35 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
35

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dobra wiadomość! Jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzone w 35. tygodniu lub później nie będzie miało żadnych powikłań.

Waży teraz jakieś 2,5 kg i mierzy ok. 46 cm. Czaszka jest nadal dosyć miękka i nie do końca zwarta, by maluch mógł się przecisnąć przez kanał rodny.

Twoje ciało

Zdarzyło Ci się zauważyć kilka kropel przezroczystego lub żółtawego płynu na sutkach?

Od piątego lub szóstego miesiąca ciąży Twoje piersi przygotowują się do wytwarzania mleka. Takie „wczesne mleko”, zwane również siarą, jest bardzo bogate w przeciwciała i stanowi doskonały pokarm dla niemowlęcia w pierwszych dniach życia.

Po nim przychodzi pierwsze mleko w kolorze kremowobiałym. Pojawia się dwa lub trzy dni po porodzie, kiedy stymulacja wywołana karmieniem dziecka powoduje wysłanie do mózgu sygnału do produkcji prolaktyny wpływającej na gruczoły mlekowe.

Idealny moment

Jeżeli pracujesz poza domem, męczą Cię trudy dojazdu do pracy - zastanów się, czy nie wziąć wkrótce urlopu macierzyńskiego. Pewnie chciałabyś zaoszczędzić więcej urlopu na czas, gdy dziecko przyjdzie już na świat, ale kilka dni wolnych w ostatnich tygodniach ciąży pozwoli Ci odpocząć i lepiej się przygotować na to, co Cię czeka.

Zdrowie

Jeśli jesteś w kiepskim nastroju, nie możesz spać i nie masz apetytu, opowiedz o tym lekarzowi.

Niektóre kobiety cierpią z powodu przygnębienia, co może zwiększać ryzyko depresji poporodowej. Poszukaj sposobów na poprawę nastroju - medytacja czy inne techniki relaksacyjne z pewnością będą pomocne.

Dowiedz się więcej o depresji poporodowej - przeczytaj artykuł: Baby blues a depresja poporodowa

Mama mamie

Choć to niełatwe, staraj się zachować w szpitalu dobry humor.

„W drodze do szpitala i na początku akcji porodowej mąż szeptał mi do ucha okropne dowcipy, ale dla mnie były cudowne, bo łagodziły napięcie aż do momentu, kiedy skupiałam się już tylko na tym żeby urodzić!” - Ela.

Idziemy na zakupy

Pewnie mogłabyś miesiącami chodzić po sklepach i wybierać ubranka dla dziecka, ale jeśli chcesz ograniczyć się do najpotrzebniejszych rzeczy, to będziesz potrzebować:

  • 4–6 koszulek lub kaftaników zapinanych miedzy nogami,
  • 4-6 koszulek nocnych lub par śpioszków,
  • 4-6 piżamek jednoczęściowych lub dwuczęściowych,
  • 1-2 pary grubych śpioszków,
  • kilka sweterków,
  • kilka czapeczek,
  • parę bucików,
  • 3 pary skarpetek,
  • kurteczkę lub gruby kombinezon, jeśli rodzisz zimą.

Pamiętaj by nie kupować zbyt wielu ubranek w najmniejszym rozmiarze 56 - 60, bo Twoja kruszynka bardzo szybko z nich wyrośnie.

Ćwiczenia

Jest Ci coraz trudniej poruszać się i wykonywać zwykłe codzienne czynności?

Większość kobiet na tym etapie ciąży właśnie tak się czuje, jednak to bardzo ważne żebyś regularnie się ruszała. Nie rezygnuj ze spacerów, wybierz się na basen. Zachowaj ostrożność i pamiętaj, żeby robić częste przerwy i pić dużo płynów.

Relacje rodzinne

Każdy chce jak najwcześniej poznać dobrą nowinę, przygotuj więc dla swojego partnera listę znajomych i krewnych, do których wyśle smsa, mmsa lub e-maila, gdy dziecko przyjdzie na świat. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ktoś poczuje się pominięty.

Możecie już teraz pomyśleć nad treścią zawiadomień, żeby nie tracić czasu na szukanie właściwych słów. Gdy przyjdzie czas, uzupełnisz tylko szczegóły.

Rodzeństwo

Zaplanuj z ojcem malucha, że to on weźmie na ręce niemowlę, gdy wrócisz do domu, tak żebyś mogła uściskać starsze dziecko, albo zaplanuj powrót w czasie, gdy będzie ono w szkole czy przedszkolu, tak żebyś po powrocie mogła skupić uwagę na nim.

Bliźnięta

„Jeśli jest taka możliwość, pomyśl, żeby łóżeczka dzieci postawić w Waszej sypialni. Szkoda, że od razu nie przeniosłam łóżeczek do siebie. Zanim zdążyłam usłyszeć dzieci i przejść do drugiego pokoju, wrzeszczały już w niebogłosy. Ciężko je było potem uspokoić a karmienie zabierało o wiele więcej czasu niż powinno.” – Luiza.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.