20 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

II TRYMESTR
20

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko waży teraz od 200 do 260 g i mierzy jakieś 14-16 cm od pupy do czubka głowy.

Jego skórę pokrywa woskowata powłoka zwana mazią płodową, która stanowi wydzielinę gruczołów i chroni płód przed płynem owodniowym.

Dziecko zaczyna ćwiczyć przyszłe oddechy poza łonem, poruszając klatką piersiową w górę i w dół, tak jakby oddychało przez nos.

Genitalia są już w pełni ukształtowane.

Twoje ciało

Brawo – dotarłaś do półmetka!

W tym czasie owalna macica sięga już prawie do pępka i co tydzień rośnie o 1 cm.

Jeśli masz w tym czasie umówioną wizytę kontrolną, lekarz być może nie będzie już potrzebował aparatu Dopplera, aby usłyszeć bicie serca dziecka. Dźwięk jest tak wyraźny, że można go wyłowić przy użyciu zwykłego stetoskopu.

Idealny moment

Raz na jakiś czas możesz wybrać się do kosmetyczki, żeby zrobić manicure, jeśli masz ochotę poprawić sobie samopoczucie. W czasie ciąży paznokcie będą rosły szybciej.

Wybieraj jaśniejsze, bardziej naturalne odcienie lakierów, przy których nie będzie widać odprysków lub przejdź na bardziej naturalną pielęgnację – kształtuj paznokcie pilniczkiem i polerką.

Zdrowie

Nie tolerujesz laktozy? Zamiast całkowicie porzucać mleko, próbuj pić mleko ryżowe lub sojowe wzbogacone wapniem i witaminą D.

Ser to także dobre źródło wapnia, który jest potrzebne do dla silnych zębów i kości dziecka. Nie zawiera tyle laktozy, ile znajduje się w mleku i może być łatwiejszy do strawienia. Dobrą alternatywą jest też jogurt.

Ćwiczenia

Ćwiczenia poprzedzaj lekką przekąską – wystarczy na godzinę przed wysiłkiem zjeść kawałek owoca lub parę herbatników.

Jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej liczby kalorii, będziesz odczuwać senność, zawroty głowy i osłabienie, co może doprowadzić do tego, że całkowicie porzucisz ćwiczenia.

Bliskość

Zaproś bliską Ci osobę lub kogoś z rodziny na następną wizytę kontrolną, by mogła usłyszeć bicie serca dziecka. Pozwoli to jej lepiej zrozumieć Twoje odczucia, a także pomóc Ci przypomnieć sobie zalecenia lekarza. Może też wesprzeć Cię, trzymając za rękę w czasie pobierania krwi (zbliża się test na poziom glukozy).

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.