19-tydzien-ciazy.png

19. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

19. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko waży teraz ok. 200 g i mierzy ok. 18 cm (długość od czubka głowy do najdalszego punktu ciałka ze zgiętymi nóżkami). Swoją wielkością przypomina dorodną marchewkę.

Jego ramiona i nogi mają już właściwe proporcje. W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów, a w całym ciele gumowate chrząstki zamieniają się w kości. Rdzeń kręgowy uzyskuje osłonę w postaci otoczki mielinowej.

19. tydzień ciąży to etap, w którym zaczynają działać neurony ruchowe łączące mięśnie z mózgiem, dzięki czemu dziecko uzyskuje kontrolę nad swoimi ruchami. Kopie, przekręca się i przeciąga, gdy tylko przyjdzie mu na to ochota – teraz możesz już to poczuć.

Dowiedz się więcej na temat poznawania płci dziecka – przeczytaj artykuł: Poznanie płci dziecka.

Twoje ciało

Jeśli Twoja masa ciała zwiększyła się do tej pory od 3,5 do 6,5 kg, nie powinnaś mieć problemów z powrotem do wagi sprzed ciąży. Pamiętaj, że aktualnie niecałe 200 g przypada na łożysko, nieco ponad 300 g na płyn owodniowy, a 350 g na piersi.

Grawitacja i szybki spadek ciśnienia krwi mogą powodować zawroty głowy przy zbyt gwałtownym wstawaniu. W pozycji leżącej możesz też odczuwać stan lekkiego zamroczenia, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na aortę i żyłę główną.

19. tydzień ciąży to etap, w którym twój brzuch staje się coraz bardziej widoczny. Bardzo możliwe, że zauważyłaś też na skórze ciemną linię biegnącą od pępka do spojenia łonowego. Jej pojawienie się to sprawka hormonów.

Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Dowiedz się, co może oznaczać ból brzucha w ciąży – przeczytaj artykuł: Bóle brzucha w ciąży – czy zawsze oznaczają problemy?

Idealny moment

19. tydzień ciąży to doskonały czas na kolejne badanie USG – tzw. USG połówkowe. Podczas niego lekarz oceni prawidłowość rozwoju malucha i wskaże płeć dziecka.

Możesz zaoszczędzić parę złotych, kupując niektóre sprzęty z drugiej ręki, np. wysokie krzesełko albo leżaczek. Jeśli chodzi o fotelik do samochodu, koniecznie kup nowy – taki, który spełnia wymogi bezpieczeństwa. Nowsze wersje są wyposażone w udoskonalenia, których nie znajdziesz w starszych modelach, np. specjalne klamry, które łączą się z uniwersalnymi zaczepami. Większość samochodów wyprodukowanych po 2000 roku posiada zaczepy, do których można przymocować takie klamry, co jest o wiele wygodniejsze niż zmaganie się z pasami bezpieczeństwa.

Na tym etapie ciąży warto zrezygnować z bardzo gorących kąpieli – mogą one zaszkodzić dziecku. Jeśli naprawdę tęsknisz za ciepłą kąpielą, możesz położyć się na 10 minut do wanny z ciepłą wodą, pamiętaj jednak żeby jej temperatura nie przekraczała 36 stopni Celsjusza.

Dowiedz się, jakie rodzaje ćwiczeń są polecane kobietom w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Zdrowie

W 19. tygodniu ciąży nadal mogą doskwierać Ci zaparcia. Warto z nimi walczyć, m.in. poprzez wypijanie sporej ilości płynów, spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz przyjmowanie probiotyków.

Dobrze się odżywiaj! Polecane są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i nabiał. Zdrowa dieta pozwoli Ci utrzymać optymalny przyrost masy ciała – do ok. 16 kg. Pod żadnym pozorem nie odchudzaj się – w ten sposób możesz pozbawić malucha składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju. W przypadku Twojej niedowagi dziecko będzie mieć zbyt niską wagę przy porodzie albo urodzi się przed terminem. Oznacza to dodatkowe kłopoty dla Ciebie – zwykle te maluszki częściej chorują, są bardziej apatyczne, wymagające większej uwagi i opieki.

