29-tydzien-ciazy.png

29. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

29. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

W 29. tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 37 cm i waży ok. 1200 g. Jego głowa staje się coraz bardziej proporcjonalna do reszty ciała, dzięki czemu zaczyna przypominać noworodka.

W związku z tym, że maluch stale rośnie, zmniejsza się jednocześnie przestrzeń płodowa. Ma coraz mniej miejsca, dlatego zaczniesz odczuwać coraz wyraźniejsze (i często bardziej dotkliwe) ruchy. Będą one nasilone w godzinach wieczornych – wtedy, gdy odpoczywasz, twoje dziecko stanie się bardziej aktywne.

Na 29. tydzień ciąży przypada okres wzmożonego rozwoju układu nerwowego. Mózg staje się coraz bardziej pofałdowany – są one potrzebne po to, aby zwiększyć jego powierzchnię.

Następuje także intensywny rozwój płuc dziecka. Pęcherzyki płucne ulegają procesom podziałowym. Pokrywają się surfaktantem – specjalną substancją, która odpowiada za zabezpieczenie płuc przed ich zapadnięciem w momencie pierwszego wdechu po przyjściu na świat.

Bardzo prawdopodobne, że maluch znajduje się już w pozycji głową do dołu. Jeśli jednak nadal czujesz kopniaki w dole brzucha, nie martw się – ma jeszcze miejsce i czas do zmiany ułożenia. Obróci się w taki sposób, aby głowę ulokować w kanale rodnym, między kośćmi miednicy.

Twoje ciało

Ciąża staje się coraz bardziej widoczna. Brzuch zwiększa swój obwód nawet o 1 cm tygodniowo, co nie pozostaje bez wpływu na codzienne funkcjonowanie.

Macica nie przestaje się powiększać – jej górna część znajduje się 4 cm powyżej pępka. Uciska więc żebra i przeponę, co może objawiać się trudnościami w złapaniu oddechu. Wywiera także nacisk na pęcherz moczowy, więc wizyty w toalecie mogą być częstsze.

W 29. tygodniu ciąży obserwuje się wzrost łożyska – w kolejnym tygodniu będzie ważyć nawet 400 g! To właśnie za jego pośrednictwem dziecko otrzymuje od ciebie tlen oraz niezbędne składniki odżywcze.

Sprawdź, co jeszcze może Ci się przydarzyć w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Dlaczego swędzi mnie brzuch? Sprawdź, co dzieje się z brzuchem ciężarnej

To okres, w którym możesz zauważyć zwiększoną pracę gruczołów potowych. W przypadku wzmożonej potliwości pojawiają się potówki – drobne krostki w okolicach piersi, karku czy brzucha.

Być może zauważysz większą ilość upławów – powinny być w kolorze białym. Na tym etapie to całkowicie naturalne – spełniają one funkcję ochronną dla płodu, ponieważ zabezpieczają w razie infekcji. Aby zapewnić sobie większy komfort, możesz korzystać z wkładek higienicznych.

Pamiętaj! Jeśli wydzielina nieprzyjemnie pachnie, odczuwasz pieczenie lub ból, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Na brzuchu ciążowym możesz zauważyć już ciemną kreskę. To tzw. linea negra, która ciągnie się od dołu brzucha aż do pępka. Stanowi następstwo zmian pigmentacyjnych związanych z produkcją progesteronu odpowiadającego za wzmożoną syntezę melaniny.

Dowiedz się o niej więcej – przeczytaj artykuł: Linea negra – czym jest ciemna kreska na ciążowym brzuchu?

Zdrowie i samopoczucie

Powiększająca się macica uciska nie tylko na przeponę i pęcherz moczowy, ale i żyłę główną. Dlatego mogą pojawić się obrzęki – głównie stóp, kostek i łydek. Na szczęście opuchlizna znika pod dłuższym odpoczynku – staraj się więc leżeć z nogami uniesionymi nieco wyżej niż reszta ciała.

W 29. tygodniu ciąży, podobnie jak na samym początku, możesz zmagać się ze zgagą czy nudnościami. Za takie dolegliwości odpowiada macica, która uciska żołądek.

Możesz odczuwać większe zmęczenie, co jest związane ze sporym obciążeniem serca. Na tym etapie ciąży musi przepompować aż o 1,5 l więcej krwi niż do tej pory. Zwolnij więc obroty – pozwól sobie na odpoczynek.

