowi!

 • Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają i jak nad nimi zapanować?

  Nudności i wymioty, które są utrapieniem (na różnym etapie i w różnym nasileniu) u kobiety spodziewające się dziecka, to chyba najbardziej charakterystyczny i stereotypowy objaw ciąży (oczywiście poza zatrzymaniem menstruacji). Dowiedz się w którym tygodniu ciąży można mieć z nimi do czynienia, jak długo potrafią się utrzymywać i jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do BebiKlubu

Jesteś w ciąży lub właśnie zostałaś mamą? Zarejestruj się i odbierz prezent dla Twojego maluszka!

Zarejestruj się
Zarejestruj się