11 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
11

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje maleństwo jest wielkości jaja kurzego, ma 44-60 mm, waży około 8 g, ale potrafi już przełykać oraz kopać i zaczynają rosnąć mu paznokcie.

Jego główka stanowi prawie połowę długości całego ciała i widać już wyraźny zarys kręgosłupa.

Jeśli masz w tym tygodniu wizytę kontrolną, lekarz w czasie badania będzie mógł już wyłowić szmer pospiesznego bicia serca przy pomocy specjalnej przystawki do USG, zwanej aparatem Dopplera. Specjaliści twierdzą, że słyszalny dźwięk bicia serca w tej fazie to najważniejszy znak, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Twoje ciało

Twoja macica jest teraz wielkości grejpfruta i wypełnia jamę miednicy.

Od płodu odchodzi pępowina w postaci splecionych ze sobą dwóch tętnic i żyły osłoniętych ochronną powłoką. Pępowina stanowi kanał, przez który płód jest zaopatrywany we wszystkie potrzebne substancje, a płyn owodniowy zapewnia mu środowisko do bezpiecznego rozwoju.

Idealny moment

Sypiaj na lewym boku. Taka pozycja pobudza napływ krwi do płodu. W sklepach z artykułami ciążowymi możesz kupić specjalną dużą poduszkę, ułatwiającą spanie na boku. Jest tak wygodna, że później trudno się z nią rozstać.

Zdrowie

Dopadła Cię grypa? Zanim sięgniesz po jakiś lek, skontaktuj się z lekarzem. Paracetamol (zawarty na przykład w Panadolu) jest zasadniczo niegroźny, ale niepolecany w pierwszym trymestrze ciąży.

Podobnie wiele związków zobojętniających kwasy żołądkowe, pomagających na zgagę. Ale już leki złożone z wielu składników np. syropy na kaszel, lekarstwa na przeziębienie i inne mogą zawierać składniki, które są szkodliwe dla płodu. Najważniejszą informacją jest świadome ograniczanie przyjmowania leków oraz konsultacja z lekarzem, gdy taka potrzeba wystąpi.

Mama mamie

Zastanawiasz się nad imieniem? Poszukaj inspiracji w przeszłości.

„Kiedy byłam w pierwszej klasie siedziałam obok chłopaka o imieniu Eryk. Był miły, spokojny i do tego rozmawiał ze mną (co było dziwne, bo byłam niezwykle nieśmiała). Dwadzieścia jeden lat później nazwałam swojego pierwszego syna imieniem tego chłopaka, którego ciągle pamiętam, jak nachyla się do mnie i o coś pyta” – mówi Izabella z Garwolina.

Idziemy na zakupy

Musisz kupić parę droższych rzeczy, takich jak wózek, łóżeczko czy fotelik samochodowy. Wspólnie z partnerem rozważcie ile możecie wydać. Zróbcie rozeznanie by wiedzieć, jakiego produktu potrzebujecie. Znając już parametry i konkretne modele rozpocznij poszukiwania okazji – wyprzedaże w tradycyjnych sklepach, specjalne oferty na modele z ubiegłej kolekcji, czy z defektami nie wpływającymi na jakość użytkowania lub produkty naśladujące czołowe marki (często ci sami producenci oferują zbliżone funkcjonalnie produkty na przykład wykończone tańszymi materiałami).

Nie zapominaj o rodzinie i przyjaciołach… może okazać się, że macie szczęście i zaoszczędzicie okrągłą sumkę! W niektórych rodzinach istnieją też zwyczaje, że wózek kupuje np. babcia z dziadkiem albo któryś z rodziców chrzestnych – albo zaraz po urodzeniu dziecka, albo chwilę przed porodem.

Ćwiczenia

Ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie miednicy i pomagają zapobiegać mimowolnemu oddawaniu moczu zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

Szybkie ćwiczenia napinania mięśni wokół pochwy i odbytu przeplataj dłuższymi, 10-sekundowymi, w seriach po 10 do 20 razy trzy razy dziennie.

Relacje rodzinne

Wykorzystaj czas ciąży na rozmowę o tym, jak dziecko zmieni Wasze życie. Na pewno bardzo się cieszycie na myśl o przyjściu na świat maleństwa, ale możliwe, że macie też obawy. Dobrze jest o nich porozmawiać i omówić rozwiązania, które potem pomogą Wam obojgu. Poza tym częste rozmowy zbliżają do siebie partnerów.

Rodzeństwo

Kusi Cię pewnie, żeby rozgłosić wiadomość o nowym członku rodziny, ale zanim to zrobisz, ustal z partnerem strategię.

Jeśli starsze dziecko ma mniej niż trzy lata, czas oczekiwania będzie się mu dłużył w nieskończoność, dlatego doświadczone mamy radzą, by wstrzymać się z informowaniem dziecka.

Jeśli Twoja pociecha jest wystarczająco duża i potrafi czekać lub jeśli bardzo zależy Ci na tym, żebyście wszyscy razem cieszyli się z powiększenia rodziny, to przekaż dobrą wiadomość w następnym tygodniu, czyli na początku drugiego trymestru.

Bliźnięta

Jeśli nosisz więcej niż jedno dziecko, prawdopodobnie przybrałaś na wadze więcej niż przeciętna kobieta w ciąży. Obserwowanie, jak przybywa Ci kolejnych centymetrów może być nieco przygnębiające, ale w ten sposób pomagasz swoim dzieciom, by rosły duże i silne. Dlatego tak ważne jest, by dodatkowe kalorie, jakie przyswajasz, stanowiły naprawdę pożywny pokarm.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.