Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
W 28. tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 36 cm i waży ok. 1100 g. Wielkością przypomina główkę czerwonej kapusty. Ze skóry zaczyna zanikać meszek płodowy. Jej powierzchnia staje się gładsza – nie jest już tak pomarszczona.
Mimo że maluch rośnie niczym na drożdżach, ma jeszcze sporo miejsca do swobodnego obracania się. Przyjęta pozycja nie jest ułożeniem ostatecznym – do porodu może się jeszcze zmienić. To dobra wiadomość, jeśli martwisz się, że dziecko nie znajduje się głową w dół.
Maluch cały czas trenuje swoje ruchy, więc częste kopniaki nie powinny cię zdziwić. Ćwiczy także mimikę. Jeśli będziesz mieć odrobinę szczęścia, na najbliższym badaniu USG możesz przyłapać dziecko na ziewaniu.
28. tydzień ciąży to etap, w którym zmysły dziecka są dobrze wykształcone. Dzięki nim potrafi odróżnić twój głos, reaguje na światło. To jednak dopiero początek, ponieważ mózg nadal się rozwija.
Mózg staje się coraz bardziej pofałdowany. Tworzą się nowe połączenia nerwowe między komórkami.
Nadal zachodzą wyraźne zmiany w twoim ciele. Od początku ciąży prawdopodobnie przybrałaś ok. 8-11 kg. Absolutnie to nie jest moment na stosowanie kuracji odchudzających, jednak nie powinnaś też zbyt szybko przybierać na wadze. Jeśli tak się dzieje, warto porozmawiać z lekarzem o swojej diecie.
Jeśli zastanawiasz się, czy prawidłowo przybierasz na wadze – przeczytaj ten artykuł: Ile przytyć w ciąży – porady dla przyszłej mamy.
Macica przesunęła się do poziomu 8 cm powyżej pępka. Takie położenie sprawia, że zaczyna uciskać moczowody, co skutkuje wolniejszym przepływem moczu. Z powodu uciskania przepony możesz mieć problemy z oddychaniem oraz duszności.
W tym okresie możesz znacznie częściej odczuwać skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Nie świadczą o rozpoczynającej się akcji porodowej, ponieważ są jedynie formą treningu. Jeśli jednak zaczynasz odczuwać ich więcej niż 10 na dobę, musisz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.
Progesteron sprawia, że wydalanie z pęcherza bakterii, np. E.Coli jest trudniejsze. Zwiększa to ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych. Skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem, jeśli odczuwasz pieczenie lub ból podczas oddawania moczu.
W 28. tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać bóle pleców. To typowa dolegliwość spowodowana nadmiernym obciążeniem lędźwiowego odcinka kręgosłupa, co wynika z dodatkowych kilogramów i stale powiększającego się brzucha.
Mogą dokuczać ci nie tylko bóle pleców, ale i stawów. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które spędzają dużo czasu przed komputerem, np. cały czas wykonują pracę zawodową. Aby zminimalizować dolegliwości, należy robić częste przerwy oraz pamiętać o utrzymaniu prawidłowej pozycji.
W tym okresie możesz odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ze zgagą i zaparciami poradzisz sobie za pomocą lekkostrawnej diety. Nie wprowadzaj żadnych suplementów lub ziół bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Musisz mieć pewność, że stosowanie takich środków będzie bezpieczne dla dziecka.
Jeżeli zauważysz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, niezwłocznie udaj się na izbę przyjęć. W szpitalu zostaniesz objęta profesjonalną opieką medyczną – otrzymasz leki, które pomogą zahamować czynność skurczową macicy. To pozwoli uniknąć przedwczesnego porodu.
28. tydzień ciąży to ostatni moment na to, aby wykonać badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75 g glukozy. Jest ono niezwykle ważne, ponieważ pozwala wykryć / wykluczyć cukrzycę ciążową.
Między 27. a 32. tygodniem ciąży należy zgłosić się na wizytę w gabinecie ginekologicznym. Lekarz przeprowadzi badanie we wzierniku, oceni czynność serca płodu. Ponadto skieruje na badania, takie jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała odpornościowe.
Dodatkowe kilogramy i większy brzuch nie pozwolą na uprawianie dotychczasowej aktywności fizycznej. Jednak to wcale nie oznacza, że od tej pory musisz prowadzić siedzący tryb życia. Wystarczy, że zmienisz formę ćwiczeń – najlepiej sprawdzi się trening rozciągający.
Jak ćwiczyć? Spróbuj rozciągać ramiona, klaskając w dłonie ułożone za plecami. Ćwiczenie powtarzaj kilkakrotnie.
Nadal możesz uczęszczać na basen – o ile nie istnieją żadne przeciwwskazania. Pływanie nie tylko relaksuje, ale także wpływa korzystnie w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Mimo że do przybliżonej daty porodu pozostało jeszcze kilkanaście tygodni, już teraz warto wybrać szpital. Bardzo prawdopodobne, że zdecydujesz się na placówkę, w której pracuje lekarz prowadzący Twoją ciążę. Nie jest to jednak obowiązkowe – możesz wybrać szpital znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania albo ten najbardziej polecany przez inne ciężarne.
Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
Zgodnie z kalendarzem ciążowym, 28. tydzień to 7. miesiąc ciąży.
Waga dziecka wynosi ok. 1100 g. Na tym etapie życia maluch jest wielkości główki czerwonej kapusty.
Mimo że dziecko z tygodnia na tydzień rośnie, nadal ma sporo miejsca w macicy. Może swobodnie obracać się, przybierając różne ułożenie. Na przyjęcie położenia główkowego ma jeszcze czas – nawet do 32. tygodnia ciąży.
USG pozwala zobaczyć twarz dziecka z wyraźnie zaznaczonymi rysami. Taki obraz będzie dostępny, o ile maluch nie odwróci się plecami.
28. tydzień ciąży to zdecydowanie za wcześnie na poród, ale niekiedy dochodzi do przedwczesnego rozwiązania. W tym okresie dziecko nie jest w pełni rozwinięte, ale szanse na jego przeżycie wynoszą nawet 98%.
Ciało dziecka zaczyna nabierać proporcji typowych dla noworodka. Na twarzy pojawiają się rzęsy i brwi. U niektórych maluchów zanika charakterystyczny meszek.
Przybieranie na wadze przez kobietę jest kwestią indywidualną. Jednak uśredniony przyrost masy ciała wynosi 8-11 kg od początku ciąży.
Wraz z rozpoczęciem 28. tygodnia ciąży wkraczasz w III trymestr ciąży.