14 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
14

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Zwiń dłoń w pięść – takiej mniej więcej wielkości jest teraz Twoje dziecko. W 14. tygodniu maluszek waży ok. 30 g i mierzy od 7 do 10 cm.

Maluszek umie już zwinąć dłoń w pięść a na paluszkach i dłoniach rysuje się niepowtarzalny układ linii papilarnych.

Pij dużo mleka. W ciągu najbliższych ośmiu tygodni kości w malutkim ciałku będą się utwardzać, a do tego potrzeba dużo wapnia.

Szyja dziecka wydłuża się i w rezultacie malutki podbródek nie musi już opierać się o klatkę piersiową.

Twoje ciało

Skończyły się mdłości, zaczęła się era bólów brzucha. Wywołuje je rosnąca macica, napinająca utrzymujące ją więzadła.

Dolegliwości takie jak zgaga czy ból brzucha towarzyszą każdej kobiecie w ciąży - zobacz jak możesz sobie z nimi radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Idealny moment

Zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Towarzyszący ciąży obrzęk dziąseł zwiększa ryzyko zakażeń. Po każdym posiłku szczotkuj zęby i czyść język. Raz dziennie stosuj delikatny antybakteryjny płyn do jamy ustnej.

Skonsultuj się z dentystą, bo może powinnaś częściej wykonywać zabiegi higieniczne na fotelu?

Z prześwietleniami poczekaj do rozwiązania.

Zdrowie

Twoje soczewki przestały pasować?

U ciężarnych kobiet zmienia się kształt gałki ocznej i maleje jej wilgotność. Zapytaj lekarza o możliwość zmiany soczewek lub zrezygnuj z nich i do końca ciąży i korzystaj wyłącznie z okularów.

Mama mamie

„Maluch zachowuje się jak artysta na scenie, bez względu na to, czy akurat jem czy śpię. W najmniej oczekiwanym momencie potrafi zorganizować występ” – Luiza.

Idziemy na zakupy

Spodnie się nie dopinają?

Twoja skóra i mięśnie rozciągają się, by zrobić miejsce rosnącemu dziecku, warto więc wybierać podobnie „rozciągliwe” materiały ubrań. Nie skazuj się na rozciągnięte dresy. Znajdziesz fasony i tkaniny odpowiednie na każdą pogodę i podkreślające Twój wdzięk przyszłej mamy.

Zajrzyj do komisów z artykułami dziecięcymi, na wyprzedaże sieciówek, które oferują linie dla ciężarnych. Pokuś się o kolory, podkreślaj dekolt - Twój stan to powód do dumy i pamiętaj to tylko 9 miesięcy!

Ćwiczenia

Ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie okolic pochwy i krocza, zapobiegają nietrzymaniu moczu, ułatwiają poród i zmniejszają ryzyko urazów.

Napinaj i rozluźniaj mięśnie, przez kilka minut – tak jak przy zatrzymywaniu strumienia moczu. Ustaw sobie przypomnienie w komórce, dwa razy dziennie by ćwiczyć regularnie.

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach i roli mięśni Kegla  -przeczytaj artykuł: Trening bez wysiłku, czyli ćwiczymy mięśnie Kegla

Relacje rodzinne

Jeśli Twój życiowy partner nie jest w stanie asystować Ci w wizytach kontrolnych, poproś, by notował pytania, na które nie możecie znaleźć odpowiedzi. Sporządzona przez niego lista przyda się w czasie spotkań z lekarzem lub położną.

Rodzeństwo

Kiedy jesteś ze starszym dzieckiem w parku lub w sklepie, zacznij pokazywać mu inne niemowlęta.

Przypominaj, że zbliża się wielki dzień, mówiąc: „Wkrótce i u nas będzie taki mały dzidziuś". Zachęcaj je do rozmowy o tym, jak wyobraża sobie życie, jako starszy brat czy siostra.

Bliźnięta

Tak jak u innych mam przy nadziei Twój organizm musi otrzymywać żelazo, które zapobiega niedotlenieniu zarówno ciężarnej jak i dziecka. Jego niedobór może przyczynić się również do porodu przedwczesnego. Nosząc więcej niż jedno dziecko potrzebujesz go więcej. Jedz dużo produktów zawierających żelazo, takich jak soczewica, ciecierzyca i zielone warzywa liściaste. Zapytaj lekarza o ewentualne suplementy.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.