28 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
28

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko mierzy już 36 cm i waży około 1100 g, czyli dwa razy tyle, co miesiąc temu.

Na mózgu, zaczynają pojawiać się fałdki i rowki.

Maluch urósł, nadal ma jednak odpowiednio dużo miejsca, by swobodnie obracać się i za trzy miesiące może być ułożony zupełnie inaczej niż teraz.

Twoje ciało

Przybrałaś na wadze, prawdopodobnie około 8 do 11 kg. Jeżeli Twoja waga zmieniła się o mniej lub więcej kilogramów, z pewnością wraz z lekarzem kontrolujesz ten proces, bo zmiany wagi mamy w ciąży mogą się bardzo różnić.

Macica przesunęła się do poziomu 8 cm powyżej pępka i zaczyna uciskać moczowody, spowalniając przepływ moczu.

Z powodu działania progesteronu trudniejsze staje się także wydalanie z pęcherza bakterii takich jak E.coli, co naraża Cię na większe ryzyko infekcji dróg moczowych. Infekcje takie, jeśli nie są leczone, mogą doprowadzić do zakażenia nerek lub spowodować przedwczesną akcję porodową. Jeżeli czujesz ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Idealny moment

Uważaj na bóle stawów.

Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, rób częste przerwy, by dać odpocząć palcom, nadgarstkom i ramionom.

Twój organizm zatrzymuje teraz płyny, powodując puchnięcie i mrowienie nerwów, co może prowadzić do tzw. zespołu cieśni nadgarstka.

Upewnij się także, że pracujesz we właściwej pozycji: przedramiona i nadgarstki w czasie pisania powinny być ustawione równolegle do podłoża a nie pod kątem.

Zdrowie

Na wszelki wypadek zapytaj lekarza, co dzieje się, gdy termin porodu mija, a nie rozpoczyna się akcja porodowa, jak powinna zachować się przyszła mama w takim przypadku i czego oczekiwać.

Pamiętaj, że zaledwie 5% kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie, dlatego dobrze być nastawionym na różne scenariusze. Większość noworodków urodzonych po terminie jest tak samo zdrowe jak te urodzone o czasie.

Dowiedz się jak właściwie rozpoznawać symptomy porodu - przeczytaj artykuł: Czy to już? Pierwsze objawy porodu

Mama mamie

„Gdy pojawiły się pierwsze oznaki zbliżającego się porodu, zanim wyszłam do szpitala, powinnam była wziąć prysznic. Nie zdawałam sobie sprawy, że tak długo będę musiała czekać, zanim znowu będę mogła się wykąpać i nie czuć bólu w okolicach szwów” – Dagmara.

Idziemy na zakupy

Jeśli krewni i znajomi chcą Cię obdarować prezentami dla dziecka, pomóż im, spisując listę życzeń z potrzebnymi Ci rzeczami, w różnych cenach, by każdy znalazł coś dla siebie i zadeklarował się. Wtedy będziesz miała zapewnione ważne rzeczy potrzebne Ci, a znajomi będą zadowoleni z podpowiedzi.

Sprawdź na forach internetowych, bez czego nie mogą się obyć inne mamy.

Ćwiczenia

Łatwym sposobem na rozciągnięcie ramion jest klaskanie w dłonie za plecami w pozycji stojącej lub siedzącej. Stopniowo i delikatnie ściągnij ramiona do tyłu i w dół, potem rozluźnij. Ćwiczenie powtórz dziesięć razy.

Relacje rodzinne

Jeżeli rodzina nie zgadza się z Twoimi planami porodowymi (myślisz na przykład o naturalnym porodzie, a oni przekonują, że znieczulenie nie zaszkodziło ich dzieciom), podziękuj za ich opinie i nie wdawaj się w dyskusje. Pomyśl raczej, jakie to miłe, że inni w ogóle przejmują się Twoją sytuacją.

Małe ćwiczenia z dyplomacji pomogą Ci w przyszłości uniknąć wielu pułapek związanych z wychowaniem dzieci. Zaczekaj tylko, aż zaczną się rozmowy, jak należy dyscyplinować dziecko ;)

Rodzeństwo

Przejrzyj album ze zdjęciami i poproś starsze dziecko, aby wybrało jakieś swoje zdjęcie z okresu wczesnego niemowlęctwa, które zabierzesz ze sobą do szpitala.

Tobie zdjęcie doda animuszu w czasie porodu, a dziecku pokaże, że jest dla Ciebie ważne.

Bliźnięta

Martwisz się, że karmienie dwójki niemowląt piersią przerasta Twoje możliwości?

W rzeczywistości sporo mam wieloraczków karmi je piersią (wyłącznie lub częściowo). Zaplanuj sobie, że poeksperymentujesz z karmieniem dwojga na raz.

Już teraz spróbuj porozmawiać o praktycznych sposobach z innymi mamami bliźniaków.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.