14 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
14

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Zaciśnij dłoń w pięść – takiej mniej więcej wielkości jest teraz Twoje dziecko. W 14. tygodniu maluszek waży ok. 30 g i mierzy od 7 do 10 cm – to wielkość średniej brzoskwini!

Twój maluszek też potrafi już zacisnąć pięść, a na paluszkach i dłoniach rysuje się niepowtarzalny układ linii papilarnych.

Szyja dziecka powoli wydłuża się i w rezultacie malutki podbródek nie musi już opierać się o klatkę piersiową.

Zadbaj o swoją dietę. W ciągu najbliższych ośmiu tygodni kości w malutkim ciałku będą się utwardzać, a do tego potrzeba dużo wapnia – spożywaj produkty bogate w ten składnik, m.in. mleko i jego przetwory, migdały, sardynki oraz figi.

Sprawdź, czego powinnaś unikać gdy jesteś w ciąży - przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Twoje ciało

Mdłości powoli ustają, ale mogą pojawić się inne ciążowe dolegliwości, jak np. bóle brzucha. Zazwyczaj bóle brzucha w ciąży są spowodowane rosnącą macicą, która napina utrzymujące ją więzadła.

Dolegliwości takie jak zgaga czy ból brzucha towarzyszą każdej kobiecie w ciąży. Zobacz jak możesz sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Idealny moment

Zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. W czasie ciąży niekiedy występuje obrzęk dziąseł, który zwiększa ryzyko zakażeń. Po każdym posiłku szczotkuj zęby i czyść język. Raz dziennie stosuj delikatny antybakteryjny płyn do jamy ustnej.

Skonsultuj się z dentystą, który sprawdzi, czy powinnaś częściej wykonywać zabiegi higieniczne w gabinecie. Postaraj się unikać prześwietleń.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Zdrowie

Twoje soczewki przestały pasować?

U ciężarnych kobiet zmienia się kształt gałki ocznej i maleje jej wilgotność. Zapytaj lekarza o możliwość zmiany soczewek lub zrezygnuj z nich i do końca ciąży korzystaj wyłącznie z okularów.

Sprawdź, co jeszcze może Ci się przydarzyć w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Dlaczego swędzi mnie brzuch? Sprawdź, co dzieje się z brzuchem ciężarnej

Ćwiczenia

Twoje ulubione spodnie przestają się dopinać?

Twoja skóra i mięśnie rozciągają się, by zrobić miejsce rosnącemu dziecku, warto wybrać się na zakupy. Nie musisz skazywać się na rozciągnięte dresy, jeśli chcesz możesz nosić ubrania z elastycznych tkanin, które doskonale podkreślają Twoje kształty.

Zajrzyj do komisów z artykułami dziecięcymi, a także na wyprzedaże sieciówek, które oferują linie ubrań dla ciężarnych. Pokuś się o rozmaite kolory i fasony - wybieraj to, w czym czujesz się dobrze i komfortowo!

Warto ćwiczyć mięśni Kegla, ponieważ wzmacniają mięśnie okolic pochwy i krocza, zapobiegają nietrzymaniu moczu, ułatwiają poród i zmniejszają ryzyko urazów.

Napinaj i rozluźniaj mięśnie kilka razy dziennie, przez kilka minut – tak jak przy zatrzymywaniu strumienia moczu. Jeśli miewasz problemy z regularnością, ustaw sobie przypomnienie w komórce.

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach i roli mięśni Kegla  -przeczytaj artykuł: Trening bez wysiłku, czyli ćwiczymy mięśnie Kegla

Bliskość

Jeśli Twój życiowy partner nie jest w stanie asystować Ci w wizytach kontrolnych, poproś, by notował pytania, na które nie możecie znaleźć odpowiedzi. Sporządzona przez niego lista przyda się w czasie spotkań z lekarzem lub położną.

Dowiedz się więcej o badaniach w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.