Mama karmi piersia dziecko owiniete w koc

Karmię piersią

Karmienie piersią to piękny okres, który pozwala nie tylko dostarczyć maluchowi niezbędnych składników odżywczych, ale też zacieśnić więzi. Stanowi też wyzwanie – szczególnie jeśli pojawi się kryzys laktacyjny. Warto więc poznać istotne aspekty karmienia piersią. Dowiedz się, jak pobudzić laktację, jak prawidłowo przystawiać malucha, do kiedy karmić piersią.
 • Jak długo karmić piersią?

  Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka. Nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia i nie później niż do końca 26. tygodnia życia zaleca się stopniowe rozszerzanie diety. Nie ma z górnej granicy wieku na odstawianie dziecka od karmienia piersią. WHO uznaje, że karmienie piersią do 2. roku życia malucha lub dłużej, z jednoczesnym wprowadzaniem dodatkowych posiłków do jadłospisu maluszka, wspiera jego prawidłowy rozwój.

 • Ile je noworodek? Częstotliwość karmienia dziecka pod lupą

  Prawidłowe odżywianie małego dziecka to jeden z fundamentów jego rozwoju. Eksperci wskazują, że najlepszą opcją jest karmienie malucha piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia – w tym czasie mleko matki może stanowić jedyny pokarm niemowlęcia. Są jednak mamy, które nie decydują się lub nie mogą karmić piersią i podstawą staje się wtedy mleko modyfikowane. Jest też grupa rodziców, którzy karmią obiema metodami. Jak w każdym z tych przypadków powinno wyglądać żywienie – ile je noworodek i jak często?

 • Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

  Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

 • Karm piersią z głową – nauka efektywnego przystawiania niemowlaka

  Nauka ssania to bardzo ważny etap w życiu niemowlęcia. Oprócz samego karmienia piersią istotna jest odpowiednia technika, która będzie efektywna dla dziecka i jak najmniej bolesna dla karmiącej mamy. Właściwa technika przystawiania maleństwa do piersi wspomaga prawidłowy rozwój ortodontyczny, co zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

 • Położna – wsparcie każdej Mamy

  Mamy rodzące po raz pierwszy odczuwają wiele obaw związanych z porodem i połogiem. Pierwsze tygodnie po rozwiązaniu to dla większości z nich zupełnie nowa sytuacja. Na świecie pojawia się mała Istota, o której rozwój i bezpieczeństwo muszą zadbać. Rozmowy i konsultacje z położną to najlepsze wsparcie, z którego każda mama może śmiało korzystać.

 • Dobry start, czyli o pierwszym karmieniu piersią

  Karmienie piersią to najlepszy sposób, aby zdrowo powitać na świecie Twoje maleństwo. Mleko mamy dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Karmiąc piersią zaspokajasz jego potrzeby fizjologiczne i emocjonalne. Początki mogą być trudne – nie załamuj się. Wszystkie młode mamy przez to przechodziły.

 • Kawa a karmienie piersią – co wiedzieć? Czego unikać?

  W czasie ciąży zrezygnowałaś z picia alkoholu, odstawiłaś używki i zaprzestałaś palenia – wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Czy karmienie piersią również jest wskazaniem do tych wyrzeczeń?

 • Jak pobudzić laktację przed karmieniem piersią?

  Jako mama wiesz doskonale, jak ważne jest karmienie piersią i chcesz dać dziecku to, co najlepsze. Właściwe stymulowanie laktacji nie jest skomplikowane – szybko stanie się dla Ciebie codziennością!

 • Karmienie piersią a dieta – co może się znaleźć w jadłospisie karmiącej mamy

  Odpowiednie bilansowanie diety podczas laktacji przyniesie korzyści mamie i jej maleństwu. Jeśli chcesz zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku, dbaj o urozmaicenie codziennego jadłospisu. Sprawdź jak go komponować i co można jeść karmiąc piersią.

 • Odbijanie po karmieniu

  Odbijanie po karmieniu występuje zarówno u maluchów karmionych piersią, jak i mlekiem z butelki. Oczekiwanie na to, aż dziecku odbije się, z czasem wchodzi mamom w nawyk, a prawidłowe odbicie wpływa korzystnie na samopoczucie dziecka.

Przepisy dla mam karmiących piersią.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej