22 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
22

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko robi się coraz większe, w tej chwili waży około 350 g i mierzy 22 cm od głowy do pupy (nóżki są w dalszym ciągu przyciągnięte do tułowia). Jest tak duży, jak owoc mango!

Minie jeszcze parę miesięcy zanim będzie mogło pokazać ząbki, ale już teraz z twardej tkanki poniżej linii dziąseł tworzą się zawiązki przyszłych kłów i zębów trzonowych.

Dziecko ma już oczy, chociaż tęczówki pozbawione są jeszcze pigmentu.

Spośród wszystkich zmysłów jako pierwszy w łonie matki rozwija się dotyk. Dziecko rozpoznaje otaczający je świat, rejestrując wrażenia, jakich doznaje, kiedy się obraca, kopie i rozciąga. Wszystko, co odkrywa, może rejestrować dzięki pełnemu zestawowi neuronów.

Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy

 

Twoje ciało

Ciągle masz ochotę na słodycze?

Łakocie i czekolada - obok owoców cytrusowych i soków - plasują się wysoko na liście zachcianek kobiet w ciąży. Równie często zdarzają się awersje. Ostre potrawy, które wcześniej uwielbiałaś albo intensywne perfumy, których kiedyś używałaś, teraz mogą przyprawiać Cię o mdłości.

Dowiedz się więcej o nudnościach i zobacz jak sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Nudności i zgaga - jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży

Idealny moment

To już czas, żeby powoli przygotowywać się na przybycie nowego domownika – zacznij się rozglądać za łóżeczkiem i fotelikiem do samochodu.

Nie przewracaj się w łóżku z boku na bok, gdy nie możesz usnąć. Jeśli z powodu przemęczenia lub dyskomfortu nie możesz spać, wyjdź z łóżka i poszukaj sobie jakiegoś zajęcia. Wróć do łóżka w momencie, kiedy ogarnie Cię senność.

Nie znalazłaś jeszcze sposobu, żeby powiedzieć starszemu dziecku o powiększeniu rodziny? Obejrzyjcie wspólnie film albo bajkę, w których występuje motyw młodszego rodzeństwa – to dobry wstęp, którym będziesz mogła rozpocząć rozmowę.

Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?

Zdrowie

Krwawienie, ostre bóle głowy, nagłe puchnięcie rąk i twarzy, przewlekły ból brzucha, nieustające wymioty, biegunki, gorączka – powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Każdy z tych objawów może oznaczać poważne problemy. Jeśli nie wiesz, co się dzieje, sprawdź, choćby na wszelki wypadek.

Dolegliwości kobiet w ciąży - zobacz jak możesz sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Ćwiczenia

Dobrze zrobi Ci wodny aerobik i pływanie.

Poczujesz się lżej, a Twoje nogi i stopy odpoczną od obciążenia.

Jeśli zastanawiasz się czy prawidłowo przybierasz na wadze - przeczytaj ten artykuł: Ile przytyć w ciąży – porady dla przyszłej mamy

Bliskość

Teraz, kiedy szykujesz się do roli matki i zaczynasz rozumieć, z czym to się wiąże, innego znaczenia nabierają relacje z Twoją matką.

Wykorzystaj okazję i jeśli chcesz, poproś ją, by towarzyszyła Ci przy następnej wizycie kontrolnej.

Dowiedz się więcej o przyczynach huśtawki nastrojów i poznaj sposoby na radzenie sobie z nią - przeczytaj artykuł: Huśtawka nastrojów w ciąży

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.