12 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
12

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Kończy się właśnie pierwszy trymestr. Twoje dziecko waży około 8-14 g i mierzy około 6 cm od stóp do czubka głowy – wielkością może przypominać mandarynkę.

Potrafi otwierać buzię i ruszać palcami rąk i nóg, pojawiły się już paznokcie.

Dynamicznie rozwija się mózg i szybko namnażają się nowe komórki nerwowe.

Sprawdź, dlaczego należy suplementować kwas foliowy - przeczytaj artykuł: Kwas foliowy - dlaczego jest tak ważny w ciąży?

Twoje ciało

Macica przesunęła się z dna miednicy nieco do przodu Twojego brzucha, co powinno nieco zmniejszyć nacisk na pęcherz.

Na brzuchu może się pojawić pionowa kreska o ciemnym zabarwieniu, zwana linea negra. Pasek ten zazwyczaj znika po porodzie.

Dowiedz się więcej na temat ciemnej kreski na ciążowym brzuchu - przeczytaj artykuł: Linea negra – czym jest ciemna kreska na ciążowym brzuchu?

Idealny moment

Dokucza Ci zgaga? Walcz z nią!

Unikaj tłustych, kwaśnych i pikantnych potraw. Jedz małe posiłki, ale pamiętaj o regularności. Ostatnią przekąskę zaplanuj na kilka godzin przed snem.

Możesz przyjmować środki zobojętniające kwasy żołądkowe zawierające węglan wapnia, ale tylko po konsultacji z lekarzem i wtedy, gdy są one niezbędne.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak sobie radzić ze zgagą  - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Zdrowie

Nieskazitelnie czysta cera w ciąży? Nie zawsze jest to możliwe.

Dermatolodzy twierdzą, że te same hormony, które u jednej oczekującej dziecka mamie zapewniają cerę gładką jak brzoskwinia, u innej wywołają wysyp trądziku. Jeśli trądzik stał się Twoim problemem, skonsultuj się z dermatologiem i wspólnie znajdźcie kosmetyki dostosowane do potrzeb Twojej cery.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Ćwiczenia

Gdy przybywa Ci centymetrów w pasie, wygodniejsze stają się obszerne bluzki i luźne swetry. Jeśli jednak masz ochotę, możesz nosić bardziej przylegające ubrania, np. z domieszką lycry – pamiętaj jednak, by ubrania nie uciskały Cię zbyt mocno.

Jeśli ćwiczysz z ciężarkami, zmniejsz obciążenie i mierz sobie puls (możesz wykorzystać do tego celu pulsometr). Nie rozpędzaj serca do tempa powyżej 140 uderzeń na minutę, bo organizm może się wówczas przegrzać, a macica zostanie pozbawiona dopływu krwi.

Poznaj więcej bezpieczych ćwiczeń dla kobiet w ciąży - preczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę - poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Wiadomość o ciąży może sprawić, że uruchomią się skrywane lub zadawnione problemy w relacjach. Nie jest to nic miłego, ale takie napięcie jest całkowicie normalne, a nawet spodziewane. Może się na przykład zdarzyć, że zajdziesz w ciążę szybciej niż żona Twojego starszego brata. Ty i Twoja siostra możecie mieć zupełnie inne podejście do tego, co można, a czego nie można robić w ciąży. Rozwiązaniem jest asertywność i unikanie stresujących sytuacji. Jednocześnie otwórz się na innych i skup na pozytywnych aspektach Twoich więzi.

Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.