31 tydzień ciąży -
kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek.  Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. 

III TRYMESTR
31

Tydzień ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko przybiera teraz na wadze szybciej niż rośnie. Waży już około 1800 g i mierzy około 42 cm, licząc od stóp do czubka głowy.

Pokrywający jego ciało meszek płodowy (lanugo) zaczyna zanikać, pojawiają się za to powoli rzęsy i brwi.

Twoje ciało

Buty, które nosiłaś przed zajściem w ciążę, mogą być teraz za ciasne.

Ucisk powodowany przez coraz cięższą macicę odpowiedzialny jest za odpływ krwi i innych płynów do nóg, co objawia się opuchlizną stóp.

Następuje też ucisk na żołądek, przez co nawet po niewielkim posiłku masz uczucie przejedzenia. Unoś nogi do góry przy każdej nadarzającej się okazji i jeśli tylko pogoda na to pozwala, noś lekkie i luźne obuwie np. latem sandały.

Idealny moment

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, przygotuj sobie plan porodu.

Skłoni Cię to do zastanowienia się nad wyborami, których będziesz musiała dokonać w tej ważnej chwili. Pomyśl, czy chcesz znieczulenie zewnątrzoponowe i w jakiej pozycji wolałabyś rodzić.

Sam poród może wyglądać inaczej niż sobie wyobrażasz, jednak taki plan pomoże Ci zapamiętać podjęte wcześniej decyzje. Teraz jest najlepszy czas, żeby przeanalizować wady i zalety dokonanych wyborów.

Zdrowie

Twoje oczy w czasie ciąży mogą łatwo ulegać podrażnieniu i stawać się wrażliwe na światło, dlatego poproś okulistę, żeby zalecił Ci odpowiednie krople.

Rób częste przerwy w pracy przy komputerze. Jeśli nosisz szkła kontaktowe, zakładaj je teraz na krócej niż zwykle.

Mama mamie

Doniesienia z linii frontu: „Najbardziej żałuję, że lustro nade mną nie było właściwie ustawione. Nie mogłam obserwować wszystkiego, co się działo” – Bogusia.

Idziemy na zakupy

Nie wydawaj fortuny na wystrój pokoiku dla dziecka. Użyj gotowych szablonów.

Możesz sama je przygotować: narysuj prosty wzór (gwiazdka, księżyc, serduszko), a następnie przekopiuj go na kolorowe folie, wytnij i przyklej na ścianie.

Ćwiczenia

Łącz przyjemne z pożytecznym.

Wykonuj ćwiczenia Kegla w trakcie oglądania telewizji lub czytania. Ćwiczenia te pomagają wzmacniać mięśnie pochwy i zapobiegają mimowolnemu oddawaniu moczu, zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

Spinaj i rozluźniaj mięśnie między pochwą a odbytem, tak jakbyś próbowała powstrzymywać i wypuszczać strugę moczu. Ćwiczenie powtarzaj przez kilka minut raz lub dwa razy dziennie.

Relacje rodzinne

Twoja druga połowa może już teraz rozpocząć budowanie więzi z dzieckiem. Niech mówi do Twojego brzucha.

Możecie razem słuchać muzyki i myśleć, że Wasze dziecko słucha jej z Wami. Jest to chyba najmilsza chwila dla obojga przyszłych rodziców, gdy wspólnie nawiązują kontakt z jeszcze nie narodzonym dzieckiem.

Rodzeństwo

Zastanawiając się nad tym, jak Twoje starsze dziecko przyjmie małego braciszka albo siostrzyczkę, weź pod uwagę jego wiek.

Dzieci w wieku przedszkolnym prawdopodobnie będą troskliwe i chętnie pomogą w opiece nad maluchem, ale młodsze mogą nie rozumieć sytuacji i trudniej im będzie zaakceptować zmianę.

Bliźnięta

Jest całkiem prawdopodobne, że urodzisz kilka tygodni przed terminem, tak jak wiele innych kobiet w ciąży mnogiej.

Sporządź listę rzeczy do zrobienia i uszereguj je według ważności. Odhaczaj wykonane zadania, a jeśli nie uda Ci się zrobić wszystkiego przed rozpoczęciem akcji porodowej, przekaż listę zaufanej osobie i poproś, żeby dokończyła ją za Ciebie.

Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.