32-tydzien-ciazy.png

32. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

32. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Na tym etapie dziecko cały czas przybiera na wadze – w 32. tygodniu ciąży maluch może ważyć nawet 1900 g – ale jego wzrost nie zmienia się już tak dynamicznie. Zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka – i to zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania. Dziecko w brzuchu mamy pije płyn owodniowy, siusia, bawi się pępowiną oraz intensywnie ssie kciuk.

W 32. tygodniu dziecko ma już dosyć silne mięśnie, a jego ruchy są bardziej skoordynowane. Odpowiada za to niemal w pełni rozwinięty układ nerwowy. Natomiast pęcherzyki płucne cały czas się rozwijają, aby maluch za kilka tygodniu mógł samodzielnie zaczerpnąć powietrza.

W tym czasie paznokcie dziecka zaczynają dosięgać już do krawędzi palców, a 10% jego masy stanowi tkanka tłuszczowa. Jednak aby maluszek mógł bezpiecznie przyjść na świat, musi jeszcze przybrać na wadze. W ostatnim etapie ciąży ważne jest nie tylko doskonalenie funkcjonowania narządów, ale też zwiększanie masy i odkładanie tkanki tłuszczowej. To właśnie dzięki niej skóra dziecka jest coraz mniej przezroczysta.

Dolegliwości

Twoja macica z każdym dniem staje się coraz większa – zwiększyła ona swój rozmiar o aż 500 razy w stosunku do początku ciąży, przez co możesz mieć problemy z oddychaniem. Wywołuje ona również ucisk na pęcherz, dlatego być może częściej odwiedzasz toaletę.

Częstą dolegliwością pojawiającą się wśród ciężarnych na tym etapie ciąży są żylaki. Mogą być one zlokalizowane zarówno na nogach, jak i w odbycie. Ich pojawienie się to także efekt powiększającej się macicy i związanych z tym zaburzeń krążenia. Sposobem na ich uniknięcie jest leżenie z nogami uniesionymi do góry. Aby nie dopuścić do pojawienia się żylaków, warto także nie spędzać zbyt dużo czasu w jednej pozycji – siedząc lub stojąc.

U niektórych kobiet w okolicach 32. tygodnia ciąży pojawia się cholestaza ciężarnych. Jest ona spowodowana wysokim stężeniem estrogenów we krwi. Jej objawy to swędzenie stóp i rąk, które przybiera na sile wieczorem, a także powiększenie wątroby. Kobiety dotknięte tą dolegliwością mogą również zauważyć, że ich skóra ma żółty odcień.

Sprawdź, co może oznaczać swędzenie w ciąży – przeczytaj artykuł: Dlaczego swędzi mnie brzuch? Sprawdź, co dzieje się z brzuchem ciężarnej

Zalecane badania

Od 32. tygodnia zalecane są częstsze wizyty u ginekologa. Powinnaś odwiedzać lekarza prowadzącego przynajmniej co dwa tygodnie.

W tym czasie możesz zostać poddana standardowej diagnostyce – podczas wizyty ginekolog na pewno zaleci wykonanie badania moczu oraz morfologię krwi. Ponadto oprócz USG może on wykonać badanie KTG, podczas którego zostanie zarejestrowana akcja serca maluszka oraz czynność skurczowa lub jej brak. Lekarz powinien ocenić także wysokość dna macicy oraz sprawdzić pH wydzieliny z pochwy.

Ginekolog zmierzy też Twoje ciśnienie – jeśli będzie ono nieco za wysokie lub za niskie, poprosi cię o prowadzenie dzienniczka pomiarów. Sprawdzi one również, czy prawidłowo przybierasz na wadze.

Twoje samopoczucie

Mimo że do rozwiązania zostało jeszcze kilka tygodni, to rosnący brzuch może utrudniać ci codziennie funkcjonowanie. Często zdarza się, że ciężarne mają problemy ze snem, gdyż nie mogą znaleźć wygodnej dla siebie pozycji – pomóc mogą wtedy specjalne poduszki dla przyszłych mam. Jeśli jednak nie wysypiasz się w nocy, zrekompensuj to sobie w dzień. Odpoczywaj i nie broń się przed drzemką

To, ile waży dziecko i jak ciężkie są wody płodowe oraz łożysko, odczuje twój kręgosłup. Może dokuczać ci uciążliwy ból, który nie maleje wraz ze zmianą pozycji. Aby go uśmierzyć, możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego masażysty. Natomiast jeśli twoja praca wymaga pozostawania dłużej w pozycji siedzącej lub leżącej, pomyśl o zwolnieniu lekarski. Ból pleców ograniczy też wypoczynek i więcej godziny spędzonych w łóżku.

W 32. tygodniu ciąży może coraz częściej dokuczać ci zgaga, dlatego zadbaj, aby twoja dieta była jak najbardziej lekkostrawna.

Dowiedz się, co zrobić, aby uporać się z bólem kręgosłupa – przeczytaj artykuł: Ból pleców i kręgosłupa w ciąży

Porady

32. tydzień ciąży to ostatni dzwonek, aby zapisać się do szkoły rodzenia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, wybierz taką, która oferuje jak najwięcej zajęć dla ciężarnych. Na takich zajęciach poznasz techniki oddychania, karmienia piersią i dowiesz się, jak opiekować się maluszkiem. Do szkoły rodzenia warto uczęszczać z przyszłym tatą.

