19 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
19

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twój mały akrobata waży teraz jakieś 200 g i mierzy około 13 - 15 cm (jako długość od czubka głowy do najdalszego punktu ciałka ze zgiętymi nóżkami).

Jego ramiona i nogi mają już właściwe proporcje.

Zaczynają krążyć neurony ruchowe łączące mięśnie z mózgiem, dzięki czemu dziecko uzyskuje kontrolę nad swoimi ruchami, kopie, przekręca się i przeciąga, gdy tylko przyjdzie mu na to ochota.

W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów, a w całym ciele gumowate chrząstki zamieniają się w kości.

Rdzeń kręgowy uzyskuje osłonę w postaci otoczki mielinowej.

Twoje ciało

Idealnie, jeśli Twoja waga zwiększyła się do tej pory od 3,5 do 6,5 kg, z czego niecałe 200 g przypada na łożysko, nieco ponad 300g na płyn owodniowy, a 350 g na piersi.

Grawitacja i szybki spadek ciśnienia krwi mogą powodować zawroty głowy przy zbyt gwałtownym wstawaniu. W pozycji leżącej możesz też odczuwać stan lekkiego zamroczenia, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na aortę i żyłę główną.

Idealny moment

Zrezygnuj z bardzo gorących kąpieli. Mogą one zaszkodzić dziecku.

Jeśli naprawdę tęsknisz za ciepłą kąpielą, żeby ukoić obolałe ciało, pomocz się przez 10 minut w ciepłej wodzie (36 stopni Celsjusza lub mniej).

Zdrowie

Dobrze się odżywiaj!

Polecane są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i nabiał. Rozsądnie jest utrzymać przyrost wagi w czasie ciąży do około 16 kg, jednak stosowanie diety może być szkodliwe dla dziecka. Możesz w ten sposób pozbawić go składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju, a jeśli masz niedowagę, ryzykujesz, że dziecko będzie mieć zbyt niską wagę przy porodzie albo urodzi się przed terminem. Oznacza to dodatkowe kłopoty dla Ciebie – zwykle te maluszki częściej chorują, są bardziej apatyczne, wymagające większej uwagi i opieki.

Mama mamie

„W czasie ostatniej ciąży byłam strasznie zestresowana i nie przybierałam na wadze tyle, ile trzeba. Ale mój lekarz robił wszystko, co w jego mocy. Ściśle nas monitorował i zapewniał, że dziecko rozwija się dobrze” – Paulina.

Idziemy na zakupy

Możesz zaoszczędzić parę złotych, kupując niektóre sprzęty z drugiej ręki, np. wysokie krzesełko albo leżaczek, ale jeśli chodzi o fotelik do samochodu, kup koniecznie nowy, taki, który spełnia najnowsze wymogi bezpieczeństwa.

Nowsze wersje są wyposażone w udoskonalenia, których nie znajdziesz w starszych modelach, np. specjalne klamry, które łączą się z uniwersalnymi zaczepami. Większość samochodów wyprodukowanych po 2000 roku posiada zaczepy, do których można przymocować takie klamry, co jest o wiele wygodniejsze niż zmaganie się z pasami bezpieczeństwa.

Ćwiczenia

Jeśli zaczniesz odczuwać bóle krzyża, wypróbuj proste ćwiczenie rozciągające: usiądź na krześle albo na podłodze z nogami wyciągniętymi przed siebie. Powoli skłoń głowę do kolan, palcami rąk sięgając palców u nóg tak daleko, jak się da bez nadmiernego wysiłku. Następnie powoli się wyprostuj.

Już niedługo powtórzysz to ćwiczenie – ale tym razem nie dla gimnastyki, tylko żeby sięgnąć po odrzucone przez Twojego malucha kawałki makaronu ;)

Zobacz jak radzić sobie z bólami kręgosłupa - przeczytaj artykuł: Ból kręgosłupa w ciąży

Relacje rodzinne

Wykorzystaj najbliższe kilka miesięcy i - póki masz jeszcze energię i swobodnie się poruszasz – wyjdź z drugą połową z domu.

Dokąd? Do kina, na długi spacer lub za miasto w czasie weekendu.

Rodzeństwo

Poproś o dodatkowy wydruk z USG dla starszego dziecka na pamiątkę.

Wybierz zdjęcie, na którym coś widać, na przykład twarz, tak żeby mogło się przyglądać i podziwiać dzidziusia, którego wkrótce pozna. Dużo łatwiej będzie starszakowi zrozumieć sytuację, jeśli uda Wam się wykonać badanie aparatem 3D lub 4D, z którego zdjęcia pozostawiają dużo mniej wyobraźni niż tradycyjne USG.

Bliźnięta

Nosząc bliźnięta, jesteś narażona na większe ryzyko stanu przedrzucawkowego, a kiedyś znanym pod nazwą gestozy lub zatrucia ciążowego.

Podstawowe objawy stanu przedrzucawkowego to podwyższone ciśnienie tętnicze i białko w moczu, zdarzają się też jednoczesne obrzęki i bóle głowy. Może to prowadzić do bardzo poważnych komplikacji dla matki i dziecka, jednak im szybciej rozpoznany tym większe szanse na ich uniknięcie.

Nie ma żadnej sprawdzonej metody, by temu zapobiec, ale specjaliści twierdzą, że sposobem przeciwdziałania jest utrzymywanie dobrego stanu zdrowia. Dbaj więc o siebie i dziecko, korzystaj systematycznie z wyznaczonych wizyt u lekarza oraz kontaktuj się z lekarzem, gdy tylko pojawią się jakieś nowe objawy, których przyczyn nie potrafisz wytłumaczyć.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.