Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Dziecko szybko rośnie, przez co zwiększają się rozmiary twojej macicy. Znajduje się ona już niemal w połowie odległości, jaka dzieli pępek od wyrostka mieczykowatego. Dlatego możesz doświadczyć nowych objawów.
Być może będzie ci trudniej zaczerpnąć oddech i będziesz szybciej się męczyć – wynika to ze zwiększającego się ucisku macicy na przeponę. Jeśli jednak wystąpią u ciebie duszności, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Problemy z zaczerpnięciem oddechu miną prawdopodobnie pod koniec ciąży, kiedy dno macicy zacznie się obniżać.
W 31. tygodniu ciąży mogą także pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wiele ciężarnych skarży się na zgagę, za którą również odpowiada wielkość i położenie macicy. Może także okazać się, że nie będziesz mogła spożywać tak dużych posiłków, jak do tej pory. Dlatego, aby uniknąć przykrych dolegliwości, staraj się jeść częściej, ale w mniejszych porcjach.
U niektórych kobiet może pojawić się również krótkowzroczność, za co w dużej mierze są odpowiedzialne zmiany hormonalne oraz zwiększony przepływ krwi. Jednak po porodzie problem z widzeniem powinien zniknąć.
Bolesną, ciążową dolegliwością, która pojawia się już w 31. tygodniu ciąży, jest rwa kulszowa. Jest ona odczuwana przez przyszłą mamę jako silny ból lub nieprzyjemne mrowienie w dolnej części pleców. Opowiada za nią również powiększający się brzuch i coraz większy ucisk na nerw kulszowy.
Mimo że już wcześniej mogłaś czuć skurcze Braxtona-Hicksa, to teraz jeszcze bardziej będą dawać ci się we znaki. Mogą zdarzać się coraz częściej i być uciążliwsze niż dotychczas. Od skurczów porodowych różni je to, że są nieregularnie i mijają po zmianie pozycji.
W 31. tygodniu ciąży brzuch może być naprawdę sporych rozmiarów. Dziecko jest coraz większe, co może skutkować także pojawieniem się rozstępów na skórze. Ponadto twoja nowa figura może utrudniać Ci chodzenie, a nawet przewracanie się z boku na bok w łóżku.
Na tym etapie ciąży przyszłe mamy skarżą się także na obrzęki rąk i nóg. Może pojawić się również zespół cieśni nadgarstka oraz specyficzne mrowienie w dłoniach i stopach. Te przykre dolegliwości ustępują bezpośrednio po porodzie, jednak jeśli są szczególnie uciążliwe, najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Na tym etapie ciąży piersi są już gotowe do tego, aby produkować mleko. Dlatego stają się pełniejsze i mogły znacznie zwiększyć swój rozmiar. Może także zdarzyć się, że będzie wyciekał z nich pokarm – dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki do biustonosza.
Twoje dziecko ciągle się rozwija, ale potrzebuje jeszcze nieco czasu, aby być w pełni gotowe do przyjścia na świat. Jego płuca będą zdolne do samodzielnego oddychania dopiero za około 3-4 tygodnie. Ponadto trawa jeszcze rozwój jego układu odpornościowego, dzięki któremu po narodzinach będzie chronione przed chorobami.
W 31. tygodniu ciąży dziecko waży średnio ok. 1500 g i ma 42 cm długości. Od tego momentu z każdym tygodniem będzie przybierało na wadze dodatkowe 200 g. Jest dosyć duże, dlatego ma coraz większe problemy z obracaniem się w brzuchu. Mimo tego nadal intensywnie kopie, a jego ruchy można zauważyć gołym okiem, obserwując brzuch przyszłej mamy. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy maluch ma własny temperament – niektóre dzieci będą dokazywać do końca ciąży, a inne, począwszy od rozpoczęcia trzeciego trymestru, będą coraz spokojniejsze.
Mały człowiek zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. Dzieje się tak, gdyż pod jego skórą pojawia się tkanka tłuszczowa. Jego skóra staje się także coraz bardziej napięta i gładka. Maluszek pije też płyn owodniowy, który dostarcza mu ok. 40 kcal dziennie, a także wydala mocz, przez co zwiększa się objętość wód płodowych. Picie płynu owodniowego to trening dla układu pokarmowego i urozmaicenie diety rozwijającego się dziecka.
