Mama karmi piersia dziecko owiniete w koc

Karmię piersią

Karmienie piersią to piękny okres, który pozwala nie tylko dostarczyć maluchowi niezbędnych składników odżywczych, ale też zacieśnić więzi. Stanowi też wyzwanie – szczególnie jeśli pojawi się kryzys laktacyjny. Warto więc poznać istotne aspekty karmienia piersią. Dowiedz się, jak pobudzić laktację, jak prawidłowo przystawiać malucha, do kiedy karmić piersią.
 • Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

  Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

 • Dobry start, czyli o pierwszym karmieniu piersią

  Karmienie piersią to najlepszy sposób, aby zdrowo powitać na świecie Twoje maleństwo. Mleko mamy dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Karmiąc piersią zaspokajasz jego potrzeby fizjologiczne i emocjonalne. Początki mogą być trudne – nie załamuj się. Wszystkie młode mamy przez to przechodziły.

 • Kawa a karmienie piersią – co wiedzieć? Czego unikać?

  W czasie ciąży zrezygnowałaś z picia alkoholu, odstawiłaś używki i zaprzestałaś palenia – wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Czy karmienie piersią również jest wskazaniem do tych wyrzeczeń?

 • Jak długo karmić piersią?

  Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka. Po ukończeniu 4. miesiąca życia zaleca się stopniowe rozszerzanie diety. Nie ma z górnej granicy wieku na odstawianie dziecka od karmienia piersią. WHO uznaje, że karmienie piersią do 2. roku życia malucha, z jednoczesnym wprowadzaniem dodatkowych posiłków do jadłospisu maluszka, wspiera jego prawidłowy rozwój.

 • Jak pobudzić laktację przed karmieniem piersią?

  Jako mama wiesz doskonale, jak ważne jest karmienie piersią i chcesz dać dziecku to, co najlepsze. Właściwe stymulowanie laktacji nie jest skomplikowane – szybko stanie się dla Ciebie codziennością!

 • Karmienie piersią a dieta – co może się znaleźć w jadłospisie karmiącej mamy

  Odpowiednie bilansowanie diety podczas laktacji przyniesie korzyści mamie i jej maleństwu. Jeśli chcesz zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku, dbaj o urozmaicenie codziennego jadłospisu. Sprawdź jak go komponować i co można jeść karmiąc piersią.

 • Odbijanie po karmieniu

  Odbijanie po karmieniu występuje zarówno u maluchów karmionych piersią, jak i mlekiem z butelki. Oczekiwanie na to, aż dziecku odbije się, z czasem wchodzi mamom w nawyk, a prawidłowe odbicie wpływa korzystnie na samopoczucie dziecka.

 • Rozpoczęcie karmienia piersią

  Rozpoczęcie karmienia piersią jest wyzwaniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z reguły pierwsze karmienie następuje najwcześniej jak to możliwe po porodzie.

 • Zapalenie piersi, nawał mleczny i inne problemy z karmieniem piersią. Sprawdź, jak je rozwiązać

  Skład mleka mamy jest idealnie dopasowany do wyjątkowych potrzeb maluszka. Zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, wspiera odporność dziecka, idealnie syci i gasi pragnienie. Naturalne karmienie to proces, którego można się nauczyć, jednak przygotuj się, że w trakcie tej nauki możesz napotkać pewne trudności. Pamiętaj, większość problemów można pokonać przy odrobinie cierpliwości i wsparciu ze strony partnera, położnej czy doradcy laktacyjnego.

 • Jak zmienia się mleko mamy? Co robić, gdy dopadnie Cię kryzys laktacyjny?

  Już przed porodem organizm zaczyna przygotowywać się do laktacji. Hormony ciążowe pracują nad tym, byś mogła karmić swoje dziecko piersią, gdy już pojawi się na świecie. Po porodzie Twoje ciało będzie naturalnie starało się odpowiedzieć na potrzeby dziecka. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie zmniejszenie ilości pokarmu w piersiach, to może być (lecz nie musi) kryzys laktacyjny. Nie denerwuj się – problemy z laktacją to nie koniec Twojej przygody z karmieniem piersią!

Przepisy dla mam karmiących piersią.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej