Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Twoje dziecko mierzy teraz około 22 cm od stóp do czubka głowy i waży około 300 g. Wielkością przypomina banana.
W 21. tygodniu ciąży jego układ trawienny jest już rozwinięty tak, że może połykać płyn owodniowy – pożywny i służący wzrostowi napój. Czynność ta przygotowuje też układ trawienny do ciężkiej pracy, jaka czeka go po przyjściu na świat.
Komórki nerwowe pracują pełną parą, łącząc kolejne organy z mózgiem, a także rozpoczyna się dynamiczny rozwój wszystkich pięciu zmysłów.
Maluch rozróżnia smaki, dzięki kubkom smakowym, które wykształciły się już na języku. Dzięki temu, że już teraz przyzwyczaja się do różnych smaków, w okresie karmienia piersią będziesz mogła jeść to, co do tej pory.
Zobacz, jak prawidłowo dbać o formę w ciąży – przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!
Macica nadal podnosi się, przesuwając na wysokość około 1cm od pępka.
W 20. tygodniu ciąży brzuch nadal rośnie, więc rozciągająca się skóra jest narażona na powstanie rozstępów. Ryzyko ich pojawienia się możesz zminimalizować, stosując odpowiednią pielęgnację ciała.
W tej chwili czujesz się zapewne całkiem nieźle, przynajmniej w porównaniu z burzliwym pierwszym trymestrem – prawdopodobnie ustąpiły mdłości, nie odczuwasz też już ciągłego zmęczenia.
Wiele przyszłych mam zauważa, że częściej niż przed ciążą śnią, a ich fantazje często są bardzo fantastyczne. Prawdopodobnie to wynik wzmożonej pracy Twojego organizmu i wielu, niekoniecznie uświadomionych emocji. Jeśli to miłe wizje - w porządku, ale jeśli budzisz się zmęczona spróbuj temu zaradzić. Oto co możesz zrobić, by poprawić komfort swojego snu:
Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?
Przy następnym pobieraniu krwi czeka cię test na poziom glukozy przed i po spożyciu tego węglowodanu, tzw. krzywa cukrowa. Jego celem jest wykrycie lub wykluczenie cukrzycy ciążowej.
Badanie jest dość czasochłonne, składa się z dwóch pobrań krwi – na drugie pobranie będziesz musiała poczekać około godziny, spokojnie siedząc w poczekalni. Warto więc zaopatrzyć się w ciekawą lekturę lub odtwarzacz muzyki. Możesz słuchać czegoś, co przypadnie do gustu waszej dwójce – maluszek najbardziej lubi spokojne melodie lub odprężające dźwięki, takie jak np. szum oceanu, ale równie dobrze możesz słuchać swojej ulubionej playlisty.
Jesteś zaproszona na ślub albo inne oficjalne przyjęcie i nie chcesz wydać za dużo na kreację, którą założysz na siebie tylko raz? Ratunkiem będzie używana kreacja i sprawdzona krawcowa. Pamiętaj tylko żeby umówić się z nią odpowiednio wcześnie!
Przymierz buty - sprawdź czy te, które posiadasz są na tyle wygodne, że możesz je założyć. W ciąży nogi puchną, więc na wszelki wypadek weź ze sobą obuwie na zmianę, tak abyś mogła czuć się swobodnie przez cały wieczór.
Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
Aby lekarz mógł ocenić stan twojego zdrowia, musisz wykonać takie badania jak: badanie ogólne moczu, badanie w kierunku toksoplazmozy (dotyczy kobiet, które w poprzednim badaniu uzyskały wynik ujemny), morfologię krwi.
Jest środek drugiego trymestru, a Ty nadal czujesz nudności?
Porozmawiaj z lekarzem o zwiększeniu dawki witaminy B6, poprzez zmiany w diecie i suplementację. To powinno pomóc.
Dowiedz się więcej o witaminach i ich roli w ciąży - przeczytaj artykuł: Witaminy dla kobiet w ciąży - co i kiedy przyjmować
W czasie ćwiczeń popijaj wodę. Najlepiej co 15-20 minut, aby uzupełnić płyny, które tracisz pocąc się.
Pamiętaj, że powinnaś dużo pić, by organizm był dobrze nawodniony. Jeśli jednak masz uczucie ciężkości i zatrzymywania wody w organizmie, poinformuj o tym swojego lekarza. Pozwoli to uniknąć komplikacji możliwych w razie obciążenia nerek.
Nadal nie możesz się forsować. Jeśli tylko poczujesz dyskomfort lub zmęczenie, zrób sobie przerwę.
Zobacz, jak prawidłowo dbać o formę w ciąży – przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!
Jesteś w połowie ciąży, Twoje libido szaleje, ale powiększający się brzuch sprawia, że coraz trudniej jest się kochać? Nie rezygnuj z seksu, lecz wybierz komfortową pozycję.
W trakcie zbliżenia staraj się pozostawać na górze lub na boku - w ten sposób brzuszek nie będzie narażony na ucisk. Wsłuchuj się w swoje ciało i do niczego nie zmuszaj.
Poznaj najodpowiedniejsze pozycje miłosne dla kobiet w ciąży - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie
21. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży.
Brzuch może mieć różną wielkość. To kwestia indywidualna.
Dziecko waży ok. 300 g.
Dziecko połyka płyn owodniowy i rozróżnia smaki.
Dziecko może być ułożone główkowo, pośladkowo lub poprzecznie.
Wielkość brzucha zależy od budowy ciała kobiety, tempa przybierania na wadze, jak i predyspozycji genetycznych.
USG pozwala wykryć wady rozwojowe narządów wewnętrznych.
Dziecko może ważyć więcej niż norma, jeśli masz cukrzycę ciążową.
Podczas 21. tygodnia ciąży powinnaś przytyć od 0,25 do 0,5 kg.
Na USG 3D wyraźnie widać mimikę dziecka.
Tak. Podczas USG można zdiagnozować np. wady serca.
Aby poczuć ruchy dziecka, zjedz coś słodkiego, ułóż się na plecach i cierpliwie poczekaj.
Dziecko jest podobne do noworodka, ale jego skóra jest bardzo cienka i pokryta mazią płodową.
Do tego czasu waga może wzrosnąć od 3,5 do 6,5 kg od początku ciąży.
Narządy płciowe są już widoczne.
Dziecko jest wielkości banana.
Tak. Ruchy pojawiają się między 18. a 24. tygodniem ciąży.
Na tym etapie nie powinno być bardzo bolesnych i regularnych skurczy, które mogłyby zwiastować poród.
Typowe objawy to: większy obwód bioder, bóle spojenia łonowego i pleców, sucha i swędząca skóra na brzuchu.
Jeśli ruchy nagle uległy osłabieniu, zgłoś się do lekarza.