32 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
32

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje maleństwo, dotąd pełne energii, teraz nieco się uspokoiło. Wierci się tylko delikatnie i kręci zamiast fundować Ci ostre sesje kickboxingu, jak to bywało wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że dziecku ważącemu w tym tygodniu już blisko 1,9 kg i mierzącemu około 42 cm, zaczyna brakować miejsca.

Pod skórą utworzyła się warstewka tłuszczu, a układ trawienny jest już w pełni ukształtowany, chociaż składniki pokarmowe nadal dostarczane są poprzez pępowinę.

Badania aktywności mózgu u dzieci w tym wieku pokazują szybkie ruchy gałek ocznych, co świadczy o tym, że śnią. Kto wie, jakie sny wypełniają teraz ich główki?

Twoje ciało

Macica sięga teraz 12 cm ponad pępek.

Skończyły się dobre czasy ze środkowego okresu ciąży, gdy nie odczuwałaś żadnych dolegliwości. Teraz pojawiła się cała lista nowych powodów do narzekań: duszności, zgaga, przemęczenie, żylaki i zaparcia.

Idealny moment

Nie poddawaj się biernie bólowi spowodowanemu hemoroidami, które są powszechne u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Szybką ulgę przyniesie zastosowanie zimnych kompresów (wystarczy pokruszony lód w czystej skarpetce). Lekarz dla złagodzenia objawów może Ci też zalecić dostępne bez recepty maści lub czopki.

Zdrowie

W czasie ciąży potrzebujesz co dnia 60 gramów białka, by zapewnić dziecku właściwy rozwój (zasadnicze znaczenie w rozwoju płodu mają zawarte w białku aminokwasy). Odpowiada to 60-80 g porcji (mniej więcej wielkości talii kart) gotowanego chudego drobiu, wołowiny, wieprzowiny lub ryby.

Jeśli wolisz nie jeść mięsa, jest wiele innych źródeł białka, miedzy innymi chude mleko, ser, jogurt, jajka, bób, soczewica i biała fasola.

Ćwiczenia

Jeśli w czasie ćwiczeń poczujesz osłabienie, usiądź lub połóż się i weź kilka głębokich oddechów.

Ćwiczenia wzmacniają serce i płuca oraz przygotowują do wysiłku związanego z porodem, ale przynoszą korzyści tylko wtedy, gdy wykonuje się je z umiarem.

W trakcie ćwiczeń kontroluj rytm serca, by upewnić się, że nie przekracza bezpiecznego poziomu, czyli mniej więcej 140 uderzeń na minutę.

Bliskość

Korzystajcie z czasu, który jeszcze możecie poświęcić tylko sobie. Spędzajcie razem wieczory. Kolacja ze świecami, pachnąca kąpiel, a potem... wiadomo.

Albo zaplanujcie wyjście do kina, do restauracji – niedługo zostaniecie rodzicami, warto te chwile w oczekiwaniu na dziecko wykorzystać na umocnienie Waszej relacji.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.