Badania do wykonania

Zgłoś się na badanie wykrywające obecność przeciwciał odpornościowych grupy krwi, jeśli nie zrobiłaś tego w 28. tygodniu ciąży. Ich obecność świadczy o tzw. konflikcie serologicznym, co będzie skutkować koniecznością podania zastrzyku z immunoglobuliną.

Dieta

Okres ciąży nie jest dobrym momentem na odchudzanie, ale musisz zadbać o sposób odżywiania. Na tym etapie twój organizm potrzebuje sporej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególną rolę odgrywa kwas dokozaheksaenowy (DHA), który wspiera rozwój mózgu i komórek nerwowych płodu. Staraj się wzbogacić codzienną dietę m.in. w olej rzepakowy, oliwę, tłuste ryby, orzechy włoskie.

Ogranicz spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych oraz wyeliminuj całkowicie tłuszcze trans.

Sprawdź, czego powinnaś unikać, gdy jesteś w ciąży – przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Aktywność fizyczna

Zaawansowana ciąża – o ile nie istnieją żadne przeciwwskazania – nie jest powodem do zaprzestania aktywności fizycznej. Nadal możesz ćwiczyć, koncentrując się jednak na ruchu o mniejszej intensywności. Szczególnie polecane są spacery, joga, pływanie, pilates.

Pamiętaj! Aby zapewnić sobie komfort podczas ćwiczeń, należy dobrze podtrzymać biust. Zapewni to odpowiednio dobrany biustonosz – najlepszy będzie stanik sportowy. Udaj się do sklepu i wybierz właściwy model – zadbasz o swoje piersi i jednocześnie poprawisz swoje samopoczucie.

Bliskość

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nadal możesz współżyć ze swoim partnerem – tak często, jak tylko macie chęć.

Jeżeli uczestniczysz w zajęciach szkoły rodzenia sama, wszystkie informacje na bieżąco przekazuj partnerowi. Dzięki temu będzie wiedział, jak postąpić w razie rozpoczęcia akcji porodowej itp. Taka rozmowa jest także okazją do zawiązywania jeszcze bliższej relacji.

Porady

Warto wykorzystać fakt, że dziecko zaczyna rozróżniać głosy. Razem z partnerem mówcie do brzucha albo czytajcie maluchowi książeczki. Taka czynność pozwala nie tylko na nawiązywanie więzi z dzieckiem, ale również sprzyja zacieśnianiu relacji między wami.

Możesz zacząć odczuwać tzw. syndrom wicia gniazda. W tym okresie zechcesz zacząć przygotowywać pokój dziecięcy lub kompletować wyprawkę. Podążaj więc tym głosem, ponieważ jest to naturalny element zachodzących zmian – nie tylko w ciele, ale również „w głowie”.

O co pytają mamy?

29. tydzień ciąży – który to miesiąc?

29. tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży.

Ile waży dziecko w 29. tygodniu ciąży?

W 29. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi ok. 1200 g.

Jakie jest prawidłowe ułożenie dziecka w 29. tygodniu ciąży?

29. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko może już przyjąć pozycję główkową. Jego ułożenie może się jednak zmienić w każdej chwili – to dobra wiadomość dla mam, których dzieci przyjęły pozycję pośladkową.

29. tydzień ciąży – czy wcześniak ma szansę na przeżycie?

Dziecko urodzone w 29. tygodniu ciąży uznawane jest za wcześniaka. Mimo że maluch nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, ma ogromną szansę na przeżycie – nawet 98%.

Jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży?

Maluch ma ok. 37 cm długości. Jest już w pełni ukształtowany, a jego ciało staje się proporcjonalne. Twarz zaczyna coraz bardziej przypominać twarz noworodka.

29. tydzień ciąży – jak wygląda brzuch?

W tym okresie brzuch mamy robi się coraz większy – może zwiększać swój obwód nawet o 1 cm tygodniowo.

Czy możliwy jest poród w 29. tygodniu ciąży?

Poród w 29. tygodniu ciąży jest uznawany jako poród przedwczesny. Dzięki zaawansowanej aparaturze dziecko urodzone w tym czasie ma duże szanse na przeżycie, choć będzie wymagało opieki lekarskiej.

Co widać na USG w 29. tygodniu ciąży?

USG pozwala zobaczyć dziecko, które swoim wyglądem przypomina już noworodka.

Ile można przytyć do 29. tygodnia ciąży?

Przyrost masy ciała w okresie ciąży jest indywidualny. W 29. tygodniu ciąży nie powinien jednak przekroczyć kilkunastu kilogramów.