22 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
22

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko robi się coraz większe, w tej chwili waży około 350 g i mierzy 18 cm od stóp do pupy (nóżki są w dalszym ciągu przyciągnięte do tułowia).

Minie jeszcze parę miesięcy zanim będzie mogło pokazać ząbki w uśmiechu, ale już teraz trwa proces przygotowania do tego godnego uwiecznienia wydarzenia.

Z twardej tkanki poniżej linii dziąseł tworzą się zawiązki przyszłych kłów i zębów trzonowych.

Dziecko ma już oczy, chociaż tęczówki pozbawione są jeszcze pigmentu.

Spośród wszystkich zmysłów jako pierwszy w łonie matki rozwija się dotyk. Dziecko rozpoznaje otaczający je świat, rejestrując wrażenia, jakich doznaje, kiedy się obraca, kopie i rozciąga. Wszystko, co odkrywa, może rejestrować dzięki pełnemu zestawowi neuronów.

Twoje ciało

Ciągle masz ochotę na słodycze?

Łakocie i czekolada - obok owoców cytrusowych i soków - plasują się wysoko na liście zachcianek kobiet w ciąży. Równie często zdarzają się awersje. Ostre potrawy, które wcześniej uwielbiałaś, albo intensywne perfumy, których kiedyś używałaś, teraz mogą przyprawiać Cię o mdłości.

Idealny moment

Nie przewracaj się w łóżku z boku na bok, gdy nie możesz usnąć.

Jeśli opuści Cię sen z powodu przemęczenia lub dyskomfortu, wyjdź z łóżka i poszukaj sobie jakiegoś nudnego zajęcia. Dobrze wtedy usiąść przed telewizorem w słabo oświetlonym pokoju albo zająć się czymś mało ekscytującym. Dzięki temu wkrótce ogarnie Cię senność.

Zdrowie

Krwawienie, ostre bóle głowy, nagłe puchnięcie rąk i twarzy, przewlekły ból brzucha, ciągłe nadal występujące wymioty, biegunki, gorączka dłużej niż jedną dobę – powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Każdy z tych objawów może oznaczać poważne problemy. Jeśli nie wiesz, co się dzieje, sprawdź, choćby na wszelki wypadek.

Dolegliwości kobiet w ciąży - zobacz jak możesz sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Mama mamie

Wstaw łóżeczko do pokoju dziecka.

„Przyszły tata, który dał nam tę radę, spędził godzinę na składaniu łóżeczka. Był z siebie bardzo dumny do momentu, gdy zrozumiał, że jest ono za duże, żeby je przenieść przez drzwi. Musiał je zdemontować i na nowo złożyć” – mówi Agnieszka.

Idziemy na zakupy

Nie znalazłaś jeszcze sposobu, żeby powiedzieć starszemu dziecku o powiększeniu rodziny?

Kup jakiś film albo kreskówkę, w których występuje motyw młodszego rodzeństwa. Niby to przypadkiem rozpocznij rozmowę na ten temat.

Ćwiczenia

Dobrze zrobi Ci wodny aerobik i pływanie.

Poczujesz się lżejsza, a Twoje nogi i stopy odpoczną od ciężaru, który muszą dźwigać.

Relacje rodzinne

Teraz, kiedy szykujesz się do roli matki i zaczynasz rozumieć, z czym to się wiąże, innego znaczenia nabierają relacje z Twoją własną matką.

Wykorzystaj okazję i jeśli chcesz, poproś ją, by towarzyszyła Ci przy następnej wizycie kontrolnej.

Rodzeństwo

Przyzwyczajaj starsze dziecko do myśli o młodszym rodzeństwie, wskazując na niemowlęta w parku czy w książkach albo mówiąc po prostu (gdy czas rozwiązania będzie już bliski): „My też będziemy mieli takiego dzidziusia”.

Możesz kupić mu nawet lalkę-dzidziusia i pokazać, jak delikatnie trzeba się z nią obchodzić.

Bliźnięta

Porozmawiaj ze specjalistami od karmienia piersią, którzy pomogą Ci przygotować się do niełatwego zadania karmienia dwojga dzieci.

Upewnij się, czy osoby te mają doświadczenie z bliźniakami i czy są otwarte na ewentualne karmienie butelką. Być może będziesz musiała połączyć obie te metody, by wykarmić parę niemowląt.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.