1 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
1

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Tak bardzo chcesz być mamą, ale przez pierwszych kilka tygodni raczej nie będziesz wiedziała, że to już!

Pierwszy tydzień wypada w ostatnim przed ciążą cyklu. Trochę niejasne? Lekarz uzna pierwszy dzień ostatniego cyklu za początek ciąży. Czekasz dwa tygodnie na owulację, a po nich nadchodzi czas poczęcia dziecka.

Dowiedz się po czym poznać czy jesteś już w ciąży - przeczytaj artykuł: Czy będę mamą czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

Twoje ciało

Jeżeli chcesz zajść w ciążę już w tym miesiącu, możesz pobawić się, obliczając datę narodzin dziecka. Zdradzimy Ci schemat, którym posługują się lekarze i położne wyznaczając spodziewany termin porodu. Dodaj siedem do pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego, odejmij trzy miesiące i dodaj rok.

Każdy „termin”, nawet ten wyznaczony przez lekarza, jest orientacyjny. Tylko jedna, na 20. kobiet rodzi dziecko dokładnie „w terminie”. Możliwe, że lekarz dokona korekty „terminu”, na podstawie dodatkowych informacji, między innymi wielkości płodu.

Idealny moment

Jeśli starasz się o dziecko, mierz codziennie rano temperaturę ciała, przed wstaniem z łóżka, najlepiej w tej samej pozycji i warunkach. Codziennie zapisuj wynik pomiaru. Wyraźny skok temperatury ciała o 0,2 stopnia Celsjusza - czyli 2 kreski, to informacja o owulacji, czyli momencie kiedy jest szansa na poczęcie nowego życia. Wystarczy zwykły termometr cyfrowy i możesz rozpocząć swój rytuał przyszłej mamy.

Zobacz co jeszcze powinnaś wiedzieć planując ciążę/przygotowując się do ciąży - przeczytaj artykuł: Planowanie ciąży krok po kroku

Zdrowie

Pomyśl o swojej kondycji i diecie. Porozmawiaj z lekarzem o witaminach dla przyszłych mam. Zawierają kwas foliowy przygotowujący przyszłą mamę do macierzyństwa, stosowany profilaktycznie (by na świat przyszedł zdrowy maluch) oraz żelazo, potrzebne fasolce w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy ty jeszcze nie wiesz, że będziesz mamą.

Przeczytaj, jaki wpływ na zdrowie i rozwój dziecka ma dieta przyszłej mamy - przeczytaj artykuł: Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży

Mama mamie

Gdy staracie się zrealizować marzenie o rodzicielstwie, często pojawia się presja i nieprzyjemne napięcie w Twoim związku. Z pewnością wymyślicie coś, by zmniejszyć stres i skupić się na przyjemnościach!

Kasia z Warszawy wykorzystała zamiłowanie swojego partnera do dobrej organizacji czasu: „Umówiliśmy się, że kilka razy w tygodniu, wieczorem, przed pójściem spać, będziemy czytać na głos książki. Moja druga połowa bardzo lubi mieć zaplanowany czas, a dla mnie najważniejsza była bliskość, którą czułam w takich chwilach."

Idziemy na zakupy

Jeśli lubisz poradniki może zainteresują Cię:

  • „Jak zajść w ciążę. Czego nie powie Ci lekarz.” Raymonda Changa,
  • czy „Jak szybko zajść w ciążę.” Christophera D. Williamsa.

Dowiesz się z nich o prostych i naturalnych metodach wspierania i badania płodności. Pamiętaj, że szczególnie ważne są dieta, ruch i obserwacja swojego ciała!

Ćwiczenia

W ciąży będziesz potrzebowała dużo siły i energii, a dostarczą Ci jej systematyczne ćwiczenia. Trudno będzie zaczynać od zera, gdy dziecko będzie w drodze, dlatego już teraz rozpocznij trening. Na początek załóż obuwie sportowe i zacznij od maszerowania - możesz to robić przez całą ciążę :)

Relacje rodzinne

Systematyczność popłaca! Zbliżenia co drugi dzień zwiększają szanse szybkiego poczęcia! Plemniki przetrwają kilka dni poprzedzających owulację w oczekiwaniu na jajeczko i kiedy uprawiacie seks regularnie, mają do tego więcej okazji.

Lubisz spontaniczność? Spontanicznie zdecyduj się na miłosny maraton, co drugi dzień!

Rodzeństwo

Chcesz mieć więcej niż jedno dziecko? Wiele osób uważa, że pierwsze dziecko będzie dla Ciebie oparciem i będzie najmocniej z Tobą związane. Podobno to właśnie pierworodni najsilniej utożsamiają się z rodzicami i widzą w nich prawdziwy autorytet.

Bliźnięta

Jesteś bliźniaczką? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że urodzisz bliźnięta.

Ciąża bliźniacza zdarza się najczęściej u kobiet, które same przyszły na świat w parze, lub w których rodzinach pojawiały się już ciąże bliźniacze (np. siostra twojej mamy urodziła bliźnięta). Wszelkie inne „czynniki ryzyka”, jak na przykład późne macierzyństwo, mają już mniejszą wagę.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.