Dowiedz się, dlaczego jadłospis w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego zdrowia w przyszłości – przeczytaj artykuł: Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży?

Ćwiczenia

Jeśli w 19. tygodniu ciąży odczuwasz bóle krzyża, zacznij wykonywać proste ćwiczenie rozciągające: usiądź na krześle albo na podłodze z nogami wyciągniętymi przed siebie. Powoli skłoń głowę do kolan, palcami rąk sięgając palców u nóg tak daleko, jak się da bez nadmiernego wysiłku. Następnie powoli się wyprostuj.

Zobacz, jak radzić sobie z bólami kręgosłupa – przeczytaj artykuł: Ból kręgosłupa w ciąży

Bliskość

Do porodu pozostało jeszcze kilka miesięcy, dlatego wykorzystaj ten czas na spędzanie czasu z partnerem. Póki masz jeszcze energię i swobodnie się poruszasz, wyjdź z domu. Dokąd? Do kina, na długi spacer lub za miasto w czasie weekendu.

Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy

O co pytają mamy?

19. tydzień ciąży – który to miesiąc?

19. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży.

Ból brzucha w 19. tygodniu ciąży – czy to powód do niepokoju?

Rzadkie, delikatne bóle i twardnienie brzucha jest normalne. To skurcze Braxtona-Hicksa.

Ciekawostki na temat 19. tygodnia ciąży – jak rozwija się dziecko?

Na tym etapie zaczynają działać neurony, które łączą mięśnie z mózgiem, pojawiają się zalążki zębów, chrząstki zamieniają się w kości.

Czy USG w 19. tygodniu ciąży jest obowiązkowe?

Tak. Teraz przeprowadza się badanie połówkowe, które pozwala ocenić rozwój narządów wewnętrznych.

Gdzie znajduje się dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Dziecko znajduje się tuż pod pępkiem.

Co pokazuje USG 3D w 19. tygodniu ciąży?

USG 3D pokazuje budowę głowy i twarzy dziecka.

Czy w 19. tygodniu ciąży ruchy dziecka czuć w dole brzucha?

Ruchy dziecka mogą pojawić się w dole brzucha i pod pępkiem.

Ile się tyje w 19. tygodniu ciąży?

Waga może wzrosnąć od 3,5 do 6,5 kg.

Brak ruchów dziecka w 19. tygodniu ciąży – co to oznacza?

Brak ruchów na tym etapie oznacza, że dziecko jest jeszcze zbyt małe, abyś mogła poczuć jego kopniaki.

Ile waży dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Dziecko waży ok. 200 g.

Czy w 19. tygodniu czuć pierwsze ruchy dziecka?

Na tym etapie można wyczuć pierwsze, delikatne ruchy.

Jakiej wielkości jest dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Dziecko ma wielkość dużej marchewki.

Jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Dziecko zaczyna przypominać noworodka, ma odpowiednie proporcje, ale wciąż zamknięte oczka.

Ile cm ma dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Dziecko mierzy ok. 18 cm.

Jakie skurcze mogą występować w 19. tygodniu ciąży?

Teraz mogą pojawić się delikatne i rzadkie skurcze Braxtona-Hicksa.

Co oznacza ból podbrzusza w 19. tygodniu ciąży?

Ból podbrzusza może świadczyć o rozciąganiu się wiązadeł podtrzymujących macicę.

Ile się waży w 19. tygodniu ciąży?

W 19. tygodniu waży się o 3,5 do 6,5 kg więcej niż na początku ciąży.

Mocne skurcze macicy w 19. tygodniu ciąży – czy trzeba jechać do szpitala?

Mocne, regularne skurcze to wskazanie do szybkiej wizyty w szpitalu.

Co robić, kiedy nagle nie czuć ruchów dziecka w 19. tygodniu ciąży?

Nagły zanik ruchów wymaga szybkiej konsultacji medycznej.

Jakie objawy występują w 19. tygodniu ciąży?

Typowe objawy to: zawroty głowy, ciągnięcie w pachwinach, swędzenie skóry, tendencja do infekcji układu moczowego.

Jak układa się dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Na tym etapie dziecko może dowolnie zmieniać pozycję.