Na tym etapie ciąży powinnaś już wiedzieć, do którego szpitala się udasz, kiedy pojawią się pierwsze skurcze porodowe. Dobrym pomysłem jest wcześniejsza wizyta w takiej placówce. Zobaczysz salę, w której twoje dziecko przyjdzie na świat, dowiesz się, gdzie zgłosić się na izbę przyjęć, co na pewno pozwoli ci lepiej zapanować nad sytuacją, kiedy przyjdzie godzina „zero”. Jeżeli wybrany szpital nie znajduje się w najbliższej okolicy, zaplanuj razem z parterem trasę na porodówkę. Rozważ kilka wariantów na wypadek, gdyby akurat w dniu twojego porodu zdarzyła się nieprzewidziana sytuacja – np. remont drogi.

Ruchy dziecka mogą rozczulić każdą przyszłą mamę, ale nie wszystkie kopniaki są przyjemne. Maluch może być ułożony w takiej pozycji, że każdy jego ruch będzie wywoływał dyskomfort lub ból – zwłaszcza w okolicy żeber. Aby pomóc mu zmienić pozycję, połóż się najpierw na jednym boku, a potem na drugim.

Bliskość i aktywność fizyczna

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ryzyka przedwczesnego porodu, możesz bez obaw współżyć z partnerem. Mimo że niektórzy uważają, że zbliżenia powodują zbyt wczesną akcję skurczową, nie ma w tym wiele prawdy – do takiej sytuacji może dojść tylko wtedy, kiedy odkleja się łożysko. Ponadto seks w ciąży może znakomicie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy. Zmniejsza napięcie, pozwala się zrelaksować i poprawia nastrój.

Ruch to zdrowie – i to także w ciąży. Dlatego umiarkowana aktywność w 32. tygodniu może korzystnie wpłynąć na twój organizm. Jeśli zadbasz o odpowiednią dawkę ruchu, to po rozwiązaniu szybciej wrócisz do swojej wagi, a także lepiej zniesiesz sam poród, który wymaga dobrej kondycji. Zrezygnuj jednak z wyczynowego uprawiania sportu, joggingu i długich, forsujących ćwiczeń. Postaw na spacery, jogę dla ciężarnych lub uczestnicz w zajęciach organizowanych przez szkoły rodzenia. Te formy aktywności fizycznej doskonale wpływają na samopoczucie przyszłej mamy, a także wspierają krążenie.

O co pytają mamy?

32. tydzień ciąży – który to miesiąc?

32. tydzień ciąży to początek 8. miesiąca ciąży.

Czy dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży to wcześniak?

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży uważane jest za wcześniaka.

Ile waży dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Masa ciała dziecka powinna oscylować w granicach ok. 1900 g.

Jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Maluch mierzy już ok. 44 cm. Wielkością przypomina cały liść jarmużu.

Poród w 32. tygodniu ciąży – jakie są konsekwencje?

Poród w 32. tygodniu ciąży jest porodem przedwczesnym. Dziecko urodzone w tym okresie wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Jak rozwiązuje się poród w 32. tygodniu ciąży?

Poród w 32. tygodniu ciąży najczęściej rozwiązuje się poprzez cesarskie cięcie.

Poród w 32. tygodniu ciąży – jakie są szanse dziecka na przeżycie?

Jeśli dojdzie do porodu w 32. tygodniu ciąży, dziecko ma duże szanse na przeżycie. Chociaż nie jest jeszcze w pełni przystosowane do samodzielnego życia, pomaga w tym specjalistyczna aparatura medyczna.

Jak wyglądają ruchy dziecka w 32. tygodniu ciąży?

Ruchy dziecka są rzadsze, ale kobieta powinna codziennie czuć jego ruchy. Są one szczególnie odczuwane w trakcie odpoczynku przyszłej mamy.

Ile tyje się w 32. tygodniu ciąży?

To, ile się tyje jest kwestią indywidualną przyszłej mamy. Szacuje się, że przyrost wagi na przełomie 7. i 8. miesiąca ciąży nie powinien przekroczyć 2-3 kg.

Jak wygląda brzuch w 32. tygodniu ciąży?

Brzuch w 32. tygodniu ciąży nadal rośnie, co jest związane ze stałym wzrostem dziecka. To z kolei może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Co widać na USG w 32. tygodniu ciąży?

Na USG widać twarz dziecka, która przypomina twarz noworodka. Kto wie, może uda się podejrzeć malucha jak ziewa lub ssie kciuk?

Jakie są dolegliwości w 32. tygodniu ciąży?

Typowe dla 32. tygodnia ciąży dolegliwości to m.in.: zawroty głowy, częstsze oddawanie moczu, zaparcia, bóle pleców. W razie niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy zaczyna się 32. tydzień ciąży?

32. tydzień ciąży zaczyna się wówczas, gdy od ostatniej miesiączki minęło 31 pełnych tygodni.