35-tydzien-ciazy.png

35. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

35. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twój organizm

W 35. tygodniu ciąży wiele kobiet z niecierpliwością wyczekuje momentu porodu. We znaki daje im się ciągle rosnący brzuch, który utrudnia wykonywanie zwykłych czynności. Natomiast dno macicy znajduje się już niemal pod samymi żebrami, co może być przyczyną wyjątkowo dokuczliwej zgagi. Zrezygnuj z jedzenia słodyczy, smażonego mięsa i ciężkostrawnych przekąsek, aby zminimalizować tę dolegliwość.

Położenie macicy odpowiada także za to, że trudniej ci oddychać. Z pozoru proste czynności, takie jak wchodzenie po schodach czy krótka przechadzka, mogą wydawać się ogromnym wysiłkiem. Dlatego staraj się nie przemęczać i dużo odpoczywać. Dobra informacja jest taka, że już w najbliższym czasie macica zacznie się obniżać, co na pewno ułatwi zaczerpnięcie powietrza.

W tym czasie błony śluzowe mogą produkować nadmiar śluzu. W związku z tym u ciężarnych niekiedy pojawia się katar, a nawet uczucie „zapchanego nosa”. W ciąży nie jest zalecane używanie kropelek, ale można stosować inhalację, która przyniesie ulgę. Zwiększona produkcja śluzu dotyczy także okolic intymnych. Może być go tak dużo, że konieczne okaże się stosowanie wkładek higienicznych.

W 35. tygodniu ciąży organizm kobiety zaczyna produkować dużo relaksyny. Dzięki niej zostają rozluźnione więzadła miednicy. Ma to ułatwić poród i przyjście dziecka na świat. Jednak skutkiem ubocznym działania tego hormonu może być charakterystyczny „kaczy chód” – jest on bezpośrednio związany z rozluźnieniem spojeń i rozsunięciem się miednicy.

Twoje samopoczucie

Gdy poród zbliża się wielkimi krokami, możesz zacząć odczuwać stres związany z narodzinami dziecka. Takie emocje wywołują bezsenność i rozdrażnienie w ciągu dnia. Dlatego warto, abyś od tego czasu skupiła się na tym, co sprawia ci przyjemność. Relaksuj się, czytaj książki, a jeśli tylko siły ci na to pozwalają, wybierz się do kina lub spotkaj się z przyjaciółmi. Pamiętaj, że po porodzie przez dłuższy czas nie będziesz miała czasu na takie przyjemności.

O tym, jak skutecznie relaksować się w ciąży, dowiesz się z artykułu: Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

W 35. tygodniu ciąży możesz odczuwać dyskomfort z powodu problemów z nietrzymaniem moczu. Odpowiedzialna jest za to również relaksyna, która rozluźnia mięśnie dna miednicy. Jej wzmożona produkcja może skutkować tym, że zmieni się też rozmiar twojej stopy – może ona stać się szersza i dłuższa!

Ponadto możesz czuć się zmęczona zaraz po wstaniu z łóżka. Przyczyną takie stanu rzeczy mogą być zarówno kilkukrotne odwiedziny toalety w ciągu nocy, jak i anemia. Niedobory żelaza są częste wśród ciężarnych i wynikają z tego, że rozwijające się dziecko ma duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Na tym etapie ciąży możliwe są silne skurcze przepowiadające. Jeżeli będziesz obserwowała swój brzuch podczas jednego z nich, to zauważysz, jak początkowo twardnieje on na górze, a dopiero potem na dole.

Rozwój dziecka

W 35. tygodniu rozwój dziecka nie zwalnia. Jednak gdyby urodziło się w tym czasie, miałoby niemal takie same szanse na przeżycie jak maluch urodzony po donoszonej ciąży.

W płucach dziecka znajduje się tyle surfaktantu – substancji uniemożliwiającej zapadanie się pęcherzyków płucnych – że prawdopodobnie mogłoby samodzielnie oddychać poza organizmem matki.

Mama cały czas dostarcza maluchowi przeciwciał, który przygotowują układ odpornościowy do radzenia sobie z drobnoustrojami. Jest to też czas, w którym dziecko gromadzi zapasy żelaza mające uchronić je przed anemią w ciągu pierwszego roku życia.

W 35. tygodniu ciąży możesz odczuwać silne kopnięcia małego człowieka, a nawet nawiązać z nim kontakt. Jeśli się położysz, maluch może intensywnie się ruszać, aby znaleźć dla siebie wygodne miejsce. Natomiast gdy popukasz brzuch, istnieje duża szansa, że dziecko odpowie ci kopniakiem!

Badania

Lekarz w czasie badania USG sprawdza nie tylko czynności życiowe płodu, ale także stara się określić, jaka będzie jego masa urodzeniowa. Weryfikuje także, czy dziecko obróciło się już główką do dołu. Jednak nawet jeśli nadal jest w położeniu miednicowym, to ma jeszcze nieco czasu, aby się obrócić.

Czekać będzie cię także badanie moczu i krwi. W 35. tygodniu ciąży można wykonać już test na obecność paciorkowca z grupy B. Badanie GBS polega na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy. Jeśli okaże się, że wynik testu jest pozytywny, a w drogach rodnych znajdują się paciorkowce, konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków. W innym razie u noworodka może wystąpić zapalenie płuc, a nawet sepsa.

