10 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

I TRYMESTR
10

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

W tym tygodniu Twoje dziecko mierzy około 31-42 mm - mniej więcej tyle, co krewetka, którą zresztą przypomina w kształcie, waży około 5 g.

Tworzą się zawiązki zębów, rosną kości i zaczynają wyrastać włosy.

Oczy są szczelnie zamknięte aż do 27. tygodnia, ale dziecko może Cię już usłyszeć, bo wewnętrzne organy słuchowe są już w pełni ukształtowane.

Na końcu rdzenia kręgowego pojawiają się neurony i widać już podstawowe części mózgu.

Dziecko potrafi zginać ręce w łokciach i ma wyraźnie zarysowane palce.

Kształtują się genitalia, ale lekarz nadal nie będzie w stanie określić płci nawet za pomocą ultrasonografu.

Twoje ciało

Możesz przeżywać teraz huśtawki nastrojów i nagłe przypływy emocji od bezgranicznej radości po głęboką frustrację. Przyczyną są hormony ciążowe.

Sytuacji nie poprawia też to, że przez ostatnie tygodnie czułaś na przemian nudności, wyczerpanie lub niepokój (a często wszystko na raz). Już wkrótce rozpocznie się drugi trymestr, a z nim stabilizacja hormonów i Twoich emocji.

Idealny moment

Jedz dla dwojga, ale nie za dwoje!

Do swojej normalnej diety dorzuć 300 kalorii. Może się wydawać, że to dużo, ale to odpowiednik dwóch szklanek chudego mleka. Zadbaj, żeby były to wartościowe kalorie. Wybieraj zdrowe produkty, takie jak jogurt czy owoce, które zwiększą zawartość wapnia i dostarczą niezbędnych witamin i składników mineralnych. Od czasu do czasu nie zaszkodzi też kawałek ciasta.

Jeśli zastanawiasz się czy prawidłowo przybierasz na wadze - przeczytaj ten artykuł: Ile przytyć w ciąży – porady dla przyszłej mamy

Zdrowie

Dowiedz się przy wizycie u lekarza – czy i jakie badania lekarz ma zamiar zaplanować dla Ciebie i dziecka.

Dowiedz się więcej o badaniach w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?

Mama mamie

„Mnóstwo rad dotyczących ciąży znajdziesz w książkach bądź usłyszysz od lekarza, ale powinnaś także posłuchać osób, które znają się na tym najlepiej – kobiet, które same to przeszły. Matki chętnie udzielą wskazówek na każdy temat, od sposobów radzenia sobie z porannymi nudnościami po zakup ubrań ciążowych.” – mówi Maria z Torunia, matka dwojga dzieci.

Idziemy na zakupy

Ubrania ciążowe są droższe niż te normalne i przydają się na krótko. Jednak powinnaś mieć podstawowy zestaw ubrań, wygodnych i ładnych.

W sklepie z odzieżą ciążową zapytaj się na jakie promocje czy rabaty możesz liczyć w najbliższym czasie. Okazje znajdziesz też w sklepach internetowych, chociaż teraz trudniej Ci dobrać odpowiedni rozmiar bez mierzenia.

A może przyjaciółki, czy siostry zachowały swoje ulubione ubrania ciążowe specjalnie dla Ciebie?

Ćwiczenia

Joga wzmacnia mięśnie tułowia i ud, które bardzo się przydają do noszenia dodatkowych ciężarów. Wzmacnia także mięśnie miednicy, które odegrają ważną rolę, kiedy tak ważne będzie parcie w czasie porodu. Joga również łagodzi bóle krzyża.

Myślisz, że joga nie jest dla Ciebie? Dowiedz się jakie jeszcze rodzaje ćwiczeń są polecane kobietom w ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży

Relacje rodzinne

Proś partnera o wsparcie w sprawach, w których może Cię odciążyć. Wybór i zakup sprzętów dla maluszka, remont pokoju, zakupy spożywcze. Dzielenie się obowiązkami związanymi z potomkiem stanie się Waszym naturalnym przyzwyczajeniem w przyszłości.

Rodzeństwo

Spędzając czas ze swoim starszym dzieckiem wykorzystaj go, jako okazję do poprawy formy. Możecie wspólnie wskoczyć na huśtawkę lub wykonywać ćwiczenia odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Bliźnięta

Dobra wiadomość dla starszych mam: Według najnowszych badań bliźnięta rodzone przez kobiety po 35. roku życia nie są bardziej narażone na powikłania niż dzieci młodszych matek.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.