30 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
30

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Ach, śpij kochanie… Tak, tak. Twoje dziecko chodzi teraz spać. Kiedy nie śpi, robi minki, kręci się, miewa czkawkę i rozpycha się łokciami.

Waży prawie 1,4 kg i mierzy około 38 cm.

Jego system nerwowy regulujący funkcje organizmu jest już niemal całkowicie rozwinięty a włókna nerwowe osłania otoczka mielinowa, dzięki której impulsy przemieszczają się szybciej.

Twoje ciało

W trzecim trymestrze pojawiają się znowu nieprzyjemne dolegliwości:

  • znacznie częstsze oddawanie moczu,
  • mogą Ci puchnąć stopy,
  • możesz też odczuwać bolesność z powodu hemoroidów, bólów krzyża i zgagi.

Nic dziwnego, że masz kłopoty z zasypianiem, a to z kolei skutkuje bezsennością i zmęczeniem po nieprzespanej nocy. Niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że bezsenność przedporodowa jest formą przygotowania organizmu do opieki nad noworodkiem.

Za jakieś dziesięć tygodni wszystkie bóle i dolegliwości znikną a w ich miejsce pojawi się oczekiwany długo, kochany bobas.

Idealny moment

Unikaj intensywnie perfumowanego, drażniącego skórę mydła, które pozbawia skórę naturalnych olejków. Jeśli czujesz swędzenie skóry, użyj do kąpieli kojącego żelu np. na bazie owsa - można go kupić w drogeriach i aptekach.

Po kąpieli nasmaruj całe ciało mleczkiem z masłem kakaowym lub balsamem z zawartością witaminy E.

Zdrowie

Badania pokazują, że kobiety w ciąży cierpią na bezsenność głównie w trakcie trzeciego trymestru, przede wszystkim dlatego, że często, również i w nocy muszą wstawać do ubikacji.

By zapewnić sobie lepszy sen, staraj się wypijać większość potrzebnych płynów przed osiemnastą. Pamiętaj jednak, żeby w czasie dnia pić bardzo dużo wody.

Mama mamie

Szkoda, że tego nie wiedziałam... „Powinnam poprosić o inną położną. Ta moja była z piekła rodem. Mówiła, że dramatyzuję i pytała, czy czasem nie jestem aktorką!” – Teresa.

Idziemy na zakupy

Gdy pojawi się już maleństwo, przyda się coś, co pozwoli odciążyć zmęczone ramiona.

Zainwestuj w miękkie nosidełko lub chustę. Dziecko będzie mogło być zwrócone twarzą do Ciebie, przytulać się i słuchać kojącego bicia Twojego serca. Gdy trochę podrośnie, będzie mogło także obserwować otaczający świat. Jeszcze przed porodem poćwicz zakładanie i zdejmowanie nosidełka lub chusty, by robić to sprawnie, gdy przyjdzie na to pora.

Ćwiczenia

Hormony w dalszym ciągu rozluźniają komórki wokół stawów, przez co łatwo je naciągnąć. Zdecydowanie ogranicz wagę przedmiotów, które chcesz podnieść.

Relacje rodzinne

Twoja druga połowa może już teraz rozpocząć budowanie więzi z dzieckiem. Niech mówi do Twojego brzucha. Możecie razem słuchać muzyki i myśleć, że Wasze dziecko słucha jej z Wami. Jest to chyba najmilsza chwila dla obojga przyszłych rodziców, gdy wspólnie nawiązują kontakt z jeszcze nie narodzonym dzieckiem.

Rodzeństwo

Zabierz starsze dziecko na zakupy i pozwól mu wybrać specjalny prezent dla niemowlęcia.

Kiedy nie będzie patrzeć, kup też prezent, który jemu „wręczy” niemowlę, gdy wreszcie się spotkają.

Bliźnięta

Jesteś wykończona! Znowu! Jeszcze bardziej niż kobiety noszące jedno dziecko.

Jeśli pracujesz poza domem, rób częstsze przerwy i zastanów się nad wcześniejszym urlopem macierzyńskim. Nawet jeżeli unikałaś tego do tej pory, nie martw się, jeśli lekarz zaleci ci odpoczynek w łóżku albo używanie przenośnego monitora płodu.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.