8 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
8

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Gdybyś mogła zobaczyć teraz swoje dziecko, rozpoznałabyś powieki, czubek nosa i górną wargę.

Mierzy ono teraz mniej więcej 15-20 mm.

Kształtuje się jego mózg, rdzeń kręgowy, serce, nerki, wątroba i żołądek. Widać też wyraźnie zastawkę aortalną i płucną w sercu, które podzieliło się już na lewą i prawą komorę.

Dziecko ma też wyraźnie zarysowane zrośnięte ze sobą palce rąk i nóg, i przezroczystą skórę.

Twoje ciało

Poprzez ścianę łożyska mała istota pobiera tlen oraz składniki odżywcze (białka, cukry i tłuszcze) potrzebne do budowy komórek swojego ciała.

Możesz odczuwać narastający ból. Twoja macica, która na początku była wielkości pięści, teraz powiększyła się do rozmiaru grapefruita. Z tego powodu możesz odczuwać drobne skurcze dołu i boków brzucha, które nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla dziecka. Jeśli wydają Ci się zbyt silne i czujesz się zaniepokojona, powinnaś zgłosić się do lekarza.

Idealny moment

Czyszczenie kuwety i inne „brudne prace” powinni przejąć inni domownicy. Kocie odchody mogą zawierać pasożyty, które powodują toksoplazmozę, chorobę, która jest raczej niegroźna dla dorosłych, ale może spowodować problemy rozwojowe płodu, szczególnie, jeśli kontakt następuje w pierwszym trymestrze.

Infekcji można się też nabawić, jedząc surowe bądź niedogotowane mięso. Przygotowuj mięso w temperaturze co najmniej 160 stopni i myj ręce mydłem i wodą po każdej styczności z surowym mięsem.

Przeczytaj więcej o toksoplazmozie i innych groźnych chorobach. Dowiedz się jak im zapobiegać - przeczytaj artykuł: Jakie choroby w ciąży są groźne? Jak im zapobiec?

Zdrowie

Aby zmniejszyć nudności, przed wstaniem z łóżka powoli przeżuj kawałek sucharka lub herbatnika, a przez cały dzień jedz regularnie niewielkie posiłki.

Wbrew nazwie „poranne” nudności mogą Cię dopaść, o każdej porze dnia. Na szczęście powinny minąć z początkiem drugiego trymestru.

Dowiedz się więcej o nudnościach i zobacz jak sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Nudności i zgaga - jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży

Mama mamie

Co robiły inne mamy, gdy dowiedziały się, że są w ciąży?

„Policzyłam, jak długo moje drugie dziecko będzie jeszcze używać pieluch i postanowiłam, że postaram się nauczyć je samodzielnego załatwiania się przed narodzinami trzeciego maleństwa” – mówi Lucyna ze Szczytna.

Idziemy na zakupy

Wózek to bardzo ważny i zwykle jeden z bardziej kosztownych zakupów dla dziecka. Możesz oszczędzić na wózku kupując model z zeszłego roku, który może być nawet o połowę tańszy.

Warto szukać okazji w sklepach internetowych oraz portalach aukcyjnych, jak allegro. Możesz też poszukać wózka z drugiej ręki – wśród znajomych, w komisie dziecięcym czy internecie.

Ćwiczenia

Ćwiczysz regularnie w siłowni lub fitness - świetnie, jednak czas nieco zwolnić tempo. Twoje serce bije teraz szybciej, czyli szybciej spalasz kalorie. Dodatkowo hormon ciążowy hCG, powoduje, że szybciej się przegrzewasz.

Podczas ćwiczeń rób częste przerwy i pij dużo płynów. Nie wolno Ci się forsować i dopuścić by zabrakło Ci tchu.

Poznaj najodpowiedniejsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Relacje rodzinne

Wykorzystuj pozostały Wam czas tylko we dwoje! Relaksujcie się wspólnie, na przykład w czasie filmowego seansu we dwoje.

Stresy rozładuje wspólny śmiech przy komediach, dotyczących rodzicielstwa, jak „Tylko mnie kochaj”, „Najlepszy ojciec świata”. Relaksujcie się wspólnie w kojącej kąpieli, chodźcie do restauracji albo po prostu zorganizujcie sobie spokojny wieczór filmowy w domu.

Polecamy filmy o perypetiach młodych rodziców. Cztery przykłady klasyki tego gatunku to: „Tylko mnie kochaj”, „Baby Boom”, „Ona będzie miała dziecko” oraz „I kto to mówi”.

Rodzeństwo

Razem z Twoim partnerem spędzajcie czas ze starszym dzieckiem. Organizujcie wspólne zabawy - układajcie klocki, kibicujcie mu, gdy gra w piłkę.

Daj szansę partnerowi i starszemu dziecku na wypracowanie wspólnych rytuałów, które będą mogli kontynuować po narodzeniu się maleństwa. Dzięki temu starsza latorośl będzie czuła się mniej zdezorientowana i odsunięta.

Bliźnięta

Matki w ciąży bliźniaczej w pierwszym trymestrze przybierają na wadze przeciętnie od 2. do 3. kg. Przez resztę ciąży ich waga wzrasta o ok. 600 g tygodniowo.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.