Po 31 tygodniach ciąży dziecko ma już w pełni wykształcone zmysły. Czuje zapachy, widzi światło oraz słyszy dźwięki. Wyczuwa też emocje i nastrój przyszłej mamy. Jest to efektem zachodzących zmian w mózgu, rozwoju układu nerwowego i pojawienia się połączeń pomiędzy neuronami. Na tym etapie życia płodowego dziecko reaguje na stres mamy, ale także czuje zmieniający się smak wód płodowych.
Chcesz dowiedzieć się, jak nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem? Przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy
Umiarkowana aktywność fizyczna może świetnie wpłynąć na twoje samopoczucie i formę, co jest istotne także z perspektyw zbliżającego się porodu. Dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, spaceruj, a jeśli lubisz, pływaj w basenie – pływanie może pomóc ci uporać się z bólami kręgosłupa. Pamiętaj jednak, aby zbytnio się nie forsować.
Warto także zastanowić się nad uczestnictwem w specjalnych zajęciach dla ciężarnych, podczas których kobiety wykonują ćwiczenia mające między innymi przygotować je do porodu.
Planujesz ćwiczyć w ciąży? W takim razie przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia polecane w ciąży
31. tydzień ciąży to idealny moment, aby pomyśleć o bankowaniu krwi pępowinowej. Jest ona pobierana z pępowiny bezpośrednio po porodzie. Ta procedura medyczna jest całkowicie bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla nowo narodzonego dziecka. W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste, które mogą uratować życie, jeśli w przyszłości dziecko zachoruje np. na białaczkę lub inną chorobę nowotworową.
Warto pomyśleć także o znieczuleniu w trakcie porodu. Szpitale mają do zaproponowania przyszłym mamom znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, znieczulenie krocza oraz wziewne – czyli gaz rozweselający. Wskazane jest też, aby ciężarna już teraz dowiedziała się, w jaki sposób można łagodzić ból. W placówkach medycznych stosuje się zwykle TENS oraz kąpiele w wannie.
W czasie ciąży trzeba wykonać minimum 3 badania USG – po jednym w każdym trymestrze. W 31. tygodniu ciąży możesz już zgłosić się do ginekologa na badanie trzeciego trymestru. Lekarz prawdopodobnie zaleci także standardową diagnostykę, czyli morfologię krwi i badanie moczu. Natomiast na podstawie USG oceni, ile waży dziecko, jak jest ułożone i czy jest właściwe odżywiane przez pępowinę. Ponadto ginekolog sprawdzi, czy waga oraz ciśnienie ciężarnej są na właściwym poziomie.
31. tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży.
Dziecko osiąga masę ciała ok. 1500 g. Wielkością można porównać je do dorodnego kokosa.
Poród przedwczesny może wynikać np. z: chorób przewlekłych, zbyt małego / zbyt dużego przyrostu masy ciała, występowania łożyska przodującego, niewydolności cieśniowo-szyjkowej.
USG w 31. tygodniu ciąży nie jest obowiązkowe, o ile kobieta wcześniej zgłosiła się na tzw. badanie trzeciego trymestru (po 27. tygodniu ciąży).
Poród w 31. tygodniu ciąży najczęściej przeprowadza się na drodze cesarskiego cięcia.
Dziecko rośnie w szybkim tempie, dlatego brzuch staje się coraz większy. Jego obwód może już przekraczać 100 cm.
Dziecko coraz bardziej przypomina noworodka. Jego skóra zaczyna się napinać, staje się różowa i gładka.
Skurcze w 31. tygodniu ciąży to normalny objaw. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które przygotowują macicę do zbliżającego się porodu.
Ruchy dziecka są coraz bardziej odczuwalne, ponieważ rosnący maluch ma znacznie mniej miejsca. Dla wielu kobiet kopniaki bywają bolesne.
To, ile się tyje jest kwestią indywidualną. Przyrost masy ciała oscyluje w granicach 2-3 kg.