5-tydzien-ciazy.png

5. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

5. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Minął zaledwie tydzień od momentu zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. Mimo że swoją wielkością przypomina nasionka jabłka, zachodzą w nim poważne zmiany:

● wyłoniła się już grupa komórek, które utworzą serce;

● zaczyna formować się smuga pierwotna, czyli zaczątek kręgosłupa w linii pośrodkowej ciała płodu.

Ponadto łożysko i pępowina przekazują mu tlen i składniki odżywcze.

5. tydzień ciąży daje początek ważnemu etapowi. Rozpoczyna się proces powstawania wszystkich układów i narządów, które stopniowo będą się rozwijać.

Zanim poczujesz pierwsze ruchy dziecka, upłynie jeszcze sporo czasu. Jednak warto już teraz dowiedzieć się, czego możesz się wtedy spodziewać – przeczytaj artykuł: Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży

Twoje ciało

Jesteś w ciąży – tak podpowiada Ci już nie tylko Twoja intuicja, ale potwierdza to domowy test ciążowy. Nic się w zasadzie nie zmieniło, nadal wyglądasz tak samo, jak jeszcze kilka tygodni temu. Na pewno zauważyłaś, że Twój biust zaczął się powiększać, dlatego powinnaś zaopatrzyć się w bieliznę w odpowiednim rozmiarze. Natomiast z kupowaniem ubrań ciążowych możesz się jeszcze wstrzymać – przez kilka najbliższych tygodni powinnaś czuć się swobodnie w swoich dotychczas noszonych ubraniach.

Rozwój płodu to jednak ogromne obciążenie dla organizmu matki, możesz więc czuć się bardziej zmęczona niż zwykle. Na charakterystyczne objawy ciążowe przyjdzie jeszcze czas.

Zdarza się, że pod koniec 5. tygodnia można zaobserwować zarodek oraz czynność serca w badaniu USG. Jednak najczęściej ciężarne kobiety umawiają się na pierwszą wizytę u lekarza między szóstym a dziesiątym tygodniem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to teraz jest odpowiedni moment.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Idealny moment

5. tydzień ciąży to dobry moment, aby wykonać podstawowe badania, takie jak np. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, badanie w kierunku kiły (VDRL), badanie grupy krwi i czynnika Rh. Pełną listę badań do przeprowadzenia otrzymasz od swojego lekarza prowadzącego ciążę.

Czas całkowicie zrezygnować z wina czy piwa. Nawet jeśli słyszysz głosy, że odrobina alkoholu od czasu do czasu nie powinna zaszkodzić dziecku, wyeliminuj go całkowicie z diety. Teraz, kiedy już wiesz, że jesteś w ciąży, koniecznie odstaw używki i dbaj o siebie oraz Twoje maleństwo.

Zobacz czego jeszcze powinnaś unikać, gdy jesteś w ciąży – przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Zdrowie

W tym szczególnym okresie Twój organizm potrzebuje wsparcia. Czas rozważyć przyjmowanie preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży – wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli zjadasz pokarmy bogate w białko, witaminy i składniki mineralne, może brakować Ci pewnych cennych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, wapń czy żelazo.

● Kwas foliowy, jedna z witamin grupy B, pomaga w zapobieganiu rozwoju wad cewy nerwowej i zmniejsza ryzyko przedwczesnego rozwiązania ciąży.

● Żelazo odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek odpowiedzialnych za transport tlenu we krwi Twojej i dziecka.

● Wapń służy do budowy zawiązków kości i zębów dziecka w tym okresie rozwoju.

Sprawdź, jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w Twojej diecie – przeczytaj artykuł: Składniki odżywcze w ciążowej diecie

Ćwiczenia

Jeśli przed zajściem w ciążę niespecjalnie dbałaś o sprawność fizyczną, a chciałabyś zacząć teraz, poproś o poradę lekarza lub położną. Nie może to być jednak intensywny trening powyżej granic Twoich możliwości – to nie czas na bicie rekordów sportowych.

W pierwszym trymestrze często może Ci towarzyszyć uczucie zmęczenia. Ćwiczenia dodadzą Ci siły. Wzmocnisz organizm i łatwiej poradzisz sobie z niektórymi ciążowymi dolegliwościami.

Zacznij powoli, najlepiej od krótkich spacerów. Zapisz się na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Prowadząca zajęcia osoba powinna zadbać o podniesienie Twojej sprawności fizycznej.

Poznaj więcej bezpiecznych ćwiczeń dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę – poznaj ćwiczenia w ciąży

Bliskość

Zastanawiasz się, czy poczekać jeszcze, czy już teraz poinformować bliskich, że spodziewasz się dziecka? Zwykle kobiety informują otoczenie dopiero pod koniec trzeciego miesiąca. Zdaniem lekarzy, od momentu, gdy słychać już rytm malutkiego serca, przyszła mama może dzielić się dobrą wiadomością z najbliższymi.

Jest jeszcze nieco za wcześnie, żeby podzielić się informacją na temat płci dziecka. Dowiedz się, kiedy określenie płci będzie możliwe i przeczytaj artykuł: Poznanie płci dziecka

O co pytają mamy?

Czy trzeba zrobić USG w 5. tygodniu ciąży?

Nie ma takiej potrzeby. Chyba że lekarz prowadzący ciążę stwierdzi inaczej.

Co widać na USG w 5. tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąża nie jest jeszcze widoczna.

Jak objawia się ciąża w 5. tygodniu ciąży?

Typowe objawy to: tkliwe, bolesne piersi, rozdrażnienie i senność.

Plamienia w 5. tygodniu ciąży – mogą występować, czy nie?

Plamienia mogą pojawić się w dniu spodziewanej miesiączki.

Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?

Dziecko ma kształt fasolki.

Co oznacza ból brzucha w 5. tygodniu ciąży?

Ból brzucha może być oznaką powiększającej się macicy. Na tym etapie ciąży jest on niezwykle niebezpieczny, ponieważ może on świadczyć również o poronieniu. Z tego powodu warto skonsultować go z lekarzem.

Jaka jest wielkość pęcherzyka w 5. tygodniu ciąży?

Pęcherzyk w 5. tygodniu ciąży ma ok. 5 mm.

Czy w 5. tygodniu ciąży jest już płód?

Zarodek osiągnie stadium płodu dopiero w 11. tygodniu.

Plamienie w 5. tygodniu ciąży – co robić?

Intensywne plamienie z mocnym bólem brzucha wymaga konsultacji medycznej. Zgłoś się do szpitala lub ginekologa.

Jak wygląda USG w 5. tygodniu ciąży?

USG w 5. tygodniu ciąży wykonuje się dopochwowo.

Czy w 5. tygodniu ciąży zmienia się brzuch?

Na tym etapie może pojawić się powiększenie w okolicy podbrzusza.

Ile wynosi poziom progesteronu w 5. tygodniu ciąży?

Prawidłowy poziom progesteronu to od 11 do 90 ng/ml.

Czy brak objawów w 5. tygodniu ciąży jest normalna?

Tak, nie każda ciąża daje objawy.

Czy w 5. tygodniu ciąży może wyjść test negatywny?

Test może być negatywny, jeśli był zrobiony np. wieczorem. Zaleca się powtórzenie testu rano.

5. tydzień ciąży – który to miesiąc?

5. tydzień ciąży to 2 miesiąc.

Co robić, kiedy w 5. tygodniu ciąży nie widać pęcherzyka?

Trzeba poczekać. Może być jeszcze za wcześnie.

Brak mdłości w 5. tygodniu ciąży – czy to oznacza brak ciąży?

Nie każda kobieta odczuwa mdłości na tym etapie.