Aktywność fizyczna

Duży brzuch może utrudniać wykonywanie niektórych ćwiczeń, jednak nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Ruch redukuje stres, ale także zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej oraz pozwala minimalizować dolegliwości bólowe dotyczące kręgosłupa.

Pamiętaj jednak, że już na 6 tygodni przed spodziewaną datą porodu powinnaś unikać ćwiczeń w leżeniu tyłem. Może to spowodować gorszy przepływ krwi żylnej.

Ćwiczenia, które będziesz wykonywała w 35. tygodniu ciąży, będą koncentrować się na przygotowaniach do porodu i twoim dobrym samopoczuciu. Ich celem powinno być wzmocnienie mięśni miednicy, zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz rozluźnienie. Po konsultacji z lekarzem możesz wykonywać także ćwiczenia z piłką gimnastyczną.

Chcesz być aktywna ciąży? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!

Wskazówki

Mimo że na tym etapie ciąży zwiększona produkcja śluzu w okolicach intymnych jest normalnym zjawiskiem, to musisz zwracać uwagę na to, jaki ma on kolor. Jeśli jest biały lub przezroczysty, to nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli jednak ma nieprzyjemny zapach i żółty lub zielonkawy odcień, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, gdyż mogą być to objawy infekcji.

Aby ułatwić sobie poród, wykonuj masaż krocza. Sięgnij po olejki – np. kokosowy lub migdałowy – i każdego dnia przez ok. 5 minut masuj okolicę między odbytem a pochwą.

Natomiast jeżeli podczas oddawania moczu odczuwasz ból w podbrzuszu, najprawdopodobniej świadczy to o częstej przypadłości ciężarnych, czyli infekcji dróg moczowych. Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie przyjmuj żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem. Leczenie powinno być wdrożone dopiero po otrzymaniu wyników badań moczu.

O co pytają mamy?

35. tydzień ciąży – który to miesiąc?

35. tydzień ciąży to koniec 8. miesiąca.

Ile waży dziecko w 35. tygodniu ciąży?

Dziecko waży ok. 2,5 kg. To tyle, co dwa duże brokuły.

35. tydzień ciąży – jak wygląda poród?

Ciążę w 35. tygodniu można rozwiązać cięciem cesarskim lub sposobem naturalnym.

Jak wygląda dziecko w 35. tygodniu ciąży?

Dziecko wygląda jak drobny, donoszony noworodek.

Jakie czynniki wywołują poród w 35. tygodniu ciąży?

Poród może nastąpić spontaniczne, przez przedwczesne pęknięcie błon płodowych lub może być indukowany ze wskazań medycznych.

Co potrafi dziecko w 35. tygodniu ciąży?

Dziecko widzi światło, ssie kciuk, połyka płyn owodniowy i siusia. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz to na USG!

Ile ruchów wykonuje dziecko w 35. tygodniu ciąży?

Dziecko ma ograniczony zakres ruchów, ale powinno ich wykonać min. 10 przez 12 h.

Ból brzucha jak na okres w 35. tygodniu ciąży – czy to poród?

W 35. tygodniu ciąży ból, który przypomina bóle okresowe, zazwyczaj oznacza tzw. skurcze przepowiadające. Jeśli nie mija, jest zwiastunem porodu.

Jakie skurcze w 35. tygodniu ciąży są normalne?

Można odczuwać nieregularne skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu.

Czy dziecko urodzone w 35. tygodniu ciąży jest wcześniakiem?

Tak. Dziecko w 35. tygodniu ciąży to tzw. późny wcześniak.

Czy biegunka w 35. tygodniu ciąży oznacza poród?

Biegunka w 35. tygodniu ciąży to zazwyczaj objaw zatrucia pokarmowego. Jeśli zaczynają towarzyszyć jej bóle brzucha, może zwiastować także poród lub odklejające się łożysko.

35. tydzień ciąży bliźniaczej – jak wygląda poród?

Ciążę bliźniaczą rozwiązuje się zazwyczaj poprzez cięcie cesarskie.

Jaki kształt ma brzuch w 35. tygodniu ciąży?

Brzuch w 35. tygodniu ciąży przypomina arbuza.

Jak dziecko powinno być ułożone w 35. tygodniu ciąży?

Dziecko powinno być ułożone główką w dół.

Po co robi się badanie USG w 35. tygodniu ciąży?

Badanie USG w 35. tygodniu ciąży wykonuje się w celu oszacowania wagi dziecka, określenia jego pozycji oraz obliczenia ilości wód płodowych.

Ile waży kobieta w 35. tygodniu ciąży?

Waga kobiety w ciąży to kwestia indywidualna. W 8. miesiącu kobieta powinna ważyć ok. 11-16 kg więcej niż na początku ciąży.

Jakie badania trzeba wykonać w 35. tygodniu ciąży?

Obowiązkowymi badaniami w 35. tygodniu ciąży są badania w kierunku paciorkowca, zakażenia WZW t. B i HIV oraz morfologia i ogólne badanie moczu.