12-tydzien-ciazy.png

12. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

12. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Kończy się właśnie pierwszy trymestr. Twoje dziecko waży około 8-14 g i mierzy około 6 cm od stóp do czubka głowy. Wielkością może przypominać mandarynkę.

Potrafi otwierać buzię i ruszać palcami rąk i nóg, pojawiły się już paznokcie. Zewnętrzne narządy płciowe są już widoczne. Jednak szansa na wychwycenie płci podczas badania USG są znikome. Na dokładne jej określenie musisz jeszcze poczekać.

Dynamicznie rozwija się mózg i szybko namnażają się nowe komórki nerwowe.

Sprawdź, dlaczego należy suplementować kwas foliowy – przeczytaj artykuł: Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

Twoje ciało

Macica przesunęła się z dna miednicy nieco do przodu Twojego brzucha. Powinnaś więc odczuwać nieco mniejszy nacisk na pęcherz.

W 12. tygodniu ciąży może pojawić się zwiększona ilość gęstej wydzieliny z pochwy. Wszystko jest w porządku, jeśli nie towarzyszą temu plamienia czy krwawienie.

Na brzuchu może się pojawić pionowa kreska o ciemnym zabarwieniu, zwana linea negra. Pasek ten zazwyczaj znika po porodzie.

Dowiedz się więcej na temat ciemnej kreski na ciążowym brzuchu – przeczytaj artykuł: Linea negra – czym jest ciemna kreska na ciążowym brzuchu?

Idealny moment

Nieskazitelnie czysta cera w ciąży? Nie zawsze jest to możliwe.

Dermatolodzy twierdzą, że te same hormony, które u jednej oczekującej dziecka mamie zapewniają cerę gładką jak brzoskwinia, u innej wywołają wysyp trądziku. Jeśli trądzik stał się Twoim problemem, skonsultuj się z dermatologiem – teraz jest odpowiedni moment. Wspólnie znajdźcie kosmetyki dostosowane do potrzeb Twojej cery i bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Zdrowie

Na 12. tydzień ciąży z niecierpliwością czeka wiele kobiet – właśnie wtedy powinny minąć nudność i wymioty. Jednak nadal możesz wykazywać zwiększoną wrażliwość na zapachy.

Z uwagi na to, że znaczna część tlenu będzie teraz kierowana do łożyska, możesz odczuwać zawroty głowy. W ich łagodzeniu pomogą spacery na świeżym powietrzu.

Dokucza Ci zgaga? Walcz z nią! Unikaj tłustych, kwaśnych i pikantnych potraw. Jedz małe posiłki, ale pamiętaj o regularności. Ostatnią przekąskę zaplanuj na kilka godzin przed snem.

Możesz przyjmować środki zobojętniające kwasy żołądkowe zawierające węglan wapnia, ale tylko po konsultacji z lekarzem i wtedy, gdy są one niezbędne.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak sobie radzić ze zgagą – przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości

Gdy w pasie przybywa Ci centymetrów, wygodniejsze stają się obszerne bluzki i luźne swetry. Jeśli jednak masz ochotę, możesz nosić bardziej przylegające ubrania, np. z domieszką lycry – pamiętaj jednak, by ubrania nie uciskały Cię zbyt mocno.

Ćwiczenia

Gdy przybywa Ci centymetrów w pasie, wygodniejsze stają się obszerne bluzki i luźne swetry. Jeśli jednak masz ochotę, możesz nosić bardziej przylegające ubrania, np. z domieszką lycry – pamiętaj jednak, by ubrania nie uciskały Cię zbyt mocno.

Jeśli ćwiczysz z ciężarkami, zmniejsz obciążenie i mierz sobie puls (możesz wykorzystać do tego celu pulsometr). Nie rozpędzaj serca do tempa powyżej 140 uderzeń na minutę, bo organizm może się wówczas przegrzać, a macica zostanie pozbawiona dopływu krwi.

Poznaj więcej bezpieczych ćwiczeń dla kobiet w ciąży - preczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę - poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Wiadomość o ciąży może sprawić, że uruchomią się skrywane lub zadawnione problemy w relacjach. Nie jest to nic miłego, ale takie napięcie jest całkowicie normalne, a nawet spodziewane. Może się na przykład zdarzyć, że zajdziesz w ciążę szybciej niż żona Twojego starszego brata. Ty i Twoja siostra możecie mieć zupełnie inne podejście do tego, co można, a czego nie można robić w ciąży. Rozwiązaniem jest asertywność i unikanie stresujących sytuacji. Jednocześnie otwórz się na innych i skup na pozytywnych aspektach Twoich więzi.

Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?

O co pytają mamy?

Co jest badane podczas USG w 12. tygodniu ciąży?

Podczas USG bada się ryzyko wystąpienia chorób genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Patau lub zespół Edwardsa.

Jak wygląda brzuch w 12. tygodniu ciąży?

Brzuch zaczyna lekko wystawać w okolicy majtek. Możesz mieć problem np. z zapinaniem jeansów.

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

12. tydzień ciąży to 3. miesiąc.

Czy na USG 3D w 12. tygodniu ciąży widać płeć?

Na dobrym aparcie USG 3D płeć dziecka może być widoczna.

Czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Zewnętrzne narządy płciowe są już ukształtowane, więc można wstępnie ustalić płeć dziecka. Potrzebny jest tylko nowy aparat USG.

Jaka jest wielkość płodu w 12. tygodniu ciąży?

Płód na tym etapie ma ok. 5-6 cm.

Jaka jest wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży?

Rozmiar brzucha jest kwestią indywidualną. Na tym etapie jego obwód może, ale nie musi powiększyć się o kilka cm.

Czy USG w 12. tygodniu ciąży wykonuje się dopochwowo, czy przez brzuch?

USG w 12. tygodniu ciąży wykonuje się zazwyczaj przez brzuch.

Czy w 12. tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?

Dziecko bardzo energicznie się porusza, ale jest zbyt małe, abyś mogła to poczuć.

Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?

Dziecko ma rączki i nóżki z widocznymi paluszkami oraz bardzo dużą głowę, która zajmuje tyle, co pozostałe jego ciało.

Jakie objawy występują w 12. tygodniu ciąży?

Typowe objawy to: zwiększona wrażliwość na zapachy i gęsta wydzielina z pochwy.

12. tydzień ciąży – jak przebiega rozwój dziecka?

Płód zaczyna otwierać i zamykać usta, ziewać i ssać kciuk. Jelita wracają do jamy brzusznej, kostnieją kości, rozwijają się palce oraz paznokcie. Na tym etapie powstają także linie papilarne!