29 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
29

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje maleństwo coraz bardziej przypomina niemowlę. Mierzy około 37 cm, waży ponad 1,2 kg i w następnym tygodniu przybierze na wadze mniej więcej 200 g.

Do porodu waga dziecka podwoi się albo nawet potroi. Kopniaki i kuksańce staną się coraz bardziej żywiołowe. Będzie Ci się wydawać, że dziecko rusza się bez przerwy.

Twoje ciało

Górna część macicy znajduje się 4 cm powyżej pępka, uciska na żebra i przeponę, więc czasem brakuje Ci tchu.

Macica uciska także pęcherz i dlatego musisz często chodzić do łazienki.

Rośnie również przypominające kształtem placek łożysko dostarczające dziecku tlenu i składników odżywczych. Za tydzień osiągnie wagę ponad 400 g.

Dziecko może być już ułożone główką w dół, gotowe do porodu, ale jeśli ułożone jest główką do góry (w tzw. pozycji pośladkowej), to ma jeszcze czas, by się obrócić. Przemieści się w dół brzucha, a główka ulokuje się między kośćmi miednicy w kanale rodnym.

Idealny moment

Nie żałuj sobie tłustych potraw, chociaż nie tego rodzaju, co lody czy tłusty bekon.

„Dobry” rodzaj tłuszczu, zwany kwasem dokozaheksaenowym (DHA), pomaga w rozwoju mózgu i komórek nerwowych Twojego dziecka. Tłuszcze tego typu można znaleźć w oleju rzepakowym, oleju z siemienia lnianego lub orzechów włoskich, oliwie z oliwek a także w tłustych rybach, takich jak łosoś.

Spróbuj, jak smakują Twoje ulubione sałatki z dodatkiem oleju z orzechów.

Zdrowie

Chociaż od porodu dzielą Cię jeszcze miesiące, staraj się czytać o akcji porodowej i samym porodzie.

Badania pokazują, że kobiety, które rozumieją, jak przebiega poród, mają większe poczucie bezpieczeństwa. Są bardziej odważne. Wiedza to naprawdę potęga.

Mama mamie

„Zależało mi, żeby doświadczenie związane z pierwszym porodem było jak najbardziej pozytywne. Poprosiłam o znieczulenie zewnątrzoponowe, dlatego sam poród był łatwiejszy i stał się zwieńczeniem ciąży i najpiękniejszym doświadczeniem w moim życiu” - Beata.

Idziemy na zakupy

Rosnące piersi wymagają dobrego podtrzymania, szczególnie w czasie ruchu. Spraw sobie wygodny, sportowy biustonosz. Wypróbuj kilka modeli zanim zdecydujesz, wybierz najlepiej dopasowany i z miękkiego materiału.

Ćwiczenia

Zapytaj lekarza, jak kontrolować mięsień prosty brzucha. To mięsień biegnący w dół brzucha i unoszący miednicę. W czasie ciąży może się on rozejść na szerokość dwóch palców, ale nie martw się – szczelina zwykle znika zaraz po porodzie. Pamiętaj, że w tej fazie ciąży nie powinnaś już wykonywać ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Relacje rodzinne

Jeśli bierzesz udział w zajęciach szkoły rodzenia, opowiedz swojemu życiowemu partnerowi, które metody Cię przekonują, a które nie. Ćwicz w domu to, czego się nauczyłaś i przekazuj mu jak najwięcej informacji, by wiedział, co zrobić w razie rozpoczęcia akcji porodowej.

Rodzeństwo

Poproś starsze dziecko o pomoc w wykonywaniu zadań z listy „rzeczy do zrobienia”. Niech układa zabawki, którymi pobawi się kiedyś ze swoim braciszkiem lub siostrzyczką albo wymyśla, jak urządzić pokój dla dziecka.

Bliźnięta

Teraz, gdy jesteś już w trzecim trymestrze, upewnij się u lekarza, czy uprawianie seksu jest nadal bezpieczne. Mama nosząca bliźnięta powinna być bardziej ostrożna niż jej koleżanki, bo ciąża bliźniacza obarczona jest większym ryzykiem.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.