5 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
5

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Minął zaledwie tydzień, od kiedy zarodek wielkości nasionka jabłka przyczepił się do ścianki macicy, a tak wiele już się zdarzyło.

Łożysko i pępowina przekazują tlen i składniki odżywcze Twojemu dziecku.

Wyłoniła się już grupa komórek, które utworzą serce.

Zaczyna formować się smuga pierwotna, czyli zaczątek kręgosłupa w linii pośrodkowej ciała płodu.

Twoje ciało

Jesteś w ciąży - tak mówi Twoja intuicja i domowy test ciążowy. Nic się w zasadzie nie zmieniło, wyglądasz tak samo jak jeszcze kilka tygodni temu.

Rozwój płodu to jednak ogromne obciążenie dla organizmu matki, możesz więc czuć się bardziej zmęczona niż zwykle.

Najczęściej ciężarne kobiety umawiają się na pierwsza wizytę u lekarza między szóstym a dziesiątym tygodniem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to teraz jest odpowiedni moment.

Idealny moment

Czas zrezygnować z wina czy piwa do obiadu. Nawet, jeśli słyszysz głosy, że odrobina alkoholu od czasu do czasu nie powinna zaszkodzić dziecku, zdecydowanie zrezygnuj z niego.

Nie martw się jeśli niedawno trochę za dobrze się bawiłaś. Zanim zarodek zagnieździ się w ścianie macicy ryzyko jest minimalne.

Teraz już wiesz, że jesteś w ciąży, więc absolutnie odstaw używki i dbaj o siebie i swoje maleństwo.

Zobacz czego jeszcze powinnaś unikać gdy jesteś w ciąży - przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Zdrowie

W tym szczególnym momencie Twój organizm potrzebuje wsparcia. Czas zacząć przyjmować preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży. Nawet, jeśli zjadasz pokarmy bogate w białko, witaminy i sole mineralne, może brakować Ci pewnych cennych składników, takich jak kwas foliowy, wapń czy żelazo.

  • Kwas foliowy, jedna z witamin grupy B, pomaga w zapobieganiu rozwoju wad cewy nerwowej i zmniejsza ryzyko przedwczesnego rozwiązania ciąży.
  • Żelazo odgrywa kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek odpowiedzialnych za transport tlenu we krwi Twojej i dziecka.
  • Wapń służy do budowy zawiązków kości i zębów dziecka w tym okresie rozwoju.

Mama mamie

Domowy test ciążowy przyniósł dobre wiadomości? Znajdź jakiś oryginalny sposób, by powiadomić o tym Twoją drugą połowę.

Agnieszka zrobiła to tak: „Postawiłam na stole jedno nakrycie więcej… obok naszych talerzy położyłam dziecięcy talerzyk i łyżeczkę.”

Idziemy na zakupy

Na razie w skutek ciąży zmienia się wygląd tylko Twojego dekoltu! Ciesz się tym, jednocześnie powoli możesz orientować się gdzie i w jakiej cenie kupisz ciążowe ubrania, które przypadną Ci do gustu. Nie kupuj ich zbyt wcześnie – lepiej wszystko przymierzyć, kiedy brzuszek będzie już widoczny.

Ćwiczenia

Jeśli przed zajściem w ciążę niespecjalnie dbałaś o sprawność fizyczną a chciałabyś zacząć teraz, poproś o poradę lekarza lub położną.

W pierwszym trymestrze często może Ci towarzyszyć uczucie zmęczenia. Ćwiczenia dodadzą Ci siły. Wzmocnisz organizm i łatwiej poradzisz sobie z fizycznymi trudami ciąży.

Zacznij powoli, najlepiej od krótkich spacerów. Zapisz się na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Prowadząca zajęcia osoba zadba o podniesienie Twojej sprawności fizycznej.

Poznaj więcej bezpieczych ćwiczeń dla kobiet w ciąży - preczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę - poznaj ćwiczenia w ciąży

Relacje rodzinne

Zastanawiasz się, czy poczekać jeszcze czy już teraz poinformować bliskich, że spodziewasz się dziecka?

Zwykle kobiety informują otoczenie dopiero pod koniec trzeciego miesiąca. Zdaniem lekarzy, od momentu, gdy słychać już rytm malutkiego serca, przyszła mama może dzielić się dobrą wiadomością z najbliższymi.

Rodzeństwo

Masz już starsze dziecko? Może to mieć wpływ na osobowość tego, które jest w drodze.

Często najmłodsze dzieci w rodzinie zostają artystami, wynalazcami czy buntownikami. Są śmielsze, znajdują niekonwencjonalne rozwiązania a dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że w dzieciństwie są często zmuszone szybciej wkraczać w nowe dla nich obszary, konkurując ze starszym rodzeństwem.

Bliźnięta

Szukasz intensywnego kursu „jak postępować z bliźniętami”?

Zapamiętaj następującą zasadę i głośno ją powtórz: „Każdy, kto chciałby pomóc, jest mile widziany!”

Wiele osób złoży Ci prawdopodobnie propozycję pomocy tuż po porodzie. Wykorzystaj to i najlepiej weź deklarację na piśmie. Zaangażuj, kogo się da, pamiętaj tylko o „rotacji” pomocników, bo zbyt szybko opadną z sił :)

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.