4 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
4

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Gdy fasolka zadomowi się w miękko „wyścielonej” macicy, Twój organizm zacznie wytwarzać więcej hormonów: estrogenu i progesteronu.

Część komórek przywiera do ściany macicy, tworząc łożysko. Z pozostałej części wykształci się płód. Zagnieżdżenie się zarodka daje sygnał do produkcji ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Właśnie ten hormon wykrywają testy ciążowe. I w tym momencie zaczyna się totalna rewolucja w Twoim życiu!

Twoje ciało

Pewnie niedługo zorientujesz się, że nie masz miesiączki albo zaobserwujesz delikatne plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym.

Nie zauważasz jeszcze żadnych wyraźnych oznak ciąży, jednak właśnie teraz w Twoim ciele zachodzą zadziwiające przemiany. Dlatego odczuwasz zmęczenie, a Twoje piersi twardnieją i są tkliwe. Kobiety sądzą czasami, że to oznaka napięcia przedmiesiączkowego. W istocie wszystkie oznaki ciąży:

  • uczucie wzdęcia,
  • kurcze,
  • ból pleców,
  • zmiany nastrojów

możesz początkowo wiązać z faktem, że za chwilę powinnaś mieć okres. Tak się jednak nie stanie.

Idealny moment

Jeśli możesz być w ciąży, natychmiast rzuć palenie. Dym papierosowy ogranicza ilość dostarczanego tlenu, co może spowolnić wzrost i hamować rozwój płodu.

Udowodniono, że palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Zdrowie

Jeżeli jeszcze nie bierzesz kwasu foliowego, zacznij od teraz. Nie czekaj do dnia pierwszej wizyty u lekarza. Czas pomiędzy 5. a 10. tygodniem ma ogromne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego dziecka. W tym okresie dziecko potrzebuje dużych ilości witaminy B - czyli również kwasu foliowego.

Dowiedz sie więcej o roli kwasu foliowego kiedy jesteś w ciąży - przeczytaj artykuł: Kwas foliowy, dlaczego jest tak ważny w ciąży

Mama mamie

Pielęgnuj związek. Spróbuj zorganizować dodatkowy czas dla partnera.

Kasia znalazła na to świetny sposób: „Raz w tygodniu umawiamy się z mężem w czasie przerwy obiadowej. Uwielbiam widok czekającego na mnie męża. Czuję się wtedy tak, jakbym znowu szła z nim na randkę!”

Idziemy na zakupy

Najbliższe 9 miesięcy to czas oczekiwania i przygotowań do pojawienia się maluszka na świecie. Musisz przygotować ciało i duszę, ale również zadbać o sprawy praktyczne.

Zanim rzucisz się w wir zakupów dowiedz się, czego tak naprawdę będziesz potrzebować. Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, zrób listę potrzebnych rzeczy. Przeanalizuj koszty. Z pewnością okaże się, że wiele rzeczy możesz pożyczyć lub zostaniesz nimi obdarowana.

Warto wcześniej ustalić te sprawy, aby uniknąć gonitwy tuż przed porodem oraz aby ocalić domowy budżet!

Ćwiczenia

Minęły czasy, gdy kobiecie w ciąży zalecano leżenie w łóżku. Dziś wiemy, że bezpieczne ćwiczenia fizyczne są korzystne dla przyszłej mamy.

U sprawnych fizycznie kobiet poród jest łatwiejszy, zmniejsza się ryzyko cięcia cesarskiego, a po porodzie mama szybciej wraca do formy.

Poznaj ćwiczenia zalecane przyszłym mamom - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę - poznaj ćwiczenia w ciąży

Relacje rodzinne

Planowaliście dzidziusia od dłuższego czasu, jednak poza radością na wieść o ciąży odczuwacie niepokój?

Pytania „Czy będziemy dobrymi rodzicami?”, „Czy nas na to stać?” są zupełnie normalne. Pozwól sobie i partnerowi na przeżywanie wszystkich emocji, jednak staraj się skupić na tym, co pozytywne.

Dobry nastrój mamy w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dzidziusia i jego radosne usposobienie, kiedy opuści już Twój brzuszek.

Rodzeństwo

Jeśli Twój maluch będzie miał starsze rodzeństwo, masz większe szanse, że będzie wyjątkowo pomysłowy!

Najmłodsze dziecko w rodzinie jest zwykle bardzo twórcze, bo ma dla siebie dużo czasu. Często ma mniej obowiązków niż starsze rodzeństwo i zawsze może liczyć na czyjąś pomoc.

Najmłodsze dzieci wyrastają zwykle na miłych, lubiących towarzystwo i dobrą zabawę ludzi.

Bliźnięta

Bliźnięta często uszczęśliwiają pary, którym w poczęciu dziecka pomogli lekarze (metoda in-vitro). Natomiast liczniejsze ciąże to bardzo rzadki dar matki natury. Dzieje się tak dlatego, że najnowsze techniki stosowane przy zapłodnieniu in-vitro pozwalają na bardziej precyzyjną ocenę, które z zapłodnionych komórek jajowych mają największe szanse na przeżycie. Dzięki temu unika się implantacji wielu zarodków.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.