IMAGE-Hero-Standard-Size (2).png

Kolki niemowlęce

Kolki niemowlęce są uciążliwą dolegliwością. Dowiedz się o ich objawach, przyczynach oraz sposobach ich łagodzenia.

kolki-001.gif

Pęcherzyki powietrza

Decydującą rolę w powstawaniu dolegliwości u dziecka odgrywają gromadzące się w jelitach pęcherzyki powietrza.

kolki-000.gif

Przyczyny kolek niemowlęcych

Przyczyny kolek pomimo postępu medycyny wciąż pozostają nie do końca poznane.

kolki-002.gif

Objawy kolki niemowlęcej

Gazy naciskając na ściany jelit powodują wystąpienie bólu oraz dalsze objawy charakterystyczne dla kolki niemowlęcej.

Czy wiesz, że wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy, niedający się ukoić płacz dziecka, pojawiający się z dużą regularnością i przebiegający z charakterystycznymi symptomami. Zgodnie z definicją kolki niemowlęcej takie napady nieukojonego płaczu, grymaszenia lub drażliwości pojawiają się bez uchwytnej przyczyny, nie można im zapobiec i są trudne do ukojenia. Symptomy te występują u dzieci w wieku poniżej 5 miesięcy, które charakteryzuje prawidłowy rozwój i wzrastanie, a także brak gorączki lub innych chorób. Z kolką możemy się spotkać u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Kolkę niemowlęcą możemy rozpoznać na podstawie objawów klinicznych u dziecka, które prawidłowo rozwija się fizycznie i psychicznie. U takiego maluszka nie stwierdza się żadnych odchyleń od stanu prawidłowego.

Szczęśliwe i radosne w ciągu dnia niemowlę niespodziewanie po południu lub wieczorem zaczyna być niespokojne i pobudzone, manifestuje ból brzuszka i zanosi się rozpaczliwym płaczem. Przyczyny kolek pomimo postępu medycyny wciąż pozostają nie do końca poznane. Uważa się, że w ich powstawaniu odgrywają rolę:

  • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego związane z jego niedojrzałością;
  • wrażliwość systemu nerwowego na warunki zewnętrzne i dużą ilość bodźców;
  • łapczywe jedzenie i związane z tym łykanie dużej ilości powietrza;
  • łapczywe jedzenie i związane z tym łykanie dużej ilości powietrza;
  • napięcie, niepokój i stany lękowe u mamy lub obojga rodziców;

W większości wymienionych powyżej przyczyn decydującą rolę w powstawaniu dolegliwości u dziecka odgrywają gromadzące się w jelitach pęcherzyki powietrza. Gazy naciskając na ściany jelit powodują wystąpienie bólu oraz dalsze objawy charakterystyczne dla kolki niemowlęcej.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Sprawdź jak ulżyć maluszkowi. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na kolki.

masaż brzuszka.png

Masaż brzuszka

Masaż brzuszka wykonywany ciepłą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara delikatnie uciskając. Nie należy go jednak wykonywać bezpośrednio w trakcie ataku kolki, aby nie potęgować uczucia bólu i dyskomfortu u dziecka.

korzystne bakterie.png

Korzystne bakterie

Preparatami dostępnymi w aptece bez recepty są tzw. probiotyki czyli korzystne bakterie, które w kropelkach możemy podać dziecku w celu uzupełnienia prawidłowej mikrobioty bakteryjnej w jelitach.

preparaty z symetykonem.png

Preparaty z symetykonem

Lekiem, również dostępnym w aptece bez recepty, jest symetykon - to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym i dzięki temu ułatwiająca ich usuwanie. Jest kilka różnych preparatów różniących się zawartością symetykonu, a w związku z tym ich dawkowanie też się różni.

Sprawdź swoją wiedzę, rozwiąż quiz!

quiz kolki.png

Wokół kolek krąży wiele mitów. Poznasz teraz 10 najpopularniejszych z nich. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej dolegliwości i poznaj prawidłowe odpowiedzi!

Pytanie 1 z 9

Martwią cię objawy Twojego maluszka?.png

Martwią cię objawy Twojego maluszka?

Odpowiedz na 10 krótkich pytań i otrzymaj dokument, który możesz pokazać podczas wizyty u pediatry.

Przejdź do pytań

Najczęstsze pytania mam dotyczące kolek

Najczęstsze pytania mam dotyczące kolek

Przyczyną kolek mogą być: zaburzenia czynności przewodu pokarmowego związane z jego niedojrzałością, wrażliwość systemu nerwowego na warunki zewnętrzne i dużą ilość bodźców, łapczywe jedzenie i związane z tym łykanie dużej ilości powietrza, nietolerancja pokarmowa na któryś ze składników diety mamy, alergia pokarmowa na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy, napięcie, niepokój i stany lękowe u mamy lub obojga rodziców.

Niestety nie znane są sposoby zapobieżenia pojawienia się kolek. Możesz jednak starać się łagodzić ich objawy, a przede wszystkim nie wpadać w panikę.

Tak, kolki mogą być objawem alergii, przede wszystkim na białka mleka krowiego. Dotyczy to wg niektórych autorów nawet 50% niemowląt, u których występują kolki.

Materiały do pobrania

Poradniki-Bebiklubu.png

Pobierz dzienniczki

Które warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty.

Poznaj wszystkie