8-tydzien-ciazy.png

8. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

8. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

W 8. tygodniu ciąży wielkość Twojego dziecka nie przekracza 15-20 mm. Rozmiarem przypomina owoc borówki amerykańskiej.

Gdybyś mogła zobaczyć teraz swojego maluszka, rozpoznałabyś powieki, czubek nosa i górną wargę. Ma też wyraźnie zarysowane palce rąk i nóg (nadal zrośnięte ze sobą), a jego skóra jest przezroczysta. Jego głowa nadal stanowi połowę długości ciała.

Na tym etapie ciąży kształtuje się jego mózg, rdzeń kręgowy, serce, nerki, wątroba i żołądek. Widać też wyraźnie zastawkę aortalną i płucną w sercu, które podzieliło się już na lewą i prawą komorę.

Poprzez ścianę łożyska mała istota pobiera tlen oraz składniki odżywcze (białka, cukry i tłuszcze) potrzebne do budowy komórek swojego ciała.

Sprawdź, jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w Twojej diecie – przeczytaj artykuł: Składniki odżywcze w ciążowej diecie

Twoje ciało

Twój brzuch powoli zaczyna się zaokrąglać. Twoja macica, która na początku była wielkości pięści, teraz powiększyła się do rozmiaru dojrzałego grapefruita. Z tego powodu możesz odczuwać drobne skurcze dołu i boków brzucha, które nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla dziecka. Jeśli wydają Ci się zbyt silne i czujesz się zaniepokojona, zgłoś się do lekarza.

Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Dowiedz się, co może oznaczać ból brzucha w ciąży – przeczytaj artykuł: Bóle brzucha w ciąży – czy zawsze oznaczają problemy?

Idealny moment

8. tydzień ciąży to idealny moment na wykonanie niezbędnych badań zleconych przez lekarza. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zgłoś się np. na: oznaczenie grupy krwi, morfologię, badanie ogólne moczu, badania w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Pełną listę badań otrzymasz od ginekologa.

Wózek to bardzo ważny i zwykle jeden z bardziej kosztownych zakupów dla dziecka. Możesz na nim oszczędzić, kupując model z poprzedniego sezonu lub w sklepie internetowym. Możesz też poszukać wózka z drugiej ręki – wśród znajomych, w komisie dziecięcym, czy na portalach aukcyjnych.

Zdrowie

Na tym etapie ciąży może dać znać o sobie anemia, którą powoduje wzrost objętości osocza krwi. Dlatego w codziennej diecie nie powinno zabraknąć produktów spożywczych, które są źródłem żelaza, kwasu foliowego i witaminy C (zwiększa wchłanianie żelaza). Pamiętaj, że suplementy możesz przyjmować wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Czyszczenie kociej kuwety i inne „brudne prace” powinni przejąć inni domownicy. Kocie odchody mogą zawierać pasożyty, które powodują toksoplazmozę – chorobę, która jest raczej niegroźna dla dorosłych, ale może spowodować problemy rozwojowe płodu, szczególnie jeśli kontakt następuje w pierwszym trymestrze.

Infekcji można się również nabawić, jedząc surowe bądź niedogotowane mięso. Przygotowuj mięso w temperaturze co najmniej 160oC i myj ręce w ciepłej wodzie z mydłem po każdej styczności z surowym mięsem.

Dowiedz się więcej o toksoplazmozie i innych groźnych chorobach – przeczytaj artykuł: Jakie choroby w ciąży są groźne? Jak im zapobiec?

Ćwiczenia

Ćwiczysz regularnie? Świetnie! Pamiętaj jednak, aby nieco zwolnić tempo. Twoje serce bije teraz szybciej, czyli szybciej spalasz kalorie. Dodatkowo hormon ciążowy hCG powoduje, że szybciej się przegrzewasz. Podczas ćwiczeń rób częste przerwy i pij dużo płynów. Nie wolno Ci się forsować i dopuścić, by zabrakło Ci tchu.

Zanim zaczniesz praktykować dowolną aktywność fizyczną, upewnij się, że jest to dozwolone w Twoim przypadku.

Poznaj najodpowiedniejsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Wykorzystuj pozostały Wam czas tylko we dwoje! Relaksujcie się wspólnie, na przykład w czasie filmowego seansu. Stresy „rozładują” wspólny śmiech przy komediach, wspólne spacery czy wyjście do restauracji. Korzystajcie i cieszcie się swoją obecnością.

Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku – dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży – dlaczego szkodzi?

O co pytają mamy?

USG w 8. tygodniu ciąży – czy trzeba zrobić?

Warto wykonać USG w 8. tygodniu ciąży, aby potwierdzić ciążę i ustalić liczbę zarodków.

Jak zmienia się brzuch w 8. tygodniu ciąży?

W 8. tygodniu ciąży możesz zauważyć niewielkie zaokrąglenie w okolicy podbrzusza.

Czy w 8. tygodniu ciąży wykonuje się USG dopochwowe?

Tak, to najlepszy sposób na potwierdzenie ciąży.

Twardy brzuch w 8. tygodniu ciąży – czy to normalne?

Twardy brzuch może być efektem zaparć lub rozciągającej się macicy.

Negatywny test w 8. tygodniu ciąży – czy jest szansa na ciążę?

Jeśli test jest negatywny, wykonaj badanie beta HCG, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Plamienia w 8. tygodniu ciąży – co to oznacza?

Plamienie może wystąpić w dniu kolejnej spodziewanej miesiączki.

Jaka jest wielkość zarodka w 8. tygodniu ciąży?

Zarodek ma ok. 15 mm.

8. tydzień ciąży – który to miesiąc?

8. tydzień ciąży to koniec 2. miesiąca.

Czy na USG w 8. tygodniu ciąży słychać bicie serca?

Tak, serce bije teraz najintensywniej.

Ile wynosi CRL w 8. tygodniu ciąży?

CRL w 8. tygodniu ciąży to od 14 do 20 mm.

Brak akcji serca i mały płód w 8. tygodniu ciąży – co to oznacza?

Brak akcji serca i zbyt mały zarodek może oznaczać zbyt wczesną ciążę. Potrzeba wnikliwej obserwacji i ostrożności.

Wielkość dziecka w 8. tygodniu ciąży – ile wynosi?

Dziecko jest duże jak dorodna malina.

Jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży?

Dziecko ma dużą głowę, która zajmuje połowę jego ciała. Znika ogonek.

Ból podbrzusza w 8. tygodniu ciąży – czy jechać do szpitala?

Ból może być spowodowany powiększającą się macicą. Jeśli się nie nasila i nie ma innych dolegliwości, nie wymaga konsultacji.

Jakie jest ryzyko poronienia w 8. tygodniu ciąży?

Ryzyko poronienia do 12. tygodnia wynosi 10-20%.

Co widać na USG w 8. tygodniu ciąży?

Widać bijące serduszko i poruszający się zarodek.

8. tydzień ciąży – kiedy poród?

Poród nastąpi za ok. 32 tygodnie. Dokładną datę obliczysz za pomocą kalkulatora porodu.

8. tydzień ciąży – jakie dolegliwości?

Typowe dolegliwości to: chroniczne zmęczenie, ból głowy, ból w podbrzuszu, zaparcia, wyostrzenie zmysłów.

8. tydzień ciąży – jakie objawy?

Ciąża może objawiać się bolesnością piersi, mdłościami, wymiotami, bólami głowy i ciemnymi brodawkami.