1 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
1

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Jeszcze tego nie wiesz, ale już niedługo zostaniesz mamą! Pierwszy tydzień wypada w ostatnim cyklu przed ciążą.

Trochę niejasne? Lekarz uzna pierwszy dzień ostatniego cyklu za początek ciąży. Po około dwóch tygodniach pojawia się owulacja, a wraz z nią nadchodzi czas poczęcia dziecka.

Dowiedz się po czym poznać czy jesteś już w ciąży - przeczytaj artykuł: Czy będę mamą czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

Twoje ciało

Jeżeli chcesz zajść w ciążę jeszcze w tym miesiącu, możesz wstępnie wyliczyć datę narodzin dziecka. Zdradzimy Ci schemat, którym posługują się lekarze i położne wyznaczając spodziewany termin porodu. Dodaj siedem do pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego, odejmij trzy miesiące i dodaj rok.

Pamiętaj, że każdy „termin”, nawet ten wyznaczony przez lekarza, jest orientacyjny. Tylko jedna na dwadzieścia kobiet rodzi dziecko dokładnie „w terminie”. W trakcie trwania ciąży prawdopodobnie lekarz dokona korekty „terminu”, uwzględniając dodatkowe informacje, między innymi wielkość płodu.

Dowiedz się więcej, jak obliczyć dni płodne - przeczytaj artykuł: Kalendarz owulacji - jak obliczyć dni płodne

Idealny moment

Jeśli starasz się o dziecko, możesz mierzyć codziennie rano temperaturę ciała, najlepiej przed wstaniem z łóżka, pozostając w tej samej pozycji i warunkach. Codziennie zapisuj wynik pomiaru. Wyraźny skok temperatury ciała o 0,2 stopnia Celsjusza – czyli o 2 kreski, to znak, że nadeszła owulacja, czyli moment,  kiedy możliwe jest poczęcie. Do badań wystarczy Ci zwykły termometr cyfrowy.

Zobacz, co jeszcze powinnaś wiedzieć przygotowując się do ciąży - przeczytaj artykuł: Planowanie ciąży krok po kroku

Zdrowie

Pomyśl o swojej kondycji i diecie. Porozmawiaj z lekarzem o witaminach, które profilaktycznie powinnaś przyjmować. Szczególną uwagę zwróć na kwas foliowy oraz żelazo, które są potrzebne dziecku w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy Ty jeszcze nie wiesz, że będziesz mamą.

Przeczytaj, jaki wpływ na zdrowie i rozwój dziecka ma dieta przyszłej mamy - przeczytaj artykuł: Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży

Mama mamie

Gdy staracie się zrealizować marzenie o rodzicielstwie, często pojawia się presja i nieprzyjemne napięcie w Twoim związku. Z pewnością wymyślicie coś, by zmniejszyć stres i skupić się na przyjemnościach!

Kasia z Warszawy wykorzystała zamiłowanie swojego partnera do dobrej organizacji czasu: „Umówiliśmy się, że kilka razy w tygodniu, wieczorem, przed pójściem spać, będziemy czytać na głos książki. Moja druga połowa bardzo lubi mieć zaplanowany czas, a dla mnie najważniejsza była bliskość, którą czułam w takich chwilach."

Idziemy na zakupy

Jeśli lubisz poradniki może zainteresują Cię:

  • „Jak zajść w ciążę. Czego nie powie Ci lekarz.” Raymonda Changa,
  • czy „Jak szybko zajść w ciążę.” Christophera D. Williamsa.

Dowiesz się z nich o prostych i naturalnych metodach wspierania i badania płodności. Pamiętaj, że szczególnie ważne są dieta, ruch i obserwacja swojego ciała!

Ćwiczenia

W ciąży będziesz potrzebowała dużo siły i energii, a dostarczą Ci jej systematyczne ćwiczenia. Trudno będzie zaczynać od zera, gdy dziecko będzie w drodze, dlatego już teraz rozpocznij trening. Na początek załóż obuwie sportowe i zacznij od maszerowania - możesz to robić przez całą ciążę. :)

Relacje rodzinne

Systematyczność popłaca! Zbliżenia co drugi dzień zwiększają szanse szybkiego poczęcia! Plemniki przetrwają kilka dni poprzedzających owulację w oczekiwaniu na jajeczko, dlatego jeśli uprawiacie seks regularnie, mają do tego więcej okazji.

 

Rodzeństwo

Chcesz mieć więcej niż jedno dziecko? Wiele osób uważa, że pierwsze dziecko będzie dla Ciebie oparciem i będzie najmocniej z Tobą związane. Podobno to właśnie pierworodni najsilniej utożsamiają się z rodzicami i widzą w nich prawdziwy autorytet.

Bliźnięta

Jesteś bliźniaczką? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że urodzisz bliźnięta.

Ciąża bliźniacza zdarza się najczęściej u kobiet, które same przyszły na świat w parze, lub w których rodzinach pojawiały się już ciąże bliźniacze (np. siostra twojej mamy urodziła bliźnięta). Wszelkie inne „czynniki ryzyka”, jak na przykład późne macierzyństwo, mają już mniejszą wagę.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.