12 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
12

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Kończy się właśnie pierwszy trymestr. Twoje dziecko waży około 8-14 g i mierzy około 6 cm od stóp do czubka głowy.

Potrafi otwierać buzię i ruszać palcami rąk i nóg, na których zaczęły już rosnąć paznokcie.

Dynamicznie rozwija się mózg, szybko namnażają się komórki nerwowe, a synapsy zaczynają iskrzyć.

Twoje ciało

Macica przesunęła się z dna miednicy nieco do przodu Twojego brzucha, co powinno zmniejszyć nacisk na pęcherz. To oznacza mniej wizyt w toalecie.

Na brzuchu może się pojawić pionowy pasek, o ciemnym zabarwieniu zwany linea nigra. Zniknie wkrótce po porodzie.

Idealny moment

Walcz ze zgagą!

Unikaj tłustych, kwaśnych i pikantnych potraw. Jedz małe, ale częste posiłki. Ostatnią przekąskę zaplanuj na kilka godzin przed snem.

Możesz też przyjmować środki zobojętniające kwasy żołądkowe zawierające węglan wapnia, ale tylko wtedy, gdy są niezbędne.

Dokucza Ci zgaga? Dowiedz się jak sobie z nią radzić - przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Zdrowie

Nieskazitelnie czysta cera? Niekoniecznie.

Dermatolodzy twierdzą, że te same hormony, które jednej oczekującej dziecka mamie zapewniają cerę gładką jak brzoskwinia, u innej wywołają wysyp trądziku. Jeśli Cię wysypało, zastosuj bezolejowe, niezamykające porów kosmetyki maskujące.

Mama mamie

„Jeśli potrzebujesz pomocy lub porady, poproś o nią, ale nie przejmuj się za bardzo, że urazisz czyjeś uczucia, jeśli nie zastosujesz się do zaleceń. Jeśli wewnętrzny głos podpowiada Ci „nie”, zaufaj mu. Rób, co uważasz za słuszne.” – Aneta, księgowa i mama z Rybnika

Idziemy na zakupy

Gdy przybywa Ci centymetrów w pasie, wygodniejsze stają się obszerne bluzki i luźne swetry. Jednak, jeśli masz ochotę, z dumą podkreślaj brzuszek. Szukaj ubrań z domieszką lycry, będą bardziej przylegać do ciała.

Ćwiczenia

Jeśli ćwiczysz z ciężarkami, zmniejsz obciążenie i mierz sobie puls (możesz wykorzystać do tego celu pulsometr). Nie rozpędzaj serca do tempa powyżej 140 uderzeń na minutę, bo organizm może się wówczas przegrzać, a macica zostanie pozbawiona dopływu krwi.

Relacje rodzinne

Wiadomość o ciąży może sprawić, że uruchomią się skrywane lub zadawnione problemy w relacjach. Nie jest to nic miłego, ale takie napięcie jest całkowicie normalne, a nawet spodziewane. Może się na przykład zdarzyć, że zajdziesz w ciążę szybciej niż żona Twojego starszego brata. Ty i Twoja siostra możecie mieć zupełnie inne podejście do tego, co można, a czego nie można robić w ciąży. Rozwiązaniem jest asertywność i unikanie stresujących sytuacji. Jednocześnie otwórz się na innych i skup na pozytywnych aspektach Twoich więzi.

Rodzeństwo

To ważne jak powiecie pierwszemu dziecku, że w drodze jest jego rodzeństwo. Zróbcie to wspólnie. Możecie spróbować np. tak: „Kiedy mamusia z tatusiem się kochają, czasem postanawiają mieć dziecko”.

Pomocne mogą okazać się książeczki i opowiadania edukacyjne na ten temat oraz określenie terminu porodu przy pomocy znanego dziecku terminu, na przykład: „pod choinkę”, „na Twoje urodziny”.

Jeśli dziecko ma mniej niż dwa i pół roku, lepiej poczekać z informacją o rodzeństwie do trzeciego trymestru.

Bliźnięta

Specjaliści zalecają 300 kalorii dziennie dodatkowo, jeśli nosisz bliźniaki (oprócz 300 dodatkowych kalorii, których potrzebujesz, będąc w ciąży). Układając listę zakupów spożywczych, pamiętaj o następujących zasadach:

  • mnóstwo błonnika, który można znaleźć w produktach pełnoziarnistych i owocach, dla złagodzenia zaparć;
  • wapń, by wzmocnić kości dzieci;
  • żelazo, które znajduje się w chudym czerwonym mięsie i zielonych warzywach liściastych, aby zapobiec anemii.
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.