Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
W 10. tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 31-42 mm i waży ok. 5 g. Jego wielkość można porównać do rozmiarów małej krewetki.
Tworzą się zawiązki zębów, rosną kości i zaczynają wyrastać włosy.
Oczy są szczelnie zamknięte i takie pozostaną aż do 27. tygodnia, ale dziecko może Cię już usłyszeć, bo wewnętrzne organy słuchowe są w pełni ukształtowane.
Na końcu rdzenia kręgowego pojawiają się neurony i widać już podstawowe części mózgu.
Dziecko potrafi zginać ręce w łokciach. Ma wyraźnie zarysowane palce, a błony pomiędzy nimi zanikają.
Kształtują się genitalia, ale lekarz nadal nie będzie w stanie określić płci, nawet za pomocą ultrasonografu.
Dowiedz się więcej na temat poznawania płci dziecka – przeczytaj artykuł: Poznanie płci dziecka.
Macica stopniowo się powiększa, ale nie wystaje nad spojenie łonowe. Z tego powodu dla Ciebie jest jeszcze niewyczuwalna.
Możesz przeżywać teraz huśtawki nastrojów i nagłe przypływy emocji – od bezgranicznej radości, po głęboką frustrację. Przyczyną są hormony ciążowe.
Sytuacji nie poprawia też to, że przez ostatnie tygodnie czułaś na przemian nudności, wyczerpanie lub niepokój (a często wszystko na raz). Już wkrótce rozpocznie się drugi trymestr, a z nim stabilizacja hormonów i Twoich emocji.
Dowiedz się więcej o przyczynach huśtawki nastrojów i poznaj sposoby na radzenie sobie z nią – przeczytaj artykuł: Huśtawka nastrojów w ciąży
10. tydzień ciąży to idealny moment na to, aby zobaczyć i usłyszeć pracujące serce Twojego dziecka. Na tym etapie bije z prędkością do 180 uderzeń na minutę! Jeżeli do tej pory nie zgłosiłaś się do ginekologa, czas to zrobić jak najszybciej!
Codziennie powinnaś spożywać o około 300 kalorii więcej niż przed ciążą. Może się wydawać, że to dużo, ale to odpowiednik dwóch szklanek chudego mleka. Zadbaj, żeby były to wartościowe kalorie. Wybieraj zdrowe produkty, takie jak jogurt czy owoce, które zwiększą zawartość wapnia oraz dostarczą niezbędnych witamin i składników mineralnych. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na kawałek ciasta, ale słodycze nie powinny stanowić podstawy Twojej diety.
W tym okresie możesz już powoli kupować ubrania ciążowe – będzie Ci w nich dużo wygodniej niż w odzieży „powiększonej” domowymi sposobami lub w zbyt dużym rozmiarze. Szeroką ofertę ubrań ciążowych znajdziesz w sklepach internetowych, ale teraz trudniej będzie Ci dobrać odpowiedni rozmiar bez mierzenia. Zapytaj, bo może przyjaciółki czy siostry zachowały swoje ubrania ciążowe i będziesz mogła je od nich pożyczyć lub odkupić. Dzięki temu poczynisz spore oszczędności.
Jeśli zastanawiasz się, czy prawidłowo przybierasz na wadze – przeczytaj ten artykuł: Ile przytyć w ciąży – porady dla przyszłej mamy
Przy okazji najbliższej wizyty u lekarza dowiedz się, czy i jakie badania lekarz ma zamiar zaplanować dla Ciebie i dziecka.
Dowiedz się więcej o badaniach w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?
Możesz odczuwać zwiększoną tkliwość piersi, zmagać się ze wzdęciami i zaparciami lub zauważyć zwiększoną ilość śluzu.
Joga wzmacnia mięśnie tułowia i ud, które bardzo się przydają do noszenia dodatkowych ciężarów. Wzmacnia także mięśnie miednicy, które odegrają ważną rolę, kiedy tak ważne będzie parcie w czasie porodu. Joga również łagodzi bóle krzyża.
Zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się, że dana aktywność fizyczna jest dla Ciebie bezpieczna.
Myślisz, że joga nie jest dla Ciebie? Dowiedz się, jakie jeszcze rodzaje ćwiczeń są polecane kobietom w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
Poproś partnera o wsparcie w sprawach, w których może Cię odciążyć. Mogą to być np. wybór i zakup sprzętu dla maluszka, remont pokoju, zakupy spożywcze. Dzielenie się obowiązkami związanymi z potomkiem stanie się Waszym naturalnym przyzwyczajeniem w przyszłości.
Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy
Brzuszek nieznacznie się powiększa. Jeśli jesteś szczupła lub w ciąży bliźniaczej, może być już widoczny.
Na USG widać dziecko z wykształconymi kończynami. Może zobaczysz, jak maluszek Ci macha.
10. tydzień ciąży to 3. miesiąc.
Na tym etapie można wykonać USG 3D, ale rysy dziecka będą lepiej widoczne między 18-22. tygodniem.
Jeśli zaczęłaś nagle plamić, zgłoś się do lekarza.
U dziecka w 10. tygodniu ciąży wykształcają się wewnętrzne narządy płciowe.
Badanie dopochwowe jest w pełni bezpieczne dla dziecka.
Typowe objawy to nudności, wymioty, parcie na pęcherz, widoczne żyły na piersiach.
Zarodek w 10. tygodniu ciąży ma ok. 3 cm.
W 10. tygodniu ciąży dopiero wykształcają się wewnętrzne narządy płciowe.
Jeśli źle się czujesz, postaraj się nie przeciążać i więcej odpoczywać.
W 10. tygodniu ciąży zazwyczaj wykonuje się USG dopochwowe.
Dziecko ma rączki, nóżki i wewnętrzne narządy płciowe. Kształtują się jego rysy twarzy.
Nie. Natychmiast zgłoś się do lekarza.
W 10. tygodniu ciąży CRL może wynieść ok. 30 mm.
Brak objawów jest normalny. Ciesz się spokojną ciążą.
Powinnaś przytyć od 0,5 do 2 kg.
10. tydzień to pierwszy trymestr.
U dziecka rozwija się intensywnie mózg.
Nie. Dziecko jest za małe, aby można było poczuć jego ruchy.